Προς το περιεχόμενο

Αρχειο ΑΠΔ 2010 και κεφαλαια γραμματα λεμε


MITAK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις εστειλα καποιες ΑΠΔ α τριμ 2010,και ειδα οτι οπου ειχα μικρα γραμματα(επωνυμια,διευθυνση συνηθως) δεν μου το εκανε δεκτο,ενω το 2009 το επαιρνε.

Ετσι το ξαναστειλα αφου αλλαξα ολα τα μικρα σε κεφαλαια και ολα οκ

Ειναι μια απο τις αλλαγες που εχει το νεο αρχειο για Απδ στο ικα

τα υπολοιπα θα τα δουμε στην πορεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ προσπάθησα να στείλω μία αλλά χωρίς ταχυδρομικό κώδικα δεν την πήρε.

Θα μας τρελλάνουν τελικά. Αυτό τους πείραξε ...............

Ξέρει κανείς αν παίρνουν στο ΙΚΑ τώρα ΑΠΔ με ένα άτομο υπηρετικό προσωπικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προσπάθησα να στείλω μία αλλά χωρίς ταχυδρομικό κώδικα δεν την πήρε.

Θα μας τρελλάνουν τελικά. Αυτό τους πείραξε ...............

Ξέρει κανείς αν παίρνουν στο ΙΚΑ τώρα ΑΠΔ με ένα άτομο υπηρετικό προσωπικό?

Καλησπέρα ,

βεβαίως και παίρνουν ,

Προσοχή στις καταληκτικές ημερομηνίες

Δες στο site του ΙΚΑ

https://www.ika.gr/gr/secure/home.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσληψη 25/1/2010, ημέρα Δευτέρα. Εργασία Δευτέρα-Παρασκευή, δηλαδή 6 ασφαλιστικές ημέρες.

Μου λέει ότι "η περίοδος απασχόλησης (πεδίο 34 Από ημερομηνία απασχόλησης) εκτείνεται πέραν του μήνα.

Άντε να πάει στο διάολο λέω και το κάνω 5 ασφαλιστικά ημερομίσθια. Μου ξαναβγάζει το ίδιο λάθος.

Και το κυριότερο, ενώ το πρόβλημα (τους) υπάρχει μόνο σε έναν εργαζόμενο δεν παραλαμβάνει ΟΛΗ την ΑΠΔ!!!

Τα θερμά μου συγχαρητήρια στους ιθύνοντες και ειδικά σε αυτούς που δεν μπήκαν στον κόπο να κωδικοποιήσουν τα νέα λάθη και να εμφανίζεται κωδικός λάθους όπως παλιά. Πολύ φοβάμαι ότι αν λείπει έστω και ένας ΑΜΚΑ δεν θα παραλαμβάνουν ΟΛΗ την ΑΠΔ και θα γίνει αυτό που με τόσο μαεστρία ετοιμάζουν εδώ και καιρό (μέσω του μπουρδουκλώματος των καταληκτικών ημερομηνιών): να πέφτουν τα πρόστιμα βροχή και να ενισχυθεί έτσι το ...ίδρυμα.

Είναι απίστευτοι και απαράδεκτοι...

Μια συμβουλή προς όλους τους συναδέλφους. Ξεκινήστε από τώρα να αποστέλλετε ΑΠΔ και μην τις αφήσετε για την τελευταία ημέρα διότι θα χάσετε πολλά χρόνια από τη ζωή σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσληψη 25/1/2010, ημέρα Δευτέρα. Εργασία Δευτέρα-Παρασκευή, δηλαδή 6 ασφαλιστικές ημέρες.

Μου λέει ότι "η περίοδος απασχόλησης (πεδίο 34 Από ημερομηνία απασχόλησης) εκτείνεται πέραν του μήνα.

Άντε να πάει στο διάολο λέω και το κάνω 5 ασφαλιστικά ημερομίσθια. Μου ξαναβγάζει το ίδιο λάθος.

Και το κυριότερο, ενώ το πρόβλημα (τους) υπάρχει μόνο σε έναν εργαζόμενο δεν παραλαμβάνει ΟΛΗ την ΑΠΔ!!!

Τα θερμά μου συγχαρητήρια στους ιθύνοντες και ειδικά σε αυτούς που δεν μπήκαν στον κόπο να κωδικοποιήσουν τα νέα λάθη και να εμφανίζεται κωδικός λάθους όπως παλιά. Πολύ φοβάμαι ότι αν λείπει έστω και ένας ΑΜΚΑ δεν θα παραλαμβάνουν ΟΛΗ την ΑΠΔ και θα γίνει αυτό που με τόσο μαεστρία ετοιμάζουν εδώ και καιρό (μέσω του μπουρδουκλώματος των καταληκτικών ημερομηνιών): να πέφτουν τα πρόστιμα βροχή και να ενισχυθεί έτσι το ...ίδρυμα.

Είναι απίστευτοι και απαράδεκτοι...

Μια συμβουλή προς όλους τους συναδέλφους. Ξεκινήστε από τώρα να αποστέλλετε ΑΠΔ και μην τις αφήσετε για την τελευταία ημέρα διότι θα χάσετε πολλά χρόνια από τη ζωή σας...

Έχεις απόλυτο δίκιο (κτην)ιατρε! Έστω και ένας ΑΜΚΑ να λείπει δεν παίρνει την ΑΠΔ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαράνε ΚΑΔ, βαράνε πακέτα, βαράνε όλα και δεν φεύγει τίποτα. Κίμωναααααααααααααααααα!!! Μαρία την κάτσαμε, θα μας βγει ξυνό το αρνί. Αρχίστε και στέλνετε σας λέω.

Τι ανακάλυψα τώρα που μπήκα να δω αν έχει αλλάξει τίποτα:

Οδηγός Σύνδεσης Κωδικών

Δεδομένα Ο.ΣΥ.Κ με ημερομηνίες ισχύος Κ.Π.Κ., συσχετίσεων "ΚΑΔ-Κωδικών Ειδικοτήτων - Κ.Π.Κ." και Ειδικών Περιπτώσεων Ασφάλισης (περισσότερες λεπτομέρειες στο Readme.txt) - Τελευταία ενημέρωση 07/04/2010

http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/home.cfm

Καμία προειδοποίηση, καμία ανακοίνωση, εν ψυχρώ δολοφονία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαράνε ΚΑΔ, βαράνε πακέτα, βαράνε όλα και δεν φεύγει τίποτα. Κίμωναααααααααααααααααα!!! Μαρία την κάτσαμε, θα μας βγει ξυνό το αρνί. Αρχίστε και στέλνετε σας λέω.

Τι ανακάλυψα τώρα που μπήκα να δω αν έχει αλλάξει τίποτα:

Οδηγός Σύνδεσης Κωδικών

Δεδομένα Ο.ΣΥ.Κ με ημερομηνίες ισχύος Κ.Π.Κ., συσχετίσεων "ΚΑΔ-Κωδικών Ειδικοτήτων - Κ.Π.Κ." και Ειδικών Περιπτώσεων Ασφάλισης (περισσότερες λεπτομέρειες στο Readme.txt) - Τελευταία ενημέρωση 07/04/2010

http://www.ika.gr/gr...nloads/home.cfm

Καμία προειδοποίηση, καμία ανακοίνωση, εν ψυχρώ δολοφονία....

Άργησες γιατρέ μου άργησες!!!

Κίμωνα βρες το τραγουδάκι που λέει...όλα τριγύρω αλλάζουνε και όλα τα ίδια μένουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, οι τύποι απλώς δεν παίζονται.

Ειδικότητα: Ηλεκτροτεχνίτης (744010).

Πακέτο Κάλυψης: 106

Το ως άνω πακέτο κάλυψης ΗΤΑΝ 108 μέχρι 31/5/2008. Από 1/6/2008 και σύμφωνα με τπ υπ'αρ.Ε40/326 Έγγραφο του ΙΚΑ (25/9/2008) ο ΚΠΚ από 108 έγινε 106 (αφού το ΤΕΑΗΕ συγχωνεύτηκε με το ΙΚΑ). Η εγκύκλιος εδώ (βλ.σελ.3): http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_E40-326_25-9-08.pdf.

Το ΙΚΑ όμως στον ΟΣΥΚ με ημερομηνία ενημέρωσης 7/4/2010 έχει ακόμη το παλιό πακέτο, δηλαδή το 108 και έτσι μου βγάζει ότι "ο συνδυασμός ΚΑΔ και Κωδικού Ειδικότητας δεν συμφωνεί με το πακέτο κάλυψης".

Στον ΟΣΥΚ του ΙΚΑ υπάρχει ακόμη το εξής: 744010|108 Δεν ξέρω, μήπως υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει; Από την άλλη, στέλνω ΑΠΔ γι'αυτόν τον ηλεκτροτεχνίτη από 1/6/2008 χωρίς πρόβλημα...

Μπρε συ Διομήδη, πέψε μου επαέ δύο ούζι να τσι τελειώσω όλους...

Μάρκα θα τους πάω τους ΙΚΑτζήδες στο σκοπευτήριο στην Καισαριανή για εκτέλεση. Κλείσε τα παράθυρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήτσο μου και αυτό το έψαξα , με ενημέρωσε η γάτα μάρκα :)

αλλα δεν φταίει ούτε αυτό .

Θα περιμένω τον προγραμματιστή για να δω τι γίνετε ,

κάτι πρεπει να παιζει με το προγραμμά μου .

Ολα τα πεδία είναι συμπληρωμένα σωστά , παρόλα αυτά μου βγάζει σε όλες τις ΑΠΔ τα ίδια 2 λάθη ενα στην γραμμη 7 και μια αλλη μπούρδα .

Δεν μπορώ να αγχωνομαι άλλο , τα παρατάω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάρκα θα τους πάω τους ΙΚΑτζήδες στο σκοπευτήριο στην Καισαριανή για εκτέλεση. Κλείσε τα παράθυρα...

Να μου πεις τι ώρα γιατί στο σκοπευτήριο βγάζω βόλτα τον Αρούκο μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, οι τύποι απλώς δεν παίζονται.

Ειδικότητα: Ηλεκτροτεχνίτης (744010).

Πακέτο Κάλυψης: 106

Το ως άνω πακέτο κάλυψης ΗΤΑΝ 108 μέχρι 31/5/2008. Από 1/6/2008 και σύμφωνα με τπ υπ'αρ.Ε40/326 Έγγραφο του ΙΚΑ (25/9/2008) ο ΚΠΚ από 108 έγινε 106 (αφού το ΤΕΑΗΕ συγχωνεύτηκε με το ΙΚΑ). Η εγκύκλιος εδώ (βλ.σελ.3): http://www.ika.gr/gr...26_25-9-08.pdf.

Το ΙΚΑ όμως στον ΟΣΥΚ με ημερομηνία ενημέρωσης 7/4/2010 έχει ακόμη το παλιό πακέτο, δηλαδή το 108 και έτσι μου βγάζει ότι "ο συνδυασμός ΚΑΔ και Κωδικού Ειδικότητας δεν συμφωνεί με το πακέτο κάλυψης".

Στον ΟΣΥΚ του ΙΚΑ υπάρχει ακόμη το εξής: 744010|108 Δεν ξέρω, μήπως υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει; Από την άλλη, στέλνω ΑΠΔ γι'αυτόν τον ηλεκτροτεχνίτη από 1/6/2008 χωρίς πρόβλημα...

Μπρε συ Διομήδη, πέψε μου επαέ δύο ούζι να τσι τελειώσω όλους...

Μάρκα θα τους πάω τους ΙΚΑτζήδες στο σκοπευτήριο στην Καισαριανή για εκτέλεση. Κλείσε τα παράθυρα...

Για δοκίμασε ....ειδική περίπτωση 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε ....ειδική περίπτωση 10

Έφυγε φιλενάδα! Καλά, οι τύποι είναι απίστευτοι. Έχουν κρατήσει τους προ της 31/5/2008 κωδικούς πακέτου κάλυψης και πρέπει να βάλεις ειδική περίπτωση 10, πράγμα το οποίο ΔΕΝ λένε στην εγκύκλιο που παρέθεσα πιο πάνω... Είναι σαδιστές... Κίμωνα κανόνισε κανένα κρασί γιατί θα μου στρίψει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βρε κτηνίατρε.. 2 χρόνια το συζητάμε το θέμα .. έχω απαντήσει τουλάχιστον πέντε φορές για το θέμα..

εσύ πως έστελνες μέχρι τώρα την ΑΠΔ?

Αθήνα 7 /8/2008

Αριθμ. Πρωτ.

E40 /271

ΓΕΝΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ

1.) Κωδικοί Πακέτων Κάλυψης (Κ.Π.Κ.)

Με το παρόν κοινοποιείται πίνακας βασικών Κ.Π.Κ., οι οποίοι αφορούν την ασφάλιση ηλεκτροτεχνιτών κ.λ.π. καθώς και των υπαλλήλων εταιρειών τσιμέντου για περιόδους απασχόλησης προγενέστερες ή μεταγενέστερες της ένταξης (από 1/6/08) των τ. Τ.Ε.Α.Η.Ε. και τ. Τ.Ε.Α.Π.Ε.Τ. στο Ε.Τ.Ε.Α.Μ.

Επισημαίνεται ότι, όπως αναφέρουν και οι σχετικές εγκύκλιες, για περιόδους απασχόλησης από 1/6/08 και μετά θα συμπληρώνεται από τους εργοδότες το πεδίο «ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ» των Α.Π.Δ. με την ένδειξη «10», ανεξάρτητα εάν για περιόδους απασχόλησης μέχρι 31/5/08 χρησιμοποιήθηκαν ή όχι Κ.Π.Κ. της πρώτης στήλης του εν λόγω πίνακα σε συνδυασμό με οποιαδήποτε ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Εξαίρεση αποτελεί η απασχόληση συγγενικού προσώπου (αφορά πρώην ασφαλισμένους στο τ. Τ.Ε.Α.Η.Ε.), για την ασφάλιση του οποίου θα χρησιμοποιείται η «ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ» με ένδειξη «30» (εγκ. 62/08 ΚΕΦ. Ζ΄).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το πεδίο Επώνυμο Ασφαλισμένου (Στοιχεία Ασφαλισμένου) περιέχει μη αποδεκτούς χαρακτήρες". Εδώ ένας από τους λόγους που "χτυπάει" είναι τα διαλυτικά, π.χ. Αγλαϊα, Βοϊδόπουλος κ.λπ. Να δω πως θα στείλουν την ΑΠΔ της βουλής με τον ...Χρυσοχοϊδη και τον Αϊβαλιώτη μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανάση, κι εγώ τόσο καιρό το έστελνα και δεν μου έλεγαν τίποτα! Άρα δικό μου το λάθος, Διομήδη περίμενε μια ολιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι στέλνετε της ΑΠΔ με αρχείο? που σημαίνει ότι σας είχαν λίγο λάσκα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι πως ο μεγάλος στόχος του ΙΚΑ θα επιτευχθει ,

τα πρόστιμα για τις ΑΠΔ του Α τριμήνου θα ξεπεράσουν τις προβλέψεις τους .

Α ρε Ελλαδάρα , πότε θα ξυπνήσεις μονομιάς και θα ρθει ανάποδα ο ντουνιάς .

Πότε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανάση, επειδή δεν ξέρω τι γίνεται με την συμπλήρωση της ΑΠΔ μέσω φόρμας, θα σου "χτύπαγε" αν δεν έβαζες την ειδική περίπτωση 10? Διότι με upload εμένα από 1/6/08 ούτε χτύπαγε, ούτε επανυποβολή μου ερχότανε.

Δεν μπορώ πάντως να φανταστώ νέο και άπειρο συνάδελφο ο οποίος θέλει να κάνει πρόσληψη ηλεκτροτεχνίτη και θα βασιστεί για την ασφάλισή του στους διαθέσιμους κωδικούς ειδικότητας και πακέτα κάλυψης του ΙΚΑ, διότι αν το κάνει θα τον προσλάβει με ΚΠΚ 108, ένα πακέτο που παρ'ότι δεν υπάρχει, το ΙΚΑ το έχει επισήμως ως υπάρχον. Βέβαια, δεν ξέρω αν στείλει κανείς με 108 αν θα το δεχτεί το ΙΚΑ... Άσε που το ΙΚΑ θα βγάλει διαφορές στον έλεγχο διότι αν έχει μόνο το 108 είναι λάθος καθ'ότι το ΤΕΑΗΕ μας άφησε χρόνους...

Μάλλον πρέπει να βάζουμε σε όλες τις εγγραφές "ειδική περίπτωση ΙΚΑ" διότι το ΙΚΑ είναι ...ειδική περίπτωση, ή , περιπτωσάρα καλύτερα.

Κίμωνα, θα πέσουν πρόστιμα και μάλιστα χοντρά, ακόμη και συνάδελφοι αγνοούν τις νέες προθεσμίες και θα μπούνε αμέριμνοι στις 30 Απριλίου για να στείλουν ΑΠΔ και μετά θα δείτε και σχετικά θέματα να ανοίγονται στο φόρουμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

............................

Κίμωνα, θα πέσουν πρόστιμα και μάλιστα χοντρά, ακόμη και συνάδελφοι αγνοούν τις νέες προθεσμίες και θα μπούνε αμέριμνοι στις 30 Απριλίου για να στείλουν ΑΠΔ και μετά θα δείτε και σχετικά θέματα να ανοίγονται στο φόρουμ...

Δημήτρη δε νομίζω να αγνοούν , τουλάχιστον οι περισσότεροι συνάδελφοι , αλλά μέσα στο πανικό να προλάβεις , μισθοδοσίες (βλέπε δώρα πάσχα),δηλώσεις οε, δηλώσεις ατομικές , ενημερώσεις-εκτυπώσεις, ενδοκοινοτικές, εκκαθαριστικές και άλλα πάρα πολλά μπορεί αρκετοίο να έχουν στο μυαλό τους το 31 (τέλος του μήνα) και να την πατήσουν έτσι , μόνο και μόνο γιατί είμαστε κυνηγοί ημερομηνίων . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλημάτων συνέχεια.

Σε παιδικό σταθμό είχα τον οδηγό του σχολικού (πάντα με τις οδηγίες του ΙΚΑ και μετά από τρεις ελέγχους) στο πακέτο ΙΚΑ ΒΑΡΕΑ ΤΕΑΜ + ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΚΙΝΔΥΝΟ. Κατά τον έλεγχο στην ΑΠΔ μου το απορρίπτει και διαπιστώνω ότι τελικά η ειδικότητά του κατατάσσεται στο πακέτο ΙΚΑ ΒΑΡΕΑ ΤΕΑΜ χωρίς όμως επαγγελματικό κίνδυνο. Γνωρίζετε αν πρέπει να βάλω κάποια ειδική περίπτωση ασφάλισης όταν έχω διαφορετικό ΚΠΚ από αυτό που προβλέπει η ειδικότητά του? Άντε να εξηγήσω στον πελάτη ότι πληρώναμε παραπάνω από όσο χρειαζόταν.

Καλο κουράγιο σε όλους μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλημάτων συνέχεια.

Σε παιδικό σταθμό είχα τον οδηγό του σχολικού (πάντα με τις οδηγίες του ΙΚΑ και μετά από τρεις ελέγχους) στο πακέτο ΙΚΑ ΒΑΡΕΑ ΤΕΑΜ + ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΚΙΝΔΥΝΟ. Κατά τον έλεγχο στην ΑΠΔ μου το απορρίπτει και διαπιστώνω ότι τελικά η ειδικότητά του κατατάσσεται στο πακέτο ΙΚΑ ΒΑΡΕΑ ΤΕΑΜ χωρίς όμως επαγγελματικό κίνδυνο. Γνωρίζετε αν πρέπει να βάλω κάποια ειδική περίπτωση ασφάλισης όταν έχω διαφορετικό ΚΠΚ από αυτό που προβλέπει η ειδικότητά του? Άντε να εξηγήσω στον πελάτη ότι πληρώναμε παραπάνω από όσο χρειαζόταν.

Καλο κουράγιο σε όλους μας

Δεν μπορεις και δεν πρεπει να βαλεις καμμια ειδικη περιπτωση, αφου ο επαγγελματικος κινδυνος για τους οδηγους μπαινει μονο για οδηγους φορτηγων αυτοκινητων ακριβως λογω του κινδυνου απο τη μεταφορα των εμπορευματων.

Οι οδηγοι που οδηγουν αυτοκινητα για τη μεταφορα προσωπων οπως λεωφορεια,πουλμαν,σχολικα και ΙΧ επιβατικα δεν εχουν το επασφαλιστρο για επαγγελματικο κινδυνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις και δεν πρεπει να βαλεις καμμια ειδικη περιπτωση, αφου ο επαγγελματικος κινδυνος για τους οδηγους μπαινει μονο για οδηγους φορτηγων αυτοκινητων ακριβως λογω του κινδυνου απο τη μεταφορα των εμπορευματων.

Οι οδηγοι που οδηγουν αυτοκινητα για τη μεταφορα προσωπων οπως λεωφορεια,πουλμαν,σχολικα και ΙΧ επιβατικα δεν εχουν το επασφαλιστρο για επαγγελματικο κινδυνο.

Ισιδώρα, πέραν αυτού νομίζω ότι μπορεί να ζητήσει και επιστροφή των επιπλέον εισφορών που κατέβαλλε για το προηγούμενο διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...