Προς το περιεχόμενο

Απόκλιση στη ΜΥΦ με Μη Υπόχρεο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ανεβάζω στη ΜΥΦ τα τιμολόγια αγορών απο ιδιώτη με ένδειξη '1' Μη Υπόχρεος, ομως δεν υπαρχει η προβλεψη απο το taxis στην περιπτωση που το ΑΦΜ ανήκει σε επαγγελματία (π.χ. γιατρός) να μην εμφανιζεται σαν αποκλιση.

Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να ανεβαζουμε σωστα τιμολογια αγορας απο ιδιωτη, αυτος σωστα να ΜΗΝ ανεβαζει το τιμολογιο, αλλά μπαινοντας αυτος στη ΜΥΦ εμφανιζεται ως αποκλιση, και καλουμαστε να εξηγησουμε τα ανεξηγητα, οτι δηλαδη ειμαστε κι οι 2 σωστοι και το taxis μας εμφανιζει λαθος

 

αντιμετωπιζει και καποιος αλλος παρομοιο προβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λύση θα ήταν να το περάσεις στις δαπάνες που πάνε χωρίς ΑΦΜ, τώρα δεν ξέρω αν αυτό είναι ορθή αντιμετώπιση αλλά ούτως ή άλλως δεν ξέρω πια τι είναι σωστό και τι όχι, το σημαντικότερο νομίζω είναι στον βαθμό που δεν θα έχουμε πρόβλημα να μην εμφανιστούν αποκλίσεις που μπορεί να έχουν πρόστιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγρότης του ειδικού καθεστώτος πέρασε κατά λάθος τιμολόγιο αγοράς στα έσοδα πώς μπορούμε να το σβήσουμε.Η υποβολή έγινε απο το πρόγραμμα του taxis με το χέρι και όχι με αρχείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγρότης του ειδικού καθεστώτος πέρασε κατά λάθος τιμολόγιο αγοράς στα έσοδα πώς μπορούμε να το σβήσουμε.Η υποβολή έγινε απο το πρόγραμμα του taxis με το χέρι και όχι με αρχείο

 

το μηδενίζεις σαν αξίες. σαν αφμ και παραστατικό θα υπάρχει,αλλά χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεβάζω στη ΜΥΦ τα τιμολόγια αγορών απο ιδιώτη με ένδειξη '1' Μη Υπόχρεος, ομως δεν υπαρχει η προβλεψη απο το taxis στην περιπτωση που το ΑΦΜ ανήκει σε επαγγελματία (π.χ. γιατρός) να μην εμφανιζεται σαν αποκλιση.

Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να ανεβαζουμε σωστα τιμολογια αγορας απο ιδιωτη, αυτος σωστα να ΜΗΝ ανεβαζει το τιμολογιο, αλλά μπαινοντας αυτος στη ΜΥΦ εμφανιζεται ως αποκλιση, και καλουμαστε να εξηγησουμε τα ανεξηγητα, οτι δηλαδη ειμαστε κι οι 2 σωστοι και το taxis μας εμφανιζει λαθος

 

αντιμετωπιζει και καποιος αλλος παρομοιο προβλημα??

 

 αυτος σωστα να ΜΗΝ ανεβαζει το τιμολογιο, αλλά μπαινοντας αυτος στη ΜΥΦ 

 

"αυτός" τι είναι τελικά ιδιώτης ή επαγγελματίας?  

 

πρόσεξε το μη υπόχρεος αναφέρεται σε ΜΥΦ όχι σε ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να σβήσεις τις αξίες από την καταχώρηση που έκανες. Θα εμφανίζει μόνο στο πλήθος 1, αλλά δεν θα το κιτρινίζει ως απόκλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αυτος σωστα να ΜΗΝ ανεβαζει το τιμολογιο, αλλά μπαινοντας αυτος στη ΜΥΦ 

 

"αυτός" τι είναι τελικά ιδιώτης ή επαγγελματίας?  

 

πρόσεξε το μη υπόχρεος αναφέρεται σε ΜΥΦ όχι σε ΦΠΑ.

υπαρχουν αφμ που αναφερονται ταυτοχρονα σε ιδιωτη και επαγγελματια, π.χ. γιατροι, δικηγοροι κτλ

σε περιπτωση που ειναι επαγγελματιας, π.χ. γιατρος. κοβω τιμολογιο αγορας απο ιδιωτη, γιατι το συγκεκριμενο αντικειμενο ειναι ιδιωτικης χρησης (αυτοκινητο). ο συγκεκριμενος επαγγελματιας οταν θα μπει να δει τη μυφ του, θα δει την αποκλιση. το taxis δε διαχωριζει τις συναλλαγες που κανει ως ιδιωτης απο αυτες που κανει ως επαγγελματιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καταλαβαίνω ότι το να έχεις απόκλιση στη ΜΥΦ δεν αποτελεί από μόνο του παράβαση, αρκεί να μπορείς να την αιτιολογήσεις. Γι αυτό και δεν προβλέπεται πρόστιμο λόγω ύπαρξης αποκλίσεων αλλά μόνο για μη υποβολή ή εκπρόθεσμη υποβολή.

 

Καλή χρονιά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καταλαβαίνω ότι το να έχεις απόκλιση στη ΜΥΦ δεν αποτελεί από μόνο του παράβαση, αρκεί να μπορείς να την αιτιολογήσεις. Γι αυτό και δεν προβλέπεται πρόστιμο λόγω ύπαρξης αποκλίσεων αλλά μόνο για μη υποβολή ή εκπρόθεσμη υποβολή.

 

Καλή χρονιά!!!!

σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Γιατί σε αλλαγή ΦΥΜ προμηθευτή μου την εμφανίζει ως εκπρόθεσμη ?

Δεν είναι ωσ τις 22/02/2016 η προθεσμία για την συμφωνία των αποκλίσεων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...