Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΜΗΤΡΩΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ


επισκέπτη Επισκέπτης

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ Ή ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πρώτα γίνεται η πρόσληψη στον οαεδ και μετά με το αντίγραφο της αναγγελίας πρόσληψης την ταυτότητα και το ΑΦΜ ο εργαζόμενος πάει στο ικα για ΑΜ εργαζομένου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ Ή ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

ΑΜΕ ή ΑΜΙΚΑ??????

ΑΜΕ για εργοδότη, ΑΜΙΚΑ για εργαζόμενο... Τι ακριβώς ρωτάς?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επαναφέρω το θέμα.

Εργαζόμενος που μόλις ενηλικιώθηκε,θα προσληφθεί

αλλά δεν έχει ούτε ΑΦΜ ούτε ΑΜ ΙΚΑ.

Πρώτα πάει να βγάλει ΑΦΜ.Τι δικαιολογητικά θέλει η ΔΟΥ?

Και μετά για ΑΜ ΙΚΑ.Την πρόσληψη,την έκδοση του ΑΦΜ,

ταυτότητα.Ξεχνάω κάτι?Εχει πολύ καιρό να μου τύχει

και δεν θυμάμαι.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επαναφέρω το θέμα.

Εργαζόμενος που μόλις ενηλικιώθηκε,θα προσληφθεί

αλλά δεν έχει ούτε ΑΦΜ ούτε ΑΜ ΙΚΑ.

Πρώτα πάει να βγάλει ΑΦΜ.Τι δικαιολογητικά θέλει η ΔΟΥ?

Και μετά για ΑΜ ΙΚΑ.Την πρόσληψη,την έκδοση του ΑΦΜ,

ταυτότητα.Ξεχνάω κάτι?Εχει πολύ καιρό να μου τύχει

και δεν θυμάμαι.

Ευχαριστώ.

Για την εφορία ταυτότητα και Μ1... Για το ΙΚΑ, όπως τα λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη OUTSIDE woman

Από όσο νομίζω οτι έχω καταλάβει, απουσιάζει είτε προς την εφορία είτε προς τον ΟΑΕΔ είτε προς το ΙΚΑ η ανάγκη υποβολής πιστοποιητικού οικογενειακής κατάστασης. Είναι εφικτό λοιπόν για μία γυναίκα Ελληνίδα (εφόσον δεν επιθυμεί να διεκδικήσει επίδομα γάμου) να αποκρύψει το γεγονός οτι είναι παντρεμένη προς την μελλοντική εργοδοσία προκειμένου να βελτιώσει τις πιθανότητες πρόσληψης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Από όσο νομίζω οτι έχω καταλάβει, απουσιάζει είτε προς την εφορία είτε προς τον ΟΑΕΔ είτε προς το ΙΚΑ η ανάγκη υποβολής πιστοποιητικού οικογενειακής κατάστασης. Είναι εφικτό λοιπόν για μία γυναίκα Ελληνίδα (εφόσον δεν επιθυμεί να διεκδικήσει επίδομα γάμου) να αποκρύψει το γεγονός οτι είναι παντρεμένη προς την μελλοντική εργοδοσία προκειμένου να βελτιώσει τις πιθανότητες πρόσληψης ;

Το ένα δεν συνεπάγεται το άλλο...

Αν σε διασταύρωση στοιχείων στο ΙΚΑ, προκύψει ότι ο εργοδότης θα έπρεπε να καταβάλλει το επίδομα γάμου, γιατί να "πληρώσει την νύφη", που σκοπίμως απέκρυψε την κατάσταση της ...???

Δεν συμφωνώ σε αυτό...

(γνώμη μου βέβαια...!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη OUTSIDE woman
Το ένα δεν συνεπάγεται το άλλο...

Αν σε διασταύρωση στοιχείων στο ΙΚΑ, προκύψει ότι ο εργοδότης θα έπρεπε να καταβάλλει το επίδομα γάμου, γιατί να "πληρώσει την νύφη", που σκοπίμως απέκρυψε την κατάσταση της ...???

Δεν συμφωνώ σε αυτό...

(γνώμη μου βέβαια...!!!)

Αγαπητή Δόμνα σε ευχαριστώ πάρα πολύ μέσα από την καρδιά μου για το αμεσότατο ενδιαφέρον σου στο τόσο αμεσότατο πρόβλημά μου του οποίου ανέφερα την "κορυφή" του ...

Ώντας σε ανεπίσημη διάσταση με τον σύζυγό μου (και στο αμέσως προσεχές διάστημα σε χωριστή διαμονή), δεν επιθυμώ να παρεισφρύσει στην μελλοντική μου εργοδοσία η εικόνα μιας ούτως ή άλλως μεταβατικής προς πλήρη διάσταση-διαζύγιο κατάστασής μου για ευνόητους λόγους θέλω να πιστεύω ...

Πραγματικά εάν μπορούσε να αποκρυφτεί το γεγονός θα ήταν εξαιρετικής σημασίας για μένα στον ψυχολογικό τομέα και θα εξισοροπούσε απόλυτα την απώλεια του επιδόματος σε αυτήν την ευαίσθητη για μένα περίοδο καθότι σε αντίθετη περίπτωση θα νοιώθω συνεχώς σε ναρκοπέδιο στην οποιαδήποτε διερευνητικής για την οικογένειά μου ερώτηση ...

Ευχαριστώ θερμά και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ...

Δυστυχώς, παρόλο που αντιλαμβάνομαι την ευαισθησία της κατάστασης, για το "χαρτομάνι" μας, μια φορά παντρεμένη, πάντα παντρεμένη, όσο περίεργο & αν ακούγεται...!!!

Δλδ, & η εν διαστάσει & η διαζευγμένη & η σε χηρεία εργαζόμενη, διακιούται κανονικά το επίδομα γάμου...

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό για την περίπτωση σας, είναι να δηλώσετε την κατάσταση σας & την επιθυμία σας στην διεύθυνση της νέας σας εργασίας, οι οποίοι φαντάζομαι, θα δείξουν την δέουσα ευαισθησία. Αν μη τι άλλο, όμως, θα έχουν γνώση του γεγονότος & δεν θα βρεθείτε "εκτεθειμένη" στην αρχική μου υπόθεση, για σκόπιμη απόκρυψη προσωπικών σας στοιχείων...

Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το ένα δεν συνεπάγεται το άλλο...

Αν σε διασταύρωση στοιχείων στο ΙΚΑ, προκύψει ότι ο εργοδότης θα έπρεπε να καταβάλλει το επίδομα γάμου, γιατί να "πληρώσει την νύφη", που σκοπίμως απέκρυψε την κατάσταση της ...???

Δεν συμφωνώ σε αυτό...

(γνώμη μου βέβαια...!!!)

Δόμνα, το επίδομα γάμου (έχω την εντύπωση) καταβάλλεται με την προσκόμιση των απαραίτητων δικαιολογητικών από τον εργαζόμενο στον εργοδότη, και όχι αναδρομικά...

Το ίδρυμα δεν παίζει εδώ με διασταυρώσεις κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δόμνα, το επίδομα γάμου (έχω την εντύπωση) καταβάλλεται με την προσκόμιση των απαραίτητων δικαιολογητικών από τον εργαζόμενο στον εργοδότη, και όχι αναδρομικά...

Το ίδρυμα δεν παίζει εδώ με διασταυρώσεις κτλ...

Σωστή εντύπωση έχεις, φίλε. Αμα τη εμφανίσει είναι αυτά & φυσικά όχι αναδρομικά...

Σε κανέναν έλεγχο όμως δεν "παίζει" λες καμία διασταύρωση?

& όπως & να έχει είναι κακό να έχει γνώση ο εργοδότης...!!! ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σωστή εντύπωση έχεις, φίλε. Αμα τη εμφανίσει είναι αυτά & φυσικά όχι αναδρομικά...

Σε κανέναν έλεγχο όμως δεν "παίζει" λες καμία διασταύρωση?

& όπως & να έχει είναι κακό να έχει γνώση ο εργοδότης...!!! ???

Για την ώρα, τέτοιο δεν μου έχει τύχει σε έλεγχο ακόμα....

Και εν πάσει περιπτώσει, πως θα ήταν αλλιώς καλυμμένος ο εργοδότης...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σωστή εντύπωση έχεις, φίλε. Αμα τη εμφανίσει είναι αυτά & φυσικά όχι αναδρομικά...

Σε κανέναν έλεγχο όμως δεν "παίζει" λες καμία διασταύρωση?

& όπως & να έχει είναι κακό να έχει γνώση ο εργοδότης...!!! ???

Για την ώρα, τέτοιο δεν μου έχει τύχει σε έλεγχο ακόμα....

Και εν πάσει περιπτώσει, πως θα ήταν αλλιώς καλυμμένος ο εργοδότης...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...