Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ ΤΕΜΠΜΕ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ


Alx

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους!<br><br>Πριν από 3 χρόνια πήραμε ένα επιχειρηματικό δάνειο 20.000€ μέσω ΤΕΜΠΜΕ. Σημειώνω ότι μιλάμε για την εποχή που το ΤΕΜΠΜΕ ήταν σχεδόν άγνωστο, πριν τα πολλά άτοκα δάνεια που έδωσαν. Οι όροι ήταν ότι το δημόσιο εγγυούνταν για το 80% του δανείου και επιδοτούσε με 4 μονάδες το επιτόκιο. Το δάνειο το πήρε η γυναίκα μου στην ατομική της και για το υπόλιπο 20% του δανείου μπήκα εγώ εγγυητής.<br><br>Το υπόλοιπο του δανείου σήμερα είναι 10.000€ και οι καθυστερημένες δόσεις είναι περίπου 3.500€. Σήμερα μας πήραν τηλέφωνο από την τράπεζα και μας είπαν ότι έχουν καταγγείλει τη σύμβαση, μας στέλνουν κάποια επιστολή με δικαστικό επιμελητή, ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα διακανονισμού και το υπόλοιπο του δανείου γίνεται άμεσα απαιτητό!<br><br>Ερώτηση:<br>- Η εγγύηση του Δημοσίου τι αξία έχει στη συγκεκριμένη περίπτωση? Μπακαλίστικα εγώ βλέπω ότι η τράπεζα, από τη στιγμή που η γυναίκα μου αδυνατεί να πληρώσει, θα ζητήσει 2000 από εμένα και 8000 από το Δημόσιο. Στη συνέχεια μπορεί το Δημόσιο να κυνηγήσει τη γυναίκα μου για αυτά τα 8000. Είμαι όμως σίγουρος ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά... Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς ακριβώς θα κινηθεί τώρα η τράπεζα?<br><br>Ευχαριστώ προκαταβολικά!<br><br>Αλέξανδρος<br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχουν απαντήσεις σε αυτήν την ερώτηση ακόμη

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...