Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μεταβίβαση ΦΙΧ μέσα στο 2014 και υπεραξία


domi

Ερώτηση

Γνωρίζει κανένας συνάδελφος πως να υπολογίσω (να υποβάλλω) την υπεραξία για πώληση ΦΙΧ επειδή στην ΔΟΥ μου λεν ότι δεν είναι αρμόδιοι πλέον αυτοί, αλλά και στο taxis δεν υπάρχει εφαρμογή για υπολογισμό και έκδοση ταυτότητας πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Γνωρίζει κανένας συνάδελφος πως να υπολογίσω (να υποβάλλω) την υπεραξία για πώληση ΦΙΧ επειδή στην ΔΟΥ μου λεν ότι δεν είναι αρμόδιοι πλέον αυτοί, αλλά και στο taxis δεν υπάρχει εφαρμογή για υπολογισμό και έκδοση ταυτότητας πληρωμής.

Καλησπέρα,

 

Φίλος μου έκανε μεταβίβαση επιχείρησης πριν λίγες μέρες.

Μίλησαμε κάποια στιγμή και μου είπε ότι για φιχ δεν υπάρχει υπεραξία.Μόνο για φδχ.

Βέβαια τον ταλαιπώρησαν αφάνταστα από το υπουργείο συγκοινωνιών γιατί δεν ήταν ενήμεροι.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προλάβει να το ψάξω ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πλακα κανεις;

 

Καλησπέρα,

 

Οχι δεν κάνω πλάκα.Αφού πλακώθηκε με το συγκοινωνιών πήρε και τις πινακίδες.

Χωρίς υπεραξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν μάθεις λεπτομέρειες βρε συνάδελφε ενημέρωσε μας γιατί έχω δέκα μέρες τώρα και δεν παίρνει κανείς πρωτοβουλία,ούτε η εφορία ούτε η διεύθυνση συγκοινωνιών.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερώτηση τελικά η υπεραξία για μεταβίβαση αυτοκινήτου ΙΧ έχει καταργηθεί ή όχι? Στον Σύμβουλο με ενημέρωσαν ότι έχει καταργηθεί αλλά δε βρίσκω πουθενά αναφορά ή κάποια σίγουρη απάντηση. Γνωρίζει κάποιος κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερώτηση τελικά η υπεραξία για μεταβίβαση αυτοκινήτου ΙΧ έχει καταργηθεί ή όχι? Στον Σύμβουλο με ενημέρωσαν ότι έχει καταργηθεί αλλά δε βρίσκω πουθενά αναφορά ή κάποια σίγουρη απάντηση. Γνωρίζει κάποιος κάτι?

 

 

Δεν ξέρω τι σου είπαν από τον Σύμβουλο αλλά καλά θα κάνεις να διαβάσεις και τον 4174/2013 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν αναφέρει ο 4174/13 τίποτα για την υπεραξία.. Εγώ τουλάχιστον δεν το έχω δει κάπου.  Εσύ Σωτήρη το έχεις δει κάπου στον 4174/13?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν αναφέρει ο 4174/13 τίποτα για την υπεραξία.. Εγώ τουλάχιστον δεν το έχω δει κάπου.  Εσύ Σωτήρη το έχεις δει κάπου στον 4174/13?

  Για τα ΙΧ δεν είδα να θέλει δηλώσεις ιδιαίτερες και προκαταβολές φόρων κλπ κλπ κλπ Θεωρεί το εισόδημα που προκύπτει ( αξία πώλησης - αξία βιβλίων )ως εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα και το φορολογεί στην κλίμακα αυτή , μαζί με τα λοιπά εισοδήματα της επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εγώ το είδα αυτό. Αλλά δεν αναφέρει πουθενά ότι καταργείται η υπεραξία. Στον σύμβουλο μου απάντησαν ότι αφού δεν αναφέρεται άρα καταργείται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εγώ το είδα αυτό. Αλλά δεν αναφέρει πουθενά ότι καταργείται η υπεραξία. Στον σύμβουλο μου απάντησαν ότι αφού δεν αναφέρεται άρα καταργείται. 

Συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

  Για τα ΙΧ δεν είδα να θέλει δηλώσεις ιδιαίτερες και προκαταβολές φόρων κλπ κλπ κλπ Θεωρεί το εισόδημα που προκύπτει ( αξία πώλησης - αξία βιβλίων )ως εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα και το φορολογεί στην κλίμακα αυτή , μαζί με τα λοιπά εισοδήματα της επιχείρησης.

Ωστόσο όμως  το άρθρο 21 (4172) παρ. 1 δεν κάνει λόγο για  κέρδη από πωλήσεις ενεργητικού

(Στα έσοδα από τις επιχειρηματικές συναλλαγές περιλαμβάνονται και τα έσοδα από την πώληση των στοιχείων του ενεργητικού της επιχείρησης,)

 

Δηλαδή σε μία πώληση παγίου ο λογιστικός  χειρισμός  θα είναι  όπως τον ξέραμε (ζημία- κέρδος   παγίου) ή η αναπόσβεστη αξία στις αποσβέσεις και η πώληση θα περιλαμβάνεται στα έσοδα…

 

(το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο)

 

Ή ο φορολογικός  νόμος δεν ασχολείται με την λογιστική απεικόνιση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πριν λίγες μέρες που έκανα μια μεταβίβαση αγροτικού παρέλαβαν κανονικά την δήλωση υπεραξίας στην ΔΟΥ (παρότι έχει καταργηθεί είπαν) και την ζήτησαν και στο μεταφορών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ωστόσο όμως  το άρθρο 21 (4172) παρ. 1 δεν κάνει λόγο για  κέρδη από πωλήσεις ενεργητικού

(Στα έσοδα από τις επιχειρηματικές συναλλαγές περιλαμβάνονται και τα έσοδα από την πώληση των στοιχείων του ενεργητικού της επιχείρησης,)

 

Δηλαδή σε μία πώληση παγίου ο λογιστικός  χειρισμός  θα είναι  όπως τον ξέραμε (ζημία- κέρδος   παγίου) ή η αναπόσβεστη αξία στις αποσβέσεις και η πώληση θα περιλαμβάνεται στα έσοδα…

 

(το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο)

 

Ή ο φορολογικός  νόμος δεν ασχολείται με την λογιστική απεικόνιση ?

 

 

Ισχυρίστηκα κάτι το διαφορετικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πριν λίγες μέρες που έκανα μια μεταβίβαση αγροτικού παρέλαβαν κανονικά την δήλωση υπεραξίας στην ΔΟΥ (παρότι έχει καταργηθεί είπαν) και την ζήτησαν και στο μεταφορών.

 

 

 

Μπορείτε να καταθέσετε και μια δήλωση ...φκε   (ΚΑΤΑΡΓΗΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορείτε να καταθέσετε και μια δήλωση ...φκε   (ΚΑΤΑΡΓΗΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ) :D

Η άποψη της Διοίκησης και εν προκειμένω του εκάστοτε υπαλλήλου λέει αν δεν κάνω λάθος δεν δεσμεύει τον φορολογούμενο. Πως σε υποχρεώνει ντε και καλά τότε να προσκομίσεις δηλώσεις υπεραξίας για να κάνεις τη δουλειά σου? Δεν θα έπρεπε να γίνει η μεταβίβαση χωρίς την υποβολή της δήλωσης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισχυρίστηκα κάτι το διαφορετικό ?

 

ερώτηση έκανα, :)  αν αλάζει κάτι στην λογιστική απεικόνιση πώλησης παγίου όπως τα ξέραμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερώτηση έκανα, :)  αν αλάζει κάτι στην λογιστική απεικόνιση πώλησης παγίου όπως τα ξέραμε

 

 

Τι να αλλάξει στη λογιστική απεικόνιση ? Η λογιστική είναι λογιστική , αυτό που μπορεί να μεταβληθεί είναι η φορολογική αντιμετώπιση του εκάστοτε λογιστικού αποτελέσματος ή να καθιερωθεί η απλή καταστιχογραφία  και οι φορολογικές υποχρεώσεις να βγαίνουν τεκμαρτά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...