Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΣΤΑ ΜΙΣΘΩΜΑΤΑ ΑΚΙΝΗΤΩΝ


επισκέπτη Πλάτων Σαρρής

Ερώτηση

επισκέπτη Πλάτων Σαρρής

Αγαπητοί φίλοι,

Παραθέτω σημερινό e-mail μου προς την εφημερίδα " ΕΞΠΡΕΣ " και θα είμαι βαθειά

υποχρεομένος αν είχα και τα δικά σας σχόλια ή απαντήσεις.

Με τις από καρδιάς ευχές μου για το 2006.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Κύριοι,

Στην θαυμάσια τακτική σελίδα " Ακίνητα " της εφημερίδος σας (της οποίας είμαι πολλά χρόνια

συνδρομητής) την 23/12/2005 (Μίσθωση κατοικίας) και την 24/12/2005 (Επαγγελματικές

μισθώσεις) αναφέρεται (και στις δυο σελίδες )μεταξύ άλλων το εξής:

" - Όσον αφορά το χαρτόσημο 3,6% είναι θέμα συμφωνίας για το ποιος θα το επιβαρυνθεί.

Έτσι μπορεί να το επιβαρυνθεί όλο ο ιδιοκτήτης ή να το επιβαρυνθεί όλο ο ενοικιαστής ή να

το επιβαρυνθούν από 50% και οι δυο μαζί.

Επισημαίνεται πάντως ότι σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης εισπράξει από τον ενοικιαστή το

σύνολο ή μέρος του χαρτοσήμου, τότε το ποσό αυτό αποτελεί εισόδημα, αυξάνει το ποσό

του ενοικίου και φορολογείται μαζί με αυτό. "

Θα σας παρακαλούσα θερμά να με πληροφορήσετε ποιά συγκεκριμένη φορολογική

διάταξη επιβάλλει την αντιμετώπιση του χαρτοσήμου σαν εισόδημα, καθόσον εγώ - δυστυχώς-

δεν κατόρθωσα να εντοπίσω αυτήν την παράλογη διάταξη.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η υποχρέωση της επισήμανσής σας είναι παράλογη διότι έτσι

επιβάλλεται φόρος εισοδήματος, πρόσθετος φόρος 1,5 % και χαρτόσημο 3,6% και επί του

εισπραχθέντος ποσού χαρτοσήμου!

Σύμφωνα με την επισήμανσή σας, ο ιδιοκτήτης που εισπράττει 20.000 Ευρώ ετήσιο ενοίκιο συν

χαρτόσημο 720 ευρώ (20.000 x 3,6%) = 20.720 ευρώ και θα δηλώσει εισόδημα από ακίνητα

20.720 ευρώ, αυτόματα θα επιβαρυνθεί με χαρτόσημο 3,6% επί του ποσού του χαρτοσήμου

των 720 ευρώ δηλαδή επί πλέον 25,92 ευρώ (χωρίς να αναφέρω και τον πρόσθετο φόρο

1,5% και τον βασικό φόρο της κλίμακας φορολογίας εισοδήματος).

Βέβαια, θα μου πείτε, μήπως αυτό είναι μόνο το παράλογο στην Ελληνική φορολογική

νομοθεσία; Πολλά είναι. Το γνωρίζω. Θα επιθυμούσα όμως τουλάχιστον να ξέρω και ποιά

φορολογική διάταξη είναι αυτή.

Παρακαλώ σημειώσατε ότι στην πράξη οι ιδιοκτήτες, σχεδόν στο σύνολό τους, δηλώνουν

μόνο τα ενοίκια που εισπράττουν (χωρίς το χαρτόσημο), άλλωστε - εξ όσων γνωρίζω -

αυτή είναι και η άποψη των επίσημων οργανώσεων ιδιοκτητών ακινήτων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή και την απάντησή σας.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

AE μισθωνει επαγγελματικό ακίνητο από άλλη ΑΕ με μίσθωμα 4000 €. Επιβαρύνεται με χαρτόσημο ? Κ πόσο?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

kALHM;ERA

1 ερώτηση...Ή γυναίκα μου πριν 2 χρόνια έγινε ιδιοκτήτης (μετά το θάνατο της μητέρας της) του πατρικού της το οποίο και νοίκιασε με συμφωνητικό κατοικίας....και το καταθεσαμε στην αρμοδια δου

Ο ενοικιαστής μετά από 1 χρόνο επικαλέστηκε προβλήματα στη δουλειά του και ότι θα κλείσει το γραφείο του (είναι αντιπρόσωπος προιόντων) και για να μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του θα βάλει 1 γραφειο στο διαμερισμα για ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΆ ΤΟΥ...

Η γυναίκαυ το δέχθηκε...να βαλει γραφειο οχι τιποτε αλλο βεβαια...που να ξερει την πονηρια του...

Αυτός μετα αρχισε να κοβει αποδειξη εισπραξησ ενοικιου στη γυναίκα μου λεγοντας της οτι θα τον βοηθησει σε καποια πραγματα της δουλειάς του και υπο το φοβο μηπως καταληξουμε να μην παιρνουμε ενοίκιο λόγω της αδυναμίας του στισ υποχρεωσεις του δεχτηκε να της κοβει αυτος αποδειξη αφου οπως ειπε η καταβολη του ενοικιου θα γινονταν πλεον οποτε ειχε λεφτα μεσα στο μηνα και οχι σε τακτη ημερομηνια...

Ακουστε ομως την πονηρια του./..πηγαινε στο γραφειο που δουλευε η γυναικα μου και την εβαζε να υπογραφει τηη αποδειξη για το νοικι ..ωστε να αδυνατει να το διαβασει εν ωρα εργασιας οπως να μην μπρει να αρνηθει και τα εξοδα που νμας χρεωνε για οτιδηποτε δεν του αρεσε στο σπιτι .

Στην αρχη η απδ που εκοβε δεν ειχε διαφορά μετα ομως απο μερικους μηνεσ εβαλε στην αποδειξη σε μια παρενθεσουλα με μικρα γραμματακια κατω απο το ποσο τη λεξουλα <<απδ επαγγ εδρα 20%>>

Ησυχη η γυναίκα μου εβλεπε μονο το ποσο του ενοικιου που ανεγραφε πανω αφαιρουσε χωρισ να προσκομιζει αυτος αποδειξεις τις ζημιές που εβγαιναν στο σπιτι και δεν εδινε σημασια, ωσπου καπιοα στιγμη μετα απο 8-9 μηνιατικα ξεστραβωθηκε και το ειδε...

Ρε παιδια τι εχει συμβει τωρα...με συμφωνητικο κατοικιας εχει και εδρα το σπιτι...και αν ναι το συμβολαιο ισχυει για 3 χρονια που εχει γινει η για 12??? και τι συμβολαιο εχω???

Εγω θελω να τον βγαλω αφου καθε μηνα μου αφαιρει 20-40 ευρω διαφορες ζημιές πχ καζανακι, βρυσεσ, κ.α χωρια οτι δεν μου δινει αυξηση με τιποτε αν και το συμβολαιο προβλεπει ετησιως 5% και βεβαια τον τελευταιο χρονο χαρτοσημο δεν κοβουμε βαση του νεου νομου περι χαρτοσημου στις οικιεσ....

Σημείωση ...εγω δεν δηλωνω πουθενα στην εφορια για επαγγελματικη εδρα ουτε στο συμβολαιο ....αφου δεν το νοικιασα για τετοια χρηση αλλα αυτοσ με απειλει οτι τωρα που υπεγραφε εν αγνοια η γυναικα μου στην αποδειξη καλυπτεται απο το νομο...βεβαια εγω τωρα που θα κινηθω δικαστικώς εχω καποιους αλλουσ ασσους στοι μανικι μου που θα τους βρει μπροστα του αλλα για το συγκεκριμενο εχει δικιο...??

Αν δε σου δίνει τη νόμιμη αύξηση που έχετε συμφωνήσει, απλά θα του κάνεις έξωση για δυστροπία ενοικιαστή και αθέτηση όρων συμφωνητικού!!!! Ρώτα και δικηγόρο, αλλά αυτό είναι ένα πάτημα για να τον ξεφορτωθείς!!!! Επίσης δε νομίζω ότι καλύπτετε από τον νόμο, όπως λέει, γτ απλούστατα δεν έχει γίνει νέο συμφωνητικό αλλαγής χρήσης μισθίου. Στο παλιό συμφωνητικό πρέπει να ορίζει ρητά τη χρήση του!!! Δε νομίζω να καλύπτετε μόνο με την απόδειξη, άνετα μπορείτε να επικαλεστείτε μετ' έπειτα συμπλήρωση της (για τις λεξούλες)!!! Πάντως συγγνώμη που θα στο πω, αλλά ούτε η γυναίκα σου δικαιολογειται να μη διαβάζει τί γράφει η απόδειξη!!!Επίσης ΕΣΕΙΣ θα ετοιμάζετε την απόδειξη, όχι ο μισθωτής!!!! Και για τα έξοδα που ζητάει, να ζητάς αποδείξεις, αλλιώς δε θα το δέχεστε!!!!Γενικά πάντως να ξέρεις ότι θ' αργήσεις να τον ξεφορτωθείς, καθώς τέτοιου είδους δίκες αργούν. Καλή τύχη και ελπίζω να σε βοήθησα, αν και δε βλέπω να γλιτώνεις το δικηγόρο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...