Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ


FOROTEXNIKOS*

Ερώτηση

συναδελφοι καλημερα. μισθωτοσ που προσληφθηκε 24-11-08 παραιτειται 15-3-10.επιδομα δικαιουται το κανονικο?δηλαδη τα καθαρα δια 2?και αδεια ολο τον μικτο μισθο?

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

συναδελφοι καλημερα. μισθωτοσ που προσληφθηκε 24-11-08 παραιτειται 15-3-10.επιδομα δικαιουται το κανονικο?δηλαδη τα καθαρα δια 2?και αδεια ολο τον μικτο μισθο?

ευχαριστω.

Ναι 12,5/25 μισθου και κανονικά κρατήσεις

Ναι χωρις κρατήσεις Ασφ.Ταμείων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφοι καλημερα. μισθωτοσ που προσληφθηκε 24-11-08 παραιτειται 15-3-10.επιδομα δικαιουται το κανονικο?δηλαδη τα καθαρα δια 2?και αδεια ολο τον μικτο μισθο?

ευχαριστω.

εγω διαφωνω μονο ως προς την αδεια δικαιουσαι να το πω ετσι απλα 1 μισθο μικτα παρα μια μερα διοτι την 22η μερα που δικαιουσαι αδεια για το 3ο ημερολογιακο ετος (2010) πρεπει να κλεισης δυο εργασιακα ετη στην επιχειρηση για να την παρεις ήτοι σε σενα απο 24/11/2010 και μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχουν και παλιότερα θέματα που τα έχουμε συζητήσει.

Κατά τη γνώμη μου, η σχετική εγκύκλιος 3392/1-3-05 φάσκει και αντιφάσκει.

Συγκεκριμένα λέει:

IIΙ Ρύθμιση άδειας κατά το τρίτο και επόμενα ημερολογιακά έτη

Κατά το τρίτο ημερολογιακό έτος, καθώς και τα επόμενα, ο μισθωτός δικαιούται να λάβει ολόκληρη την ετήσια άδειά του και σε κάθε χρονικό σημείο του έτους, αυτού.

Αλλά αμέσως πιο κάτω:

Η άδεια αυτή, θα φθάσει τις 22 ημέρες επί πενθημέρου και τις 26 επί εξαημέρου, εάν έχουν συμπληρωθεί 2 έτη απασχόλησης εντός του τρίτου αυτού ημερολογιακού έτους.

Ενώ στο παράδειγμα είναι ασαφής:

2ο παράδειγμα

Εργαζόμενος ο οποίος προσελήφθη 05-08-05, πρέπει να λάβει έως 31-12-05: 20/12 επί 5 μήνες ως άδεια και το ανάλογο επίδομα αδείας.

Κατά το δεύτερο ημερολογιακό έτος 2006, θα λάβει μέχρι 31-12-06 τμηματικά ή στο σύνολο την 31-12-06, 21 ημέρες επί πενθημέρου και 25 ημέρες επί εξαημέρου, καθώς και το αναλογούν επίδομα αδείας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση η 21η ημέρα (επί πενθημέρου) ή η 25η ημέρα (επί εξαημέρου) προστίθεται μετά την 05-08-2006, χρονικό σημείο συμπλήρωσης έτους απασχόλησης.

Συνεπώς, από 01-01-2006 έως 05-08-2006 η αναλογία αδείας υπολογίζεται σε 20/12 επί 8 μήνες, το δε χρονικό διάστημα από 06-08-2006 έως 31-12-2006 υπολογίζεται σε 21/12 επί 4 μήνες.

Από 01-01-2007 και σε κάθε επόμενο ημερολογιακό έτος ο εργαζόμενος δικαιούται να λαμβάνει μέχρι 31 Δεκεμβρίου ολόκληρη την ετήσια άδεια με αποδοχές και το επίδομα αδείας.

Μέχρι 31/12, εντάξει, αλλά πώς; Σπαστά, με σημείο εκκίνησης την ημέρα που συμπληρώνονται δύο ημερολογιακά έτη, ή απόλυτα από 1/1;

Αλλά ας δούμε τι λέει και ο 3302/28-12-04, τον οποίο υποτίθεται ότι ερμηνεύει:

Για καθένα από τα επόμενα ημερολογιακά έτη, ο μισθωτός δικαιούται να λάβει από την 1η Ιανουαρίου εκάστου έτους, την κανονική ετήσια άδεια με αποδοχές, η οποία υπολογίζεται σύμφωνα με το προηγούμενο εδάφιο.

Και τι λέει το προηγούμενο εδάφιο:

Η άδεια αυτή επαυξάνεται κατά μία (1) εργάσιμη ημέρα για κάθε έτος απασχόλησης επιπλέον του πρώτου μέχρι τις είκοσι έξι (26) εργάσιμες ημέρες ή μέχρι και τις είκοσι δύο (22) εργάσιμες ημέρες αν στην επιχείρηση εφαρμόζεται σύστημα πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας.

Άρα από την ημέρα που κλείνει το δεύτερο έτος.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτό είναι το πνεύμα του νόμου, όπως φαίνεται και από τη ρύθμιση για το δεύτερο έτος, και συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.

Κρατώ όμως ένα ελάχιστο ποσοστό επιφύλαξης διότι αρκετοί συνάδελφοι διαφωνούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω διαφωνω μονο ως προς την αδεια δικαιουσαι να το πω ετσι απλα 1 μισθο μικτα παρα μια μερα διοτι την 22η μερα που δικαιουσαι αδεια για το 3ο ημερολογιακο ετος (2010) πρεπει να κλεισης δυο εργασιακα ετη στην επιχειρηση για να την παρεις ήτοι σε σενα απο 24/11/2010 και μετα

IIΙ Ρύθμιση άδειας κατά το τρίτο και επόμενα ημερολογιακά έτη

Η άδεια αυτή, θα φθάσει τις 22 ημέρες επί πενθημέρου και τις 26 επί εξαημέρου, εάν έχουν συμπληρωθεί 2 έτη απασχόλησης εντός του τρίτου αυτού ημερολογιακού έτους.

Είπα ακριβώς αυτό

1 μισθό .

Ητοι 25 ημέρες ή 24+1

και αφου οι 20 ημέρες επι πενθημέρου είναι ισοδύναμες με τις 24 επι εξαημέρου

Τότε 20 +1

Ομως μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για την αμοιβή της αδείας η υπολογίζεται με βάση τα 25 ημερομίσθια ανα μήνα , και όχι για το πόσες εργάσιμεσς ημέρες απουσιάζει ο αδειούχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

IIΙ Ρύθμιση άδειας κατά το τρίτο και επόμενα ημερολογιακά έτη

Η άδεια αυτή, θα φθάσει τις 22 ημέρες επί πενθημέρου και τις 26 επί εξαημέρου, εάν έχουν συμπληρωθεί 2 έτη απασχόλησης εντός του τρίτου αυτού ημερολογιακού έτους.

Είπα ακριβώς αυτό

1 μισθό .

Ητοι 25 ημέρες ή 24+1

και αφου οι 20 ημέρες επι πενθημέρου είναι ισοδύναμες με τις 24 επι εξαημέρου

Τότε 20 +1

Ομως μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για την αμοιβή της αδείας η υπολογίζεται με βάση τα 25 ημερομίσθια ανα μήνα , και όχι για το πόσες εργάσιμεσς ημέρες απουσιάζει ο αδειούχος.

κοιτα αν θες να το συζητησουμε εγω παλι θα εχω ενσταση ας ξεκινησουμε κατ αρχας απο το οτι ο νομος λεει οτι οι αποδοχες αποζημ. αδειας που ωφειλονται σε περιπτωση διακοπης της εργασιακης σχεσης ειναι αυτες που αντιπροσωπευουν εκεινες που θα δικαιουταν εαν ελαμβανε την αδεια κατα το χρονικο διαστημα της λυσεως της σχεσης

εργασιας .

και ερωτω εγω προσληφθηκα φεβρουαριο του 2008 και εσυ προσληφθηκες Μαϊο του 2008 και αποχωρουμε και οι δυο 15/3/2010 εσυ βασει νομου εαν επαιρνες την αδεια απο 16/3 θα δικαιουσουν 21 μερες να απουσιασης με τις αναλογες αποδοχες ήτοι 16/3-13/4

και εγω φυσικα επειδη εχω συμπληρωσει το 2ο εργασιακο ετος θα την δικαιουμουν ολη 22 μερες να απουσιαζω με τις αναλογες αποδοχες ήτοι απο 16/3 -14/4 εσυ και εγω θα ειχαμε τις ιδιες αποδοχες?

εσυ δεν πρεπει να πληρωθης μια μερα λιγοτερο απο εμενα ? ετσι δεν παει?

και παλι πασα αντιρηση την συζηταμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κοιτα αν θες να το συζητησουμε εγω παλι θα εχω ενσταση ας ξεκινησουμε κατ αρχας απο το οτι ο νομος λεει οτι οι αποδοχες αποζημ. αδειας που ωφειλονται σε περιπτωση διακοπης της εργασιακης σχεσης ειναι αυτες που αντιπροσωπευουν εκεινες που θα δικαιουταν εαν ελαμβανε την αδεια κατα το χρονικο διαστημα της λυσεως της σχεσης

εργασιας .

και ερωτω εγω προσληφθηκα φεβρουαριο του 2008 και εσυ προσληφθηκες Μαϊο του 2008 και αποχωρουμε και οι δυο 15/3/2010 εσυ βασει νομου εαν επαιρνες την αδεια απο 16/3 θα δικαιουσουν 21 μερες να απουσιασης με τις αναλογες αποδοχες ήτοι 16/3-13/4

και εγω φυσικα επειδη εχω συμπληρωσει το 2ο εργασιακο ετος θα την δικαιουμουν ολη 22 μερες να απουσιαζω με τις αναλογες αποδοχες ήτοι απο 16/3 -14/4 εσυ και εγω θα ειχαμε τις ιδιες αποδοχες?

εσυ δεν πρεπει να πληρωθης μια μερα λιγοτερο απο εμενα ? ετσι δεν παει?

και παλι πασα αντιρηση την συζηταμε

Δεν καταλαβαίνω συνάδελφε

Λέω τίποτα διαφορετικό ?

Απο που προκύπτει οτι ο δικαιούμενος 21 ημέρες θα πληρωθεί όπως και ο δικαιούμενος 22 ?

Επαναλαμβάνω την απάντηση που έδωσα , για το συγκεκριμένο ερώτημα , και που αφορούσε εργαζόμενο ευρισκόμενο στο 3ο εργασιακό έτος , και ο οποίος δεν είχε συμπληρώσει 2 έτη υπηρεσίας.

1 μισθό .

Ητοι 25 ημέρες ή 24+1

και αφου οι 20 ημέρες επι πενθημέρου είναι ισοδύναμες με τις 24 επι εξαημέρου

Τότε 20 +1

Ομως μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για την αμοιβή της αδείας η υπολογίζεται με βάση τα 25 ημερομίσθια ανα μήνα , και όχι για το πόσες εργάσιμεσς ημέρες απουσιάζει ο αδειούχος.

και συμπληρώνω

Με την συμπλήρωση ενός έτους :

20+1 =21 ημέρες επι 5ήμερης εβδομαδιαίας απασχόλησης : Αμοιβή 25/25 μισθού

24+1 =25 ημέρες επι 6ήμερης εβδομαδιαίας απασχόλησης : Αμοιβή 25/25 μισθού

Με την συμπλήρωση 2 ετών :

20+1+1 =22 ημέρες επι 5ήμερης εβδομαδιαίας απασχόλησης : Αμοιβή 26/25 μισθού

24+1+1 =26 ημέρες επι 6ήμερης εβδομαδιαίας απασχόλησης : Αμοιβή 26/25 μισθού

Με την συμπλήρωση 10 ετών στον ίδιο εργοδότη ή 12 ετών συνολικά σε διάφορους εργοδότες:

25 ημέρες επι 5ήμερης εβδομαδιαίας απασχόλησης : Αμοιβή 30/25 μισθού

30 ημέρες επι 6ήμερης εβδομαδιαίας απασχόλησης : Αμοιβή 30/25 μισθού

Με την συμπλήρωση 25 ετών εργασίας :

25+1 =26 ημέρες επι 5ήμερης εβδομαδιαίας απασχόλησης : Αμοιβή 31/25 μισθού

30+1 =31 ημέρες επι 6ήμερης εβδομαδιαίας απασχόλησης : Αμοιβή 31/25 μισθού

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είτε δικαιούται κάποιος υπάλληλος 21 είτε δικαιούται 22 ημέρες αδείας λαμβάνει έναν μισθό.

Doctor

Πως προκύπτει αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ 8+8=16 σύνολο

καλησπερα. εργαζομαι απο 1/9/09 σε εταιρεια παροχησ υπηρεσιων με μισθο 850 καθαρα.ειχα 3 μηνη συμβαση εληξε τελοσ νοεμβριου ωσ επιδομα αδειασ πηρα 158,33. μετα 4 μηνη συμβαση ληξη τελοσ μαρτιου 219.79 επιδομα αδειασ. 4 μηνη συμβαση παλι τελοσ ιουλιου τι ποσο επρεπε να παρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα. εργαζομαι απο 1/9/09 σε εταιρεια παροχησ υπηρεσιων με μισθο 850 καθαρα.ειχα 3 μηνη συμβαση εληξε τελοσ νοεμβριου ωσ επιδομα αδειασ πηρα 158,33. μετα 4 μηνη συμβαση ληξη τελοσ μαρτιου 219.79 επιδομα αδειασ. 4 μηνη συμβαση παλι τελοσ ιουλιου τι ποσο επρεπε να παρω?

SAS PARAKALW OPOIOS GNVRIZEI NA MOU APANTHSEI..

SAS EYXARISTW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα. εργαζομαι απο 1/9/09 σε εταιρεια παροχησ υπηρεσιων με μισθο 850 καθαρα.ειχα 3 μηνη συμβαση εληξε τελοσ νοεμβριου ωσ επιδομα αδειασ πηρα 158,33. μετα 4 μηνη συμβαση ληξη τελοσ μαρτιου 219.79 επιδομα αδειασ. 4 μηνη συμβαση παλι τελοσ ιουλιου τι ποσο επρεπε να παρω?

Για κάθε μήνα πλήρους απασχόλησης δικαιούσθε ως επίδομα τα 2/25 του μισθού σας. Αφού λοιπόν στην τετράμην σύμβαση (1/12/2009-31/3/2010) πήρατε επίδομα αδείας 219,79 το ίδιο θα πάρετε και στην επόμενη 4μηνη σύμβαση.

Τα επιδόματα που γράφετε ότι λάβατε, μου φαίνονται λίγα με βάση τα γραφόμενά σας.

Μισθός 850, τότε επίδομα για 3μηνη σύμβαση: 850/25*(2*3)= 204,00 και αντίστοιχα 272 για την τετράμηνη σύμβαση. Εκτός κι αν παρ' ότι σας κάνουν συμβάσεις ορισμένου χρόνου, τις θεωρούν ως μία ενιαία για το επίδομα αδείας (πράγμα επίσης παράνομο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για κάθε μήνα πλήρους απασχόλησης δικαιούσθε ως επίδομα τα 2/25 του μισθού σας. Αφού λοιπόν στην τετράμην σύμβαση (1/12/2009-31/3/2010) πήρατε επίδομα αδείας 219,79 το ίδιο θα πάρετε και στην επόμενη 4μηνη σύμβαση.

Τα επιδόματα που γράφετε ότι λάβατε, μου φαίνονται λίγα με βάση τα γραφόμενά σας.

Μισθός 850, τότε επίδομα για 3μηνη σύμβαση: 850/25*(2*3)= 204,00 και αντίστοιχα 272 για την τετράμηνη σύμβαση. Εκτός κι αν παρ' ότι σας κάνουν συμβάσεις ορισμένου χρόνου, τις θεωρούν ως μία ενιαία για το επίδομα αδείας (πράγμα επίσης παράνομο).

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΕΠΙΔΟΜΑ 43 ΕΥΡΩ ΣΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΕΠΙΔΟΜΑ 43 ΕΥΡΩ ΣΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ

Τα θέλουν όλα δικά τους και είμαι σίγουρος ότι δεν σας έδιναν αντίγραφο των συμβάσεων με το πρόσχημα ότι το έχουν πάει στον γενικό για υπογραφή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα θέλουν όλα δικά τους και είμαι σίγουρος ότι δεν σας έδιναν αντίγραφο των συμβάσεων με το πρόσχημα ότι το έχουν πάει στον γενικό για υπογραφή...

ΜΑΛΙΣΤΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ..ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Θα ήθελα την βοηθειά σας. Προσλήφθηκα 9/7/2010 σε εταιρεια με ιατρικα είδη σαν υπάλληλος γραφείου και με 4μηνη σύμβαση. Αρχές Νοεμβρίου η σύμβασή μου λήγει και προφανώς θα την ανανεώσουν σε αορίστου. Αυτο που θα ήθελα να σας ρωτησώ ειναι το εξής: με την λήξη της σύμβασης δεν θα πρέπει να πάρω κάποια αναλογία επιδοματος αδείας και αν ναι ποια είναι αυτη?. επίσης δεν 8α πρέπει να λάβω κάποιες άλλες αναλογίες επιδοματών(δεν ξέρω αν ισχύει κατι τέτοιο)? και τέλος ειμαι αποφοιτος ΤΕΙ Διοικησης Επιχειρήσεων αλλα το πτυχίο μου δεν το έχουν αναγνωρισει, επιτρέπεται αυτο ή ειναι παράνομο?

Συγνώμη για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΑΣ ΖΗΤΑΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 01-11-2009/31-10-2010 ΥΠΟΛΟΓΙΣΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΜΕ 31-10-2010.

ΑΝΑΝΕΩΘΗΚΕ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΧΡΟΝΟ ΔΗΛ.01-11-2010/31-12-2011 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 31-03-2011 ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΟΙΚΙΟΘΕΛΩΣ .ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ

ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ?ΘΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΑΠΟ 01-01-2011 ή ΑΠΟ 01-11-2010.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΑΣ ΖΗΤΑΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 01-11-2009/31-10-2010 ΥΠΟΛΟΓΙΣΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΜΕ 31-10-2010.

ΑΝΑΝΕΩΘΗΚΕ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΧΡΟΝΟ ΔΗΛ.01-11-2010/31-12-2011 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 31-03-2011 ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΟΙΚΙΟΘΕΛΩΣ .ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ

ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ?ΘΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΑΠΟ 01-01-2011 ή ΑΠΟ 01-11-2010.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Δεδομένου ότι το επίδομα και η άδεια αναφέρονται από το 2004 σε ημερολογιακό έτος, ο υπολογισμος θα πρέπει να γίνει από 01/01/2011. Ανεξάρτητα από τον χειρισμό που κάνατε για το 2010, ο αποχωρήσας βρίσκεται στο 3ο ημερολογιακό έτος και δικαιούται πλήρως το επίδομα και την ετήσια άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεδομένου ότι το επίδομα και η άδεια αναφέρονται από το 2004 σε ημερολογιακό έτος, ο υπολογισμος θα πρέπει να γίνει από 01/01/2011. Ανεξάρτητα από τον χειρισμό που κάνατε για το 2010, ο αποχωρήσας βρίσκεται στο 3ο ημερολογιακό έτος και δικαιούται πλήρως το επίδομα και την ετήσια άδεια.

Δηλαδή 13 ημερομίσθια επιδ.αδείας και τον Απρίλιο θα τον υπολογίσω για άδεια ολόκληρη?Εγω είχα την εντύπωση οτι το επίδομα αδείας θα παει αναλογία για τους 3 μήνες και η αδεια επίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΑΣ ΖΗΤΑΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 01-11-2009/31-10-2010 ΥΠΟΛΟΓΙΣΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΜΕ 31-10-2010.

ΑΝΑΝΕΩΘΗΚΕ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΧΡΟΝΟ ΔΗΛ.01-11-2010/31-12-2011 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 31-03-2011 ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΟΙΚΙΟΘΕΛΩΣ .ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ

ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ?ΘΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΑΠΟ 01-01-2011 ή ΑΠΟ 01-11-2010.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Απο 1/11/2010 εως 31/3/2011 δικαιουται 10 ημερομισθια αδεια + 10 ημερομισθια επιδομα αδειας, .εφοσον η συμβαση ξεκινησε απο την αρχη στις 1/11/2010 και οτι ωφειλες εως τοτε τα ειχες εξοφλησει αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή 13 ημερομίσθια επιδ.αδείας και τον Απρίλιο θα τον υπολογίσω για άδεια ολόκληρη?Εγω είχα την εντύπωση οτι το επίδομα αδείας θα παει αναλογία για τους 3 μήνες και η αδεια επίσεις.

Με βάσει ενα πίνακα που εχω αναφέρει οτι απο την συμπλήρωση 12 μηνών απο την πρόσληψη εντος του 2ου ημερολογιακού έτους και μέχρι την 31-12 δικαιούτε για πενθήμερη εργασία 1,75 (21/12)ημέρες άδεια για κάθε μήνα και το ίδιο είναι και γαι το επίδομα αδείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από ότι αναφέρεται στην αρχική ερώτηση, δεν έγινε νέα πρόσληψη αλλά ανανέωση της σύμβασής του. Βρίσκεται λοιπόν στο 3ο ημερολογιακό έτος με πρόσληψη 01/11/2009.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπερα,

Μισθωτός υπάλληλος με ημερομηνία πρόσληψης 1/8/2010 αλλα με μερική απασχόληση (5 4ωρα την βδομάδα).

Η αδεία υπολογίζεται όπως και στην πλήρη απασχόληση ή διαφορετικά? (Δηλαδή οι μέρες είναι ίδιες αλλά με διαφορετικό ημερομίσθιο υπολογισμένες?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,

Μισθωτός υπάλληλος με ημερομηνία πρόσληψης 1/8/2010 αλλα με μερική απασχόληση (5 4ωρα την βδομάδα).

Η αδεία υπολογίζεται όπως και στην πλήρη απασχόληση ή διαφορετικά? (Δηλαδή οι μέρες είναι ίδιες αλλά με διαφορετικό ημερομίσθιο υπολογισμένες?

Ευχαριστώ.

ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΣ.ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Υπάρχει περίπτωση η άδεια να δωθεί "ερήμην" του εργαζομένου, δηλαδή να δωθεί χωρίς την ενημέρωση του εργαζομένου για το διάστημα που βολεύει τον εργοδότη ωστε να μην του καταβληθούν τα οφειλόμενα της άδειας. Αν πάλι δεν γίνεται το προηγούμενο πως κάποιοι εργοδότες δεν δίνουν την οφειλόμενη άδεια ή τα χρήματα στο τέλος του χρόνου χωρίς να φαίνεται πουθενα (εφόσον βέβαια δεν την πήρε την άδεια ο εργαζόμενος!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει περίπτωση η άδεια να δωθεί "ερήμην" του εργαζομένου, δηλαδή να δωθεί χωρίς την ενημέρωση του εργαζομένου για το διάστημα που βολεύει τον εργοδότη ωστε να μην του καταβληθούν τα οφειλόμενα της άδειας. Αν πάλι δεν γίνεται το προηγούμενο πως κάποιοι εργοδότες δεν δίνουν την οφειλόμενη άδεια ή τα χρήματα στο τέλος του χρόνου χωρίς να φαίνεται πουθενα (εφόσον βέβαια δεν την πήρε την άδεια ο εργαζόμενος!).

Aν και δεν καταλαβα καλα τι θες ακριβως να πης, περιληπτικα και γενικα σου λεω οτι:

Ο χρόνος χορηγήσεως των αδειών καθορίζεται κατόπιν συμφωνίας μεταξύ μισθωτών και εργοδότη.

1.Οι μισοί τουλάχιστον από τους μισθωτούς πρέπει να πάρουν άδεια μέσα στο χρονικό διάστημα από 1 Μαΐου μέχρι 30 Σεπτεμβρίου.

2.Ο εργοδότης υποχρεούται να χορηγήσει την άδεια εντός δύο μηνών από το χρονικό σημείο κατά το οποίο διατυπώθηκε το σχετικό αίτημα,αν για καποιο λογο την ζητηση ο εργαζομενος σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.

3.Επίσης υποχρεούται να χορηγήσει την άδεια οπωσδήποτε πριν τη λήξη του ημερολογιακού έτους, έστω και αν δεν του την ζήτησε ο μισθωτός

4.Αν από υπαιτιότητα του εργοδότη δεν χορηγηθεί η άδεια μέχρι το τέλος του ημερολογιακού έτους, ο εργαζόμενος δικαιούται τις αποδοχές άδειας αυξημένες κατά 100% (Δε διπλασιάζεται όμως το επίδομα αδείας). ΚΑΛΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΤΑ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ 100%

5.Ο εργοδότης υποχρεούται να χορηγήσει την άδεια στον εργαζόμενο ακόμη κι αν ο τελευταίος αρνείται να τη λάβει, όπως επίσης είναι άκυρη οποιαδήποτε συμφωνία μεταξύ εργοδότη και εργαζόμενου που αφορά την παραίτηση του τελευταίου από το δικαίωμα της άδειας, ακόμα κι αν προβλέπει αυξημένη αποζημίωση για το χρόνο αυτό.ΠΟΛΛΟΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΕΙΤΕ ΜΕ ΚΟΙΝΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ,ΕΙΤΕ <ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ> ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑ ..ΜΑΥΡΑ.ΕΠΙΣΗΜΩΣ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΕ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ..ΕΓΙΝΑΝ ΝΟΜΙΜΑ.

6.Η μη χορήγηση της άδειας και η υπαιτιότητα ή όχι του εργοδότη μπορούν να διαπιστωθούν από όργανα του υπουργείου Εργασίας ή να στοιχειοθετηθούν με άλλα μέσα (μάρτυρες, έγγραφα κλπ) από τα αντιδικούντα μέρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...