Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΑΛΛΑΣΣΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΗΤΕΔΕΥΜΑΤΟΣ ΓΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΟΧΙΙ ΔΙΑΚΕΚΟΜΜΕΝΑ


ΕΥΗ

Ερώτηση

Απαλλάσσεται από τέλος επιτηδεύματος επιχείρηση για 5 χρόνια ως πρώτο έτος λαμβάνεται το έτος έναρξης εμένα με βγάζει να πληρώσω γιατί έκανα παλιά έναρξη με 2 χρόνια λειτουργίας διακοπή πέρασαν 4χρόνια και το 2010 έκανα πάλι έναρξη συνολικά δέν έχω 5ντε χρόνια

Είναι σωστό αυτό που με βγάζει ή μήπως επειδή δεν είναι συνεχόμενα τα χρόνια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

μία απάντηση απο συναδέλφους δέν μπορώ να επικοινωνήσω με το υπουργείο οικονομικών

με βγάζει τα 400ευρώ επειδή δέν ήταν συνεχόμενα τα πέντε έτη άσχετα αν δεν συμπληρώθηκαν τα 5 έτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η 5ετια για το τέλος επιτηδεύματος αφορά νέους επαγγελματίες και πρώτη έναρξη εντός της τελευταίας πενταετίας .

Εδώ έχεις επανέναρξη,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΣΟΦΙΑ

Καλησπέρα και πάλι.

Ποιός μπορεί να με ενημερώσει ποιά είναι η διαδικασία Διακοπής Εργασιών σε Ατομική Επιχείρηση,

για να αποφύγω το τέλος...?

Σε ΔΟΥ δεν απαντάει κανένας...στο Υπουργείο μοε παραπέμπουν πάλι στη ΔΟΥ...ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ!!!

Θέλω να μάθω όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για τη διακοπή,από Μητρώο,ΚΒΣ,ΦΠΑ...τα πάντα.

Θα κάνω και Αυτοπαράδοση της ταμειακής μηχανής... Υπάρχει κάποια αίτηση για αυτό?

Πότε πληρώνω το ΦΠΑ της αυτοπαράδοσης?

Αν έχω κάποιο πρόστιμο, λόγω εκπρόθεσμης δήλωσης ΦΠΑ, πότε θα με βάλουν να το πληρώσω...?

Χρειάζομαι επειγώντος βοήθεια...να πάω μια μέρα να κατασκηνώσω πάλι στη ΔΟΥ και να τελειώσω!!!

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και πάλι.

Ποιός μπορεί να με ενημερώσει ποιά είναι η διαδικασία Διακοπής Εργασιών σε Ατομική Επιχείρηση,

για να αποφύγω το τέλος...?

Σε ΔΟΥ δεν απαντάει κανένας...στο Υπουργείο μοε παραπέμπουν πάλι στη ΔΟΥ...ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ!!!

Θέλω να μάθω όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για τη διακοπή,από Μητρώο,ΚΒΣ,ΦΠΑ...τα πάντα.

Θα κάνω και Αυτοπαράδοση της ταμειακής μηχανής... Υπάρχει κάποια αίτηση για αυτό?

Πότε πληρώνω το ΦΠΑ της αυτοπαράδοσης?

Αν έχω κάποιο πρόστιμο, λόγω εκπρόθεσμης δήλωσης ΦΠΑ, πότε θα με βάλουν να το πληρώσω...?

Χρειάζομαι επειγώντος βοήθεια...να πάω μια μέρα να κατασκηνώσω πάλι στη ΔΟΥ και να τελειώσω!!!

Ευχαριστώ πολύ.

Διακοπή με τι ημερομηνία; μέσα στο 2011 δεν έκοψες καμία απόδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΣΟΦΙΑ

Διακοπή με τι ημερομηνία; μέσα στο 2011 δεν έκοψες καμία απόδειξη;

Μέσα στο 2011 δεν έχω κόψει καμία απόδειξη...

Βασικά, είναι ανενεργό από 05/2007. Κάνω μόνο μηδενικές δηλωσεις!

Έμαθα ότι θα μπορέσω να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή με πρόσιμο μόνο

40€, αλλά δεν ξέρω τη διαδικασία διακοπής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέσα στο 2011 δεν έχω κόψει καμία απόδειξη...

Βασικά, είναι ανενεργό από 05/2007. Κάνω μόνο μηδενικές δηλωσεις!

Έμαθα ότι θα μπορέσω να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή με πρόσιμο μόνο

40€, αλλά δεν ξέρω τη διαδικασία διακοπής...

Σαφως τότε μπορείς να κάνεις εκπρόθεσμη διακοπή, η διαδικασία είναι αυτή που αναφέρει ο συνάδερφος παρακάτω και σαν ημερομηνία διακοπής θα βάλεις 31/12/2010 ή όποια νομίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΣΟΦΙΑ

Σαφως τότε μπορείς να κάνεις εκπρόθεσμη διακοπή, η διαδικασία είναι αυτή που αναφέρει ο συνάδερφος παρακάτω και σαν ημερομηνία διακοπής θα βάλεις 31/12/2010 ή όποια νομίζεις

Σαφως τότε μπορείς να κάνεις εκπρόθεσμη διακοπή, η διαδικασία είναι αυτή που αναφέρει ο συνάδερφος παρακάτω και σαν ημερομηνία διακοπής θα βάλεις 31/12/2010 ή όποια νομίζεις

Ευχαριστώ πολύ, αλλά θα ήθελα να μάθω τα έντυπα για να τα φιάξω να τα έχω έτοιμα.

Με την αυτοπαράδοση τί πρέπει να κάνω...? Πότε πληρώνω το ΦΠΑ του?

Για το πρόστιμό μου έχω κανένα χρονικό περιθώριο...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-entipa_files/entypa/e-docs.html

M1

M4

B1

B2 αμα εχεις ταμειακη

Yπεύθυνη δήλωση περί μη ύπαρξης παγίων - εμπορευσίμων στοιχείων και επαγγελματικών αυτοκινήτων κατά την διακοπή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΣΟΦΙΑ

http://www.gsis.gr/o...ypa/e-docs.html

M1

M4

B1

B2 αμα εχεις ταμειακη

Yπεύθυνη δήλωση περί μη ύπαρξης παγίων - εμπορευσίμων στοιχείων και επαγγελματικών αυτοκινήτων κατά την διακοπή

Ευχαριστώ πολύ...

Έχετε υπόψην σας πότε θα ανακοινωθεί και επίσημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΣΟΦΙΑ

www.fpress.gr/index.php/forologia/item/1932-kleiste-to-mplokaki-sas-kai-glytvste-to-500riko

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Το θέμα είναι ότι έχω καλύψει όλες μου τις υποχρεώσεις με το Ν.4002/2011, εκπρόθεσμες μηδενικές ΦΠΑ,

εκπρόθεσμες μηδενικές Εκκαθαριστικές ΦΠΑ, εκπρόθεσμες μηδενικές Ε3 και τροποποιητικές Ε1 και

Συγκεντρωτικές Πελατών-Προμηθευτών.

Είμαι έτοιμη να κλείσω από πέρσυ, απλά δεν είχα λόγω να βιαστώ αφού δε το γλύτωνα το 500€!!!

Τώρα όμως είναι μια καλή ευκαιρία για εμένα αφου δε χρωστάω τπτ, εκτός από ένα πρόστιμο εκπρόθεσμης

μηδενικής ΦΠΑ, το οποίο μου είπαν στη ΔΟΥ να πάω από εκεί να το μειώσουμε...

Προτιμώ να πληρώσω τώρα το κλείσιμο της ταμειακής, την αυτοπαράδοσή της, το πρόστιμό μου και το

40€ και να τελειώνω...αφού ούτως ή άλλως αυτά θα τα δώσω αργά ή γρίγορα, τουλάχιστον τώρα έχω κίνητρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΣΟΦΙΑ

Καλησπέρα και πάλι...

Άκουσα ότι πήρε παράταση η διαδικασία μέχρι 16/05...

Ξέρει κανείς αν όντως ισχύει...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι κατω της 5ετιας απαλλασσονται απο το τελος επιτηδευματος φετος?Γιατι ακομη κ σε κατω της 5ετιας επαγγελματιες στο εκκαθαριστικο βγαινει κανονικα να πληρωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΤΑΣΟΣ

Ήθελα να ρωτήσω κι εγώ σχετικά με το τέλος επιτηδεύματος κα τι ακριβώς ισχύει φέτος με τις εξαιρέσεις. Το εδάφιο που αναφέρει: "Από το τέλος επιτηδεύματος εξαιρούνται ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε χρόνια από την πρώτη έναρξη εργασιών" ισχύει και φέτος ή όχι;

Εγώ έκανα πρώτη έναρξη εργασιών στην ΔΟΥ τον Δεκέμβριο του 2008 και χρησιμοποίησα το μπλοκάκι ακριβώς για ένα χρόνο, έκτοτε δεν ξαναέκοψα καμία απόδειξη ούτε κι έκανα διακοπή εργασιών.Αυτό σημαίνει ότι φέτος δεν θα κληθώ να πληρώσω το τέλος επιτηδεύματος εφόσον δεν έχει παρέλθει ακόμα πενταετία από την πρώτη έναρξη εργασιών ή έχει αλλάξει ο νόμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Θέλω να κάνω διακοπή με 31/12/11 για να γλιτώσει το τέλος επιτηδεύματος αλλά έχει υποβάλλει περιοδική φπα Α τρίμηνο 2012 (μηδενική). Υπάρχει κάποιο θέμα? τι γίνεται με αυτή την περιοδική?

επίσης στην αυτοπαράδοση παγίου (έχει ένα από το 2006 για το οποίο έχει κάνει αποσβέσεις μόνο στο 2006 και 2007) βάζω αξία την αναπόσβεστη και αποδίδω ΦΠΑ ή μηδενική εφόσον έχει περάσει η πενταετία??

τέλος, δεν έχει υποβάλλει 2 συγκεντρωτικές. (2009 και 2010)....για να γίνει η διακοπή πρέπει να υποβληθούν πριν ή μόνο αν βρεθεί σε έλεγχο?

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σωστή η παρατήρηση, ευχαριστώ! οπότε πρέπει να κάνει διακοπή με 31/12/10. Με τις μηδενικές φπα του 2011 και 2012 τι γίνεται??

Για τα υπόλοιπα καμία γνώμη?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν ξέρω αν τα λέω σωστά , αφού υπάρχουν ΦΠΑ άρα δεν είναι άνεργος έτσι νομίζω , αυτά τα χαρτάκια που έστειλε το ΥΟ μας έκανε άνω κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σωστή η παρατήρηση, ευχαριστώ! οπότε πρέπει να κάνει διακοπή με 31/12/10. Με τις μηδενικές φπα του 2011 και 2012 τι γίνεται??

Για τα υπόλοιπα καμία γνώμη?

ευχαριστώ

δεν ξέρω αν τα λέω σωστά , αφού υπάρχουν ΦΠΑ άρα δεν είναι άνεργος έτσι νομίζω , αυτά τα χαρτάκια που έστειλε το ΥΟ μας έκανε άνω κάτω

Οδηγίες για εκπρόθεσμη διακοπή έχουν δοθεί με τις ΠΟΛ 1068/2001 και 1028/2003 που υπάρχουν στον κόμβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Άρα μία λογοθεραπευτρια που έκανε έναρξη πριν κάποια χρόνια , μετά διακοπή και ξαναέκανε έναρξη μέσα στο 2014.. θα πληρώσει τέλος επιτηδεύματος.. σωστα? Τα χρόνια πρέπει να είναι συνεχόμενα σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...