Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προστατευομενο μελος με εισοδημα


doulisvas

Ερώτηση

Προστατευομενο μελος που εχει εισοδημα - π.χ σπουδαστης στρ. Σχολης, φοιτητης που εργασθηκε- τη χρηση 2013 κατω απο 3000, δεν υποχρεουται να υποβαλλει δηλωση.

Αυτο το εισοδημα ομως ειναι προτυπομενο στο ηλεκτρονικο Ε1.

Μηπως στη περιπτωση αυτη, αν δεν υποβαλλει, του υπολογισθει ΕΚΤΙΜΩΜΕΝΟΣ ΦΟΡΟΣ;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Έχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση. Προστατευόμενος σπουδαστής με εισόδημα απο άσκηση πρακτικής.

Τι κάνουμε σ΄αυτές τις περιπτώσεις???

Τον δηλώνουμε προστατευόμενο και τό εισόδημα βαρύνει τον γονέα? Κάνει μόνος του δήλωση και (εφ΄όσον το εισόδημα είναι μικρότερο των  3.000) τον δηλώνει και ο κηδεμόνας προστατευόμενο???

Κάποια διευκρίνηση (απο όποιον γνωρίζει κάτι παραπάνω) θα εξυπηρετούσε αρκετούς πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση. Προστατευόμενος σπουδαστής με εισόδημα απο άσκηση πρακτικής.

Τι κάνουμε σ΄αυτές τις περιπτώσεις???

Τον δηλώνουμε προστατευόμενο και τό εισόδημα βαρύνει τον γονέα? Κάνει μόνος του δήλωση και (εφ΄όσον το εισόδημα είναι μικρότερο των  3.000) τον δηλώνει και ο κηδεμόνας προστατευόμενο???

Κάποια διευκρίνηση (απο όποιον γνωρίζει κάτι παραπάνω) θα εξυπηρετούσε αρκετούς πιστεύω.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το εισόδημα δεν βαρύνει το γονέα. Αυτό ισχύει μόνο αν είναι ανήλικο το τέκνο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΣΟΙ    ΕΙΝΑΙ    ΑΝΩ  ΤΩΝ  18  ΕΤΩΝ   ΚΑΙ  ΕΧΟΥΝ  ΓΕΝΝΗΘΕΙ   ΜΕΧΡΙ 31-12-1994,  ΚΑΙ  ΕΙΝΑΙ  ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ ΜΕΛΗ,,  ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ  ΝΑ  ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ  ΦΟΡ ΔΗΛΩΣΗ.    ΣΕΛ   21  ΔΗΛΩΣΤΕ  ΕΞΥΠΝΑ   ΜΕΛΑΣ,,

 

ΣΕΛ   21 - 22  ΔΙΑΦΟΡΕΣ  ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ   ΠΟΥ  ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ  ΝΑ  ΚΑΝΟΥΝ,,  ΠΧ  ΦΟΙΤΗΤΗΣ  ΓΕΝ  1992,   ΜΕ ΣΠΙΤΙ  ΝΟΙΚΙΑΣΜΕΝΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ,  ΚΑΙ   ΑΛΛΑ  ,,   ΡΙΞΤΕ   ΜΙΑ   ΜΑΤΙΑ   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση. Προστατευόμενος σπουδαστής με εισόδημα απο άσκηση πρακτικής.

Τι κάνουμε σ΄αυτές τις περιπτώσεις???

Τον δηλώνουμε προστατευόμενο και τό εισόδημα βαρύνει τον γονέα? Κάνει μόνος του δήλωση και (εφ΄όσον το εισόδημα είναι μικρότερο των  3.000) τον δηλώνει και ο κηδεμόνας προστατευόμενο???

Κάποια διευκρίνηση (απο όποιον γνωρίζει κάτι παραπάνω) θα εξυπηρετούσε αρκετούς πιστεύω.

ΠΟΤΕ   ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΣΟΙ    ΕΙΝΑΙ    ΑΝΩ  ΤΩΝ  18  ΕΤΩΝ   ΚΑΙ  ΕΧΟΥΝ  ΓΕΝΝΗΘΕΙ   ΜΕΧΡΙ 31-12-1994,  ΚΑΙ  ΕΙΝΑΙ  ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ ΜΕΛΗ,,  ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ  ΝΑ  ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ  ΦΟΡ ΔΗΛΩΣΗ.    ΣΕΛ   21  ΔΗΛΩΣΤΕ  ΕΞΥΠΝΑ   ΜΕΛΑΣ,,

 

ΣΕΛ   21 - 22  ΔΙΑΦΟΡΕΣ  ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ   ΠΟΥ  ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ  ΝΑ  ΚΑΝΟΥΝ,,  ΠΧ  ΦΟΙΤΗΤΗΣ  ΓΕΝ  1992,   ΜΕ ΣΠΙΤΙ  ΝΟΙΚΙΑΣΜΕΝΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ,  ΚΑΙ   ΑΛΛΑ  ,,   ΡΙΞΤΕ   ΜΙΑ   ΜΑΤΙΑ   

 

ομως   στη σελ.  21  μας λεει να παμε και στον πιν  9   σελ.  148    π.χ. 2        

 

αρα, ναι δηλωση  ειναι υποχρ/κο   αλλα  και προστ/νο  παραλληλα

 

 αφορ/τος  εννοειται   -   και  3000  επι  25%  ισον  750   αποδειξεις -  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο  κφε   -ν.  2238/94  -  δεν ειναι η θεση του  υπ.οικ     ?      

 

αρθρ.   16   1   θ

 

αρθρ.   61   1

 

αρθρ.   7     2    απο   2900   ,      με    4211/ 28-11-13    εγινε    3000

 

 οτι προβλεπουν οι διαταξεις  γραφει και ο Μελας 

 

αν βλεπετε  διασταση αποψεων  ,  να το  δουμε

 

καλη ανασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ομως   στη σελ.  21  μας λεει να παμε και στον πιν  9   σελ.  148    π.χ. 2        

 

αρα, ναι δηλωση  ειναι υποχρ/κο   αλλα  και προστ/νο  παραλληλα

 

 αφορ/τος  εννοειται   -   και  3000  επι  25%  ισον  750   αποδειξεις -  

Αυτό που περιγράφεις μπορεί και να μην ισχύει γιατί αν ναι δήλωση μόνο του 3.000 τεκμαρτό οπότε προστατευόμενο γιοκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που περιγράφεις μπορεί και να μην ισχύει γιατί αν ναι δήλωση μόνο του 3.000 τεκμαρτό οπότε προστατευόμενο γιοκ!

 

  με    4211/ 28-11-13    εγινε    3000,       οποτε    ΟΚ

 

3. α. Το πρώτο εδάφιο της παρ. 2 του άρθρου 7 του ν. 2238/1994 (Κ.Φ.Ε., Α' 151) αντικαθίσταται ως εξής:

«2. Τα πρόσωπα που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' έως η' της προηγούμενης παραγράφου, θεωρείται ότι βαρύνουν τον φορολογούμενο εφόσον συνοικούν με αυτόν και το ετήσιο φορολογούμενο, πραγματικό ή τεκμαρτό και απαλλασσόμενο εισόδημά τους δεν υπερβαίνει το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ ή το ποσό των έξι χιλιάδων (6.000) ευρώ αν αυτά παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και άνω.»

β. Η διάταξη της παραγράφου αυτής ισχύει για το οικονομικό έτος 2014.

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο  κφε   -ν.  2238/94  -  δεν ειναι η θεση του  υπ.οικ     ?      

 

αρθρ.   16   1   θ

 

αρθρ.   61   1

 

αρθρ.   7     2    απο   2900   ,      με    4211/ 28-11-13    εγινε    3000

 

 οτι προβλεπουν οι διαταξεις  γραφει και ο Μελας 

 

αν βλεπετε  διασταση αποψεων  ,  να το  δουμε

 

καλη ανασταση

 

ΠΟΛ 1085/20.3.14

ΑΡΘΡΟ 8

(Υποχρεώσεις και δικαιώματα φορολογουμένων υπηρεσιών)

1. Με τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου αυτού, όπως ισχύει, αντικαθίσταται η παράγραφος 1 του άρθρου 61 του ν. 2238/1994 και ορίζονται οι υπόχρεοι υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, είτε είναι κάτοικοι Ελλάδας, είτε κάτοικοι εξωτερικού. Συγκεκριμένα, κάθε φυσικό πρόσωπο, ανεξαρτήτως εάν υπόκειται ή όχι σε φόρο, έχει υποχρέωση να υποβάλει δήλωση φορολογίας εισοδήματος εφόσον έχει συμπληρώσει το 18° έτος της ηλικίας του, με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 5 του ν. 2238/1994 περί φορολογίας των εισοδημάτων των συζύγων και των ανήλικων τέκνων και εφόσον δεν εμπίπτει στις διατάξεις περί προσώπων που βαρύνουν τους φορολογούμενους του άρθρου 7του ν. 2238/1994.

 

 

Απο το κόκκινο,  εγω καταλαβαίνω οτι το προστατευόμενο μέλος φοιτητής μέχρι 25 ετών, εφόσον έχει εισόδημα μέχρι 3000, δεν κάνει δήλωση.

Επίσης Καλή Ανάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι, απλώς μια επιβεβαίωση θέλω .....δηλαδή.. φοιτητής 23 ετών με καταβολή ενοικίου στο όνομα του και απόκτηση περουσιακού στοιχείου (ακινήτου) το 2013 ,χωρίς πραγματικό εισόδημα αλλά προφανώς τεκμαρτό με το ακίνητο αλλά και το ενοίκιο που καταβάλλεται , θεωρώ πως πρέπει να υποβάλλει φορολογική δήλωση γιατί απόκτησε ακίνητη περιουσία. σωστό? βέβαια οι ερωτήσεις των γονέων είναι πως θα τεκμηριώσει ........

επίσης διάβασα κάπου ότι ακίνητο προστατευομένου μέλους δηλώνεται στο Ε2 του υπόχρεου. Γίνεται προστατευόμενο μέλος με ακίνητο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι, απλώς μια επιβεβαίωση θέλω .....δηλαδή.. φοιτητής 23 ετών με καταβολή ενοικίου στο όνομα του και απόκτηση περουσιακού στοιχείου (ακινήτου) το 2013 ,χωρίς πραγματικό εισόδημα αλλά προφανώς τεκμαρτό με το ακίνητο αλλά και το ενοίκιο που καταβάλλεται , θεωρώ πως πρέπει να υποβάλλει φορολογική δήλωση γιατί απόκτησε ακίνητη περιουσία. σωστό? βέβαια οι ερωτήσεις των γονέων είναι πως θα τεκμηριώσει ........

επίσης διάβασα κάπου ότι ακίνητο προστατευομένου μέλους δηλώνεται στο Ε2 του υπόχρεου. Γίνεται προστατευόμενο μέλος με ακίνητο??

Το τεκμαρτό εισόδημα που δημιουργείται ειναι πάνω από 3000 ευρώ. Άρα υποβαλλει δήλωση ο ίδιος και λόγω του ύψους του εισοδήματος που δημιουργείται δεν έχει δικαίωμα να ειναι εξαρτώμενο στους γονείς. Θα πρέπει να αποφεύγει ο φοιτητής που δεν έχει δικά του πραγματικά εισοδήματα να συντάσσει μισθωτήριο στο όνομα του. Επίσης λόγω απόκτησης ακινήτου , αν δεν ίδιο κατοικείται , μαζί με το ε1 υποβάλεις και ε2. Και ε9 ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το τεκμαρτό εισόδημα που δημιουργείται ειναι πάνω από 3000 ευρώ. Άρα υποβαλλει δήλωση ο ίδιος και λόγω του ύψους του εισοδήματος που δημιουργείται δεν έχει δικαίωμα να ειναι εξαρτώμενο στους γονείς. Θα πρέπει να αποφεύγει ο φοιτητής που δεν έχει δικά του πραγματικά εισοδήματα να συντάσσει μισθωτήριο στο όνομα του. Επίσης λόγω απόκτησης ακινήτου , αν δεν ίδιο κατοικείται , μαζί με το ε1 υποβάλεις και ε2. Και ε9 ...

ωραία ευχαριστώ πολύ! οκ,, ναι εφόσον υποβάλλει ε1 σίγουρα θα κάνει Ε2 και Ε9!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

ΠΟΛ 1085/20.3.14

ΑΡΘΡΟ 8

(Υποχρεώσεις και δικαιώματα φορολογουμένων υπηρεσιών)

1. Με τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου αυτού, όπως ισχύει, αντικαθίσταται η παράγραφος 1 του άρθρου 61 του ν. 2238/1994 και ορίζονται οι υπόχρεοι υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, είτε είναι κάτοικοι Ελλάδας, είτε κάτοικοι εξωτερικού. Συγκεκριμένα, κάθε φυσικό πρόσωπο, ανεξαρτήτως εάν υπόκειται ή όχι σε φόρο, έχει υποχρέωση να υποβάλει δήλωση φορολογίας εισοδήματος εφόσον έχει συμπληρώσει το 18° έτος της ηλικίας του, με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 5 του ν. 2238/1994 περί φορολογίας των εισοδημάτων των συζύγων και των ανήλικων τέκνων και εφόσον δεν εμπίπτει στις διατάξεις περί προσώπων που βαρύνουν τους φορολογούμενους του άρθρου 7του ν. 2238/1994.

 

 

Απο το κόκκινο,  εγω καταλαβαίνω οτι το προστατευόμενο μέλος φοιτητής μέχρι 25 ετών, εφόσον έχει εισόδημα μέχρι 3000, δεν κάνει δήλωση.

Επίσης Καλή Ανάσταση 

Και εγώ αυτής της γνώμης είμαι ,αν μπορούμε να καταλήξουμε κάπου,γιατί υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που αφορά.Μιλάμε πάντα για πραγματικό ή τεκμαρτό μέχρι 3000 και προστατευόμενο άνω των 18. Και στο πρόσφατο σεμινάριο του Ταxheaven ο Χριστόπουλος ανέφερε σε ερωτήσεις συναδέλφων ακριβώς το αντίθετο,ότι κάνει δήλωση αλλά μπαίνει και ως προστατευόμενο στην δήλωση του γονέα.Το γιατί έχει υποχρέωση να κάνει δήλωση,(διαβάζοντας ξανά και ξανά την παραπάνω παράγραφο 1 του 61),ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγώ αυτής της γνώμης είμαι ,αν μπορούμε να καταλήξουμε κάπου,γιατί υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που αφορά.Μιλάμε πάντα για πραγματικό ή τεκμαρτό μέχρι 3000 και προστατευόμενο άνω των 18. Και στο πρόσφατο σεμινάριο του Ταxheaven ο Χριστόπουλος ανέφερε σε ερωτήσεις συναδέλφων ακριβώς το αντίθετο,ότι κάνει δήλωση αλλά μπαίνει και ως προστατευόμενο στην δήλωση του γονέα.Το γιατί έχει υποχρέωση να κάνει δήλωση,(διαβάζοντας ξανά και ξανά την παραπάνω παράγραφο 1 του 61),ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

πραγματικά ρε παιδιά όσο και να το διαβάζεις εφόσον δεν διευκρινίζονται κάποια πράγματα πρέπει να φανταζόμαστε διάφορα....όπως σε όλους τους νόμους.

 

Το τεκμαρτό εισόδημα που δημιουργείται ειναι πάνω από 3000 ευρώ. Άρα υποβαλλει δήλωση ο ίδιος και λόγω του ύψους του εισοδήματος που δημιουργείται δεν έχει δικαίωμα να ειναι εξαρτώμενο στους γονείς. Θα πρέπει να αποφεύγει ο φοιτητής που δεν έχει δικά του πραγματικά εισοδήματα να συντάσσει μισθωτήριο στο όνομα του. Επίσης λόγω απόκτησης ακινήτου , αν δεν ίδιο κατοικείται , μαζί με το ε1 υποβάλεις και ε2. Και ε9 ...

πάνω σε αυτό θέλω να ρωτήσω εφόσον δεν είναι ακίνητο κτίσμα και είναι οικόπεδο ή αγροτεμάχιο που δεν φαίνεται στο Ε1 για να δημιουργήσει εισόδημα τεκμαρτό εκεί τι κάνουμε? Εμπίπτει στις διατάξεις προστατευόμενου μέλους.. Εγώ θεωρώ ότι είναι υπόχρεος  διότι έχει περιουσιακό στοιχείο. Αλλά ταυτόχρονα είναι και προστατευόμενο μέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πραγματικά ρε παιδιά όσο και να το διαβάζεις εφόσον δεν διευκρινίζονται κάποια πράγματα πρέπει να φανταζόμαστε διάφορα....όπως σε όλους τους νόμους.

 

πάνω σε αυτό θέλω να ρωτήσω εφόσον δεν είναι ακίνητο κτίσμα και είναι οικόπεδο ή αγροτεμάχιο που δεν φαίνεται στο Ε1 για να δημιουργήσει εισόδημα τεκμαρτό εκεί τι κάνουμε? Εμπίπτει στις διατάξεις προστατευόμενου μέλους.. Εγώ θεωρώ ότι είναι υπόχρεος  διότι έχει περιουσιακό στοιχείο. Αλλά ταυτόχρονα είναι και προστατευόμενο μέλος.

κάποια άποψη? με μπερδεύει το θέμα γιατί Ε1 δεν φαίνεται περιουσιακό στοιχείο επειδή είναι αγροτεμάχια και οικόπεδα οπότε δεν έχει τεκμαρτό εισόδημα. κάνει Ε9 αλλά δεν ξέρω εάν πρέπει να κάνει Ε1. 

και επίσης ενοίκιο στο όνομα του αποτελεί τεκμήριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ,

ενήλικο (19 ετών) προστατευόμενο μέλος , φοιτητής, εργάσθηκε ευκαιριακά το 2013 και έχει αποδοχές 2.000 ευρώ.

Μπορώ φέτος (οικον.2014) να προσθέσω το εισόδημά του σε αυτό του πατέρα στο Ε1? έχω μπερδευτεί.

Να σημειώσω ότι  βοηθάει πολύ τον πατέρα αν γίνει έτσι...

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγώ αυτής της γνώμης είμαι ,αν μπορούμε να καταλήξουμε κάπου,γιατί υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που αφορά.Μιλάμε πάντα για πραγματικό ή τεκμαρτό μέχρι 3000 και προστατευόμενο άνω των 18. Και στο πρόσφατο σεμινάριο του Ταxheaven ο Χριστόπουλος ανέφερε σε ερωτήσεις συναδέλφων ακριβώς το αντίθετο,ότι κάνει δήλωση αλλά μπαίνει και ως προστατευόμενο στην δήλωση του γονέα.Το γιατί έχει υποχρέωση να κάνει δήλωση,(διαβάζοντας ξανά και ξανά την παραπάνω παράγραφο 1 του 61),ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

...με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 5 του ν. 2238/1994 περί φορολογίας των εισοδημάτων των συζύγων και των ανήλικων τέκνων...

 

Το άρθρο 5 παραγρ.4 λέει...

Οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου δεν εφαρμόζονται για τα εισοδήματα τα οποία προκύπτουν από:

α) την παροχή εργασίας του ανήλικου τέκνου, με σχέση εξαρτημένης ή ανεξάρτητης εργασίας ή μίσθωσης έργου, κτλ. κτλ. .κτλ...

 

...η προηγουμενη παράγραφος λέει...

3.Το εισόδημα των ανήλικων τέκνων προστίθεται στα εισοδήματα του γονέα που έχει το μεγαλύτερο συνολικό εισόδημα και φορολογείται στο όνομα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιλάμε για ενήλικο προστατευόμενο.

 

Έχω περίπτωση με ενήλικο προστατευόμενο με εισόδημα 1.500 από ενοίκια. Το σίγουρο είναι ότι παραμένει προστατευόμενο.

Εκεί που έχω θέμα είναι αν θα κάνει ή όχι δήλωση. Θα βγει φόρος στο τεκμήριο των 3000...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιλάμε για ενήλικο προστατευόμενο.

 

Έχω περίπτωση με ενήλικο προστατευόμενο με εισόδημα 1.500 από ενοίκια. Το σίγουρο είναι ότι παραμένει προστατευόμενο.

Εκεί που έχω θέμα είναι αν θα κάνει ή όχι δήλωση. Θα βγει φόρος στο τεκμήριο των 3000...

ΑΡΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΟΨΗ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΕΞΗΣ :

 

A) ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ,ΑΥΤΑ ΘΑ ΒΑΡΥΝΟΥΝ ΤΟΝ ΓΟΝΕΑ-ΥΠΟΧΡΕΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ

 

Β) ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΟ ΑΠΟ 18-27(ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟΣ ΚΛΠ) ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΚΜΑΡΤΟ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 3000 ΕΥΡΩ(Η 6000 ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 67% ΚΑΙ ΑΝΩ) , ΤΟΤΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ

 

Γ) ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΟΥ ΕΝΗΛΙΚΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ 3000 ΕΥΡΩ , ΤΟΤΕ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΡΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΟΨΗ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΕΞΗΣ :

 

A) ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ   ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ οφειλει να κανει δικη του δηλωση   -αρθρ.5      #4    ΚΦΕ   ,ΑΥΤΑ ΘΑ ΒΑΡΥΝΟΥΝ ΤΟΝ ΓΟΝΕΑ-ΥΠΟΧΡΕΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ

 

Β) ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΟ ΑΠΟ 18-27(ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟΣ ΚΛΠ) ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΚΜΑΡΤΟ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 3000 ΕΥΡΩ(Η 6000 ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 67% ΚΑΙ ΑΝΩ) , ΤΟΤΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ

 

Γ) ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΟΥ ΕΝΗΛΙΚΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ 3000 ΕΥΡΩ , ΤΟΤΕ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ ,επειδή είμαι χαζός λογιστής και δεν καταλαβαίνω , θα ήθελα να ρωτήσω ,ενήλικος φοιτητής με εισόδημα 1.500,00 από μισθωτές υπηρεσίες το έτος 2013,

1.θα κάνει δήλωση Ε1 και θα μπει και προστατευόμενο μέλος? ( εγώ αυτό θα έκανα)

2. δεν θα κάνει δήλωση Ε1 και θα προστεθούν τα εισοδήματά του στον γονέα του?

3. δεν θα κάνει δήλωση Ε1 και δεν θα προστεθούν τα εισοδήματά του στον γονέα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ ,επειδή είμαι χαζός λογιστής και δεν καταλαβαίνω , θα ήθελα να ρωτήσω ,ενήλικος φοιτητής με εισόδημα 1.500,00 από μισθωτές υπηρεσίες το έτος 2013,

1.θα κάνει δήλωση Ε1 και θα μπει και προστατευόμενο μέλος? ( εγώ αυτό θα έκανα)

2. δεν θα κάνει δήλωση Ε1 και θα προστεθούν τα εισοδήματά του στον γονέα του?

3. δεν θα κάνει δήλωση Ε1 και δεν θα προστεθούν τα εισοδήματά του στον γονέα του?Π

Πιστεύω οτι ισχύει το 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...