Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης - Εθνικά Μητρώα Ασφαλισμένων, Εργοδοτών, Συνταξιούχων (ΑΜΚΑ-ΕΜΑΕΣ)


Roxanne

Ερώτηση

Μολις τώρα με ενημερωσε συνάδελφος για την υποχρεωτική απογραφή εργαζομένων και εργοδοτών;;;

σχετικο link http://www.ggka.gr/er_amka.htm

τα σχόλιά σας;

poster1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Την απάντηση βρήκα σήμερα απο την γενικη γραμματεια κοινωνικης ασφαλισης τηλ.κεντρο: 210 3368000

Υποχρεωση απογραφης εργοδοτη δεν υπαρχει.

Υπάρχει υποχρέωση απογραφής - αίτησης έκδοσης κάρτας απο όλους τους ασφαλισμενους ( ΟΑΕΕ, ΙΚΑ κλπ) έως 31/12/2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σαν ασφαλισμένη στο ΙΚΑ,έχω εδώ και

χρόνια τέτοια κάρτα.Μου την έστειλαν χωρίς

να έχω κάνει αίτηση και μάλιστα όσοι υπάλληλοι

του ΙΚΑ την είχαν δει δεν ήξεραν τι είναι.

Πάντως μέχρι στιγμής δεν μου χρειάστηκε κάπου.

Απλώς την εχω μέσα στο βιβλ.ασθενείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάχει υποχρέωση για κάθε φυσικό πρόσωπο που είναι ασφαλισμένο σε κάποιο ταμείο. Είτε εργοδότης είτε υπάλληλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σαν ασφαλισμένη στο ΙΚΑ,έχω εδώ και

χρόνια τέτοια κάρτα.Μου την έστειλαν χωρίς

να έχω κάνει αίτηση και μάλιστα όσοι υπάλληλοι

του ΙΚΑ την είχαν δει δεν ήξεραν τι είναι.

Πάντως μέχρι στιγμής δεν μου χρειάστηκε κάπου.

Απλώς την εχω μέσα στο βιβλ.ασθενείας.

Και εμένα μου είχαν στείλει τέτοια κάρτα ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ !!!!

Δεν θυμάμαι καν που την έχω.

Το καλό όμως ποιό είναι:

Μπήκα τώρα στη σχετική διεύθυνση και με κριτήριο τον ΑΜΑ μου με βρίσκει,

αλλά μου λέει ότι ΔΕΝ έχω ΑΜΚΑ και να πάω να κάνω αίτηση σε ΚΕΠ :D

Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Και εμένα μου είχαν στείλει τέτοια κάρτα ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ !!!!

Δεν θυμάμαι καν που την έχω.

Το καλό όμως ποιό είναι:

Μπήκα τώρα στη σχετική διεύθυνση και με κριτήριο τον ΑΜΑ μου με βρίσκει,

αλλά μου λέει ότι ΔΕΝ έχω ΑΜΚΑ και να πάω να κάνω αίτηση σε ΚΕΠ :D

Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι!!!!!

2 τινά Μαρία !!!

Α. μήπως δίνεις & τα 2 μηδενικά μπροστά???

β. μήπως εμφανίζει μόνο τις μεγαλούτσικες & τις μικρούλες δεν τις "βλέπει" το σύστημα ??? !!! :D:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 τινά Μαρία !!!

Α. μήπως δίνεις & τα 2 μηδενικά μπροστά???

β. μήπως εμφανίζει μόνο τις μεγαλούτσικες & τις μικρούλες δεν τις "βλέπει" το σύστημα ??? !!! :D:P

Μ' αρέσει αυτή η εκδοχή (β) αλλά δυστυχώς δεν ισχύει. :D

Βρίσκει τα στοιχεία μου κανονικά Επώνυμο - Όνομα - Πατρώνυμο.

Δε με έχουν λεει όμως στα κατάστιχα

Δεν πειράζει... Δε με θέλουν αυτοί μία, δεν τους θέλω εγώ δέκα!!!

Αμ πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να κατσουν να βρουνε και τους ΑΜΚΑ και τους ΜΑΚΑ και όλα τα σε ΑΚΑ και να τους περασουν ηλεκτρονικα μόνοι τους .

Τι στο καλο πληρωνουμε τσουβαλια ευρω για την μηχανογραφηση , για να τα κανουμε παλι ολα εμεις ,

αντε γιατι η υπομονη εχει και όρια , με ολους τους χαραμοφάηδες και τις ρακουδες που εχουμε μπλέξει .

Βαρεθηκα ρε γαμώτο μου , βαρέθηκα να ασχολούμαι με την κάθε μ@%#$%α που κατεβαινει στο κεφάλι τους καθενός .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Να κατσουν να βρουνε και τους ΑΜΚΑ και τους ΜΑΚΑ και όλα τα σε ΑΚΑ και να τους περασουν ηλεκτρονικα μόνοι τους .

Τι στο διάολο πληρωνουμε τσουβαλια ευρω για την μηχανογραφηση , για να τα κανουμε παλι ολα εμεις ,

αντε γιατι η υπομονη εχει και όρια , με ολους τους χαραμοφάηδες και τις κουραδες που εχουμε μπλέξει .

Βαρεθηκα ρε γαμώτο μου , βαρέθηκα να ασχολούμαι με την κάθε μ@%#$%α που κατεβαινει στο κεφάλι τους καθενός .

Φιλτατε , το μονο που εχουν βρει ειναι κατι ΜΑΚΑΚΕΣ λογιστες να τους κανουν την δουλεια

Αει σικ(χ)τιρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Φιλτατε , το μονο που εχουν βρει ειναι κατι ΜΑΚΑΚΕΣ λογιστες να τους κανουν την δουλεια

Αει σικ(χ)τιρ

Ε ναι φίλε μου , αυτοι οι λακαμαδες της παρέας , που τα κανουν ολα και συμφέρουν .

Αντε γιατι αααααααααααααααααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ορίστε!

Μ' αυτά και μ'αυτά συγχύσαμε τον Κίμωνα ρε κορίτσια...

Κίμωνα μην εξάπτεσαι και να:

974 θέσεις στο ΙΚΑ

Σε λίγες μέρες αναμένεται να εκδοθεί η προκήρυξη των 974 θέσεων στο ΙΚΑ για την πρόσληψη τακτικού προσωπικού.

Οι 855 αφορούν σε θέσεις διοικητικού προσωπικού και οι 119 σε τεχνικό προσωπικό και τεχνικές ειδικότητες. Η ιδιαιτερότητα της προκήρυξης είναι ότι θα μοριοδοτηθούν τα άτομα με υπηρεσία σε ανάλογη θέση. Στην ουσία θα προτιμηθούν άτομα που έχουν συμμετάσχει στο πρόγραμμα Stage και συγκεκριμένα σε θέσεις του ΙΚΑ. Σύμφωνα με την εφημερίδα «Τα Νέα», παράλληλα με τη μεγάλη προκήρυξη θα εκδοθεί από τον ΟΑΕΔ προκήρυξη για την πρόσληψη 73 θέσεων στο ΙΚΑ για άτομα ειδικών κατηγοριών που εντάσσονται στο νόμο 2643/98.

Πηγή : Forthnet news

Εγώ λέω να πάμε και εμείς να παίξουμε μαζί τους ε;

Θα μας παίζουν εμάς λέτε ή έχουν μάθει να παίζουν μόνοι τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και γιατί οι ηλίθιοι δεν έβαζαν τον ΑΦΜ αντί να δίνουν κι άλλον έναν αριθμό;

Στο εξωτερικό υπάρχει το personal number που είναι τα πάντα: Αριθμός Ταυτότητας, ΑΦΜ, ΑΜ ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κλέβε κ.λπ....

Αλλά εδώ είμαστε Ελ, δεν μασάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αλλά εδώ είμαστε Ελ, δεν μασάμε...

ΕΤΣΙ, ΕΤΣΙ ... !!!

Ο ΑΜΚΑ μας έλειπε... (τον οποίο, παρεπιπτόντως, τι τον θέλουμε???) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Φιλτατε , το μονο που εχουν βρει ειναι κατι ΜΑΚΑΚΕΣ λογιστες να τους κανουν την δουλεια

Αει σικ(χ)τιρ

Ορίστε!

Μ' αυτά και μ'αυτά συγχύσαμε τον Κίμωνα ρε κορίτσια...

Κίμωνα μην εξάπτεσαι και να:

:):D :D

Μαρία , δίμετρη κρητικια λογίστρια με το παρατσούκλη diba ,

ψάχνεται για να δεί τί γίνεται .

:D:P:D

Να κανουμε και λίγο πλάκα , γιατι .......... δεν την παλευουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μαρία , δίμετρη κρητικια λογίστρια με το παρατσούκλη diba ,

ψάχνεται για να δεί τί γίνεται .

:P:D:)

Ε ΟΧΙ! :o

Διομήδη, αντιλαμβάνεσαι ότι το κορίτσια δεν απευθυνόταν σε εσένα έτσι...

Κίμωνα, δε λένε τέτοια στους Κρητικούς!

Θα με κυνηγάει μετά με καμιά χατζάρα ( και θα'χει και δίκιο) :D

:D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εμένα γιατί βγάζει ΛΑΘΟΣ την ημερομηνία γέννησης;;;;

Αν σε δειχνει πιο μεγαλο αστο ετσι , μπορει να παρεις και συνταξη νωριτερα :D:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εμένα γιατί βγάζει ΛΑΘΟΣ την ημερομηνία γέννησης;;;;

Το ΑΜΚΑ είναι για τους νέους έλληνες Αλέκο και όχι για τους αρχαίους!!! :D

Κίμωνα μαζέψου γιατί θα έχεις την τύχη του Ταρατατούλη! Έχεις και ...666 δημοσιεύσεις, τον αντίχριστό σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το ΑΜΚΑ είναι για τους νέους έλληνες Αλέκο και όχι για τους αρχαίους!!! :D

Κίμωνα μαζέψου γιατί θα έχεις την τύχη του Ταρατατούλη! Έχεις και ...666 δημοσιεύσεις, τον αντίχριστό σου...

Μαζευτηκα ,

διορθωσα ,

σε περιπτωση που ακολουθησω ταρατατουλη ,

θα κρατησω την εδρα και θα σας δωσω μονο την καρεκλα :D:P

667 τωρα , τον εστειλα τον κερατά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και κατσαμε την προηγουμενη εβδομάδα και ψάξαμε όλα τα ΑΜΚΑ όλων των υπαλλήλων , όλων των πελατών .

Οσα βρηκαμε , τα περασαμε στις μισθοδοσιες , στις καρτέλες τους , για οσους δεν βρηκαμε τους ενημερωσαμε με φαξάκι και μια φωτοτυπία της εγκυκλίου για να πάνε να βγαλουν ΑΜΚΑ.

Οσοι μας τηλεφωνουν μας λενε το ίδιο πράγμα , στα ΚΕΠ δεν γνωρίζουν τίποτα και στο ΙΚΑ τους λένε να φύγουν γιατί δεν εκδίδουν ΑΜΚΑ , αλλά αυτός , ό ΑΜΚΑ δηλαδη θα αναγραφεί απο την υπηρεσία στις καρτέλες τους , προφανως εννοουν τα αποσπάσματα .

Και ρωτάω εγώ , όταν με το καλό τον Ιούνιο του 2009 δεν θα φεύγει η ΑΠΔ , διότι δεν θα εχει ΑΜΚΑ ενος εργαζομένου , διότι πολύ απλά δεν υπάρχει περίπτωση μεχρι τον Ιούνιο να έχουν στείλει αποσπάσματα , θα φταίω να πάω στο ΙΚΑ με καμμιά κουμπούρα??????

Η δεν θα φταίω ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2007-07-19 @ 00:00:00 Εργατικά - Ασφ/κά Από τα ΚΕΠ η διαδικασία απόδοσης ΑΜΚΑ

Με κοινή υπουργική απόφαση του υπουργού Απασχόλησης Βασίλη Μαγγίνα και του υφυπουργού Εσωτερικών και Δημόσιας Διοίκησης Απόστολου Ανδρεουλάκου, η διοικητική διαδικασία της διενέργειας απογραφής ασφαλισμένων και συνταξιούχων για την απόδοση του Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ), θα διεκπεραιωθεί μέσω των Κέντρων Εξυπηρέτησης Πολιτών ΚΕΠ από τις 27 Ιουλίου 2007 έως τις 31 Δεκεμβρίου 2007.

Στο υπουργείο Εσωτερικών και στη Γενική Γραμματεία Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης θα διατεθεί για χρήση από τα ΚΕΠ η απαιτούμενη web εφαρμογή για τη διενέργεια της απογραφής. Επίσης θα διατεθούν τα κατάλληλα web services, έτσι ώστε με ευθύνη του ΥΠΕΣΔΔΑ/ΓΓΔΔ&ΗΔ να ενσωματωθούν στο περιβάλλον των ΚΕΠ οι οθόνες χρηστών, μέσω των οποίων θα γίνεται η αναζήτηση και καταχώριση δεδομένων.

Η διαδικασία απογραφής

Προκειμένου να απογραφούν οι ασφαλισμένοι /συνταξιούχοι προσέρχονται στο ΚΕΠ της επιλογής τους επιδεικνύοντας τα εξής δικαιολογητικά:

α. Δελτίο Ταυτότητας ή Διαβατήριο ή τα αντίστοιχα έγγραφα που προβλέπονται στο άρθρο 3 του Ν. 2690/1999 (ΦΕΚ 45/Αʼ/9-3-1999) «Κύρωση του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας και άλλες διατάξεις» για την απόδειξη των στοιχείων ταυτότητας και

β. Παραστατικό ή αποδεικτικό ασφάλισης, στο οποίο να αναγράφεται το ονοματεπώνυμο και ο Αριθμός Μητρώου που έχει ο ασφαλισμένος στον ασφαλιστικό του φορέα.

Επιπλέον, οι εργαζόμενοι στα ΚΕΠ ελέγχουν τα δικαιολογητικά, πραγματοποιούν αναζήτηση στο αρχείο με βάση τον Φορέα και τον Αριθμό Μητρώου του πολίτη και:

1. Εάν ο ασφαλισμένος /συνταξιούχος ταυτοποιηθεί και έχει ΑΜΚΑ με πλήρη στοιχεία, του γνωστοποιείται ο αριθμός με εκτύπωση των στοιχείων του.

2. Εάν ο ασφαλισμένος /συνταξιούχος ταυτοποιηθεί και έχει ΑΜΚΑ με ελλιπή στοιχεία ή δεν έχει ΑΜΚΑ, συμπληρώνεται/ διορθώνεται ηλεκτρονική φόρμα με τα απαραίτητα στοιχεία από το Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας ή το Διαβατήριο και το αποδεικτικό ασφάλισής του. Στη συνέχεια εκτυπώνεται το απογραφικό και δίνεται στον πολίτη για έλεγχο και ενυπόγραφη αποδοχή. Ακολούθως, το απογραφικό δίνεται στον πολίτη υπογεγραμμένο και από τον υπάλληλο του ΚΕΠ.

Εάν ο ασφαλισμένος /συνταξιούχος δεν ταυτοποιηθεί με βάση τον Αριθμό Μητρώου του Φορέα του, τότε ο εργαζόμενος στο ΚΕΠ τον αναζητά με βάση τα στοιχεία του ΑΔΤ ή του διαβατηρίου ή του ΑΦΜ και εάν ο ασφαλισμένος /συνταξιούχος βρεθεί στον ίδιο ή και σε άλλο φορέα (με ή χωρίς ΑΜΚΑ) ή δεν βρεθεί σε κανένα φορέα, ο υπάλληλος του ΚΕΠ τον ενημερώνει σχετικά και τον παραπέμπει, σε κάθε περίπτωση, στους φορείς για να διευκρινισθεί το θέμα και να απογραφεί.

Πηγή Ναυτεμπορική

Βέβαια η ανταπόκριση ήταν τεράστια .. (άντε να πήγα εγώ .. ).. :D

οπότε απ'ότι διαβάζω..

Μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2008 διενεργείται απογραφή όλων των ασφαλισμένων και συνταξιούχων της Χώρας για την απόδοση σε αυτούς ΑΜΚΑ. Το έργο χρηματοδοτείται από την ΓΓΚΑ, το Ε.Π.ΚτΠ και το Ε.Π. "ΠΟΛΙΤΕΙΑ".

Αλλά για να είναι σίγουροι αυτή την φορά .. σου λένε ας αμολύσουμε αυτούς που τους έχουμε στο χέρι .. (εργοδότες+λογιστές) να κάνουν την δουλειά για μας.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Βέβαια η ανταπόκριση ήταν τεράστια .. (άντε να πήγα εγώ .. ).. :lol:

οπότε απ'ότι διαβάζω..

Αλλά για να είναι σίγουροι αυτή την φορά .. σου λένε ας αμολύσουμε αυτούς που τους έχουμε στο χέρι .. (εργοδότες+λογιστές) να κάνουν την δουλειά για μας.. :lol:

και τι θα γινει τωρα

ενημερωση σε ολους τους εργαζομενους να πανε να βγαλουν ΑΜΚΑ; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Oχι σε ολους.

Μονο σε αυτους που (στο ιντερνετ) λεει οτι πρεπει να πανε να βγαλουν.

http://www.amka.gr/amka/public/faces/b2camka.jspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...