Προς το περιεχόμενο

Αίτηση καταχώρισης αποδεικτικού φορολογικής δήλωσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε βρε τα παιδιά.....

 

Δεν ξέρω αν το είδατε αλλά ξεκίνησε η: "Αίτηση καταχώρισης αποδεικτικού φορολογικής δήλωσης" (άρθρου 5 της 79752/30-12-2014 (ΦΕΚ 3623/Β/31-12-2014))

 

Αφορά όλες τις επιχειρήσεις (ατομικές, ΟΕ κλπ πλην κεφαλαιουχικές, πλην καλλιτεχνών, λογιστών κ μηχανικών...)

Φυσικά με αφορμή την υποβολή χρεώνεστε το τέλος (30€ ή 80€ ή κατά περίπτωση  ) και.... 10€ για την καταχώρηση του αριθμού της δήλωσης...

 

καλά ακούσατε .... 

 

Ευτυχώς δηλαδή που κατάργησαν την συνδρομή στα επιμελητήρια..... για να μας τα βάλουν από το ΓΕΜΗ...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο είναι το αποδεικτικό υποβολής της δήλωσης για μια ατομική επιχείρηση?

 

Διορθώνω: Με τι μαλακίες ασχολούμαστε?

http://www.e-thesprotias.gr/thesprotiaimages/OdigiesprosYpiresiesGEMIgiafpovoliaitisisapodeiktikouforologikisdilosis(2)_F17500.pdf

 

..και όπως έχω ξαναφέρει the torture neverstops....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λέω να τα στείλω αμέσως μετά τα αρχεία του ΕΤΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταβατζιλικια για αν παρουν λεφτά...θέλουν μου είχαν πει να ανεβάσουμε τη πρώτη σελίδα της δηλωσης (ε1) για τις ατομικές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Βρε βρε τα παιδιά.....

 

Δεν ξέρω αν το είδατε αλλά ξεκίνησε η: "Αίτηση καταχώρισης αποδεικτικού φορολογικής δήλωσης" (άρθρου 5 της 79752/30-12-2014 (ΦΕΚ 3623/Β/31-12-2014))

 

Αφορά όλες τις επιχειρήσεις (ατομικές, ΟΕ κλπ πλην κεφαλαιουχικές, πλην καλλιτεχνών, λογιστών κ μηχανικών...)

Φυσικά με αφορμή την υποβολή χρεώνεστε το τέλος (30€ ή 80€ ή κατά περίπτωση  ) και.... 10€ για την καταχώρηση του αριθμού της δήλωσης...

 

καλά ακούσατε .... 

 

Ευτυχώς δηλαδή που κατάργησαν την συνδρομή στα επιμελητήρια..... για να μας τα βάλουν από το ΓΕΜΗ...

 

Εκτος του τελους ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΜΕΡΙΔΑΣ ΓΕΜΗ θελουν ΚΑΙ την συνδρομη στο επιμελητηριο  (ΕΠΑΓΓ ΕΠΙΜΕΛ ΑΘΗΝΑΣ)διαφορετικα ΔΕΝ "ανοιγουν ' την προσβαση -δυνατοτητα να αποκτηση καποιος κωδικους ΓΕΜΗ μεσω ταχις, για την αναρτηση φορολ δηλωσης εαν δεν πληρωσης συνδρομη. ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ  ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ?  συνδιασμος νομων ?που προβλεπει υποχρεωση σε συνδρομη!

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ? ΚΑΤΙ   ΝΕΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος του τελους ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΜΕΡΙΔΑΣ ΓΕΜΗ θελουν ΚΑΙ την συνδρομη στο επιμελητηριο  (ΕΠΑΓΓ ΕΠΙΜΕΛ ΑΘΗΝΑΣ)διαφορετικα ΔΕΝ "ανοιγουν ' την προσβαση -δυνατοτητα να αποκτηση καποιος κωδικους ΓΕΜΗ μεσω ταχις, για την αναρτηση φορολ δηλωσης εαν δεν πληρωσης συνδρομη. ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ  ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ?  συνδιασμος νομων ?που προβλεπει υποχρεωση σε συνδρομη!

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ? ΚΑΤΙ   ΝΕΟ?

??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ζητάει το 30ευρώ+10 ευρώ αλλά στέλνεις κανονικά την αίτηση. Εκτυπώνεις τις ταυτότητες πληρωμής και πληρώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία που είχα με το τμήμα ΓΕΜΗ του Τεχνικου επιμ. Αθηνών μου είπε ότι πρέπει να εγραφούν στο γεμή και να ανεβάσουν αποδεικτικο φορολογικής δήλωσης και οι ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ:

Λογιστές, μηχανικοί, διαιτολόγοι, και γενικώς οι περισσότεροι που ασκούν παροχή υπηρεσιών εκτός καλλιτεχνών ,γιατρών και κάποιων ελαχίστων???????? άλλων.

1.Ισχύει κάτι τέτοιο για τους παρέχοντες αποκλειστικά παροχή υπηρεσιών?

2.Υπάρχει κάπου μια κατάσταση (εκτός από τον Ν 3419/2005 που έχω διαβάσει) που να κατανομάζει ακριβώς ποιοι απαλλάσονται?

3. Εάν μια από τις παραπάνω επιχειρήσεις που απαλλασόταν και εγράφηκε μπορεί να διαγραφεί τώρα και με ποιον τρόπο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία που είχα με το τμήμα ΓΕΜΗ του Τεχνικου επιμ. Αθηνών μου είπε ότι πρέπει να εγραφούν στο γεμή και να ανεβάσουν αποδεικτικο φορολογικής δήλωσης και οι ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ:

Λογιστές, μηχανικοί, διαιτολόγοι, και γενικώς οι περισσότεροι που ασκούν παροχή υπηρεσιών εκτός καλλιτεχνών ,γιατρών και κάποιων ελαχίστων???????? άλλων.

1.Ισχύει κάτι τέτοιο για τους παρέχοντες αποκλειστικά παροχή υπηρεσιών?

2.Υπάρχει κάπου μια κατάσταση (εκτός από τον Ν 3419/2005 που έχω διαβάσει) που να κατανομάζει ακριβώς ποιοι απαλλάσονται?

3. Εάν μια από τις παραπάνω επιχειρήσεις που απαλλασόταν και εγράφηκε μπορεί να διαγραφεί τώρα και με ποιον τρόπο?

Ευχαριστώ.

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ασχοληθείτε με αυτό συνάδελφοι;

 

Η προθεσμία είναι 2 μήνες από τη λήξη των δηλώσεων.

 

Λέω να μην ασχοληθώ προσωπικά... Θα εξαρτηθεί από τη συμμετοχή του κόσμου... Έχει ψάξει κανείς τι πρόστιμο προβλέπεται; Γιατί αν όχι, είμαι και εγώ με το όχι...

Είναι πολύ φθηνό τέχνασμα για να πάρουν λεφτά πάντως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποχρέωση αφορά τις ΑΤΟΜΙΚΕΣ επιχειρήσεις, τις ΟΕ, τις Ε.Ε., ΣΥΝΠΕ, Κοινοπραξίες, Αστικές Εταιρείες ΕΚΤΟΣ απο τις κεφαλαιουχικές (Α.Ε., ΕΠΕ, ΙΚΕ)

http://www.eeth.gr/news/341/9/upoxrewsi-upovolis-apodeiktikou-forologikis-dilwsis.html

Εγω προσωπικά έκανα εγγραφή στο Businessportal.gr όλους όσους είχαν ΓΕΜΗ.

Για να ελέγχω αν έχει πάρει αυτόματα ΓΕΜΗ ενας επαγγελματίας χρησιμοποιώ το παρακάτω λίνκ

https://www.businessregistry.gr/Publicity.aspx

Θα παρατηρήσετε οτι Δικηγόροι, Ιατροί, Φαρμακοποιοί, Μηχανικοί κ.α. που δεν είχαν υποχρέωση εγγραφής στα επαγγελματικά-εμπορικά-βιοτεχνικά επιμελητήρια, δεν έχουν λάβει αυτόματα ΓΕΜΗ. 
Μένει να διευκρινιστεί τι γίνεται με αυτούς. 

Για να "ανεβάσεις" το αποδεικτικό θέλει 10,00€ με την αίτηση και φυσικά να πληρωθεί η ετήσια συνδρομή (30,00€ για τις ατομικές)
Το ερώτημα που τίθεται είναι αν πρέπει να "ανεβάσω" την 1η σελίδα του Ε1 ως αποδεικτικό και αφορά επαγγελματία σύζυγο του υποχρέου, της οποίας το ΑΦΜ δεν φαίνεται στην σελίδα αυτή .... τι κάνουμε;

Προχειρότητα, προχειρότητα, προχειρότητα.... Μόνο και μόνο να τσιμπήσουν τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ασχοληθείτε με αυτό συνάδελφοι;

 

Η προθεσμία είναι 2 μήνες από τη λήξη των δηλώσεων.

 

Λέω να μην ασχοληθώ προσωπικά... Θα εξαρτηθεί από τη συμμετοχή του κόσμου... Έχει ψάξει κανείς τι πρόστιμο προβλέπεται; Γιατί αν όχι, είμαι και εγώ με το όχι...

Είναι πολύ φθηνό τέχνασμα για να πάρουν λεφτά πάντως....

Η προθεσμία είναι 2 μήνες μετά την υποβολή της δήλωσης, όχι από τη λήξη των δηλώσεων - σύμφωνα και με το link που παρέθεσε ο theodoros

 

http://www.eeth.gr/n...is-dilwsis.html

 

Σε επικοινωνία μου με ΕΕΘ, η απάντηση ήταν...."Δεν προβλέπεται πρόστιμο"!!!!! Όπως το πες....για τα φράγκα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποχρέωση αφορά τις ΑΤΟΜΙΚΕΣ επιχειρήσεις, τις ΟΕ, τις Ε.Ε., ΣΥΝΠΕ, Κοινοπραξίες, Αστικές Εταιρείες ΕΚΤΟΣ απο τις κεφαλαιουχικές (Α.Ε., ΕΠΕ, ΙΚΕ)

http://www.eeth.gr/news/341/9/upoxrewsi-upovolis-apodeiktikou-forologikis-dilwsis.html

Εγω προσωπικά έκανα εγγραφή στο Businessportal.gr όλους όσους είχαν ΓΕΜΗ.

Για να ελέγχω αν έχει πάρει αυτόματα ΓΕΜΗ ενας επαγγελματίας χρησιμοποιώ το παρακάτω λίνκ

https://www.businessregistry.gr/Publicity.aspx

Θα παρατηρήσετε οτι Δικηγόροι, Ιατροί, Φαρμακοποιοί, Μηχανικοί κ.α. που δεν είχαν υποχρέωση εγγραφής στα επαγγελματικά-εμπορικά-βιοτεχνικά επιμελητήρια, δεν έχουν λάβει αυτόματα ΓΕΜΗ. 

Μένει να διευκρινιστεί τι γίνεται με αυτούς. 

Για να "ανεβάσεις" το αποδεικτικό θέλει 10,00€ με την αίτηση και φυσικά να πληρωθεί η ετήσια συνδρομή (30,00€ για τις ατομικές)

Το ερώτημα που τίθεται είναι αν πρέπει να "ανεβάσω" την 1η σελίδα του Ε1 ως αποδεικτικό και αφορά επαγγελματία σύζυγο του υποχρέου, της οποίας το ΑΦΜ δεν φαίνεται στην σελίδα αυτή .... τι κάνουμε;

Προχειρότητα, προχειρότητα, προχειρότητα.... Μόνο και μόνο να τσιμπήσουν τα λεφτά.

 

Σκέφτομαι να ανεβάσω όλο το ε1 σε pdf, όπως βγαίνει από το gsis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ποια διαδικασία συνάδελφοι? 

 

Οι ατομικές δεν έχουν κωδικούς.... πρέπει να τις εγγράψουμε στο ΓΕΜΗ?  

 

Μπες businessportal.gr. Σε όσους πελάτες έλεγξα, μόνο οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες (όπως ορίζονταν με τον 2238/1994) δεν έχουν απογραφεί στο ΓΕΜΗ. Οι υπόλοιπες ατομικές τις βρήκα εγγεγραμμένες.

 

Για κωδικούς:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να ανεβάσω όλο το ε1 σε pdf, όπως βγαίνει από το gsis.

 

 

Το πρόβλημα συνάδελφε είναι τα προσωπικά δεδομένα. Δεν μπορεί ο κάθε υπάλληλος ΓΕΜΗ να έχει πρόσβαση στην φορολογική μου δήλωση.

Απο εκεί ξεκίνησε το θέμα, τα προσωπικά δεδομένα. Ειδάλλως θα πέρναν τα στοιχεία απευθείας απο την ΔΗΛΕΔ.

Ξαναλέω όμως.. Ποιο είναι το αποδεικτικό;

Αν θεωρήσουμε οτι είναι η 1η σελίδα απο τις 5 του Ε1 (TAXIS) εκεί δεν φαίνεται το ΑΦΜ της συζύγου, σε περίπτωση που αυτή είναι η επαγγελματίας που υποχρεούται στην υποβολή.

Οποιαδήποτε άλλη σελίδα του Ε1 περιέχει προσωπικά δεδομένα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσε η ΓΓΠΣ να στειλει ενα αρχειο ανα ΑΦΜ και ανα αριθμο καταχωρησης στο ΓΕΜΗ.

 

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΙΣ ΣΥΖΥΓΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΤΟΜΙΚΗ - ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΙΚΑΝΟΥΣ

 

Δηλαδη για μια απλη δηλωση που κανουμε, μπαινουν του κοσμου τα φιλτρα,

σιγα το δυσκολο...

 

ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΒΕΒΑΙΑ Η... ΓΡΑΜΜΟΓΡΑΦΗΣΗ!!!!! :P

 

Ας το προτεινουν οι εκπροσωποι μας στον Αλεξιαδη, λογικος φαινεται...

(για ικανος δεν ξερω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ;;;

ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ 100-0 ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΧΤΗΚΑΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

 

ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;

ΜΕ ΤΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΕΝΦΙΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΧΑΣΟΥΜΕ;

ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ;

 

ΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΖΟΝΤΑΝ ΣΕ ΑΜΟΙΒΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΞΕΝΥΧΤΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΑΣ ΖΩΗ

 

ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ;;;

ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ 100-0 ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΧΤΗΚΑΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

 

ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;

ΜΕ ΤΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΕΝΦΙΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΧΑΣΟΥΜΕ;

ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ;

 

ΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΖΟΝΤΑΝ ΣΕ ΑΜΟΙΒΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΞΕΝΥΧΤΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΑΣ ΖΩΗ

 

ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ;

Ποτέ έχουμε γίνει σκλαβάκια στις ορέξεις οποιουδήποτε και περισσότερο των ιδίων μας των πελατών, με τη φαγωμάρα, τον κακό ανταγωνισμό την αμετροέπεια που μας διακρίνει και πώς θα πάρουμε τον πελάτη του συναδέρφου για 5 ευρώ. Απλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

μήπως έχει κανείς υπόψη του τι γίνεται με τους διαιτολόγους και το ΓΕΜΗ?

Έχει γίνει αυτόματα εγγραφή αλλά βρήκα αυτό αρ. πρωτ.221/22,4,2015 και αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να γίνει διαγραφή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Βρε παλουκάρια (επειδή ότι θυμάμαι χαίρομαι :) )

 

Έχετε κανένα νέο από αυτό το στόρι ????

 

Έχετε στείλει τίπουτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...