Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΦΟΡ.ΕΙΣ/ΤΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

_ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΜΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ 85 ΤΜ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΜΙΣΘΩΝΕΙ ( ΤΟ ΔΗΛΩΣΕ ΣΤΟ Ε9 ΤΟΥ ΟΙΚ.ΕΤΟΥΣ 2006 ) ΕΑΝ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΟΙΚ.ΕΤΗ ΔΕΝ ΤΟ ΜΙΣΘΩΝΕΙ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ, ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΟΡ.ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...
επισκέπτη Επισκέπτης-Nikos-

Έχωυποβάλει δήλωση έτους 2007 για τον αδελφό μου που είναι κάτοικος εξωτερικού ως αντίκλητός του από τον Απρίλιο. Δεν είχε εισοδήματα να δηλώσει παρά μία μεταβολή στο Ε9 λόγω θανάτου του πατέρα μας. Εκκαθαριστικό ακόμα δεν έχω λάβει.

Είναι σύνηθες για τους κατοίκους εξωτερικού να καθυστερεί τόσο πολύ (6 μήνες) η εκκαθάριση της δήλωσης; Μήπως επειδή δεν είχε δήλωσει τίποτα στο Ε1 δεν θα του έρθει εκκαθαριστικό;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έχει εκκαθαριστεί η δήλωση και η καθυστέρηση να οφείλεται στα ΕΛΤΑ. ή μπορεί πραγματικά να μην έχει γίνει ακόμα εκκαθάριση. Μπείτε στη σελίδα www.gsis.gr και απο τις "Υπηρεσίες που σας ενδιαφέρουν" επιλέξτε "ενημέρωση εκκαθάρισης". Εκεί πληκτρολογείτε τον ΑΦΜ του φορολογούμενου και σας ενημερώνει για το αν έγινε εκκαθάριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Nikos-

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στη σελίδα του ταξις στην ενημέρωση εκκαθάρισης μου βγάζει ότι όντως η δήλωση δεν έχει εκκαθαριστεί. Ξέρετε από την εμπειρία σας αν αυτό είναι φυσιολογικό να παίρνει 6 μήνες να εκκαθαριστεί μια δήλωση;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν το συνανταμε και καθε μερα, αλλα δεν ειναι και απιθανο. Συμβαινει (ειδικα σε κατοικ εξωτερ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στη σελίδα του ταξις στην ενημέρωση εκκαθάρισης μου βγάζει ότι όντως η δήλωση δεν έχει εκκαθαριστεί. Ξέρετε από την εμπειρία σας αν αυτό είναι φυσιολογικό να παίρνει 6 μήνες να εκκαθαριστεί μια δήλωση;

Ευχαριστώ

Αγαπητέ μου η Εφορία δεν πρόκειται να σε ξεχάσει ποτέ γιαυτό να είσαι σίγουρος, σε μια πελάτισά μου η ελλαθάριση έγινε

τον Φεβρουάριο του επόμενου χρόνου απο εκείνον που είχε υποβληθεί η δήλωση και μάλιστα ήταν και χρεωστική και το

ποσόν ήταν αρκετό χωρίς να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, είχε υποβληθεί κανονικά και είχε καταχωρηθεί απο την ΔΟΥ

κανονικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 years later...

Συναδελφοι 1 ερωτηση:

Κατοικος εξωτερικου αγορασε το 2011 σπιτι στην Ελλαδα. Δεν ειχε τιποτα αλλο στο ονομα του (εισοδημα-ακινητα-ΕΙΧ κλπ).

Επρεπε να κανει δηλωση το 2012???

Συμφωνα με το αρθρο 17 ΚΦΕ, το τεκμηριο για αγορα-ανεγερση ακινητων αναστελλεται μεχρι το 2013.

Επισης συμφωνα με το αρθρο 18 παρ. η ΚΦΕ, εφοσον ο κατοικος εξωτερικου δεν εχει εισοδημα, τοτε δεν εφαρμοζονται οι δαπανες του αρθρου 16 και 17 του ΚΦΕ.

Απο αυτα συμπεραινω οτι δεν επρεπε να κανει δηλωση το 2012.

Τι λετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με το αρθρο 8 του Ν.4110/2013 (που αντικατεστησε  το αρθρο 61 του ΚΦΕ) ισχυουν τα εξης: Υπόχρεοι για υποβολή δήλωσης είναι όσοι δηλώνουν κάτοικοι εξωτερικού για το εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα ή υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε., ανεξάρτητα αν εμπίπτουν στην απαλλαγή της περίπτωσης η΄ του άρθρου 18 του Κ.Φ.Ε. Συμφωνα με το αρθρο 28 του ιδιου νομου (4110/2013) η ανωτερω διαταξη εχει εφαρμογη απο την χρηση 2012 (Οικονομικο 2013)

 

Επομενως εφοσον δεν δηλωθει ως κενο στο Ε2 θα πρεπει να δηλωθει ως δευτερευουσα κατοικια στο εντυπο Ε1 του 2013 δηλαδη ειναι υποχρεος υποβολης της δηλωσης εστω και αν εχει απαλλαγη απο τα τεκμηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλημέρα Σας!

 

Υπάρχει διάταξη για τους κατοίκους εξωτερικού με μόνο μία κατοικία στην Ελλάδα χωρίς εισοδήματα που να τους απαλλάσσει από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης προσκομίζοντας υπ. δήλωση ότι δεν αποκτούν ενοίκια, μαζί και μια βεβαίωση από τη χώρα τους ότι πληρώνουν φόρους εκεί?

 

Μου το είπε ένας ξένος που του το είπε κάποιος άλλος ξένος και παραξενεύτηκα:blink:

 

Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι πως κάτοικοι εξωτερικού με κατοικία στη κατοχή τους υπάγονται στις διατάξεις της γενικής υποχρέωσης υποβολής δήλωσης ανεξάρτητα αν προκύπτει φορολογητέο εισόδημα ή όχι, από τη στιγμή που διατηρούν μια ή περισσότερες κατοικίες.

 

Διαφωνεί κανείς σε αυτό??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κάτοικος εξωτερικού που έχει σπίτι ή αυτοκίνητο στην Ελλάδα είναι υπόχρεος δήλωσης.Όπως εξάλλου και ένας Ελληνας. Αν δεν κάνει δήλωση απλά έχει πρόστιμο για μη υποβολή Φορολ. Δήλωσης.Δεν υπάρχει έχω ένα σπίτι δεν κάνω δήλωση αλλα με δύο κάνω..Τώρα το αν θα πληρώσει ή όχι είναι άλλο ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλό μεσημέρι. Ελληνίδα ετών 30 η οποία μένει μόνιμα και εργάζεται στο Λονδίνο, εχει ΑΦΜ( ως προστατευόμενο μέλος πριν χρόνια είχε δηλωθεί ψιλή κυριότητα ακινήτου ) δεν έχει κάνει ποτέ δήλωση φορολογίας και δεν είναι δηλωμένη στην ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Σε περίπτωση που αποφασίσει να επιστρέψει στην ελλάδα και φέρει τα χρήματά της από το εξωτερικό, υπάρχει πρόβλημα? Πώς μου προτείνετε να το χειριστώ...Σκεφτόμουν μήπως κάναμε φέτος μια μηδενική δήλωση αφού πρώτα δηλωθεί η αλλαγή κατοικίας στο μητρώο και η μεταφορά της στην κατοίκου εξωτερικού. Το θεωρείται περιττό? Δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα? Θα έχει κυρώσεις που δεν φαίνεται πουθενά κάτοικος εξωτερικού? Ποιά η γνώμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχουμε:

Αρθρο 2

1. Σε φόρο για το παγκόσμιο εισόδημά του υπόκειται κάθε φυσικό πρόσωπο, το οποίο έχει την κατοικία ή τη συνήθη διαμονή του στην Ελλάδα.
Σε φόρο για το εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα υπόκειται κάθε φυσικό πρόσωπο, ανεξάρτητα από τον τόπο κατοικίας του ή της συνήθους διαμονής του.
Ως συνήθης θεωρείται η διαμονή στην Ελλάδα η οποία υπερβαίνει τις εκατόν ογδόντα τρεις ημέρες συνολικά μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος. Η διαμονή τεκμαίρεται ως συνήθης, εκτός αν ο φορολογούμενος αποδείξει διαφορετικά.

 

Αρθρο 61

1. Κάθε φυσικό πρόσωπο για το οποίο συντρέχουν οι προϋποθέσεις του άρθρου 2, ανεξάρτητα από το αν υπόκειται ή όχι σε φόρο, έχει υποχρέωση να υποβάλει δήλωση εφόσον έχει συμπληρώσει το δέκατο όγδοο (18ο) έτος της ηλικίας του, με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 5 και εφόσον δεν εμπίπτει στις διατάξεις περί προσώπων που βαρύνουν τους φορολογούμενους του άρθρου 7. Εξαιρετικά, υποχρέωση υποβολής δήλωσης έχει οποιοσδήποτε, εφόσον προσκληθεί γι΄ αυτό εγγράφως από τον αρμόδιο προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας. Στην περίπτωση αυτή ο καλούμε νος υποχρεούται να υποβάλει τις οικείες δηλώσεις μέσα στην προθεσμία τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία της επίδοσης σε αυτόν της οικείας πρόσκλησης.
Υπόχρεοι για υποβολή δήλωσης είναι όσοι δηλώνουν κάτοικοι εξωτερικού για το εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα ή υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε., ανεξάρτητα αν εμπίπτουν στην απαλλαγή της περίπτωσης η΄ του άρθρου 18 του Κ.Φ.Ε..
Παράλειψη του υπόχρεου να επιδώσει μέχρι το τέλος του οικείου οικονομικού έτους δήλωση, στην οποία αναγράφεται η ζημία που προέκυψε στο ίδιο οικονομικό έτος, του στερεί το δικαίωμα συμψηφισμού, που ορίζεται από την παράγραφο 3 του άρθρου 4.
Αν ο φορολογούμενος κατοικεί στην αλλοδαπή, υπόχρεοι σε υποβολή δήλωσης είναι αλληλεγγύως με αυτόν, οι αντιπρόσωποι ή οι πράκτορές του στην Ελλάδα.

 

7. Το φυσικό πρόσωπο που δηλώνει κάτοικος εξωτερικού και αποκτά πραγματικό εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα, υποχρεούται να υποβάλει μαζί με τη δήλωση φορολογίας του εισοδήματός του, βεβαίωση από την αρμόδια φορολογική αρχή του κράτους στο οποίο δηλώνει κάτοικος από την οποία να προκύπτει ότι είναι φορολογικός κάτοικος αυτού του άλλου κράτους ή αντίγραφο της εκκαθάρισης της φορολογίας εισοδήματος ή, ελλείψει εκκαθάρισης, αντίγραφο της δήλωσης που υπέβαλε στο άλλο κράτος. Η βεβαίωση αυτή χορηγείται από τη φορολογική αρχή ή από οποιαδήποτε άλλη δημόσια ή δημοτική ή άλλη αναγνωρισμένη αρχή.

 

Ερωτήσεις:

1) Κατοικος εξωτερικου που εχει στην Ελλαδα ενα σπιτι και ενα αυτοκινητο (αρθρο 16) αλλα καθολου εισοδημα, δεν χρειαζεται να υποβαλλει τα δικαιολογητικα της παρ. 7 αρθρου 61. Σωστα???

 

2) Κατοικος εξωτερικου ο οποιος δεν εχει στην Ελλαδα ουτε πραγματικο ούτε τεκμαρτο εισόδημα (δεν εχει ουτε σπιτι, ουτε αυτοκινητο ουτε αλλη δαπανη διαβιωσης) πρεπει να κανει μηδενικη φορολογικη δηλωση???Απο τα αρθρα 2 και 61  συμπαιρενω πως οχι. Τι λετε???

 

3) Ζευγαρι, ο συζυγος ειναι μονιμος κατοικος Ολλανδιας και η συζυγος Ελληνιδα και αυτη κατοικος Ολλανδιας. Δεν εχει δηλωθει ο γαμος στο μητρωο και ο συζυγος δεν εχει ΑΦΜ. Στην Ελλαδα εχει μονο η συζυγος εισοδημα απο ενοικια και τιποτα αλλο. Πρεπει να βγαλει ΑΦΜ ο ανδρας για να γινει κοινη δηλωση ή μπορει  η συζυγος να κανει μονη της δηλωση ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχουμε:

Αρθρο 2

1. Σε φόρο για το παγκόσμιο εισόδημά του υπόκειται κάθε φυσικό πρόσωπο, το οποίο έχει την κατοικία ή τη συνήθη διαμονή του στην Ελλάδα.

Σε φόρο για το εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα υπόκειται κάθε φυσικό πρόσωπο, ανεξάρτητα από τον τόπο κατοικίας του ή της συνήθους διαμονής του.

Ως συνήθης θεωρείται η διαμονή στην Ελλάδα η οποία υπερβαίνει τις εκατόν ογδόντα τρεις ημέρες συνολικά μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος. Η διαμονή τεκμαίρεται ως συνήθης, εκτός αν ο φορολογούμενος αποδείξει διαφορετικά.

 

Αρθρο 61

1. Κάθε φυσικό πρόσωπο για το οποίο συντρέχουν οι προϋποθέσεις του άρθρου 2, ανεξάρτητα από το αν υπόκειται ή όχι σε φόρο, έχει υποχρέωση να υποβάλει δήλωση εφόσον έχει συμπληρώσει το δέκατο όγδοο (18ο) έτος της ηλικίας του, με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 5 και εφόσον δεν εμπίπτει στις διατάξεις περί προσώπων που βαρύνουν τους φορολογούμενους του άρθρου 7. Εξαιρετικά, υποχρέωση υποβολής δήλωσης έχει οποιοσδήποτε, εφόσον προσκληθεί γι΄ αυτό εγγράφως από τον αρμόδιο προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας. Στην περίπτωση αυτή ο καλούμε νος υποχρεούται να υποβάλει τις οικείες δηλώσεις μέσα στην προθεσμία τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία της επίδοσης σε αυτόν της οικείας πρόσκλησης.

Υπόχρεοι για υποβολή δήλωσης είναι όσοι δηλώνουν κάτοικοι εξωτερικού για το εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα ή υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε., ανεξάρτητα αν εμπίπτουν στην απαλλαγή της περίπτωσης η΄ του άρθρου 18 του Κ.Φ.Ε..

Παράλειψη του υπόχρεου να επιδώσει μέχρι το τέλος του οικείου οικονομικού έτους δήλωση, στην οποία αναγράφεται η ζημία που προέκυψε στο ίδιο οικονομικό έτος, του στερεί το δικαίωμα συμψηφισμού, που ορίζεται από την παράγραφο 3 του άρθρου 4.

Αν ο φορολογούμενος κατοικεί στην αλλοδαπή, υπόχρεοι σε υποβολή δήλωσης είναι αλληλεγγύως με αυτόν, οι αντιπρόσωποι ή οι πράκτορές του στην Ελλάδα.

 

7. Το φυσικό πρόσωπο που δηλώνει κάτοικος εξωτερικού και αποκτά πραγματικό εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα, υποχρεούται να υποβάλει μαζί με τη δήλωση φορολογίας του εισοδήματός του, βεβαίωση από την αρμόδια φορολογική αρχή του κράτους στο οποίο δηλώνει κάτοικος από την οποία να προκύπτει ότι είναι φορολογικός κάτοικος αυτού του άλλου κράτους ή αντίγραφο της εκκαθάρισης της φορολογίας εισοδήματος ή, ελλείψει εκκαθάρισης, αντίγραφο της δήλωσης που υπέβαλε στο άλλο κράτος. Η βεβαίωση αυτή χορηγείται από τη φορολογική αρχή ή από οποιαδήποτε άλλη δημόσια ή δημοτική ή άλλη αναγνωρισμένη αρχή.

 

Ερωτήσεις:

1) Κατοικος εξωτερικου που εχει στην Ελλαδα ενα σπιτι και ενα αυτοκινητο (αρθρο 16) αλλα καθολου εισοδημα, δεν χρειαζεται να υποβαλλει τα δικαιολογητικα της παρ. 7 αρθρου 61. Σωστα???

 

2) Κατοικος εξωτερικου ο οποιος δεν εχει στην Ελλαδα ουτε πραγματικο ούτε τεκμαρτο εισόδημα (δεν εχει ουτε σπιτι, ουτε αυτοκινητο ουτε αλλη δαπανη διαβιωσης) πρεπει να κανει μηδενικη φορολογικη δηλωση???Απο τα αρθρα 2 και 61  συμπαιρενω πως οχι. Τι λετε???

 

3) Ζευγαρι, ο συζυγος ειναι μονιμος κατοικος Ολλανδιας και η συζυγος Ελληνιδα και αυτη κατοικος Ολλανδιας. Δεν εχει δηλωθει ο γαμος στο μητρωο και ο συζυγος δεν εχει ΑΦΜ. Στην Ελλαδα εχει μονο η συζυγος εισοδημα απο ενοικια και τιποτα αλλο. Πρεπει να βγαλει ΑΦΜ ο ανδρας για να γινει κοινη δηλωση ή μπορει  η συζυγος να κανει μονη της δηλωση ???

*Διευκρινηση στην ερωτηση 3, ο ανδρας ειναι Ολλανδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχουμε:

Αρθρο 2

1. Σε φόρο για το παγκόσμιο εισόδημά του υπόκειται κάθε φυσικό πρόσωπο, το οποίο έχει την κατοικία ή τη συνήθη διαμονή του στην Ελλάδα.

Σε φόρο για το εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα υπόκειται κάθε φυσικό πρόσωπο, ανεξάρτητα από τον τόπο κατοικίας του ή της συνήθους διαμονής του.

Ως συνήθης θεωρείται η διαμονή στην Ελλάδα η οποία υπερβαίνει τις εκατόν ογδόντα τρεις ημέρες συνολικά μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος. Η διαμονή τεκμαίρεται ως συνήθης, εκτός αν ο φορολογούμενος αποδείξει διαφορετικά.

 

Αρθρο 61

1. Κάθε φυσικό πρόσωπο για το οποίο συντρέχουν οι προϋποθέσεις του άρθρου 2, ανεξάρτητα από το αν υπόκειται ή όχι σε φόρο, έχει υποχρέωση να υποβάλει δήλωση εφόσον έχει συμπληρώσει το δέκατο όγδοο (18ο) έτος της ηλικίας του, με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 5 και εφόσον δεν εμπίπτει στις διατάξεις περί προσώπων που βαρύνουν τους φορολογούμενους του άρθρου 7. Εξαιρετικά, υποχρέωση υποβολής δήλωσης έχει οποιοσδήποτε, εφόσον προσκληθεί γι΄ αυτό εγγράφως από τον αρμόδιο προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας. Στην περίπτωση αυτή ο καλούμε νος υποχρεούται να υποβάλει τις οικείες δηλώσεις μέσα στην προθεσμία τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία της επίδοσης σε αυτόν της οικείας πρόσκλησης.

Υπόχρεοι για υποβολή δήλωσης είναι όσοι δηλώνουν κάτοικοι εξωτερικού για το εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα ή υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε., ανεξάρτητα αν εμπίπτουν στην απαλλαγή της περίπτωσης η΄ του άρθρου 18 του Κ.Φ.Ε..

Παράλειψη του υπόχρεου να επιδώσει μέχρι το τέλος του οικείου οικονομικού έτους δήλωση, στην οποία αναγράφεται η ζημία που προέκυψε στο ίδιο οικονομικό έτος, του στερεί το δικαίωμα συμψηφισμού, που ορίζεται από την παράγραφο 3 του άρθρου 4.

Αν ο φορολογούμενος κατοικεί στην αλλοδαπή, υπόχρεοι σε υποβολή δήλωσης είναι αλληλεγγύως με αυτόν, οι αντιπρόσωποι ή οι πράκτορές του στην Ελλάδα.

 

7. Το φυσικό πρόσωπο που δηλώνει κάτοικος εξωτερικού και αποκτά πραγματικό εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα, υποχρεούται να υποβάλει μαζί με τη δήλωση φορολογίας του εισοδήματός του, βεβαίωση από την αρμόδια φορολογική αρχή του κράτους στο οποίο δηλώνει κάτοικος από την οποία να προκύπτει ότι είναι φορολογικός κάτοικος αυτού του άλλου κράτους ή αντίγραφο της εκκαθάρισης της φορολογίας εισοδήματος ή, ελλείψει εκκαθάρισης, αντίγραφο της δήλωσης που υπέβαλε στο άλλο κράτος. Η βεβαίωση αυτή χορηγείται από τη φορολογική αρχή ή από οποιαδήποτε άλλη δημόσια ή δημοτική ή άλλη αναγνωρισμένη αρχή.

 

Ερωτήσεις:

1) Κατοικος εξωτερικου που εχει στην Ελλαδα ενα σπιτι και ενα αυτοκινητο (αρθρο 16) αλλα καθολου εισοδημα, δεν χρειαζεται να υποβαλλει τα δικαιολογητικα της παρ. 7 αρθρου 61. Σωστα???

 

2) Κατοικος εξωτερικου ο οποιος δεν εχει στην Ελλαδα ουτε πραγματικο ούτε τεκμαρτο εισόδημα (δεν εχει ουτε σπιτι, ουτε αυτοκινητο ουτε αλλη δαπανη διαβιωσης) πρεπει να κανει μηδενικη φορολογικη δηλωση???Απο τα αρθρα 2 και 61  συμπαιρενω πως οχι. Τι λετε???

 

3) Ζευγαρι, ο συζυγος ειναι μονιμος κατοικος Ολλανδιας και η συζυγος Ελληνιδα και αυτη κατοικος Ολλανδιας. Δεν εχει δηλωθει ο γαμος στο μητρωο και ο συζυγος δεν εχει ΑΦΜ. Στην Ελλαδα εχει μονο η συζυγος εισοδημα απο ενοικια και τιποτα αλλο. Πρεπει να βγαλει ΑΦΜ ο ανδρας για να γινει κοινη δηλωση ή μπορει  η συζυγος να κανει μονη της δηλωση ???

Συναγωνιστή ΑΕΚtzi (σε δύο χρόνια Α Εθνική, κάποια στιγμή θα τα πούμε και τα ποδοσφαιρικά μας),

 

1) Σωστά, αλλά εγώ τούς έβαλα και φέρανε το πιστοποιητικό έτσι κι αλλιώς. Μάλλον από ανασφάλεια, αν και τούς περισσότερους δεν τούς πιστεύω όταν λένε ότι δεν εισπράττουν εισοδήματα (ειδικά τούς Ελληνο-οτιδήποτε στην περιοχή που ζώ, όλοι κάτι παίρνουν μαύρο, οπότε τούς προφυλάσσω κιόλας -λέμε τώρα). Κυρίως τούς τα είχα ζητήσει γιατί είχα το κώλυμά μου με τούς τόκους, δεν ήξερα τι θα γίνει, οπότε για να μην τρέχω 20 Ιουνίου (όπου οι περισσότεροι είναι ήδη διακοπές), τούς τα είχα ζητήσει από το Γενάρη μήνα. Καλώς ή κακώς δεν ξέρω.

 

2) Εγώ δεν του κάνω δήλωση, ούτε όταν έχει στην κυριότητά του γή (αγροτεμάχιο ή οικόπεδο).

 

3) Θεωρώ πως πρέπει να δηλωθεί κανονικά ο γάμος και στην Ελλάδα

 

Να σου κάνω κι εγώ ένα ερώτημα?

Ελληνοαυστραλός κληρονομεί το 2010 ένα αγροτεμάχιο. Έρχεται φέτος να κάνει δήλωση. Πρέπει να του κάνω μόνο Ε9 για το οικονομικό 2011 ή και ένα κενό Ε1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναγωνιστή ΑΕΚtzi (σε δύο χρόνια Α Εθνική, κάποια στιγμή θα τα πούμε και τα ποδοσφαιρικά μας), Τωρα με τον Τιγρη αλλαζουνε τα πραγματα. Θα κανει την ΑΕΚ οπως παλιά και το κυριοτερο ειναι το γηπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια.

 

1) Σωστά, αλλά εγώ τούς έβαλα και φέρανε το πιστοποιητικό έτσι κι αλλιώς. Μάλλον από ανασφάλεια, αν και τούς περισσότερους δεν τούς πιστεύω όταν λένε ότι δεν εισπράττουν εισοδήματα (ειδικά τούς Ελληνο-οτιδήποτε στην περιοχή που ζώ, όλοι κάτι παίρνουν μαύρο, οπότε τούς προφυλάσσω κιόλας -λέμε τώρα). Κυρίως τούς τα είχα ζητήσει γιατί είχα το κώλυμά μου με τούς τόκους, δεν ήξερα τι θα γίνει, οπότε για να μην τρέχω 20 Ιουνίου (όπου οι περισσότεροι είναι ήδη διακοπές), τούς τα είχα ζητήσει από το Γενάρη μήνα. Καλώς ή κακώς δεν ξέρω. 

 

2) Εγώ δεν του κάνω δήλωση, ούτε όταν έχει στην κυριότητά του γή (αγροτεμάχιο ή οικόπεδο).

 

3) Θεωρώ πως πρέπει να δηλωθεί κανονικά ο γάμος και στην Ελλάδα Φετος μου ηρθε πρωτη φορα. Τοσα χρονια η συζυγος εκανε μονη της δηλωση στην Ελλαδα...

 

Να σου κάνω κι εγώ ένα ερώτημα?

Ελληνοαυστραλός κληρονομεί το 2010 ένα αγροτεμάχιο. Έρχεται φέτος να κάνει δήλωση. Πρέπει να του κάνω μόνο Ε9 για το οικονομικό 2011 ή και ένα κενό Ε1? Μονο Ε9 κανε. Οπως ηταν το αρθρο 61 το 2010 δεν εχει υποχρεωση να υποβαλλει Ε1. Εξαλλου αν του κανεις και Ε1 θα υπολογιστει το τεκμηριο διαβιωσης 3.000 και θα πληρωσει φορο μιας και δεν εχει αφορολογητο που ειναι κατοικος εξωτερικου. (Απο 1-1-2011 ισχυει η εξαιρεση απ το τεκμηριο αν δεν εχει εισοδημα παρ. η αρθρο 18 ΚΦΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συναγωνιστή ΑΕΚtzi (σε δύο χρόνια Α Εθνική, κάποια στιγμή θα τα πούμε και τα ποδοσφαιρικά μας), Τωρα με τον Τιγρη αλλαζουνε τα πραγματα. Θα κανει την ΑΕΚ οπως παλιά και το κυριοτερο ειναι το γηπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια.

 

1) Σωστά, αλλά εγώ τούς έβαλα και φέρανε το πιστοποιητικό έτσι κι αλλιώς. Μάλλον από ανασφάλεια, αν και τούς περισσότερους δεν τούς πιστεύω όταν λένε ότι δεν εισπράττουν εισοδήματα (ειδικά τούς Ελληνο-οτιδήποτε στην περιοχή που ζώ, όλοι κάτι παίρνουν μαύρο, οπότε τούς προφυλάσσω κιόλας -λέμε τώρα). Κυρίως τούς τα είχα ζητήσει γιατί είχα το κώλυμά μου με τούς τόκους, δεν ήξερα τι θα γίνει, οπότε για να μην τρέχω 20 Ιουνίου (όπου οι περισσότεροι είναι ήδη διακοπές), τούς τα είχα ζητήσει από το Γενάρη μήνα. Καλώς ή κακώς δεν ξέρω. 

 

2) Εγώ δεν του κάνω δήλωση, ούτε όταν έχει στην κυριότητά του γή (αγροτεμάχιο ή οικόπεδο).

 

3) Θεωρώ πως πρέπει να δηλωθεί κανονικά ο γάμος και στην Ελλάδα Φετος μου ηρθε πρωτη φορα. Τοσα χρονια η συζυγος εκανε μονη της δηλωση στην Ελλαδα...

 

Να σου κάνω κι εγώ ένα ερώτημα?

Ελληνοαυστραλός κληρονομεί το 2010 ένα αγροτεμάχιο. Έρχεται φέτος να κάνει δήλωση. Πρέπει να του κάνω μόνο Ε9 για το οικονομικό 2011 ή και ένα κενό Ε1? Μονο Ε9 κανε. Οπως ηταν το αρθρο 61 το 2010 δεν εχει υποχρεωση να υποβαλλει Ε1. Εξαλλου αν του κανεις και Ε1 θα υπολογιστει το τεκμηριο διαβιωσης 3.000 και θα πληρωσει φορο μιας και δεν εχει αφορολογητο που ειναι κατοικος εξωτερικου. (Απο 1-1-2011 ισχυει η εξαιρεση απ το τεκμηριο αν δεν εχει εισοδημα παρ. η αρθρο 18 ΚΦΕ)

 

Για το θέμα του γάμου κάνε την αλλαγή στο μητρώο και κάνε τους από φέτος κοινή δήλωση. Κάνε τους και έναν υπολογισμό για τι θα πλήρωναν για τα έτη 2010 και 2011 που εφαρμόστηκαν τα τεκμήρια και ότι αποφασίσουν. Σε μερικά πράγματα παίρνω την ευθύνη και τούς ζητάω παραπανίσια πράγματα (βλέπε τις σου έγραψα στο 1). Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις όμως ρίχνω σε αυτούς το μπαλάκι της επιλογή. Για κάποιο λόγο ήρθαν σ' εσένα και έφυγαν από κάποιον άλλο λογιστή, οπότε θα σε εμπιστευθούν. Το πιο δύσκολο νομίζω πως θα είναι να τούς πείσεις για το ότι πρέπει να κάνουν κοινή δήλωση από φέτος. Αν τούς πείσεις γι αυτό τότε θα είναι εύκολα και τα υπόλοιπα. Τώρα να περάσουμε σε πιό σοβαρά ζητήματα. Πιστεύεις ότι θα ολοκληρωθεί η κίνηση Μελισσανίδη? Γιατί είμαστε σίγουροι ότι δεν θα γίνει κάποια προσφυγή τύπου Παναθηναϊκός και Βοτανικός και θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε? Μόνο αυτό με φοβίζει, τίποτα άλλο. Καλό σκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα του γάμου κάνε την αλλαγή στο μητρώο και κάνε τους από φέτος κοινή δήλωση. Κάνε τους και έναν υπολογισμό για τι θα πλήρωναν για τα έτη 2010 και 2011 που εφαρμόστηκαν τα τεκμήρια και ότι αποφασίσουν. Σε μερικά πράγματα παίρνω την ευθύνη και τούς ζητάω παραπανίσια πράγματα (βλέπε τις σου έγραψα στο 1). Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις όμως ρίχνω σε αυτούς το μπαλάκι της επιλογή. Για κάποιο λόγο ήρθαν σ' εσένα και έφυγαν από κάποιον άλλο λογιστή, οπότε θα σε εμπιστευθούν. Το πιο δύσκολο νομίζω πως θα είναι να τούς πείσεις για το ότι πρέπει να κάνουν κοινή δήλωση από φέτος. Αν τούς πείσεις γι αυτό τότε θα είναι εύκολα και τα υπόλοιπα. Τώρα να περάσουμε σε πιό σοβαρά ζητήματα. Πιστεύεις ότι θα ολοκληρωθεί η κίνηση Μελισσανίδη?NΑΙ. Είναι αποφασισμένος ο Μελισσανίδης να φτιάξει το γήπεδο και σε 2 χρόνια η ομάδα να χτυπήσει πρωτάθλημα.   Γιατί είμαστε σίγουροι ότι δεν θα γίνει κάποια προσφυγή τύπου Παναθηναϊκός και Βοτανικός και θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε? Δεν νομίζω. Και εμπόδια να υπάρξουν ο Μελισσανίδης θα βρεί τρόπο να το φτιάξει.  Αλλωστε και ο Δήμος Νέας Φιλαδέλφειας κατάλαβε πλέον οτι το να γίνει το γήπεδο είναι μονόδρομος και σε περίοδο κρίσης η ανέγερση του ναού είναι μεγάλο έργο. Μόνο αυτό με φοβίζει, τίποτα άλλο. Καλό σκ  Επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι την βοήθειά σας, έχω μπερδευτεί πολύ

Έχω σήμερα μια περίπτωση με κάτοικο εξωτερικού , η οποία έχει διαμέρισμα στην Αθήνα με ψιλή κυριότητα 100% (την επικαρπία την έχει η μητέρα της), στο οποίο μένει η ανιψιά της με δωρεάν παραχώρηση από την μητέρα της/επικαρπωτή. Δεν έχει εισοδήματα στην Ελλάδα. Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1. πρέπει να υποβάλει Ε1  και  στο  Ε2 εφόσον το διαμέρισμα είναι δωρεάν παραχωρημένο  πως θα δηλωθεί?

2. Σε περίπτωση που είναι υπόχρεη, καθώς έληξε η προθεσμία των αναγκαίων δικαιολογητικών, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ? Υπάρχει πρόβλημα εφόσον δεν προκύπτει ούτε τεκμαρτό αλλά και ούτε πραγματικό εισόδημα 

3. Ανεξάρτητα με τον αν είναι ή όχι υπόχρεη, πρέπει να γίνει η οριστικοποίηση της περιουσιακής της κατάστασης ηλεκτρονικά? (θα την στείλω να βγάλει κωδικούς)

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχει ψιλή κυριότητα και τίποτα άλλο δεν υποχρεούται να κάνει δήλωση. Όσο για το Ε9 αν δεν έχει αγροτεμάχια για να οριστικοποιήσει ούτε καμία άλλη αλλαγή δεν βλέπω τον λόγο να το υποβάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συναδελφοι, κατοικος εξωτερικου που εχει ποσοστο πληρης κυριοτητας που το παραχωρει δωρεαν στην γιαγια αρα τεκμαρτο εισοδημα υποχρεούται σε υποβολη δήλωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συναδελφοι, κατοικος εξωτερικου που εχει ποσοστο πληρης κυριοτητας που το παραχωρει δωρεαν στην γιαγια αρα τεκμαρτο εισοδημα υποχρεούται σε υποβολη δήλωσης?

Ναί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχει ψιλή κυριότητα και τίποτα άλλο δεν υποχρεούται να κάνει δήλωση. Όσο για το Ε9 αν δεν έχει αγροτεμάχια για να οριστικοποιήσει ούτε καμία άλλη αλλαγή δεν βλέπω τον λόγο να το υποβάλει.

Να' σαι καλά, σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...