Προς το περιεχόμενο

Το γέλιο χρειάζεται στην ζωή μας Νο 6. Γελάστε γιατί χανόμαστε........


Προτεινόμενες αναρτήσεις

προς αποφυγή παρεξηγήσεων..

 

θα ανοίγω για τα κάλαντα σε όσες φοράνε τριγωνάκι..

..και όχι σε όσες κρατάνε..

..

:lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 10,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς η κυρίαρχη εξουσιαστική ελίτ ξέρει και ελληνικά.......

 

10689665_10204730969173628_1929749012823

 

 

 

Και ποιος διαδίδει φήμες για μένα...??? Φυσικά και να μου το εξηγήσεις.................

 

 

Υγ: μήπως υπονοείς ότι το ΚΚΕ δεν είναι μέρος του συστήματος....???? Μήπως ή λάθος κατάλαβα....?????

 

Εννοώ ΚΑΙ ΑΥΤΟ αλλά όχι μόνο αυτό.

 

Πάρ΄το από την αρχή (αλλά μη μου λες μετά ότι είμαι off topic)

 

Μετά από δεκαετιες διώξεων της αριστεράς έχουμε στα τέλη της δεκαετίας του 1970 ένα εκλογικό σώμα μοιρασμένο, 1/3 δεξιοί (ακροδεξιοί, βασιλικοί, χουντικοί, κοινοβουλευτικοί, φιλελεύθεροι), 1/3 αριστεροί (κομμουνιστές, σοσιαλιστές, αγωνιστές του αντιδικτατορικού) και 1/3 "κεντρώοι", αυτοί που ο Ραφαηλίδης αποκαλούσε light δεξιούς, συντηρητικοί, θεοσεβούμενοι νοικοκυραίοι, χαλαροί φιλελεύθεροι δημοκράτες που αναζητούν "δικαιοσύνη & δημοκρατία", ηρεμία-τάξη-ασφάλεια και δουλειά. Αυτό που λέμε ΟΦΑ (Όπου Φυσά ο Ανεμος)

Προδικτατορικά λόγω των διώξεων ένα μέρος των αριστερών συντάσσεται με τους κεντρώους ελπίζοντας στην "ηρεμία" και ανάλογα με τη ρευστότητα στο χώρο των κεντρώων έχουμε κυβερνήσεις άλλοτε της δεξιάς κι άλλοτε της light δεξιάς.

 

Μεταδικτατορικά και μετά από την απορρόφηση μικρότερων σχηματισμών που αναβιώνουν προσωρινά (ΚΟΔΗΣΟ, ΕΔΗΚ, Φιλελεύθεροι, ΕΚ, κλπ) στα δυο μεγάλα κόμματα έχουμε

 

Αριστερά (ΚΚΕ, ΚΚΕ εσ, ΕΑΡ, ΣΥΝ, κλπ) ~15%

ΝΔ: (ακροδεξιοί, βασιλικοί, χουντικοί, φιλελεύθεροι, κλπ) ~30%

ΠΑΣΟΚ: (πρώην κεντρώοι, σοσιαλιστές, αντιχουντικοί μη αριστεροί που πίστεψαν ότι "ο αγώνας τώρα δικαιώνεται") ~30%

και μας μένει άλλο ένα ~15% των παλιών κεντρώων (ΟΦΑ) που πάνε πότε ΠΑΣΟΚ πότε ΝΔ δημιουργώντας πλειοψηφίες του ~45% (αθροιστικά 85%)

 

Σ΄αυτό το ~85% επενδύει η κυρίαρχη τάξη που σε συνδυασμό με τις επιταγές της ΕΟΚ την "ελεύθερη" διακίνηση κεφαλαίων, τα ιδιωτικά ΜΜΕ στήνουν ένα σύστημα διαπλοκής.

 

Τώρα που αυτό καταρρέει  με βάση την προηγούμενη εικόνα και δεδομένου ότι "εμφανώς" αυτός που φταίει είναι ο "δικομματισμός" το πιο λογικό (αλλά όχι αυτονόητο) θα ήταν να έχουμε μια "στροφή" αριστερά.

Ακόμη πιο λογικό όμως είναι οι "εξουσίες" να κάνουν τα πάντα για να κρατήσουν τη διαμορφωμένη θέση τους.

 

Οπότε πάμε τώρα στην ανάλυση των δεδομένων του σχήματος "σου"

 

πως εμφανίζονται στο σχήμα σου οι χώροι ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΑΡΙΣΤΕΡΑ όπως τους περιέγραψα εγώ;

 

ΝΔ (πρώην) = Νεα ΝΔ, ΑΝ.ΕΛ., Χρυσά Αυγά (~30%)

ΠΑΣΟΚ= μικρό ΠΑΣΟΚ, ΠΟΤΑΜΙ, ΔΗΜΑΡ, Τμήμα ΣΥΡΙΖΑ. (~30%)

ΑΡΙΣΤΕΡΑ= ΚΚΕ, τμήμα ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, (~25%-30%)

και περίπου ~10-15% ΟΦΑ

 

Σημειώνω για να προλάβω άλλους ότι το μοίρασμα του ΣΥΡΙΖΑ σε πρώην ΠΑΣΟΚ και ΑΡΙΣΤΕΡΑ είναι ~50%-50% ενώ υπάρχει ένα ~25% αδιευκρίνιστης ψήφου στις δημοσκοπήσεις και ένα τεράστιο ποσοστό αποχής. Αυτά τα δυο τελευταία μπορεί να ανατρέψουν τα πάντα.

 

Τι λέει λοιπόν το "αστείο" σου;

 

Είσαι "δεξιός"; Αν έχεις τα λογικά σου και δεν πιστεύεις ότι μας ψεκάζουν δεν επιλέγεις ΑΝΕΛ. σου μένουν οι άλλοι. => πήγαινε ΝΔ.

(στους δεξιούς απευθύνεται γιατί οι αριστεροί έτσι κι αλλιώς δεν θα ψήφιζαν ΑΝΕΛ)

Είσαι νέος ψηφοφόρος => πήγαινε ΠΟΤΑΜΙ (ΠΑΣΟΚ, ΜΜΕ ελεγχόμενες καταστάσεις) μην μπλέκεις με τους άλλους.

Αν δεν πας ποταμι και αν σου αρέσει όπως είναι => πήγαινε ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ (μέσα στο σύστημα το ΚΚΕ, όλοι μαζί τα φάγαμε)

Αν είσαι νοικοκυραίος και έχεις κανένα φράγκο στην άκρη διάλεξε ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ γιατί με το ΚΚΕ θα χάσεις τα λεφτά σου. Μέσα στο σύστημα το ΚΚΕ αλλά μην ξεχνάς οι κομμουνιστές θα σου πάρουν το σπίτι. Αν δεν έχεις λεφτά πήγαινε ΚΚΕ, πόσοι θα είσαστε; το πιθανότερο είναι να είσαι απογοητευμένος οπότε σε έχουμε στείλει από την άλλη πλευρά του σχήματος.

Οποτε η επιλογή που  σου μένει είναι ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ ανάλογα με ποιόν ήσουν τόσα χρόνια και ανάλογα με το ποιός κατά τη γνώμη σου φταίει περισσότερο αφού "όλοι φταίμε"

Αν δεν σου αρέσει το σύστημα => πήγαινε ΣΥΡΙΖΑ ή Χρυσά Αυγά (Αντισυστημικά τα χρυσά αυγά χωρίς να κάνουμε κουβέντα για το ναζισμό, τα τάγματα εφόδου, το ρατσισμό και την τρομοκρατία).

Οπότε το κριτήριο της επιλογής σου είναι τι πιστεύεις για τους Εβραίους ή τους Τσιγγάνους (αυτοί είναι το πρόβλημα της χώρας μαζί με τα νεφελίμ και τους εξωγήινους) , τους οποίους έχουν επί δεκαετίες δαιμονοποιήσει οπότε μάλλον προς ΧΑ σε βλέπω, μην πας ΣΥΡΙΖΑ.

Αν πάλι είσαι χαβαλές ψήφισε ΔΗΜΑΡ. Στην κρίσιμη ώρα μαζί μας ήταν κι αν ξαναχρειαστεί που ξέρεις;

Κι έτσι είναι εύκολο να επιπλεύσουμε ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΠΟΤΑΜΙ-ΧΑ.(η σοβαρή, όχι η άλλη) έχουμε πλειοψηφία και γκαβάτζα ΔΗΜΑΡ.

 

ΥΓ: Δεν ξέρω πως το βλέπεις εσύ αλλά εγώ δεν γέλασα με το αστείο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη καλημέρα,

 

1ον, είσαι off topic...........  :P

 

2ον, προφανώς και δεν γελάμε όλοι με τα αστεία όλων.

 

3ον, ο καθένας με τις εμπειρίες και τα πιστεύω του. Θεωρώ όμως ότι αυτός που έφτιαξε το σχήμα (το οποίο το βρίσκω διασκεδαστικό ομολογουμένως) δεν είχε στο μυαλό του ιδεοληψίες.

 

Απεικονίζει ένα μέσο ψηφοφόρο που δεν είναι ιδελογικά γαλουχημένος (μην απορείς, για πολλούς - συμπεριλαμβανομένου εμού - της γενιάς μου και κάτω, είναι δυσδιάκριτα τα όρια μεταξύ αριστεράς και δεξιάς... Προφανώς, με τα βιώματα που έχουμε την τελευταία 15ετία), οπότε έχει μπροστά του κάποια κόμματα...

 

Το σχήμα σατυρίζει

- σημεία αναφοράς των κομμάτων αυτών (βλ. δηλώσεις Καμμένου ότι μας ψεκάζουνε, βλ. νοοτροπία χα για τους Ρομά και τους Εβραίους,)

- νοοτροπίες των ψηφοφόρων (εφόσον έχεις λεφτά, πάει να πει ότι έπαιζες με τα πάλαι ποτέ μεγάλα κόμματα, οπότε ο ένας κατηγορεί τον άλλο)

- θεωρεί ως σύστημα τα κόμματα που είχαν ένα σημαντικό ποσοστό και διάρκεσαν στο χρόνο (πασοκ, νδ, κκε)

- διακομωδεί το "όχι" που λέει συνέχεια το κκε

- όλα τα άλλα κόμματα νέα προς το σύστημα

- και μια αναφορά στο ποτάμι, αν είσαι νέος θα γοητευτείς... φαντάζομαι δίνει έμφαση στο νέος, γιατί άμα παλιώσεις θα καταλάβεις.

 

Εν πάσει περιπτώσει, η δική σου οπτική είναι μια άποψη. Είπαμε ότι σε αυτή την ενότητα όμως, τα βλέπουμε λίγο πιο ανάλαφρα... Από κει και πέρα, σαφώς έχεις άλλες εμπειρίες και βιώματα, τα οποία ενδεχομένως δεν σε αφήνουν να απολαύσεις κάτι τέτοιο ως σατυρικό, αλλά το αντιμετωπίζεις ως προπαγάνδα.

 

Δεκτό, αλλά εγώ το πόσταρα ανάλαφρα.... όχι για ανάλυση.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος κομμουνιστής με αίσθηση του χιούμορ είναι τελικά ο Τζιμάκος ο Πανούσης. Αλλά κι αυτός έχει δηλώσει αντισταλινικός οπότε κι αυτός διαγράφεται. 

 

Θα ήταν ενδιάφερον να ποστάραμε και μερικά ανέκδοτα από την εποχή του υπαρκτού αλλά φοβάμαι ότι θα δούμε όλο το Κεφάλαιο του Μαρξ αναρτημένο για απάντηση. 

 

Ενα σύντομο ανέκδοτο που σκέφτηκα είναι το Κιμ-Γιονγκ-Ουν. Αλλά μετά σκέφτομαι και τη ζωή 25 εκατομμυρίων ανθρώπων και δεν γελάω και τόσο.

 

Χαλαρά παιδιά. Αυτό το θέμα δεν είναι για πολλές αναλύσεις.

Η ζωή δεν είναι μόνο αριθμοί, ούτε και μόνο σφιγμένες γροθιές.

 

υγ. Η ανάλυση για την μεταπολιτευτική ζωή στην Ελλάδα, με κόμματα και διαχωρισμούς - κατατάξεις σε αριστεροδεξιούς,  φασιστοστοβολεμένους και δεν ξέρω τι άλλο είναι μετά από το πολλά επίπεδα "γυαλιών". Κόκκινων φυσικά. 

Ασε που προσωπικά εγώ τον εαυτό μου (και πολλών άλλων που γνωρίζω και συζητάμε) δεν τον είδα εκεί μέσα στο σωρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προκάλεσες να σου κάνω ανάλυση :P

 

Είπαμε ακόμη ότι με τα αστεία χτίζονται συνειδήσεις.

 

παρατηρήσεις:

Αν ως νέος γοητεύεσαι από το ΠΟΤΑΜΙ θα καταλήξεις να πιστεύεις πως η χούντα άφησε χρέος μηδέν και ότι η εξέγερση του πολυτεχνείου ήταν κόντρα στους κομματικούς μηχανισμούς της εποχής

 

Αν η αντοχή στο χρόνο και η συνεχής άρνηση στις κυρίαρχες επιλογές του δικομματισμού σε κάνει μέρος του συστήματος πόσο έξω από το σύστημα είναι τα ΧΑυγά που τα "στελέχη" του είναι αξιωματικοί και ασφαλίτες των μυστικών υπηρεσιών και τα μέλη και οι πυρηνάρχες μπράβοι σε εφοπλιστές, επιχειρηματίες και κυκλώματα της νύχτας, χρηματοδοτούνται από τον προϋπολογισμό για ανύπαρκτα ιδρύματα και διατηρούν off shore  ???

 

 

 

Ο μόνος κομμουνιστής με αίσθηση του χιούμορ είναι τελικά ο Τζιμάκος ο Πανούσης. Αλλά κι αυτός έχει δηλώσει αντισταλινικός οπότε κι αυτός διαγράφεται. 

 

......

 

Αν σε αναγνωρίζει το σύστημα ως κομμουνιστή επειδή βρίζεις το ΚΚΕ 25 ώρες το 24ωρο ...... κάτι κάνεις λάθος.

Αλλά μπορεί να το κάνεις και πολύ καλά αφού δεν σε καταλαβαίνουν οι άλλοι

 

Τα άλλα ασχολίαστα γιατί πρέπει να αρχίσουμε από την αλφα βήτα για να καταλήξουμε τι σημαίνει κομμουνιστής και ποιός μπορεί να φέρει τον "τίτλο" και δεν έχω χρόνο. Ασε που δεν έχω και το κεφάλαιο πρόχειρο για ανάρτηση. :)

καλές γιορτές συνάδελφε.

ype από το σωρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα αγαπημενοι μου συναδελφοι!!!!

 

Να εχετε μια ομορφη Πρωτοχρονια...Το 2015 να ειναι δημιουργικο και ελπιδοφορο, με υγεια κ οσο το δυνατον λιγοτερες απωλειες!!!!!!!!

 

Οτι επιθυμειτε καλυτερο1!!

 

10393902_10154939577345788_1176693387690

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πήγα στην κουζίνα να πιω νερό κι έφαγα κατά λάθος ένα κομμάτι παστίτσιο μια σοκοφρέτα και τρεις φέτες με μερέντα... (*)

 

Πέντε έξι κουραμπιέδες μείνανε και αρχίζω δίαιτα...Αν είσαι μάγκας, φάε τον κουραμπιέ στον καναπέ του σαλονιού με τη μάρω δίπλα. Xωρίς πιατάκι..

 

Δεν είσαι καλά φιλαράκι... Για μαλάκες@ ψάχνεις ; :P  :D 

 

...(*) Αυτό με την Μερέντα, το κάνω πάντα λέμεεεεεε :rolleyes:  δε χρειαζόταν να μας το πεις..όποιος σε βλέπει το καταλαβαίνει.. :lol: 

 

Να σου θυμίσω την φωτογραφία που είχαμε βγάλει παρέα και δεν θα σχολιάσω παραπάνω... :P:D

 

asteies-fwtografies-7720.jpg

 

Αριστερά εγώ, δεξιά ο Τζιμάκος. Φέτες και οι δύο λέμεεεεεεε :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς αποφυγή παρεξηγήσεων..

 

θα ανοίγω για τα κάλαντα σε όσες φοράνε τριγωνάκι..

..και όχι σε όσες κρατάνε..

 

Να προσέχεις τα... "ρεύματα" φιλαράκιιιιιιι... :P

 

166764_499869463388020_2077602934_n.jpg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέει μια ξανθιά, όταν ανοίγει την πόρτα του σπιτιού της και αντικρίζει τον Άγιο Βασίλη ;
-Φύγε, είναι μέσα ο άντρας μου !!! :P

 

28i6ul2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρυσι τέτοια εποχή στα ΕΛΤΑ, ανοίγουν οι υπάλληλοι ένα φάκελο με παιδικά γράμματα, με τίτλο "Για τον Άγιο Βασίλη".

"Άγιε μου Βασίλη," γράφει το γράμμα, "είμαι ο Γιωργάκης και είμαι 8 χρονών. Είμαστε πάρα πολύ φτωχοί. Δεν έχουμε να φάμε και τα ρούχα μας είναι παλιά.

Σε παρακαλώ, στείλε μας 1000€ να περάσουμε καλή πρωτοχρονιά."

Συγκινούνται οι υπάλληλοι, μαζεύουν 500€ και τα στέλνουν στο παιδάκι στην διεύθυνση του γράμματος.

 

Φέτος, το παιδάκι ξαναστέλνει γράμμα στον Αη-Βασίλη.

Θυμούνται οι υπεύθυνοι των ΕΛΤΑ τι είχε γίνει πέρσι, το ανοίγουν και διαβάζουν:

"Άγιε μου Βασίλη, είμαι ο Γιωργάκης πάλι.

Σε ευχαριστώ για τα λεφτά που μου έστειλες πέρσι.

Αν μου στείλεις και φέτος, σε παρακαλώ στείλ' τα με επιταγή, γιατί αυτοί οι κλέφτες των ΕΛΤΑ, μου έκλεψαν τα άλλα 500€"

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

t9a1hf.jpg

 

Μαρίαααααααααααααααααα :rolleyes:

Χρόνια πολλά φιλαράκιιιιιιιι :)

Καλή χρονιάαααααααααα λέμεεεεεεεεεε :wub:

Και πάντα μ' ένα βαζάκι γεμάτο μερέντα σου εύχομαι... :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχομαι σε όλες και όλους, καλή χρονιά με υγεία και δύναμη.

 

10606228_1519911464925793_80518604191478

 

Υ.Γ.

Δεν έχω πλέον πολύ χρόνο για το φόρουμ. Αλλά όταν έχω, δεν μπορώ...

 

10675648_1518855335031406_52497164871242

 

Θα σκάσω λέμεεεεεε :(:rolleyes:

 

funny-Minionx-wallpaper-happy-New-Year-2

 

Χρόνια πολλάααααααα :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...