Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΗΛΙΚΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΑΠΟΠΟΙΗΘΟΥΝ?


simbou

Ερώτηση

Κατ' αρχήν είμαι νέος στο forum, τα συγχαρητήριά μου σε όλους:

Χρειάζομαι την εξής βοήθεια:

Έγγαμος πατέρας απεβίωσε, με τους εξείς εν ζωή συγγενείς:

α) Οικογένεια από τον τελευαταίο (δευτερο) γάμο:

1)Νόμιμη Σύζηγος, 2)Υιος 3)εγγονι-βρέφος αβάπτιστο

β) Οικογένεια από τον προηγούμενο (πρώτο) γάμο:

4) Διαζευγμένη σύζηγος 5)Κόρες 6) Εγγόνια ενήλικα 7)δισεγγονα ανήλικα

γ)Αδέρφια εν ζωή, ανήψια εν ζωή

Για αποποίηση κληρονομίας, πρέπει όλοι οι παραπάνω να αποποιηθούν? Τι γίνεται με το βρεφος εγγόνι και τί με τα ανήλικα δισέγγονα?

Έχω ανατρέψει στις διατάξεις του ΑΚ (άρθρα 1846 - 1859).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Κατ' αρχήν είμαι νέος στο forum, τα συγχαρητήριά μου σε όλους:

Χρειάζομαι την εξής βοήθεια:

Έγγαμος πατέρας απεβίωσε, με τους εξείς εν ζωή συγγενείς:

α) Οικογένεια από τον τελευαταίο (δευτερο) γάμο:

1)Νόμιμη Σύζηγος, 2)Υιος 3)εγγονι-βρέφος αβάπτιστο

β) Οικογένεια από τον προηγούμενο (πρώτο) γάμο:

4) Διαζευγμένη σύζηγος 5)Κόρες 6) Εγγόνια ενήλικα 7)δισεγγονα ανήλικα

γ)Αδέρφια εν ζωή, ανήψια εν ζωή

Για αποποίηση κληρονομίας, πρέπει όλοι οι παραπάνω να αποποιηθούν? Τι γίνεται με το βρεφος εγγόνι και τί με τα ανήλικα δισέγγονα?

Έχω ανατρέψει στις διατάξεις του ΑΚ (άρθρα 1846 - 1859).

Κατ' αρχήν τα εγγόνια, εφ' όσον ζουν οι γονείς τους δεν κληρονομούν , πολλώ μάλλον τα δισέγγονα.

Εάν υπάρχουν ανήλικα τέκνα την δήλωση υποβάλλει ο ασκών την γονική μέριμνα ή ο κηδεμόνας.

Προσοχή η Δήλωση αποποίησης πρέπει να γίνει εντός 4μήνου απο την ημερομηνία θανάτου του κληρονομουμένου, αλλιώς ακόμη και σε περίπτωση που δεν γίνει αποδοχή αυτή τεκμαίρεται ως γενομένη σιωπηρώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-simbou-

Τα εγγόνια εφ΄όσον ζουν οι γονείς πράγματι δεν κληρονομούν. Όταν όμως οι γονείς αποποιηθούν, τότε αυτομάτως δεν μεταφέρεται η κληρονομία δεν περνάει στα παιδιά τους, δηλαδή στα εγγόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-simbou-
Κατ' αρχήν τα εγγόνια, εφ' όσον ζουν οι γονείς τους δεν κληρονομούν , πολλώ μάλλον τα δισέγγονα.

Εάν υπάρχουν ανήλικα τέκνα την δήλωση υποβάλλει ο ασκών την γονική μέριμνα ή ο κηδεμόνας.

Προσοχή η Δήλωση αποποίησης πρέπει να γίνει εντός 4μήνου απο την ημερομηνία θανάτου του κληρονομουμένου, αλλιώς ακόμη και σε περίπτωση που δεν γίνει αποδοχή αυτή τεκμαίρεται ως γενομένη σιωπηρώς.

Τα εγγόνια εφ΄όσον ζουν οι γονείς πράγματι δεν κληρονομούν. Όταν όμως οι γονείς αποποιηθούν, τότε η κληρονομία δεν περνάει στα παιδιά τους, δηλαδή στα εγγόνια του θανόντος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τα εγγόνια εφ΄όσον ζουν οι γονείς πράγματι δεν κληρονομούν. Όταν όμως οι γονείς αποποιηθούν, τότε αυτομάτως δεν μεταφέρεται η κληρονομία δεν περνάει στα παιδιά τους, δηλαδή στα εγγόνια?

την ευθύνη για δικαιοπραξίες ανηλίκων τέκνων έχουν οι ασκούντες την επιμέλεια τους.

οντς αν αποποιηθούν τα παιδια και η σύζυγος (η διαζευγμένη δεν εχει δικαιωματα στην κληρονομιά) η κληρονομιά πάει στον επόμενο βαθμο.

καθε βαθμός έχει 4 μήνες απο τον θάνατο ο πρώτος και απο την αποποίηση οι υπόλοιποι, για την αποποίηση της κληρονομιάς

βέβαια όταν στον πρωτο βαθμο υπάρχουν ανήλικα τέκνα πάνε με το ευεργέτημα της απογραφης

δεν γνωρίζω και μάλλον πρέπει να ρωτήσετε δικηγόρο, τι γίνεται αν στους άλλους βαθμούς συγγένειας εκτός τον πρώτο, υπάρχουν ανήλικα τέκνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
την ευθύνη για δικαιοπραξίες ανηλίκων τέκνων έχουν οι ασκούντες την επιμέλεια τους.

οντς αν αποποιηθούν τα παιδια και η σύζυγος (η διαζευγμένη δεν εχει δικαιωματα στην κληρονομιά) η κληρονομιά πάει στον επόμενο βαθμο.

καθε βαθμός έχει 4 μήνες απο τον θάνατο ο πρώτος και απο την αποποίηση οι υπόλοιποι, για την αποποίηση της κληρονομιάς

βέβαια όταν στον πρωτο βαθμο υπάρχουν ανήλικα τέκνα πάνε με το ευεργέτημα της απογραφης

δεν γνωρίζω και μάλλον πρέπει να ρωτήσετε δικηγόρο, τι γίνεται αν στους άλλους βαθμούς συγγένειας εκτός τον πρώτο, υπάρχουν ανήλικα τέκνα

Σε περίπτωση αποδοχής με το ευεργέτημα της απογραφής, πώς γίνεται η απογραφή της περιουσίας. Χρειάζεται κάποοια ειδική διαδικασία? Σε περίπτωση που υπάρχουν μόνο χρέη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε περίπτωση αποδοχής με το ευεργέτημα της απογραφής, πώς γίνεται η απογραφή της περιουσίας. Χρειάζεται κάποοια ειδική διαδικασία? Σε περίπτωση που υπάρχουν μόνο χρέη?

Παραπάνω είχα βάλει ένα Link ,ρίξατε καμιά ματιά ή τσάμπα τα βάζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΑΝΗΛΙΚΟΥ

ΣΤΙΣ 11/5/2010 ΑΠΕΒΙΩΣΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕ ΧΡΕΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ 4 ΤΕΚΝΑ Κ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΟΥ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΜΕ 2 ΑΝΗΛΙΚΑ ΤΕΚΝΑ.

ΣΗΜΕΡΑ 11/8/2010 ΑΠΟΠΟΙΗΘΗΚΑΜΕ ΤΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΟΥΤΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΥΝΤΑΞΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΩΣ ΠΟΤΕ ΕΧΩ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΠΟΙΗΘΟΥΝ Κ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το καλύτερο - και μάλλον το μόνο - που μπορείτε να κάνετε, είναι να συμβουλευτείτε έναν δικηγόρο. Εμείς είμαστε λογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΑΝΗΛΙΚΟΥ

ΣΤΙΣ 11/5/2010 ΑΠΕΒΙΩΣΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕ ΧΡΕΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ 4 ΤΕΚΝΑ Κ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΟΥ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΜΕ 2 ΑΝΗΛΙΚΑ ΤΕΚΝΑ.

ΣΗΜΕΡΑ 11/8/2010 ΑΠΟΠΟΙΗΘΗΚΑΜΕ ΤΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΟΥΤΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΥΝΤΑΞΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΩΣ ΠΟΤΕ ΕΧΩ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΠΟΙΗΘΟΥΝ Κ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Εαν και το θεμα ειναι νομικο οπως αναφερει ο συναδελφος κ Αρχοντης τολμω μια απαντηση καθως το εχω αντιμετωπισει προσφατα

Πρεπει να αποποιηθουν και τα ανηλικα τεκνα , με δικαστικη αποφαση την οποια πρεπει να καταθεσουν εντος τετραμηνου απο την αποποιηση των γονεων και την οποια κινουν οι γονεις ως ασκουντες την γονικη μεριμνα των ανηλικων

Εαν υπαρχει μεγαλη περιουσια στο ονομα του κληρονομουμενου υπαρχει και η διαδικασια της αποδοχης κληρονομιας απο τα ανηλικα τεκνα με το ευεργετημα της απογραφης για το οποιο ομως πρεπει να μιλησετε επισταμενως με τον νομικο σας συμβουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εαν και το θεμα ειναι νομικο οπως αναφερει ο συναδελφος κ Αρχοντης τολμω μια απαντηση καθως το εχω αντιμετωπισει προσφατα

Πρεπει να αποποιηθουν και τα ανηλικα τεκνα , με δικαστικη αποφαση την οποια πρεπει να καταθεσουν εντος τετραμηνου απο την αποποιηση των γονεων και την οποια κινουν οι γονεις ως ασκουντες την γονικη μεριμνα των ανηλικων

Εαν υπαρχει μεγαλη περιουσια στο ονομα του κληρονομουμενου υπαρχει και η διαδικασια της αποδοχης κληρονομιας απο τα ανηλικα τεκνα με το ευεργετημα της απογραφης για το οποιο ομως πρεπει να μιλησετε επισταμενως με τον νομικο σας συμβουλο

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ελένη σόβολου

Κατ' αρχήν είμαι νέος στο forum, τα συγχαρητήριά μου σε όλους:

Χρειάζομαι την εξής βοήθεια:

Έγγαμος πατέρας απεβίωσε, με τους εξείς εν ζωή συγγενείς:

α) Οικογένεια από τον τελευαταίο (δευτερο) γάμο:

1)Νόμιμη Σύζηγος, 2)Υιος 3)εγγονι-βρέφος αβάπτιστο

β) Οικογένεια από τον προηγούμενο (πρώτο) γάμο:

4) Διαζευγμένη σύζηγος 5)Κόρες 6) Εγγόνια ενήλικα 7)δισεγγονα ανήλικα

γ)Αδέρφια εν ζωή, ανήψια εν ζωή

Για αποποίηση κληρονομίας, πρέπει όλοι οι παραπάνω να αποποιηθούν? Τι γίνεται με το βρεφος εγγόνι και τί με τα ανήλικα δισέγγονα?

Έχω ανατρέψει στις διατάξεις του ΑΚ (άρθρα 1846 - 1859).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη αναστασια

Γεια σας,ηθελα την βοηθεια σας. ο συντροφος μου ειναι πατερας με ανηλικο τεκνο.απεβιωσε η γυναικα του (δεν ειχαν διαζυγιο ακομα) η οποια αν και μικρη σε ηλικια επαιρνε συνταξη λογω ασθενειας απο το κρατος (λευχαιμια).η γυναικα ειχε χρεη.θα γινει σιγουρα αποποιηση κληρονομιας απο τον αντρα της και το παιδι της.καποιοι ομως ειπανε οτι το παιδι διακαιουται καποιο μερος της συνταξης και επειδη ειχα μια παρομοια περιπτωση στη ζωη μου λογω του πατερα μου που απεβιωσε,θυμαμαι οτι δεν πηραμε την συνταξη του επειδη καναμε αποποιηση κληρονομιας λογω χρεων.τωρα αν αυτο το παιδακι παρει μερος της συγκεκριμενης συνταξης η οποια ηταν αναπηριας δεν θα εχει καποιο προβλημα με τα χρεη της μαμας του??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναστασία, αρμόδιος είναι ένας συμβολαιογράφος για το θεμα αυτό.

Να ξέρεις πάντως ότι αν υπάρχουν χρέη δύο λύσεις υπάρχουν:

Η μια είναι αποποίηση ή μάλλον αποποιήσεις γιατί όταν γίνει

αποποίηση απο τον σύζυγο πάει στο παιδί.

Όταν κάνει αποποίηση στο παιδί θα πάει σε άλλους συγγενείς

που πρέπει να ειδοποιηθούν και αυτοί για να μη βρουν

κανένα χαρτί στη πόρτα τους ξαφνικά που να λέει να πληρώσουν κανένα φόρο απο το πουθενά.

Η δεύτερη είναι η αποδοχή επ ωφελεία απογραφής

με την οποία γλυτώνεις όλη αυτή τη φασαρία.

Σχετικά με τη σύνταξη δεν γνωρίζω κάτι να βοηθήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Κατ' αρχήν είμαι νέος στο forum, τα συγχαρητήριά μου σε όλους:

Χρειάζομαι την εξής βοήθεια:

Έγγαμος πατέρας απεβίωσε, με τους εξείς εν ζωή συγγενείς:

α) Οικογένεια από τον τελευαταίο (δευτερο) γάμο:

1)Νόμιμη Σύζηγος, 2)Υιος 3)εγγονι-βρέφος αβάπτιστο

β) Οικογένεια από τον προηγούμενο (πρώτο) γάμο:

4) Διαζευγμένη σύζηγος 5)Κόρες 6) Εγγόνια ενήλικα 7)δισεγγονα ανήλικα

γ)Αδέρφια εν ζωή, ανήψια εν ζωή

Για αποποίηση κληρονομίας, πρέπει όλοι οι παραπάνω να αποποιηθούν? Τι γίνεται με το βρεφος εγγόνι και τί με τα ανήλικα δισέγγονα?

Έχω ανατρέψει στις διατάξεις του ΑΚ (άρθρα 1846 - 1859).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...