Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΗ ΕΓΚΑΙΡΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΔΩΡΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ


επισκέπτη EMANON

Ερώτηση

Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω τι κυρώσεις προβλέπονται για εργοδότη ο οποίος δεν θα καταβάλλει εμπρόθεσμα (εως 21/12/2005) το Δώρο Χριστουγέννων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ας το ληξουμε το θεμα γιατι πλεον γινεται περισσοτερο νομικο παρα λογιστικο

α) αν δωρο χριστουγεννων μπορεις να προσφυγεις στην επιθεωρηση εργασιας και να κανεις καταγγελια

β) ο εργοδοτης θα διωχθει ποινικα και αυτεπαγγελτα απο την επιθεωρηση δοσει δεν δοσει δωρο

γ) για τις πλαστογραφιες κ.λ.π. σε δικηγορο οχι εδω

δ) αν δεν το δοσει το δωρο μπορεις να προσφυγεις στα αστικα δικαστηρια και να τα διεκδικησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβως.Στην προσληψη λεει αν λαμβανει ο εργαζομενος ταμειο ανεργιας κ απο που.Επισης λεει ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ.Eγω λαμβανα ταμειο αλλα ο εργοδοτης δεν με ρωτησε κ μου εγαψε οτι δεν λαμβανω.Επισης εκει που λεει υπογραφη εργαζομενου κανονικα υπογραφει ο εργαζομενος.Εγω δεν υπεγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
[b]ας το ληξουμε το θεμα γιατι πλεον γινεται περισσοτερο νομικο παρα λογιστικο

α) αν δωρο χριστουγεννων μπορεις να προσφυγεις στην επιθεωρηση εργασιας και να κανεις καταγγελια

β) ο εργοδοτης θα διωχθει ποινικα και αυτεπαγγελτα απο την επιθεωρηση δοσει δεν δοσει δωρο

γ) για τις πλαστογραφιες κ.λ.π. σε δικηγορο οχι εδω

δ) αν δεν το δοσει το δωρο μπορεις να προσφυγεις στα αστικα δικαστηρια και να τα διεκδικησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ακριβως.Στην προσληψη λεει αν λαμβανει ο εργαζομενος ταμειο ανεργιας κ απο που.Επισης λεει ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ.Eγω λαμβανα ταμειο αλλα ο εργοδοτης δεν με ρωτησε κ μου εγαψε οτι δεν λαμβανω.Επισης εκει που λεει υπογραφη εργαζομενου κανονικα υπογραφει ο εργαζομενος.Εγω δεν υπεγραψα.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το πρόβλημά σου... Όταν πας να πάρεις τα ένσημα, θα δουν τη πρόσληψη, και θα αφαιρέσουν το ποσό που αναλογεί. Άρα, δεν θα έχεις πρόβλημα... Που κολλάς ή ψάχνεις αφορμή γενικά????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το προβλημα εγκειται στο ότι έπρεπε εγω να υπογραψω εκει,όχι εκεινος για εμενα.Δουλευα κ σε αλλα κεντρα κ παντα ο εργοδοτης αφου συμπληρωνε την προσληψη μου την εδινε να υπογραψω.Αν δεν ηθελε υπογραφη εργαζομενου δεν θα ειχε ξεχωριστο μερος.

Εσυ δηλ θεωρεις σωστο που υπεγραψε καποιος αντι για μενα.Μπραβο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το προβλημα εγκειται στο ότι έπρεπε εγω να υπογραψω εκει,όχι εκεινος για εμενα.Δουλευα κ σε αλλα κεντρα κ παντα ο εργοδοτης αφου συμπληρωνε την προσληψη μου την εδινε να υπογραψω.Αν δεν ηθελε υπογραφη εργαζομενου δεν θα ειχε ξεχωριστο μερος.

Εσυ δηλ θεωρεις σωστο που υπεγραψε καποιος αντι για μενα.Μπραβο σου.

αρα δεχεστε οτι κακως σας προσελαβε ο εργοδοτης σας και σας πληρωνε τοσο καιρο

γιατι δεν το καναται καταγγελια οσο εργαζοσαστε σε αυτον??

ειναι σαφες οτι προκειται για πλαστογραφια η συγκεκριμενη πραξη αλλα μαλλον το θυμηθηκατε κατοπιν εορτης

και τα δικαστηρια δεχονται οτι πλαστογραφια με συννενεση ειναι

α) αποδεχτει και μη κολασιμη

β) ο γνωριζων το γεγονος ειναι συνενοχοσ στην πραξη πλαστογραφιας και διωκεται και αυτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το προβλημα εγκειται στο ότι έπρεπε εγω να υπογραψω εκει,όχι εκεινος για εμενα.Δουλευα κ σε αλλα κεντρα κ παντα ο εργοδοτης αφου συμπληρωνε την προσληψη μου την εδινε να υπογραψω.Αν δεν ηθελε υπογραφη εργαζομενου δεν θα ειχε ξεχωριστο μερος.

Εσυ δηλ θεωρεις σωστο που υπεγραψε καποιος αντι για μενα.Μπραβο σου.

Απλά ψαχνόμαστε.... Ωραία....

αρα δεχεστε οτι κακως σας προσελαβε ο εργοδοτης σας και σας πληρωνε τοσο καιρο

γιατι δεν το καναται καταγγελια οσο εργαζοσαστε σε αυτον??

ειναι σαφες οτι προκειται για πλαστογραφια η συγκεκριμενη πραξη αλλα μαλλον το θυμηθηκατε κατοπιν εορτης

και τα δικαστηρια δεχονται οτι πλαστογραφια με συννενεση ειναι

α) αποδεχτει και μη κολασιμη

β) ο γνωριζων το γεγονος ειναι συνενοχοσ στην πραξη πλαστογραφιας και διωκεται και αυτος

Συνυπογράφω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και το κερασάκι στην τούρτα …..

Εργαζόμενη τόλμησε να ζητήσει το Δώρο Χριστουγέννων το Σάββατο 22/12/2007 …. Και η απάντηση του εργοδότη : «Υπό αυτές τις συνθήκες δεν μπορεί να συνεχιστεί η συνεργασία» και πετάει ένα ποσό (όσο περίπου το Δώρο) πάνω στο γραφείο με τέτοιο τρόπο ώστε όλα τα χρήματα πέφτουν στο πάτωμα και φεύγει … η εργαζόμενη μαζεύει τα χρήματα και φεύγει και αυτή.

23/12/2007 Κυριακή

24/12/2007 Δευτέρα παραμονή Χριστουγέννων η εργαζόμενη προσέρχεται κανονικά στην εργασία της πριν προλάβει να μπει στο γραφείο εφορμά ο εργοδότης και της λέει: «Απολύεσαι έλα την Πέμπτη να πάρεις τα υπόλοιπα χαρτιά και λεφτά»

Τα συμπεράσματα δικά σας ……

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Και το κερασάκι στην τούρτα …..

Εργαζόμενη τόλμησε να ζητήσει το Δώρο Χριστουγέννων το Σάββατο 22/12/2007 …. Και η απάντηση του εργοδότη : «Υπό αυτές τις συνθήκες δεν μπορεί να συνεχιστεί η συνεργασία» και πετάει ένα ποσό (όσο περίπου το Δώρο) πάνω στο γραφείο με τέτοιο τρόπο ώστε όλα τα χρήματα πέφτουν στο πάτωμα και φεύγει … η εργαζόμενη μαζεύει τα χρήματα και φεύγει και αυτή.

23/12/2007 Κυριακή

24/12/2007 Δευτέρα παραμονή Χριστουγέννων η εργαζόμενη προσέρχεται κανονικά στην εργασία της πριν προλάβει να μπει στο γραφείο εφορμά ο εργοδότης και της λέει: «Απολύεσαι έλα την Πέμπτη να πάρεις τα υπόλοιπα χαρτιά και λεφτά»

Τα συμπεράσματα δικά σας ……

Δεν θες να δουλεύεις σε τέτοιους εργοδότες.... Χαραμίζεσαι, πες της να ψάξει να βρει κάτι καλύτερο και άστον αυτόν να κουρεύεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Και το κερασάκι στην τούρτα …..

Εργαζόμενη τόλμησε να ζητήσει το Δώρο Χριστουγέννων το Σάββατο 22/12/2007 …. Και η απάντηση του εργοδότη : «Υπό αυτές τις συνθήκες δεν μπορεί να συνεχιστεί η συνεργασία» και πετάει ένα ποσό (όσο περίπου το Δώρο) πάνω στο γραφείο με τέτοιο τρόπο ώστε όλα τα χρήματα πέφτουν στο πάτωμα και φεύγει … η εργαζόμενη μαζεύει τα χρήματα και φεύγει και αυτή.

23/12/2007 Κυριακή

24/12/2007 Δευτέρα παραμονή Χριστουγέννων η εργαζόμενη προσέρχεται κανονικά στην εργασία της πριν προλάβει να μπει στο γραφείο εφορμά ο εργοδότης και της λέει: «Απολύεσαι έλα την Πέμπτη να πάρεις τα υπόλοιπα χαρτιά και λεφτά»

Τα συμπεράσματα δικά σας ……

Υπάρχουν και χειρότερα:

Εργαζόμενος με πλήρη απασχόληση ανασφάλιστος για έξι μήνες δηλώθηκε για μερική-διαλλείπουσα τους επόμενους τρεις και όταν ζήτησε το επίδομα.............

-Επίδομα Χριστουγέννων, άδεια και επίδομα άδειας δεν σου δίνω γιατί σε πληρωνα πάνω από την σύμβαση και επί πλέον δεν σε χρειαζόμουνα. Χάρη σου 'κανα.

Τώρα θα σε σταματήσω τελείως.Απολύεσαι.

-ΟΚ, δώσε μου όσα μου χρωστάς και την απόλυση.

-Ελα αύριο να τα υπολογίσει ο λογιστής.

και το κερασάκι........... την επαύριο

-Ήρθα. Τα υπολόγισες;

-Μήπως θές να υπογράψεις ότι φεύγεις μόνος σου;

ΥΓ: Ο εργαζόμενος είναι αλλοδαπός (λεπτομέρεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Εργατοπατέρας

Το να βλεπει ενας νεοπροσληφθεντας εργαζομενος την υπογραφη του εργοδοτη του αντι τη δικη του, ας το κρινει το δικαστηριο καλυτερα ποιος ειναι ο ανηθικος της υποθεσης.

Θυμηθηκα καποτε που η γιαγια μου κοιταζε πισω απο τις γρυλλιες το γειτονα να καβαλαει το μπαλκονι της και να βουταει... ενα πληγωμενο δεκαοχτουρι που φροντιζαμε στο σπιτι της. Φταιει η γιαγια μου που φοβηθηκε και δεν βγηκε εξω να του φωναξει;

Απο την αλλη αν το θεμα εδω εξεταζεται απο τη νομικη του πλευρα, τι πειραζει κυριε διαχειριστα;

Aς ριξουμε λιγο φως σ'αυτα τα θεματα να μην ειμαστε στο σκοταδι, ωστε να μην μπορει να μας εκμεταλευτεται κανεις.

Εκτος αν θελετε σκοταδισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το να βλεπει ενας νεοπροσληφθεντας εργαζομενος την υπογραφη του εργοδοτη του αντι τη δικη του, ας το κρινει το δικαστηριο καλυτερα ποιος ειναι ο ανηθικος της υποθεσης.

Θυμηθηκα καποτε που η γιαγια μου κοιταζε πισω απο τις γρυλλιες το γειτονα να καβαλαει το μπαλκονι της και να βουταει... ενα πληγωμενο δεκαοχτουρι που φροντιζαμε στο σπιτι της. Φταιει η γιαγια μου που φοβηθηκε και δεν βγηκε εξω να του φωναξει;

Απο την αλλη αν το θεμα εδω εξεταζεται απο τη νομικη του πλευρα, τι πειραζει κυριε διαχειριστα;

Aς ριξουμε λιγο φως σ'αυτα τα θεματα να μην ειμαστε στο σκοταδι, ωστε να μην μπορει να μας εκμεταλευτεται κανεις.

Εκτος αν θελετε σκοταδισμο.

Καλά, εκεί τον εντοπίζεις το σκοταδισμό εσύ??????? Τι να πω....

Όπως είπε ο a.a., εάν δεν δέχεσαι την υπογραφή, πάει να πει ότι δεν συναινείς στην πρόσληψη (που και πάλι δεν είναι έτσι, καθώς είναι συγκεκριμένη η ερώτηση - παίρνεις επίδομα ή όχι, δεν σου ζητάει συνέναιση για την πρόσληψη), υπάρχει λογική σε αυτό???? Αφού δεν δημιουργεί πρόβλημα, που κολλάτε???????

Αν ήταν απόλυση ή σύμβαση εργασίας, φυσικά και να το καταλάβω.... Αλλά στην ερώτηση του ΟΑΕΔ για το αν παίρνεις επίδομα που βάζει ο εργοδότης ή ο λογιστής του μια μονογραφή για να κατατεθεί η πρόσληψη, αυτό είναι εκμετάλευση???? Εφόσον είσαι γραμμένος στο πορτοκαλί, υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι, πχ να μην κατατεθεί, ή να κατατεθεί με άλλη ημερομηνία ή άλλα στοιχεία?????

Αποπροσανατολίζετε τους υπόλοιπους από τα σοβαρά και εμμένετε στις τυπικές διαδικασίες, γιατί περί αυτού πρόκειται. Εσείς προκαλείται το σκοταδισμό, λόγω άγνοιας. Όταν γνωρίζεις τι είναι σημαντικό και τι όχι κατευθύνεσαι στα σημαντικά ζητήματα, και βρίσκεις / ανακαλύπτεις τα δικαιώματά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΑΣ
Καλά, εκεί τον εντοπίζεις το σκοταδισμό εσύ??????? Τι να πω....

...

Αποπροσανατολίζετε τους υπόλοιπους από τα σοβαρά και εμμένετε στις τυπικές διαδικασίες, γιατί περί αυτού πρόκειται. Εσείς προκαλείται το σκοταδισμό, λόγω άγνοιας. Όταν γνωρίζεις τι είναι σημαντικό και τι όχι κατευθύνεσαι στα σημαντικά ζητήματα, και βρίσκεις / ανακαλύπτεις τα δικαιώματά σου.

Εντοπιζω το σκοταδισμο ΚΑΙ εκει.

Σημαντικο ειναι οτι αυτος ο εργοδοτης ΔΕΝ υπολογιζει τον αλλον ανθρωπο απο τη στιγμη που παιρνει την πρωτοβουλια και ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΕΙ χωρις να ρωτησει κανεναν και γι'αυτο και τον ριχνει... αργοτερα.

Το να σε υπολογιζουν, να σε σεβονται και να μην σε ριχνουν στα εργασιακα σου δικαιωματα, επειδη αυτο δυσχαιρενει τη ζωη σου,

αυτο ειναι ουσιαστικο, αυτο ειναι το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ και δεν ειναι καθολου ΤΥΠΙΚΟ.

Και να θεσω και μια ερωτηση.

Ποιο ειναι δηλαδη το προβλημα στο να τηρουνται οι τυποι στις εργασιακες σχεσεις;

Τα γεγονοτα εδω στην Ελλαδιτσα δειχνουν οτι ο λογος να μην τηρουνται οι τυποι, ειναι η αδικια, η εκμεταλευση και η παρανομια, η φοροδιαφυγη, η εισφοροδιαφυγη κτλ.κτλ. Οποτε καλο ειναι να μην παμε αντιθετα στους τυπους.

Καποιος ειπε καποτε οτι η λογιστικη ειναι η επιστημη της Ταξης.

Καλο βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εντοπιζω το σκοταδισμο ΚΑΙ εκει.

Σημαντικο ειναι οτι αυτος ο εργοδοτης ΔΕΝ υπολογιζει τον αλλον ανθρωπο απο τη στιγμη που παιρνει την πρωτοβουλια και ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΕΙ χωρις να ρωτησει κανεναν και γι'αυτο και τον ριχνει... αργοτερα.

Σοβαρά τώρα, πέρα από τις θεωρίες, μπορείς να μου πεις που ακριβώς ζημιώθηκε ο εργαζόμενος με αυτή τη συγκεκριμένη ενέργεια????

Το να σε υπολογιζουν, να σε σεβονται και να μην σε ριχνουν στα εργασιακα σου δικαιωματα, επειδη αυτο δυσχαιρενει τη ζωη σου,

αυτο ειναι ουσιαστικο, αυτο ειναι το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ και δεν ειναι καθολου ΤΥΠΙΚΟ.

Συμφωνώ απόλυτα, κι εγώ μαζί σου, αλλά το συγκεκριμένο θέμα είναι τελείως ΤΥΠΙΚΟ, επαναλαμβάνω, αυτό που συμφωνήθηκε, αυτό κατατέθηκε στον ΟΑΕΔ.

Και να θεσω και μια ερωτηση.

Ποιο ειναι δηλαδη το προβλημα στο να τηρουνται οι τυποι στις εργασιακες σχεσεις;

Κυρίως διαδικαστικοί. Πχ έχω πελάτη κέντρο διασκέδασης και κάνει προσλήψεις κάθε βδομάδα γύρω στα 40 άτομα, και μάλιστα σαββατοκύριακο. Έλα εσύ κυνήγα τους να σου βάζουν υπογραφές στη πρόσληψη...

Τα γεγονοτα εδω στην Ελλαδιτσα δειχνουν οτι ο λογος να μην τηρουνται οι τυποι, ειναι η αδικια, η εκμεταλευση και η παρανομια, η φοροδιαφυγη, η εισφοροδιαφυγη κτλ.κτλ. Οποτε καλο ειναι να μην παμε αντιθετα στους τυπους.

Δεν είναι οι τύποι που θα δώσουν λύση σε αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις, ίσα ίσα... έχω τελείως αντίθετη άποψη με αυτή....

Καποιος ειπε καποτε οτι η λογιστικη ειναι η επιστημη της Ταξης.

Θα σου έλεγα κάτι να του πεις αυτού, αλλά αντιβαίνει στους όρους χρήσης του forum και θα πέσει λογοκρισία.....

Καλο βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το να βλεπει ενας νεοπροσληφθεντας εργαζομενος την υπογραφη του εργοδοτη του αντι τη δικη του, ας το κρινει το δικαστηριο καλυτερα ποιος ειναι ο ανηθικος της υποθεσης.

Θυμηθηκα καποτε που η γιαγια μου κοιταζε πισω απο τις γρυλλιες το γειτονα να καβαλαει το μπαλκονι της και να βουταει... ενα πληγωμενο δεκαοχτουρι που φροντιζαμε στο σπιτι της. Φταιει η γιαγια μου που φοβηθηκε και δεν βγηκε εξω να του φωναξει;

Απο την αλλη αν το θεμα εδω εξεταζεται απο τη νομικη του πλευρα, τι πειραζει κυριε διαχειριστα;

Aς ριξουμε λιγο φως σ'αυτα τα θεματα να μην ειμαστε στο σκοταδι, ωστε να μην μπορει να μας εκμεταλευτεται κανεις.

Εκτος αν θελετε σκοταδισμο.

τα σα μα και τα μα μασατα

Ειναι σαφες οτι θέλω τον σκοταδισμο

αλλωστε στο σκοταδι γινονται οι καλυτερες δουλειες (αν και προσωπικα οταν βαζω την υπογραφη μου και οχι μονο θελω να βλεπω, αρα θελω φως)

μου θυμιζεις ενα φιλο που θελει ολα να τα αναλυει αλλα τελικα ειναι ολο μελι μελι και τηγανιτα τιποτε

(ναστε καλα ρε Κωστα εκει στην τραπεζα που μας παι(και πε) δευεις)

το προβλημα ποιο ειναι τελικα

οτι καποιος εβαλε την υπογραφη σας σε ενα τυπικο χαρτι ή οτι δεν πηρατε δωρο??

απο προσωπικη εμπειρια σας λεω και παλι ότι αν πατε δικαστηριο γι αυτη την υποθεση τοτε, και με το σκεπτικο οτι λαμβανατε το μισθο και τα ενσημα σας επι καποιο χρονικο διαστημα και δεν δημιουργηθηκε βλαβη σε εσας απο αυτη την πλαστογραφια, κανενα δικαστηριο δεν θα δεχθει δολο και ο αντιδικος σας θα αθωωθει.

(τελικα μαλλον νομικος επρεπε να γινω.

ποινικολογος???)

οπως σας εξηγησε και ο Στεφανος, αν η υπογραφη εμπαινε σε ενα χαρτι, συμβαση εργασιας την λενε, που σας υποχρεωνε να δουλευεται 12 ωρες και να πληρωνεστε για 5 ημηρεσιως, τοτε υπηρχε δολος και ηθηκη βλαβη ως προς το προσωπο σας και η πλαστογραφια θα ηταν ποινικο αδικημα.

αυτα για να πιασουμε και την νομικη πλευρα του θεματος αφου σας αφορα τοσο

ο σκοταδιστης που του αρεσει το απλετο ΦΩΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλά, εκεί τον εντοπίζεις το σκοταδισμό εσύ??????? Τι να πω....

Όπως είπε ο a.a., εάν δεν δέχεσαι την υπογραφή, πάει να πει ότι δεν συναινείς στην πρόσληψη (που και πάλι δεν είναι έτσι, καθώς είναι συγκεκριμένη η ερώτηση - παίρνεις επίδομα ή όχι, δεν σου ζητάει συνέναιση για την πρόσληψη), υπάρχει λογική σε αυτό???? Αφού δεν δημιουργεί πρόβλημα, που κολλάτε???????

Αν ήταν απόλυση ή σύμβαση εργασίας, φυσικά και να το καταλάβω.... Αλλά στην ερώτηση του ΟΑΕΔ για το αν παίρνεις επίδομα που βάζει ο εργοδότης ή ο λογιστής του μια μονογραφή για να κατατεθεί η πρόσληψη, αυτό είναι εκμετάλευση???? Εφόσον είσαι γραμμένος στο πορτοκαλί, υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι, πχ να μην κατατεθεί, ή να κατατεθεί με άλλη ημερομηνία ή άλλα στοιχεία?????

Αποπροσανατολίζετε τους υπόλοιπους από τα σοβαρά και εμμένετε στις τυπικές διαδικασίες, γιατί περί αυτού πρόκειται. Εσείς προκαλείται το σκοταδισμό, λόγω άγνοιας. Όταν γνωρίζεις τι είναι σημαντικό και τι όχι κατευθύνεσαι στα σημαντικά ζητήματα, και βρίσκεις / ανακαλύπτεις τα δικαιώματά σου.

Yπαρχει προβλημα ναι.Γιατι 1ον μου συμπληρωσε λαθος την προσληψη κ 2ον εκει που λεγε αν παιρνω επιδομα εγραψε οχι ενω επαιρνα.Οταν την πηγα στον ΟΑΕΔ για διακοπη ταμειου μου καναν νερα επειδη η προσληψη ελεγε οτι δεν παιρνω.Η προσληψη ειναι δημοσιο εγγραφο αν δεν κανω λαθος.Καποιος που βαζει ευκολα υπογραφη σε προσληψη μπορει να εβαλε κ σε συμβαση εργασιας.Δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
τα σα μα και τα μα μασατα

Ειναι σαφες οτι θέλω τον σκοταδισμο

αλλωστε στο σκοταδι γινονται οι καλυτερες δουλειες (αν και προσωπικα οταν βαζω την υπογραφη μου και οχι μονο θελω να βλεπω, αρα θελω φως)

μου θυμιζεις ενα φιλο που θελει ολα να τα αναλυει αλλα τελικα ειναι ολο μελι μελι και τηγανιτα τιποτε

(ναστε καλα ρε Κωστα εκει στην τραπεζα που μας παι(και πε) δευεις)

το προβλημα ποιο ειναι τελικα

οτι καποιος εβαλε την υπογραφη σας σε ενα τυπικο χαρτι ή οτι δεν πηρατε δωρο??

απο προσωπικη εμπειρια σας λεω και παλι ότι αν πατε δικαστηριο γι αυτη την υποθεση τοτε, και με το σκεπτικο οτι λαμβανατε το μισθο και τα ενσημα σας επι καποιο χρονικο διαστημα και δεν δημιουργηθηκε βλαβη σε εσας απο αυτη την πλαστογραφια, κανενα δικαστηριο δεν θα δεχθει δολο και ο αντιδικος σας θα αθωωθει.

(τελικα μαλλον νομικος επρεπε να γινω.

ποινικολογος???)

οπως σας εξηγησε και ο Στεφανος, αν η υπογραφη εμπαινε σε ενα χαρτι, συμβαση εργασιας την λενε, που σας υποχρεωνε να δουλευεται 12 ωρες και να πληρωνεστε για 5 ημηρεσιως, τοτε υπηρχε δολος και ηθηκη βλαβη ως προς το προσωπο σας και η πλαστογραφια θα ηταν ποινικο αδικημα.

αυτα για να πιασουμε και την νομικη πλευρα του θεματος αφου σας αφορα τοσο

ο σκοταδιστης που του αρεσει το απλετο ΦΩΣ

Zημειωθηκα.Δεν πηρα δωρο.Αν ο εργοδοτης εχει βαλει ΜΟΝΟΣ του την υπογραφη στην αποδειξη εισπραξης δωρου?Θθα πει να η υπογραφη της εργαζομενης στην προσληψη να κ η υπογραφη στην αποδειξη Δωρου.Οι αλλοι εργοδοτες που με βαζαν να υπογραψω ηταν βλακες?Αν δεν χρειαζοταν δεν θα υπηρχε στην προσληψη ειδικο μερος που γραφει ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδη μαλλον δεν καταλαβαινεις τις απαντησεις ή ηθελημενα κανεις οτι δεν τις καταλαβαινεις το θεμα τελειωνει εδω

ο κακος σκοταδιστης διαχειρηστης που αγαπαει το απλετο φως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...