Προς το περιεχόμενο

ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗ Φ.Ι.Χ. ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΚΙΝΗΣΙΑ & ΥΠΕΡΑΞΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας.

Σε διακοπή εργασιων κάνουμε αυτοπαράδοση Φ.Ι.Χ. και δήλωση προσωρινής ακινησίας.

Το ερώτημα μου είναι το εξής, Στην συγκεκριμένη αυτή στιγμή προκύπτει υπεραξία ?

Μήπως η υπεραξία θα προκύψει κατά την μεταγενέστερη μεταβίβαση του οχήματος και όχι κατά την αυτοπαράδοση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωνσταντίνε αυτή είναι και η δική μου θέση, βρήκα μάλιστα στο βιβλίο φορολογίας εισοδήματος Αντωντονόπουλος - Κατούδης το θέμα 13.279 το οποίο με πείθει πως έχω δίκιο.

Μέχρι εκεί όλα καλά και ωραία, να το τεκμηριώσω δεν μπόρεσα μέχρι στιγμής. Εκεί δυστυχώς κόλλησα. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΣΤΗ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΘΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ

ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΕΟ ΑΓΟΡΑΣΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι τα χαρτόσημα που παρότι έχουν κατεργηθεί εξακολουθούν να ισχύουν , βέβαια σε αυτή τη περίπτωση θα έχουμε διπλή επιβάρυνση του φορολογουμένου μίας και σε μελλοντική πώληση θα έχουμε και την υπεραξία .

Προσωπική γνώμη όπως την έχω μεταφέρει και στο φίλο μας είναι πως υπεραξία υπάρχει μόνο για επαχθή αιτία . Και άλλωστε αν δεν κάνω λάθος είδικά στα αυτοκίνητα θα πρέπει να χρησιμοποιήται πάλι σαν επαγγελματικό .

Εκεί πιστεύω πως είναι η τεκμηρίωση Γρηγόρη , ότι δεν έχουμε συναλλάγη από επαχθή αιτία .

Έχουμε αυτοπαράδοση .

Αλήθεια δεν θα υπολογισθεί φπα στην αυτοπαράδοση ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 years later...
  • 2 years later...

Θα ήθελα την βοήθεια σας! Ατομική επιχείρηση με 2 ΦΙΧ θα κάνει διακοπή. Έχουν χαθεί οι άδειες κυκλοφορίας και τα τιμολόγια αγοράς των οχημάτων, ενώ δεν υπάρχουν και τα βιβλία πριν το 2009. Τα οχήματα αγοράστικαν το 2003. Στα οχήματα θα γίνει αυτοπαράδοση και θα υπάρξει υπεραξία?

Πως θα υπολογιστεί η υπεραξία αν δεν υπάρχουν τα ποσά αγοράς και η χρονολογία αγοράς?

Πρέπει να υπάρξει κάποιο παραστατικό στην ΔΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...