Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΡΣΗ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΙΧ


v.kourtis

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα. Θα ήθελα να μου πείτε γνώμες αν γνωρίζετε για το παρακάτω θέμα : εάν κάποιος έχει παραδώσει πινακίδες για έναν χρόνο και μέσα στο 2014(5/9/2014 π.χ) ζητήσει να τις πάρει πίσω , τα τέλη κυκλοφορίας του 2014 θα τα πληρώσει όλα ή μόνο τους 4 μήνες πχ που θα του αναλογούν????και πώς ενημερώνεται η Δ.Ο.Υ.?? από το υπουργείο συγκοινωνιών απευθείας ή πρέπει να πάει ο ίδιος ο φορολογούμενος στη Δ.Ο.Υ. με την άρση της ακινησίας για να του επιβληθεί το αναλογούν τέλος κυκλοφορίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλημέρα,

πηγαίνεις στην εφορία με το αντίγραφο της ακινησίας που είχες καταθέσει για να μην ψάχνουν με τις ώρες  :P

και πληρώνεις τέλη μόνο για το διάστημα που απομένει μέχρι 31/12/14 και σου δίνουν πίσω τις πινακίδες και την άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ.1110/16.4.2014
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μεταβίβασα αυτοκίνητο στις 16/10 μέσω ΚΕΠ.
 

Ακόμα δεν μας έχουν ειδοποιήσει για τη νέα άδεια γιατί η διαδικασία κάνει 15-20 μέρες!
 

Ωστόσο από 1/11 θα εκδοθούν τα τέλη για 2015 και καταλαβαίνω ότι θα εκδοθούν στο όνομα μου μιας μέχρι και σήμερα στο σύστημα του ΥΠΟΙΚ (ρώτησα στη ΔΟΥ μου) το αυτοκίνητο φαίνεται στα δικά μου στοιχεία!
 

Πως θα πληρώσει τα τέλη 2015 ο νέος ιδιοκτήτης; θα του εκδοθεί νέα ειδοποίηση; θα πληρώσει με βάση τη δική μου ειδοποίηση; Αν ο αγοραστής πάει και τα πληρώσει στη ΔΟΥ με τη νέα άδεια, όπως μου είπαν από μία αντπροσωπεία, πως θα είμαι σίγουρος ότι δεν θα μου καταλογιστούν και εμένα εις διπλούν ως απλήρωτα; 

 

Η ΓΓΔΕ δεν ξέρει να μου πει τι γίνεται και με παραπέμπει στη ΔΟΥ, η δε ΔΟΥ δεν ξέρει και αυτή τίποτα.
Φαντάζομαι θα υπάρχει προηγούμενο, δεν σταματάνε οι μεταβιβάσεις το δίμηνο που μεσολαβεί από την έκδοση τελών μέχρι την πληρωμή τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπομονή. Μέχρι τον Δεκέμβριο δεν θα φαίνεται στο όνομα σας. Θα έχει γίνει η μεταβίβαση.

Αν πάλι δεν είχε γίνει (πχ πάω στο ΚΕΠ 30/12), εννοείται ότι θα πληρωθούν με την ταυτότητα οφειλής του πωλητή. 

Η μεταβίβαση δεν ολοκληρώνεται στο ΚΕΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπομονή. Μέχρι τον Δεκέμβριο δεν θα φαίνεται στο όνομα σας. Θα έχει γίνει η μεταβίβαση.

Αν πάλι δεν είχε γίνει (πχ πάω στο ΚΕΠ 30/12), εννοείται ότι θα πληρωθούν με την ταυτότητα οφειλής του πωλητή. 

Η μεταβίβαση δεν ολοκληρώνεται στο ΚΕΠ.

Ευχαριστώ πολυ!

Γνωρίζω ότι η μεταβίβαση δεν ολοκληρώνεται στο ΚΕΠ και ότι μπορεί να πάρει και 20 μέρες μέχρι να επιστρέψει η νέα άδεια στο ΚΕΠ για να την πάρει ο αγοραστής (έχω ζητήσει αντίγραφο)

Ωστόσο δεν ξέρω αν το taxisnet θα κάνει διόρθωση των στοιχείων μέσα στο δίμηνο που μεσολαβεί από την έκδοση των ειδοποιήσεων μέχρι την παρέλευση της προθεσμίας πληρωμης (οπότε και θα έχει ήδη ολοκληρωθεί η μεταβίβαση), ώστε να μπορεί ο νέος ιδιοκτήτης να εκτυπώσει τη νέα ταυτότητα πληρωμής και να μην εμφανίζομαι εγώ να χρωστάω.

 

Σε ερώτηση το πρωί στο τηλέφωνο της ΓΓΠΣ δεν γνώριζαν, αν και λογικά τα στοιχεία θα πρέπει να ενημερώνονται δυναμικά, δηλ. την 1/11 μπορεί να εκτυπωθεί ταυτότητα στο όνομά μου. 5/11 ολοκληρώνεται η μεταβίβαση και 6/11 εγώ δεν θα μπορώ να εκτυπώσω την ταυτότηα και θα μπορεί να εκτυπωθεί από το νέο ιδιοκτήτη;

 

Ελπίζω να μην έχουμε κανα μπλέξιμο μολονότι, απ' ότι διαβάζω στη σχετική ΠΟΛ για τη βεβαιωση των οφειλών από τέλη κυκλοφορίας, πριν τη βεβαίωση πρέπει να γίνεται διασταύρωση των στοιχείων ώστε να ελέγχεται τυχόν μεταβολή των στοιχείων του οχήματος (μεταβίβαση, ακινησία κλπ)..

Εδώ που ζούμε βέβαια κάλύτερα να προλαμβάνεις καταστάσεις παρά να τρέχεις μετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια άλλη περίπτωση που μου έτυχε πριν λίγες μέρες..σε μιά κυρία της εδόθη βάσει ιδιόχειρης διαθήκης ένα ιχ από τη θεια της η οποία απεβίωσε το 2012. Η κυρία δεν γνώριζε μέχρι να δημοσιευθεί η διαθήκη ότι ήταν μέσα σε αυτήν και ότι της είχε γράψει το αυτοκίνητο και πραγματικά εξεπλάγην διότι δεν οδηγεί.Το όχημα είναι παρκαρισμένο σε ιδιωτικό πάρκινγκ και η πλάκα είναι ότι η ιδιοκτήτρια του πάρκινγκ της ζητάει -ώς κληρονόμος της-  τα μηνιαία μισθώματα από τότε(δηλαδή από τον Μάιο του 2012)μέχρι σήμερα. Η κληρονόμος της λέει ότι εχώ δεν οδηγώ και δεν θέλω να έχω καμμία σχέση με αυτό το όχημα και άμα θές στο χαρίζω. Αλλά δεν έχει κάνει ώς τώρα αποδοχή κληρονομιάς για να έρθει στο όνομά της. Και ρωτώ το εξής : το χρονικό όριο για την αποποίηση κληρονομιάς είναι το 4μηνο(για κάτοικο ελλάδος) με μιά μικρή παράταση 2 επιπλέον μηνών αν δεν κάνω λάθος σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Αφού δεν έκανε αποποίηση στο χρονικό όριο που έπρεπε βάσει νόμου, θα μπορούσε να κάνει τώρα εκπρόθεσμα? και αν ναί μπορεί να επικαλεστεί άγνοια(που όντως υπήρχε μέχρι πριν μερικούς μήνες που της το είπε η αδερφή της). Αν δεν μπορεί να γίνει αυτό , είναι προτιμότερο να μην κάνει τίποτα(θα της το γυρίσει ποτέ η ΔΟΥ το ΙΧ στο όνομά της χωρίς να κάνει αποδοχή?) ή μπορεί σε μερικά χρόνια να της το περάσουν στο όνομά της και να βεβαιωθούν διπλάσια όλα τα τέλη κυκλοφορίας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια άλλη περίπτωση που μου έτυχε πριν λίγες μέρες..σε μιά κυρία της εδόθη βάσει ιδιόχειρης διαθήκης ένα ιχ από τη θεια της η οποία απεβίωσε το 2012. Η κυρία δεν γνώριζε μέχρι να δημοσιευθεί η διαθήκη ότι ήταν μέσα σε αυτήν και ότι της είχε γράψει το αυτοκίνητο και πραγματικά εξεπλάγην διότι δεν οδηγεί.Το όχημα είναι παρκαρισμένο σε ιδιωτικό πάρκινγκ και η πλάκα είναι ότι η ιδιοκτήτρια του πάρκινγκ της ζητάει -ώς κληρονόμος της-  τα μηνιαία μισθώματα από τότε(δηλαδή από τον Μάιο του 2012)μέχρι σήμερα. Η κληρονόμος της λέει ότι εχώ δεν οδηγώ και δεν θέλω να έχω καμμία σχέση με αυτό το όχημα και άμα θές στο χαρίζω. Αλλά δεν έχει κάνει ώς τώρα αποδοχή κληρονομιάς για να έρθει στο όνομά της. Και ρωτώ το εξής : το χρονικό όριο για την αποποίηση κληρονομιάς είναι το 4μηνο(για κάτοικο ελλάδος) με μιά μικρή παράταση 2 επιπλέον μηνών αν δεν κάνω λάθος σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Αφού δεν έκανε αποποίηση στο χρονικό όριο που έπρεπε βάσει νόμου, θα μπορούσε να κάνει τώρα εκπρόθεσμα? και αν ναί μπορεί να επικαλεστεί άγνοια(που όντως υπήρχε μέχρι πριν μερικούς μήνες που της το είπε η αδερφή της). Αν δεν μπορεί να γίνει αυτό , είναι προτιμότερο να μην κάνει τίποτα(θα της το γυρίσει ποτέ η ΔΟΥ το ΙΧ στο όνομά της χωρίς να κάνει αποδοχή?) ή μπορεί σε μερικά χρόνια να της το περάσουν στο όνομά της και να βεβαιωθούν διπλάσια όλα τα τέλη κυκλοφορίας???

κάποια άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν έχει δηλωθεί ο θάνατος της θείας στο μητρώο η εφορία δεν στέλνει στους κληρονόμους τα τέλη κυκλοφορίας??? αν δεν πάει δηλαδή ο κληρονόμος στο υπουργείο συγκοινωνιών για να γίνει αλλαγή της άδειας ,δεν ενημερώνεται ποτέ σωστά το σύστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...