Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προυποθέσεις σύνταξης με ανήλικο παιδί


επισκέπτη po_la

Ερώτηση

Καλημέρα.

Πού θα μπορούσα να βρω τις προυποθέσεις που χρειάζονται για να βγει στη σύνταξη μητέρα (ασφαλισμένη στο ΙΚΑ) με ανήλικο παιδί ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ενταξει, ας μην μαλωνουμε.

Κι εγω ειχα σχηματισει λαθος εντυπωση οταν ειδα το πρωτο πινακακι,

μεχρι που ...επεσε το ματι μου στο σημειο που μιλουσε για ενταξη απο άλλα ταμεια.

Ουτε ειχα δει αυτο εδω:

Θεμελιωμένο συνταξιοδοτικό δικαίωμα έχουν και οι ασφαλισμένοι/ες

που μέχρι 31/12/2010 συμπληρώνουν το χρόνο ασφάλισης (Δηλαδη τα 5.500 ενσημα)

με προσμέτρηση χρόνων που προβλέπονται στο άρθρο 40 του ν. 2084/92 , εφόσον η σχετική

αίτηση αναγνώρισης υποβληθεί μέχρι 31.12.2013 (παρ. 18 του άρθρου 10) . Οι

ασφαλισμένοι αυτοί συνταξιοδοτούνται με το όριο ηλικίας που ισχύει κατά

το έτος 2010 (παρ. 18 του άρθρου 10).

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_59_2010.pdf

Γερασα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαριάνθη

1. Μπορείτε να μου πείτε πού γίνεται καταμέτρηση ενσήμων στο ΙΚΑ που ανήκω μου είπαν να τα μετρήσω μόνη μου!)

Αν τα υπολόγισα σωστά, μου λείπουν 218 ένσημα (εως τα 5500) για κατοχύρωση συνταξιοδότησης με κατάθεση έως το

τέλος του 2010

2. Υπολογίζεται το χρονικό διάστημα ανεργίας και πόσο ?

3. Υπολογίζονται οι μήνες άδειας λοχείας ?

Υπάρχει τέλος πάντων, κάποιος τρόπος να συμπληρώσω αυτά τα ένσημα που μου λείπουν ?

Και ποια είναι τα δικαιολογητικά που πρέπει να καταθέσω για την κατοχύρωση σύνταξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Μπορείτε να μου πείτε πού γίνεται καταμέτρηση ενσήμων στο ΙΚΑ που ανήκω μου είπαν να τα μετρήσω μόνη μου!) ρωτα το ΙΚΑ της περιοχης σου.σου ειπαν μονη σου?:D

Αν τα υπολόγισα σωστά, μου λείπουν 218 ένσημα (εως τα 5500) για κατοχύρωση συνταξιοδότησης με κατάθεση έως το τέλος του 2010 πιστευω να μετρας τα ενσημα της πραγματικης σου απασχολησης, και οχι των δωρων και επιδοματων κλπ.

2. Υπολογίζεται το χρονικό διάστημα ανεργίας και πόσο ? ισχυαν 200 ενσημα εως το φεβρουαριο του 2009. τα 300 με τον καινουργιο νομο ισχυουν απο το 2011

3. Υπολογίζονται οι μήνες άδειας λοχείας ? ομοιως απο το 2011

Υπάρχει τέλος πάντων, κάποιος τρόπος να συμπληρώσω αυτά τα ένσημα που μου λείπουν :lol: δεν νομιζω...για φετος

Και ποια είναι τα δικαιολογητικά που πρέπει να καταθέσω για την κατοχύρωση σύνταξης για την κατοχυρωση?.....τιποτα μολις εχεις τις προυποθεσεις τοτε καταθετεις ολα τα δικαιολογητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Πρέπει να κάνει σήμερα κάτι ασφαλισμένη που θεμελιώνει δικαίωμα ώστε να το κατοχυρώσει για το 50ο ή 55ο έτος;

Τι γίνεται αν έχει διαδοχική ασφάλιση; ~12,5 χρόνια ΙΚΑ +8,5 Χρόνια ΤΕΒΕ/ΟΑΕΕ;

Κάθε απάντηση χρήσιμη,

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι 43 ετών με 5700 ένσημα (ασφαλισμένη από το 1989 όλα τα χρόνια στον ιδιωτικό τομέα μέχρι και τον Οκτώβριο του 2009 οπότε και απολύθηκα). Εχω 3 παιδιά εκ' των οποίων το μικρότερο θα είναι ανήλικο όταν εγώ θα είμαι 50 ακόμη και στα 55 μου. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι ότι όταν λέμε ότι θεμελιώνουμε δικαίωμα για σύνταξη είτε μειωμένη στα 50 είτε πλήρη στα 55 τι σημαίνει ? κάνω κάποιες ενέργειες στην παρούσα φάση ? πρέπει να περιμένω για να κάνω τα χαρτιά μου στα 50 ή στα 55 ? οποιαδήποτε πληροφορία σας θα μου είναι χρήσιμη

ευχαριστώ εκ' των προτέρων

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ 3863/2010 ΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΣΤΑ 50 ΜΕΙΩΜΕΝΗ & ΣΤΑ 55 ΠΛΗΡΗ.

ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΣΤΟ ΝΟΜΟ.

ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΕ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΙΚΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΣΥΝΤ/ΣΗ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟ ΝΟΜΟ, ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ & ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ.

ΣΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΚΔΩΣΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟΛΕΞΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

" Ειμαι μητέρα ανήλικου παιδιού και εχω συμπλρώσει 5500 ημέρες ασφάλισης στο ΙΚΑ. Σήμερα είμαι 46 ετών.Πότε μπορώ να συνταξιοδοτηθώ;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:Επειδή έχετε συμπληρώσει 5500 ημέρες ασφάλισης και παιδί ανήλικο, θεμελιώνετε συνταξιοδοτικό διακίωμα για να πάρετε μειωμένη σύνταξη σε ηλικία 50 ετών και πλήρη σύνταξη σε ηλικία 55 ετών."

ΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ.

ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Σ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΩΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΠΑΤΟΥΝΤΑΙ Κ' ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΟΥΝ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΝΕΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ- ΕΣΤΩ & ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ- ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝΕ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ, ΩΣΤΕ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ - ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ!!!???

ευχαριστώ για την απόκριση αλλά το βασικό μου ερώτημα είναι αν καταθέτω σήμερα που είμαι 43 και έχω τα ένσημα που χρειάζονται κάποια αίτηση ? Αν ναι που πρέπει να πάω γιατί στο ΙΚΑ της Νικηφόρου μου είπαν ότι πρέπει να περιμένω να γίνω 50 για να κάνω αίτηση για σύνταξη. Οταν λέμε θεμελίωση και κατοχύρωση εννούμε απλά βάσει του σημερινού νόμου ? αν γίνεται να κάνω αίτηση σήμερα τότε ναι θεμελιώνω και κατοχυρώνω αλλά αν δεν κάνω ....απλά είμαι στα χέρια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΑΝΘΗ

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Οχι δεν έχω μετρήσει επιδόματα, δώρα κτλ. Νομίζω ότι έχω κάνει σωστή δουλειά (αφού έπρεπε να το κάνω μόνη μου)

Οσον αφορά ενσημα ανεργίας, ήμουν παλαιότερα άνεργη, είμαι και τώρα από τον Γενάρη, οπότε τα 200 ένσημα απο ΟΑΕΔ πρέπει να τα πάρω, από ότι κατάλαβα.

Τα υπόλοιπα 18 ενσημούλικα που θα λείπουν, πως θα τα αποκτήσω ??

Επίσης είπαν (από το ικα που ανήκω) ότι αν έχω όλες τις προυποθέσεις, δεν χρειάζεται να κάνω τώρα τίποτα !!! :lol:

Σε 11 χρόνια που θα είμαι 55 ετών, να πάω να τους βρω και να τους πω οτι το 2010 ήμουν 44 ετών, είχα ανήλικο παιδί, είχα τα απαραίτητα ένσημα = δώστε μου την σύνταξη !!

Και ρωτάω τώρα εγώ......... τι σημαίνει ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ ΣΥΝΤΑΞΗΣ χωρίς ένα χαρτί, μια αίτηση ??????????

Πως μας κατοχυρώνει το ΤΙΠΟΤΑ ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Οχι δεν έχω μετρήσει επιδόματα, δώρα κτλ. Νομίζω ότι έχω κάνει σωστή δουλειά (αφού έπρεπε να το κάνω μόνη μου)

Οσον αφορά ενσημα ανεργίας, ήμουν παλαιότερα άνεργη, είμαι και τώρα από τον Γενάρη, οπότε τα 200 ένσημα απο ΟΑΕΔ πρέπει να τα πάρω, από ότι κατάλαβα.

Τα υπόλοιπα 18 ενσημούλικα που θα λείπουν, πως θα τα αποκτήσω ??

Επίσης είπαν (από το ικα που ανήκω) ότι αν έχω όλες τις προυποθέσεις, δεν χρειάζεται να κάνω τώρα τίποτα !!! :lol:

Σε 11 χρόνια που θα είμαι 55 ετών, να πάω να τους βρω και να τους πω οτι το 2010 ήμουν 44 ετών, είχα ανήλικο παιδί, είχα τα απαραίτητα ένσημα = δώστε μου την σύνταξη !!

Και ρωτάω τώρα εγώ......... τι σημαίνει ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ ΣΥΝΤΑΞΗΣ χωρίς ένα χαρτί, μια αίτηση ??????????

Πως μας κατοχυρώνει το ΤΙΠΟΤΑ ???????

δεν καταλαβες δεν σου λειπουν 18 σου λειπουν 218 ο νομος που μετρουσαν τα 200 ενσημα ανεργιας ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ τον φεβρουαριο του 2009.τα 300 ξεκινουν βασει του νεου νομου να ισχυουν απο το 2011.οσο για την κατωχυρωση δεν ειναι ετσι αερα σε κατωχυρωνουν τα ενσημα και η ηλικια σου πουν δεν αμφισβητουνται ουτε μεταβαλλονται, και ευκολα αποδεικνυονται. Δες τον πιο κατω πινακα να δης αναλογως σε ποιο ετος συμπληρωνεις τα 5.500 ενσημα σε ποια ηλικια μπορεις να παρης συνταξη πληρη ή μειωμενη.

4-0.jpg?w=440&h=225

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Πού θα μπορούσα να βρω τις προυποθέσεις που χρειάζονται για να βγει στη σύνταξη μητέρα (ασφαλισμένη στο ΙΚΑ) με ανήλικο παιδί ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

http://files.taxnewsgr.com/200002086-b7551b84f1/egkiklioi_ika_N3863_2010.pdf Α.Π. Φ80000/ οικ.19160/1420 Διευκρινιστική εγκύκλιος του Υπουργείου Εργασίας για τον Ν. 3863/2010ευχομαι να βοηθησα-Ευγενια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αλεξανδρος

Ειμαι αντρας ειμαι ασφαλισμενος απο το 1973 εχω 5500ενσιμα βαρεα ανθιγινα με 3 παιδια τα δυο ανιλικα ειμαι 56ετων δικαιουμαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αλεξανδρος

Ειμαι αντρας ειμαι ασφαλισμενος απο το 1973 εχω 5500ενσιμα βαρεα ανθιγινα με 3 παιδια τα δυο ανιλικα ειμαι 56ετων δικαιουμαι συνταξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν καταλαβες δεν σου λειπουν 18 σου λειπουν 218 ο νομος που μετρουσαν τα 200 ενσημα ανεργιας ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ τον φεβρουαριο του 2009.τα 300 ξεκινουν βασει του νεου νομου να ισχυουν απο το 2011.οσο για την κατωχυρωση δεν ειναι ετσι αερα σε κατωχυρωνουν τα ενσημα και η ηλικια σου πουν δεν αμφισβητουνται ουτε μεταβαλλονται, και ευκολα αποδεικνυονται. Δες τον πιο κατω πινακα να δης αναλογως σε ποιο ετος συμπληρωνεις τα 5.500 ενσημα σε ποια ηλικια μπορεις να παρης συνταξη πληρη ή μειωμενη.

4-0.jpg?w=440&h=225

μια διευκρίνηση, γιατί με απασχολεί και μένα, αν παρω τη μειωμένη στα 50 γιατί ήδη έχω 6200 ένσημα τώρα και είμαι 46, στα 55 θα μετατραπεί σε πλήρη, ή να περιμένω τα 55 για πλήρη απευθείας???

ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ 31-12-2010? ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 5300 ΜΕΧΡΙ 31-12-2010 ΕΙΝΑΙ 43 ΕΤΩΝ ΕΧΕΙ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ 5,5 ΕΤΩΝ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κανένας?? Επειδή μ ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα μήπως ξέρει κάποιος κάτι να μας διαφωτίσει??

Καλημερα σας!!

Επειδή είμαι κ εγω πατέρας με επιμέλεια ανηλίκου θέλω να ρωτήσω αν ισχύει κ για εμας ότι και για τις γυναίκες. Για τις γυναίκες ο νόμος είναι ξεκάθαρος. Ενω για εμάς που έχουμε και την επιμέλεια δεν λέει τίποτα? Ολο στην απέξω δηλαδή εμείς?? Μια με την διατροφή στα παιδιά στο Ε1 που δεν αναγνωρίζεται, τώρα αυτό....

Αν ξέρει κάποιος κάτι ας μας διαφωτίσει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ 31-12-2010? ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 5300 ΜΕΧΡΙ 31-12-2010 ΕΙΝΑΙ 43 ΕΤΩΝ ΕΧΕΙ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ 5,5 ΕΤΩΝ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ?

Με βάση τον πίνακα θα έχεις 5500 την 31/12/2011 οπότε πλήρη στα 57 μειωμένη στα 52

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To 1997 ειχα συμπληρωσει 5500 ενσημα ΙΚΑ και το παιδι μου ηταν ανηλικο.

Σημερα εχω περιπου 10000 ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ και ειμαι 49 ετων γινομαι 50 το 2011.Το παιδι μου σημερα δεν ειναι ανηλικο.

Με τον νεο νομο μπορω να βγω με μειωμενη το 2011?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ 31-12-2010? ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 5300 ΜΕΧΡΙ 31-12-2010 ΕΙΝΑΙ 43 ΕΤΩΝ ΕΧΕΙ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ 5,5 ΕΤΩΝ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ?

δες το πινακα πιο πανω π.χ αν τα 5.500 τα συμπληρωσει το 2011 στα 52της θα παρη μειωμενη και στα 57 πληρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

<!--fonto:Tahoma--><span style="font-family:Tahoma"><!--/fonto--><!--fonto:Book Antiqua--><span style="font-family:Book Antiqua"><!--/fonto-->Καλημέρα.

Πού θα μπορούσα να βρω τις προυποθέσεις που χρειάζονται για να βγει στη σύνταξη μητέρα (ασφαλισμένη στο ΙΚΑ) με ανήλικο παιδί ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.<!--fontc--></span><!--/fontc--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΥΡΙΑΚΗ

ΕΙΜΑΙ 46 ΕΤΩΝ,2 ΑΝΗΛΙΚΑ (8 & 14)ΚΑΙ ΜΕ 6000 ΕΝΣΗΜΑ.ΑΝΕΡΓΗ ΑΠΟ ΤΑ 43.ΜΟΝΙΜΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΙΚΑ -ΤΕΑΜ

ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΤΩΧΥΡΩΣΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50.ΕΧΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

Α. ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΕΡΓΑΣΤΩ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 50? ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ? ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΧΑ ΜΗΝΙΑΙΑ ΜΙΚΤΑ 2.800 ΕΥΡΩ.ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 1900 ΕΥΡΩ.ΤΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΕΝΣΗΜΑ,ΦΟΡΟΙ ,Κ.Λ.Π.( ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΕΝΣΗΜΩΝ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΙΧΑΝ ΚΙ ΑΛΛΑ ).ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΑΚΡΙΒΑ ΥΠΟΘΕΤΩ ΕΝΣΗΜΑ ( ΚΛΙΜΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ? ΚΛΑΣΗ ? ΤΙΣ ΩΡΟΛΟΓΙΕΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥΣ),ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?

ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΣΗΜΑ ΠΑΛΙ ΙΔΙΑ ? ΑΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ Π.Χ ΤΟΥ ΒΑΣΙΚΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ?( ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΙΣ 10 ΕΤΙΕς & ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ?).ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΕΝΣΗΜΩΝ ΜΟΥ ΕΑΝ ΕΡΓΑΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ?

Β.ΕΑΝ ΔΕΝ ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΨΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΙ ΠΟΣΟ ΣΥΝΤΑΞΗς ΘΑ ΠΑΡΩ ?ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ?

Γ.ΕΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ( ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΕΝΣΗΜΩΝ ) ΝΑ ΞΑΝΑΕΡΓΑΣΤΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ,ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΩΝ ΜΟΥ ?

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΖΑΡΕΨΩ ΚΑΤΙ ΣΤΑ ΕΝΣΗΜΑ.

ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΑ 43 ΑΜΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟ ,ΕΔΩΣΑ 150 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΙ ΑΣΑΦΕΙΕΣ ΗΤΑΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ !!

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ Ε ΜΑΙΛ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΤΟ ΔΕ SITE ΤΟΥ ΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΤΟΠΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΑΣΕΙς, ΚΛΙΜΑΚΕΣ Κ.Λ.Π

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Συλβια Σμυρνιωτη

]ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ 25/11/1961 ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΙΣ 10/10/1994 ΚΟΛΟΥΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ 25 ΕΩΣ 30 ΕΝΣΗΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΧΩ ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟ 9/12/1999 ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΩ ? ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΙΔΙΟΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Είμαι γυναίκα 46 ετών με ανήλικο τέκνο ασφαλισμένη προ του 1993. Έχω 5.700 ένσημα ΙΚΑ και 2.100 ένσημα ΤΕΒΕ. Θεμελιώνω δικαίωμα για πρόωρη σύνταξη στα 50 και πλήρη στα 55; Σημειώνω ότι ξεκίνησα ασφαλισμένη στο ΙΚΑ κατόπιν πήγα ΤΕΒΕ και τα τελευταία 12 ξανά στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

myriam

Posted Today, 09:51 AM

Καλημέρα. Είμαι γυναίκα 46 ετών με ανήλικο τέκνο ασφαλισμένη προ του 1993. Έχω 5.700 ένσημα ΙΚΑ και 2.100 ένσημα ΤΕΒΕ. Θεμελιώνω δικαίωμα για πρόωρη σύνταξη στα 50 και πλήρη στα 55; Σημειώνω ότι ξεκίνησα ασφαλισμένη στο ΙΚΑ κατόπιν πήγα ΤΕΒΕ και τα τελευταία 12 ξανά στο ΙΚΑ.

Απο τη στιγμη που εχεις τουλαχιστον 5.500 ενσημα Ι.Κ.Α. μεχρι 31-12-2010 και υπαρχει και ανηλικο παιδι, δικαιουσαι μειωμενη συνταξη οταν θα γινεις 50 ετων ή πληρη στα 55.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Ο τελευταίος νόμος, όπως ψηφίστηκε το 2010, προβλέπει κατοχύρωση δικαιώματος. Με ποιές προϋποθέσεις κατοχυρώνεις μέχρι τα 50 ή 55?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη triantafillidis vasilis

ΕΠΙΑΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΙΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 1984 ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΝΗΛΙΚΙΩΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ 26 ΙΟΝΙΟΥ 2008 ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ Μ.Τ.Ε.Ν.Σ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΩ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΜΕΧΡΙ 31-12-2010?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...