Προς το περιεχόμενο

ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως , όταν έχω να κάνω διακοπές στο μητρώο , επειδή δεν έχω να αφήσω κάποιον στο γραφείο

………………..το κλείνωbiggrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τον ακούτε.. 7 μέρες τον έψαχνα πέρυσι και το γραφείο ήταν κλειστό.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ποτε έγινε επιτρεπτο τα γραφεια μας να κλεινουν, και εμεις να κανουμε διακοπες; Μαλλον 41 χρονια εχω στραβωθει και δεν το βλεπω γραμμενο πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ποτε έγινε επιτρεπτο τα γραφεια μας να κλεινουν, και εμεις να κανουμε διακοπες; Μαλλον 41 χρονια εχω στραβωθει και δεν το βλεπω γραμμενο πουθενα.

Μετά απο τοσα χρόνια δουλείας στο συγκεκριμένο επάγγελμα θα επρεπε να επιβάλετε μονιμες διακοπές στον εαυτό σας .Πως εχετε αντέξει τόσα χρόνια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ??

ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΚΛΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ή ΟΧΙ?????????

Συνάδελφε είναι δύσκολες οι εποχές και ο ανταγωνισμός μεγάλος.Σε συμβουλεύω να μην κλείσεις το γραφείο και πας διακοπές γιατί υπάρχει κίνδυνος να χάσεις τους πελάτες,που θα έρχονται στο γραφείο και θα το βρίσκουν κλειστό.Μόνο της Παναγίας κλείσε το και αυτό χαριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 εβδομαδες εφυγα ανθρωποι δεν ειμαστε????

ή μημπως οχι????

Αφού έφυγες τότε τι ρωτάς?Οτι έγινε-έγινε!

Νοιώθεις τύψεις ε??Ηρέμησε και μην το επαναλάβεις άλλη φορά.

Μήπως έχασες κανένα πελάτη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έφυγες τότε τι ρωτάς?Οτι έγινε-έγινε!

Νοιώθεις τύψεις ε??Ηρέμησε και μην το επαναλάβεις άλλη φορά.

Μήπως έχασες κανένα πελάτη ?

δεν εχω φυγει ακομα απο δευτερα λεω να το κλεισω για 2 εβδομαδες

βασικα ειμαι με τα εισητηρια στο χερι και τωρα μου μπαινουν ιδεες, γιατι φοβαμαι μην το δουν αλλιως οι λιγοι πελατες που εχω και μεινω με τιποτα αλλο στο χερι στο τελος

πρωτη φορα φετος και δεν ξερω τι να κανω... ΝΑ ΤΑ ΑΚΥΡΩΣΩ ΟΛΑ?????????

amartolos ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΑΙ:):):):):):):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω φυγει ακομα απο δευτερα λεω να το κλεισω για 2 εβδομαδες

βασικα ειμαι με τα εισητηρια στο χερι και τωρα μου μπαινουν ιδεες, γιατι φοβαμαι μην το δουν αλλιως οι λιγοι πελατες που εχω και μεινω με τιποτα αλλο στο χερι στο τελος

πρωτη φορα φετος και δεν ξερω τι να κανω... ΝΑ ΤΑ ΑΚΥΡΩΣΩ ΟΛΑ?????????

Διαφορετικά πήρα το θέμα αλλά εσύ το παίρνεις σοβαρά.

Ας σοβαρευτούμε λοιπόν.

Ολος ο κόσμος αυτές τις δύο εβδομάδες της Παναγίας πάνε κάπου.Είτε στα χωριά τους ειτε κάπου αλλού.Το ίδιο θα κάνουν και μερικοί από τους πελάτες σου.

Ενημέρωσε τους πελάτες σου για το χρονικό διάστημα που θα απουσιάσεις και πριν φύγεις ρώτησε τους αν χρειάζονται κάτι επείγον.Και να τους πεις ότι θα έχεις το κινητό ανοικτό ώστε να σε βρίσκουν ανά πάσα στιγμή.

Μην αγχώνεσαι.Πήγαινε ξεκουράσου χωρίς άγχος.

Πλάκα έκανα παραπάνω.

Σου εύχομαι καλές διακοπές και καλή ξεκούραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υποχρεώνεσαι από κανέναν να το κλείσεις ούτε βέβαια να το έχεις και συνέχεια ανοικτό....εσύ θα κρίνεις το τι πρέπει να κάνεις...αρκεί βέβαια να έχεις τελείωσει με τις τρέχουσες υποχρεώσεις...

ενημερώνεις βέβαια και τους πελάτες για το χρονικό διάστημα της απουσίας και ότι μπορούν να σε βρούν στο κινητό όποτε θελήσουν...

αν και δεν νομίζω να στραβώσει κανείς.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω και εγω...

Που εχω μπλεξει θεε μου με αυτο το επαγγελμα??

Τι με βρηκε????

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ.....

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΛΟΙΠΟΝB)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε είναι δύσκολες οι εποχές και ο ανταγωνισμός μεγάλος.Σε συμβουλεύω να μην κλείσεις το γραφείο και πας διακοπές γιατί υπάρχει κίνδυνος να χάσεις τους πελάτες,που θα έρχονται στο γραφείο και θα το βρίσκουν κλειστό.Μόνο της Παναγίας κλείσε το και αυτό χαριστικά.

χαχα δεν παιζεσαι amartole!!!:D

εγώ πάντως τους είπα ότι θέλω να κλείσω το γραφείο μετά της παναγιάς για δύο βδομάδες κι αν δεν μου δώσουν τα χρήματα να το κάνω...

θα με κλείσουν εμένα με τα άσπρα κουστουμάκια που δένουν πίσω,σε μόνιμο θέρετρο:D

και να ψάχνουν από τώρα για λογιστή

υγ.. καλές διακοπές εύχομαι σε όλους τους συνάδελφους γιατί μας αξίζει (ΒΡΕ Γ----ΤΟ) που έλεγε κι η πατουλίδου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, διαβάζω όλα αυτά που έχετε γράψει εδω λογω θέματος και δεν έχω καταλάβει πως τοχετε πάρει δηλαδή το επάγγελμα μας. Αυτά που γράφω , τα έχω ξαναγράψει πριν κάμποσους μήνες. Μου φαίνεται παράξενο γιατί θεωρείτε τον λογιστή φιλότεχνη εξαρτώμενο από τον πελάτη του. Δεν τα έχει αυτά το επάγγελμα του λογιστή-φοροτεχνη ελεύθερου επαγγελματία. Ο ελεύθερος επαγγελματίας λογιστής , αναλαμβάνει υπεύθυνα τα χαρτιά (να το πω απλά) μιας επιχείρησης και δεν ενδιαφέρει τον επιχειρηματία το τι κάνει ο λογιστής, αρκεί στις υπηρεσίες να είναι ένταξη. Δεν θα σου πει ο επιχειρηματίας πότε θα βγάλεις εσύ τον κάθε φόρο , πότε θα τον πληρώσεις, και πότε θα ενημερώσεις τα βιβλία του. Ο επιχειρηματίας θα πέφτει το παραδάκι και από εκεί και πέρα εάν συμβεί κάτι στραβό, ο υπεύθυνος λογιστής θα πληρώσει το πρόστιμο. Πραγματικά , δεν θυμάμαι 41 χρόνια να μου πει κάποιος επιχειρηματίας πότε θα κάνω το κάθε τι. Εάν όμως ο επιχειρηματίας δεν είναι συνεπής στην πληρωμή του φόρου, τότε το τρένο λογιστής , φεύγει αφήνοντας τον να μαζεύει τα χρέη του. Δε εννοώ να φύγει από το κατάστημα ο λογιστής. Απλά η προσωρινή ασυνέπεια του επιχειρηματία δεν πρέπει να τον φρενάρει στην δουλειά του. Εάν όμως η ασυνέπεια συνεχίζεται, τότε τον αφήνεις τον πελάτη. Ποτέ όμως δεν αφήνουμε τον πελάτη να καθορίζει τις υποχρεώσεις που έχουμε έναντι της επιχείρησης του. Λογιστής υπεύθυνος , πάντα ελεύθερος και ανεξάρτητος στην εργασία του. Έτσι μπορεί να καθορίζει και τις διακοπές του , εφόσον αυτός κρίνει ότι μπορεί να πάει κάπου, και όχι αν τον ψάχνει ο επιχειρηματίας. Ο επιχειρηματίας απλά θαχει ένα τηλέφωνο του λογιστή για να τον ειδοποιήσει σε περίπτωση που κάτι συμβαίνει στις αρμοδιότητες του λογιστή και όχι για να του απαιτήσει να πάει να τις τακτοποιησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο τοσα χρόνια δουλείας στο συγκεκριμένο επάγγελμα θα επρεπε να επιβάλετε μονιμες διακοπές στον εαυτό σας .Πως εχετε αντέξει τόσα χρόνια ?

Αγγελικούλα, αγαπητή συμπολίτισσα μου, μπορεί να είμαι τόσα χρόνια στο επάγγελμα , αλλά το είχα αγαπήσει πάρα πολύ. Εξάλλου οργανικά νοιώθω νεότατος. Φέτος όμως έχω χαλάσει τον κόσμο να φύγω με σύνταξη. Αυτά που συνέβησαν φέτος δεν είναι για τον χαρακτήρα μου. Αν κάτσω ακόμα ένα χρόνο, τότε πραγματικά θα γεράσω, Η τρέλα τους και η ανευθυνότητα τους δεν αντέχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επιχειρηματίας θα πέφτει το παραδάκι....

.....Κάθε Μάη και Αύγουστο και αυτό λειψό.

Να τα γράφεις σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ολο το χρόνο δουλευουμε και σκεφτομαστε διακοπες 2 εβδομαδων.Προσωπικα όλο το χρόνο επερνα δυναμη σκεπτομενος οτι ..δε μπορεί! θα έρθει το καλοκαιρι...θα έρθουν οι διακοπες.

Και φυσικά θεωρω οτι η αποτοξίνωση απο τη γραφειοκρατια κλπ ειναι ωφελιμη και ψυχικα σε ενα λογιστή με όσα τραβαει.:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριακή φεύγω για 1 βδομαδούλα.

Επιτέλους ξεκούραση.

Σωματική αλλά πολύ περισσότερο ψυχική και νοητική.

Καλά να περάσετε όλοι σας, είτε φύγετε είτε απλά χαλαρώσετε........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριακή φεύγω για 1 βδομαδούλα.

Επιτέλους ξεκούραση.

Σωματική αλλά πολύ περισσότερο ψυχική και νοητική.

Καλά να περάσετε όλοι σας, είτε φύγετε είτε απλά χαλαρώσετε........................

Που θα πάτε?

Αν επιτρέπεται. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...