Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ασφάλιση στο ΙΚΑ εταίρου ΟΕ και απαλλαγή εισφορών ΟΑΕΕ ?


CHRIST

Ερώτηση

Καλησπέρα. Γνωρίζετε εάν μια εταιρεία ΟΕ (φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης ) μπορεί να ασφαλίζει τον ένα εταίρο στο ΙΚΑ λόγω διδασκαλίας (καθηγητής) και να έχει αυτός απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ ? (νέος ασφαλισμένος) Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα στο ΙΚΑ και στην εφορία και να θεωρηθούν κέρδη της εταιρείας ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Παρόμοια περίπτωση, προχθές ήμουν στο ΤΕΒΕ και κοπέλα που δουλεύει σε φροντιστήριο με 20 ημ.εργ. το μήνα εδώ και μια 5ετία πέρνει απαλλαγή απο το ΟΑΕΕ, τώρα λένε οχι, πρέπει υποχρεωτικά να είναι στις 25 ημ.εργ. αλλιώς θα πληρώνει και ανάλογες εισφορές στο ΟΑΕΕ, δεν τις δίνουν πλέον απαλλαγή, περιμένουν και αυτοί οριστικές νέες αποφάσεις, απο που να πιάσεις και που να δέρνεις όλα ενα μπάχαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρόμοια περίπτωση, προχθές ήμουν στο ΤΕΒΕ και κοπέλα που δουλεύει σε φροντιστήριο με 20 ημ.εργ. το μήνα εδώ και μια 5ετία πέρνει απαλλαγή απο το ΟΑΕΕ, τώρα λένε οχι, πρέπει υποχρεωτικά να είναι στις 25 ημ.εργ. αλλιώς θα πληρώνει και ανάλογες εισφορές στο ΟΑΕΕ, δεν τις δίνουν πλέον απαλλαγή, περιμένουν και αυτοί οριστικές νέες αποφάσεις, απο που να πιάσεις και που να δέρνεις όλα ενα μπάχαλο

Γιατί....??????

Το δικαιολογήσανε με νόμο εγκύκλιο ή καμιά άλλη διάταξη...??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρόμοια περίπτωση, προχθές ήμουν στο ΤΕΒΕ και κοπέλα που δουλεύει σε φροντιστήριο με 20 ημ.εργ. το μήνα εδώ και μια 5ετία πέρνει απαλλαγή απο το ΟΑΕΕ, τώρα λένε οχι, πρέπει υποχρεωτικά να είναι στις 25 ημ.εργ. αλλιώς θα πληρώνει και ανάλογες εισφορές στο ΟΑΕΕ, δεν τις δίνουν πλέον απαλλαγή, περιμένουν και αυτοί οριστικές νέες αποφάσεις, απο που να πιάσεις και που να δέρνεις όλα ενα μπάχαλο

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ !!!

OAEE emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ !!!

OAEE emp.

Φτου φτου φτου.... μακριά από μας......... Αν και, όλα πρέπει να τα περιμένουμε..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισχύει δεν ισχύει, ήμουν εκεί και το άκουσα το είδα, και συγκεκριμένα στο ΤΕΒΕ του Φοίνικα Θεσ/νίκης, κάποτε τις έλεγε δίνανε και με 3 και 5 και 8 και 10 κτλ ημ.εργασίας, τώρα θέλουν 25αρια, και ΔΕΝ της έδωσαν, συγκεκριμένα της "συμβούλεψαν" να της δώσουν βεβαίωση οφειλής να μπεί σε ρύθμιση και όταν βγουν οι τελικές αποφάσεις και δουν οτι πράγματι δικαιούτε να ισχύει η εξαίρεσή της μετά θα κάνει "ένσταση" και ΑΝ δικαιωθεί ότι δικαιούτε τις απαλλαγές οκ θα συνεχίσει άν οχι τότε θα πληρώσει τις χρονιές, το όλο θέμα ήταν ότι ήθελε την απαλλαγή, για να πάρει βεβαίωση να θεωρήσει,πέρυσι πρόπερσι πήρε, φέτος δεν της έδωσαν, τα είδα τα ένσημά της ήταν 20αρια εκτός απο 2 μήνες που έλειπε και ήταν λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισχύει δεν ισχύει, ήμουν εκεί και το άκουσα το είδα, και συγκεκριμένα στο ΤΕΒΕ του Φοίνικα Θεσ/νίκης, κάποτε τις έλεγε δίνανε και με 3 και 5 και 8 και 10 κτλ ημ.εργασίας, τώρα θέλουν 25αρια, και ΔΕΝ της έδωσαν, συγκεκριμένα της "συμβούλεψαν" να της δώσουν βεβαίωση οφειλής να μπεί σε ρύθμιση και όταν βγουν οι τελικές αποφάσεις και δουν οτι πράγματι δικαιούτε να ισχύει η εξαίρεσή της μετά θα κάνει "ένσταση" και ΑΝ δικαιωθεί ότι δικαιούτε τις απαλλαγές οκ θα συνεχίσει άν οχι τότε θα πληρώσει τις χρονιές, το όλο θέμα ήταν ότι ήθελε την απαλλαγή, για να πάρει βεβαίωση να θεωρήσει,πέρυσι πρόπερσι πήρε, φέτος δεν της έδωσαν, τα είδα τα ένσημά της ήταν 20αρια εκτός απο 2 μήνες που έλειπε και ήταν λιγότερα.

Ρώτησες μήπως που το στηρίζουνε αυτό το νέο φρούτο...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι δυστυχώς δεν το ρώτησα, ήμουν για άλλη δουλειά άλλωστε εκεί και βιαζόμουν πολύ, είπα την κοπέλα να το ψάξει με το λογιστή της, δεν μπόρεσα να ασχοληθώ, αν και θα το ήθελα πολύ γιατί με ενδιαφέρει το θέμα, έχω πελάτη που είναι σε ΟΕ και δουλεύει [νεος ασφαλ.] ασφαλ.ΙΚΑ αλλού, κάποια στιγμή θα βρεθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα και μπροστά μου, αν κάποιος έχει κάτι δεδομένο/ σίγουρο θα ήθελα να το ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν .... ! είπα θα βρεθεί μπροστά μου και όντως βρέθηκε, (δεν έλεγα για λόττο καλύτερα) πήγα και ζήτησα ενημερώτητα θεώρησης για τον πελάτη μου, δεν μου έδωσαν, μου είπαν ακριβώς όλα τα παραπάνω που είχα αναφέρει για την κοπελιά, αν δεν είναι 25αρια δεν δίνουν εξαίρεση, το αποτέλεσμα? ζητάνε παρακαλώ όλες τις προηγούμενες εισφορές, και μιλάμε για αρκετά λεφτά τώρα, (18.000,00 ευρώ το τεβε παρακαλώ) τζάμπα τα ένσημα του ικα τόσα χρόνια, τζάμπα οι εξαιρέσεις, φυσικά ο πελάτης μου είναι αποφασισμένος να κινηθεί δικαστικά, .... η νεκροψία θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν .... ! είπα θα βρεθεί μπροστά μου και όντως βρέθηκε, (δεν έλεγα για λόττο καλύτερα) πήγα και ζήτησα ενημερώτητα θεώρησης για τον πελάτη μου, δεν μου έδωσαν, μου είπαν ακριβώς όλα τα παραπάνω που είχα αναφέρει για την κοπελιά, αν δεν είναι 25αρια δεν δίνουν εξαίρεση, το αποτέλεσμα? ζητάνε παρακαλώ όλες τις προηγούμενες εισφορές, και μιλάμε για αρκετά λεφτά τώρα, (18.000,00 ευρώ το τεβε παρακαλώ) τζάμπα τα ένσημα του ικα τόσα χρόνια, τζάμπα οι εξαιρέσεις, φυσικά ο πελάτης μου είναι αποφασισμένος να κινηθεί δικαστικά, .... η νεκροψία θα δείξει

Γίνομαι κουραστικός, αλλά τους είπες σε ποια διάταξη τα βασίζουν όλα αυτά..???

Γιατί τη πέρυσι δίνανε και φέτος όχι..?? Τι άλλαξε..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι δεν είσαστε κουραστικός... δικιά μου παράλειψη συγνώμη

Θεσσαλονίκη 01/02/2010

Ο.Α.Ε.Ε.

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ΚΕΝΤΡ.ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: Α' ΤΟΜΕΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΤΜΗΜΑ: ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ & ΕΣΟΔΩΝ

ΤΑΧ.Δ/ΣΗ: 26ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 8Α

54627 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΤΗΛ.: 2310 567806

ΑΡΜ.: Γρ.Προϊστάμενου

FAX: 2310 536103

Αριθ.πρωτ.Β1717

Βαθμός πρωτ.ΕΠΕΙΓΟΝ

ΠΡΟΣ: Τμήμα ΟΑΕΕ Τούμπας

Τμήμα ΟΑΕΕ Νεάπολης

Τμήμα ΟΑΕΕ Συντριβανίου

Τμήμα ΟΑΕΕ 25ης Μαρτίου

Τμήμα ΟΑΕΕ Φοίνικα

Τμήμα ΟΑΕΕ Πολυγύρου

ΘΕΜΑ: " Δίνονται πληροφορίες που αφορούν την εφαρμογή του άρθρου 39 του Ν. 2084/92

για επιλογή φορέα "νέων" ασφαλισμένων".

Σχετ.: υπ' αριθ. Β11238/02-09-08 εγγ.Τμ.ΟΑΕΕ Ασφάλισης & Εσόδων

υπ' αριθ. ΔΙΑΣΦ/Φ14/2/2535/22-01-10 εγγ.Δ/νσης ΟΑΕΕ Ασφάλισης-Τμ.Ασφάλισης &

Εσόδων.

Σας διαβιβάζουμε το υπ' αριθ. ΔΙΑΣΦ/Φ14/2/2535/22-01-10 εγγ .Δ/νσης ΟΑΕΕ

ασφάλισης-τμ.ασφάλισης & εσόδων όπου διευκρινίζεται ότι σύμφωνα με τις διατάξεις

του ΠΔ 258/05 (αρθ.11) και του Ν.2556/97 (αρθ.16), ο αριθμός των ημερομισθίων

που θα πρέπει να έχει στην ασφάλισή του άλλου φορέα ο "Νέος" ασφαλισμένος για να

έχει δυνατότητα επιλογής, είναι τα εικοσιπέντε (25) ημερομίσθια μηνιαία, αφού ο ΟΑΕΕ

και με μια ημέρα εργασίας το μήνα τον υποχρεώνει στην καταβολή εισφοράς για ολόκληρο μήνα.

Παρακαλούμε να ενεργείτε εφεξής σύμφωνα με τα οριζόμενα ενώ εκδοθείσες διοικητικές

πράξεις εξαίρεσης, εφόσον δεν έχει παρέλθει, το κρίσιμο διάστημα της 5ετίας απο την έκδοση

αυτών, να ανακληθούν και να αναζητηθούν οι εισφορές ως οφειλέμενες και στους δύο κλάδους.

Αυτάαα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι δεν είσαστε κουραστικός... δικιά μου παράλειψη συγνώμη

Θεσσαλονίκη 01/02/2010

Ο.Α.Ε.Ε.

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ΚΕΝΤΡ.ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: Α' ΤΟΜΕΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΤΜΗΜΑ: ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ & ΕΣΟΔΩΝ

ΤΑΧ.Δ/ΣΗ: 26ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 8Α

54627 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΤΗΛ.: 2310 567806

ΑΡΜ.: Γρ.Προϊστάμενου

FAX: 2310 536103

Αριθ.πρωτ.Β1717

Βαθμός πρωτ.ΕΠΕΙΓΟΝ

ΠΡΟΣ: Τμήμα ΟΑΕΕ Τούμπας

Τμήμα ΟΑΕΕ Νεάπολης

Τμήμα ΟΑΕΕ Συντριβανίου

Τμήμα ΟΑΕΕ 25ης Μαρτίου

Τμήμα ΟΑΕΕ Φοίνικα

Τμήμα ΟΑΕΕ Πολυγύρου

ΘΕΜΑ: " Δίνονται πληροφορίες που αφορούν την εφαρμογή του άρθρου 39 του Ν. 2084/92

για επιλογή φορέα "νέων" ασφαλισμένων".

Σχετ.: υπ' αριθ. Β11238/02-09-08 εγγ.Τμ.ΟΑΕΕ Ασφάλισης & Εσόδων

υπ' αριθ. ΔΙΑΣΦ/Φ14/2/2535/22-01-10 εγγ.Δ/νσης ΟΑΕΕ Ασφάλισης-Τμ.Ασφάλισης &

Εσόδων.

Σας διαβιβάζουμε το υπ' αριθ. ΔΙΑΣΦ/Φ14/2/2535/22-01-10 εγγ .Δ/νσης ΟΑΕΕ

ασφάλισης-τμ.ασφάλισης & εσόδων όπου διευκρινίζεται ότι σύμφωνα με τις διατάξεις

του ΠΔ 258/05 (αρθ.11) και του Ν.2556/97 (αρθ.16), ο αριθμός των ημερομισθίων

που θα πρέπει να έχει στην ασφάλισή του άλλου φορέα ο "Νέος" ασφαλισμένος για να

έχει δυνατότητα επιλογής, είναι τα εικοσιπέντε (25) ημερομίσθια μηνιαία, αφού ο ΟΑΕΕ

και με μια ημέρα εργασίας το μήνα τον υποχρεώνει στην καταβολή εισφοράς για ολόκληρο μήνα.

Παρακαλούμε να ενεργείτε εφεξής σύμφωνα με τα οριζόμενα ενώ εκδοθείσες διοικητικές

πράξεις εξαίρεσης, εφόσον δεν έχει παρέλθει, το κρίσιμο διάστημα της 5ετίας απο την έκδοση

αυτών, να ανακληθούν και να αναζητηθούν οι εισφορές ως οφειλέμενες και στους δύο κλάδους.

Αυτάαα.....

Παιδιά, έχουμε θέμα.... Σοβαρό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάτι πρέπει να γίνει με τις μ@λ@κίες του ΟΑΕΕ..............

Νόμος 2084/1992

Άρθρο 39

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε' Λοιπές διατάξεις

1. Υποχρεωτική ασφάλιση επιτρέπεται σε ένα φορέα κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο, ένα φορέα επικουρικής ασφάλισης, ένα φορέα ασφάλισης ασθένειας και ένα φορέα ασφάλισης πρόνοιας.

2. Τα πρόσωπα, για τα οποία προβλέπεται από τις ισχύουσες διατάξεις υποχρεωτική ασφάλιση σε περισσότερους του ενός ασφαλιστικούς φορείς, ασφαλίζονται υποχρεωτικά σε ένα φορέα, τον οποίο επιλέγουν με δήλωσή τους, που υποβάλλεται κάθε φορά σε όλους τους αρμόδιους φορείς και τους οικείους εργοδότες, εντός έξι (6) μηνών από την ανάληψη της δεύτερης απασχόλησης - μισθωτής ή αυτοαπασχόλησης - ή την απόκτηση της ιδιότητας.

Σε περίπτωση μη υποβολής δήλωσης εντός της παραπάνω προθεσμίας η υποχρεωτική ασφάλιση χωρεί στο φορέα που υπάγεται η κατά το πρώτον αναληφθείσα μισθωτή απασχόληση ή αυταπασχόληση ή η ιδιότητα, με εξαίρεση την ασφάλιση στο Ταμείο Συντάξεων και Αυτασφαλίσεως Υγειονομικών και στο Ταμείο Συντάξεων Μηχανικών και Εργοληπτών δημοσίων έργων, η οποία είναι υποχρεωτική.

Προκειμένου για πρόσωπα τα οποία μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος δεν έχουν προβεί σε επιλογή ή έχουν απωλέσει το σχετικό δικαίωμα, καθώς και για τα πρόσωπα της παρ. 2 του άρθρου 2 του ν. 2335/1995 η εξάμηνη προθεσμία αρχίζει από την ισχύ του νόμου αυτού, τυχόν δε καταβληθείσες μέχρι την υποβολή της δήλωσης επιλογής ασφαλιστικές εισφορές στο φορέα που δεν επιλέγεται, δεν επιστρέφονται.

Όλα τα παραπάνω πρόσωπα ασφαλίζονται υποχρεωτικά στους φορείς ασθένειας, επικουρικής ασφάλισης και πρόνοιας που αντιστοιχούν στο συνταξιοδοτικό φορέα κύριας ασφάλισης επιλογής τους. Εάν το ασφαλιστικό καθεστώς επιλογής δεν περίλαμβάνει όλους τους κλάδους ασφάλισης, οι οποίοι υφίστανται στο ασφαλιστικό καθεστώς. στο οποίο τα παραπάνω πρόσωπα μπορούσαν να υπαχθούν λόγω ιδιότητας ή μισθωτής απασχόλησης ή αυτοαπασχόλησης τότε τα πρόσωπα αυτά, ως προς τους ελλείποντες κλάδους, ασφαλίζονται υποχρεωτικά στους αντίστοιχους κλάδους του ασφαλιστικού καθεστώτος στο οποίο μπορούσαν να υπαχθούν λόγω ιδιότητας ή μισθωτής απασχόλησης ή αυτοαπασχόλησης".

Εφόσον επιθυμούν, τα πρόσωπα αυτά δύνανται να ασφαλιστούν προαιρετικά και σε περισσότερους του ενός φορείς, αν αυτό προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία, ύστερα από σχετική αίτηση που υποβάλλεται στον αρμόδιο φορέα εντός της παραπάνω εξάμηνης προθεσμίας. Στην περίπτωση αυτή υποχρεούνται στην καταβολή του συνόλου των ασφαλιστικών εισφορών ασφαλισμένου, εργοδότη και Κράτους των προβλεπομένων από τις ισχύουσες διατάξεις για τον οικείο φορέα".

3. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, επιλύεται κάθε αμφισβήτηση που θα προκύψει από την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου αυτού και ρυθμίζεται κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια.

Που στον άνεμο λέει ότι αν δεν ασφαλίζεσαι για όλα τα ημερομίσθια του μήνα, τότε χωρεί ασφάλιση σε 2 ασφαλιστικούς φορείς..???? Δεν πήραν το μάθημά τους, πάλι νομοθετούν με εγκυκλίους, παραβαίνοντας τις διατάξεις νόμων...??? Ποιοι νομίζουν πως είναι...???

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος και πουθενά δεν αναφέρει τις μ@λ@κίες του ΟΑΕΕ, η μοναδική περίπτωση που υπάγεται κάποιος στην υποχρεωτική ασφάλιση 2 κύριων ταμείων είναι μόνο για επιμέρους κλάδους ασφάλισης.... Τίποτε άλλο..................

Πως τα κατάφερε πάλι ο ΟΑΕΕοεοεοεοε, φωστήρες...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βαριέμαι να το σχολιάσω

Αφού δεν μπορούν ας κλείσουν το μαγαζί να ησυχάσουμε επιτέλους

ΕΓΚ.ΟΑΕΕ/ΤΕΒΕ.91/02.12.04

2. Επιλογήασφαλιστικού φορεά σε περίπτωση μειωμένης ή εποχιακής απασχόλησης που ταημερομίσθια υπολογίζονται σε όλο το έτος (π.χ. ρητινοσυλλέκτες) (έγγραφο Φ.10035/8781/370/2004της ΓΓΚΑ)

Οι διατάξεις του άρθρου 39 του Ν.2084/1992, όπως αντικαταστάθηκαν από το άρθρο16, παρ. 1 του Ν.2556/1997, έχουν εφαρμογή σε όλους τους ασφαλισμένους όλων τωνασφαλιστικών οργανισμών, ανεξάρτητα από το αν παρέχουν πλήρη ή μειωμένηαπασχόληση (ωρομίσθιοι καθηγητές, ρητινοσυλλέκτες κ.λπ.).<br style="mso-special-character:line-break">

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας βρει ένας την ΔΙΑΣΦ/Φ14/2/2535/22-01-10 εγκύκλιο Δ/νσης ΟΑΕΕ Ασφάλισης ..

αυτή προφανώς είναι η πέτρα του σκανδάλου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας βρει ένας την ΔΙΑΣΦ/Φ14/2/2535/22-01-10 εγκύκλιο Δ/νσης ΟΑΕΕ Ασφάλισης ..

αυτή προφανώς είναι η πέτρα του σκανδάλου..

Θαναση δεν ειναι καν εγκυκλιος....εγγραφο ειναι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι δεν είσαστε κουραστικός... δικιά μου παράλειψη συγνώμη

Θεσσαλονίκη 01/02/2010

Ο.Α.Ε.Ε.

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ΚΕΝΤΡ.ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: Α' ΤΟΜΕΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΤΜΗΜΑ: ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ & ΕΣΟΔΩΝ

ΤΑΧ.Δ/ΣΗ: 26ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 8Α

54627 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΤΗΛ.: 2310 567806

ΑΡΜ.: Γρ.Προϊστάμενου

FAX: 2310 536103

Αριθ.πρωτ.Β1717

Βαθμός πρωτ.ΕΠΕΙΓΟΝ

ΠΡΟΣ: Τμήμα ΟΑΕΕ Τούμπας

Τμήμα ΟΑΕΕ Νεάπολης

Τμήμα ΟΑΕΕ Συντριβανίου

Τμήμα ΟΑΕΕ 25ης Μαρτίου

Τμήμα ΟΑΕΕ Φοίνικα

Τμήμα ΟΑΕΕ Πολυγύρου

ΘΕΜΑ: " Δίνονται πληροφορίες που αφορούν την εφαρμογή του άρθρου 39 του Ν. 2084/92

για επιλογή φορέα "νέων" ασφαλισμένων".

Σχετ.: υπ' αριθ. Β11238/02-09-08 εγγ.Τμ.ΟΑΕΕ Ασφάλισης & Εσόδων

υπ' αριθ. ΔΙΑΣΦ/Φ14/2/2535/22-01-10 εγγ.Δ/νσης ΟΑΕΕ Ασφάλισης-Τμ.Ασφάλισης &

Εσόδων.

Σας διαβιβάζουμε το υπ' αριθ. ΔΙΑΣΦ/Φ14/2/2535/22-01-10 εγγ .Δ/νσης ΟΑΕΕ

ασφάλισης-τμ.ασφάλισης & εσόδων όπου διευκρινίζεται ότι σύμφωνα με τις διατάξεις

του ΠΔ 258/05 (αρθ.11) και του Ν.2556/97 (αρθ.16), ο αριθμός των ημερομισθίων

που θα πρέπει να έχει στην ασφάλισή του άλλου φορέα ο "Νέος" ασφαλισμένος για να

έχει δυνατότητα επιλογής, είναι τα εικοσιπέντε (25) ημερομίσθια μηνιαία, αφού ο ΟΑΕΕ

και με μια ημέρα εργασίας το μήνα τον υποχρεώνει στην καταβολή εισφοράς για ολόκληρο μήνα.

Παρακαλούμε να ενεργείτε εφεξής σύμφωνα με τα οριζόμενα ενώ εκδοθείσες διοικητικές

πράξεις εξαίρεσης, εφόσον δεν έχει παρέλθει, το κρίσιμο διάστημα της 5ετίας απο την έκδοση

αυτών, να ανακληθούν και να αναζητηθούν οι εισφορές ως οφειλέμενες και στους δύο κλάδους.

Αυτάαα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε πετάξου μια στιγμή.. γιατί εγώ δεν προλαβαίνω.. Σατωβριάνδου κάτι είναι..smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΕΒΕ 91/02.12.05

Διαδικασία εξαίρεσης των Ασφ/νων από την υποχρεωτική ασφάλιση του ΟΑΕΕ ΤΕΒΕ

Διαδικασία εξαίρεσης των Ασφ/νων από την υποχρεωτική ασφάλιση του ΟΑΕΕ ΤΕΒΕ

Εγκύκλιος ΤΕΒΕ 91/2.12.2005

ΣΧΕΤ.: Εγκύκλιοι 46/92, 33/95, 46/95, 27/97, 19/98, 16/99 & 33/01

1.- Επειδή με την ακολουθούμενη έως τώρα διαδικασία εξαίρεσης από την υποχρεωτική ασφάλιση του ΟΑΕΕ - ΤΕΒΕ των νέων ασφαλισμένων, έχει διαπιστωθεί αδυναμία ελέγχου της ασφαλιστικής εξέλιξης, των προσώπων αυτών από τις αρμόδιες περιφερειακές μας υπηρεσίες, για τον λόγο αυτό καθιερώνεται από 1.1.05 νέα διαδικασία εξαίρεσης ως ακολούθως:

..........

Σε κάθε περίπτωση για την εφαρμογή του άρθρου 39 του Ν. 2084/1992, όπως ισχύει σήμερα, για να χορηγηθεί βεβαίωση εξαίρεσης από τον ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ θα πρέπει να προσκομίζεται ανάλογη βεβαίωση από τον άλλο φορέα ασφάλισης από την οποία να προκύπτει ότι υπάγεται στις εν λόγω διατάξεις.

Στις περιπτώσεις ασφ/νων στο ΙΚΑ, οι οποίοι πριν την ασφάλισή τους στον ΟΑΕΕ- ΤΕΒΕ, έχουν απογραφεί στα Μητρώα ΙΚΑ ή έχουν εκδόσει καρτέλα ασφάλισης πριν την 1.1.93 ενώ τα επικολληθέντα ένσημα είναι μετά την 1.1.93 θα ζητείται από τις υπηρεσίες μας σχετική βεβαίωση ΙΚΑ με την οποία θα διευκρινίζεται εάν πρόκειται για παλαιό ή νέο ασφ/νο και σύμφωνα με την απάντηση ΙΚΑ θα εγγράφεται στον ΟΑΕΕ- ΤΕΒΕ με τον ίδιο χαρακτηρισμό.

2.- Επιλογή ασφαλιστικού φορέα σε περίπτωση μειωμένης ή εποχιακής απασχόλησης που τα ημερομίσθια υπολογίζονται σε όλο το έτος (π.χ. ρητινοσυλλέκτες). (έγγρ. Γ.Γ.Κ.Α αρ. Φ10035/8781/370/04)

Οι διατάξεις του άρθρου 39 του Ν. 2084/ 92, όπως αντικαταστάθηκαν από το άρθρο 16 παρ. 1 του Ν. 2556/97, έχουν εφαρμογή σε όλους τους ασφαλισμένους όλων των ασφαλιστικών Οργανισμών, ανεξάρτητα από το αν παρέχουν πλήρη ή μειωμένη απασχόληση (ωρομίσθιοι καθηγητές, ρητινοσυλλέκτες κ.λπ.).

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/167

...εκτος απο ανεγκεφαλοι ειναι και προκλητικοι ετσι?? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε πετάξου μια στιγμή.. γιατί εγώ δεν προλαβαίνω.. Σατωβριάνδου κάτι είναι..smile.gif

οχι δε παω...γιατι αν παω θα γινεις της Τζουλιας και της Μαριαννας μαζι

..με περιπολικο θα φυγω απο κει περα

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω με πόσα περιπολικά ή μεραρχίες πρέπει ο καθένας μας να βγεί απο εκεί μέσα, συνάδελφος σήμερα μου έλεγε ότι

άκουσε σε πρωινάδικο [δεν ξερω ποιανού γιατί προσωπικά τα απεχθάνομαι] ότι θα ζητηθούν αναδρομικά οι εισφορές

οχι της τελευταίας 5ετίας αλλά απο το '93 και μετά, θέλω να πιστεύω ότι είναι καθαρά ράδιο αρβύλα, μιλάμε για πολλά λεφτά,

θα τρελλάνουν πολύ κόσμο, όλο αυτό το θεωρώ αντισυνταγματικό, και οι τελικές αποφάσεις θα δωθούν απο Σεπτέμβριο,

όπως και να το διαβάσω απο όποια πλευρά και να το δω πρόκειτε για πάρα πολλές χιλιάδες ευρώ, ποιος θα πληρώσει

τόσα λεφτα, θα αρχίσει ο κόσμος να αυτοκτονεί, πως να πληρωθούν τόσες εισφορές? και μάλιστα με προσαυξήσεις,

το τεβε έχει καταντήσει χειρότερο και απο τις τράπεζες.... "αποφασίζω και διατάζω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη επισκέπτης vag

Αγαπητοί φίλοι, βλέπω ότι η συζήτηση για το θέμα αυτό έχει σταματήσει εδώ και καιρό, ΩΣΤΟΣΟ μόλις έγινα θύμα του παραπάνω εγγράφου του ΟΑΕΕ.

Παρόλο που έπαιρνα εξαίρεση ασφάλισης από ΟΑΕΕ τα τελευταία χρόνια, η πρόσφατη αίτησή μου για εξαίρεση απορρίφθηκε (ΟΑΕΕ Ηράκλειο Κρήτης) γιατί λέει είχα τους τελευταίους μήνες μόνον 17 ημέρες ασφάλισης στο ΙΚΑ και, επιπλέον, μου ζητούν να πληρώσω εισφορές για τους τελευταίους 5 μήνες.

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με αυτό το ζήτημα και πως πρέπει να αντιδράσω;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας

Η συζήτηση μπορεί να σταμάτησε εδώ και καιρό αλλά όχι οι προσπάθειες,

όχι μην γίνεστε θύμα του κάθε εγγράφου, εμείς κάναμε αιτήσεις, ενστάσεις, χαρτιά

από εδω χαρτιά απο εκεί, σφραγίδες, ώρες αναμονής και κούρασης, και όλα όσα

απαιτεί το ελληνικό χαρτοβασίλειο, μιλάμε για πολύ τρέξιμο και τελικά πάρθηκε η εξαίρεση.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν καταλαβα καλα ασφαλισμενος στο ΙΚΑ που θελει να γινει εταιρος σε ΟΕ απαλλασεται συνολικα απο τις εισφορες στον ΟΑΕΕ(με 25 ενσημα το μηνα)?

Και ενα δευτερο ερωτημα.

Ομμορυθμος εταιρος που ειναι ασφαλισμενος στον ΟΑΕΕ (σε νησι κατω των 3100 κατοικων)μπορει να επιλεξει ΟΓΑ και να απαλλαγει απο τις εισφορες στον ΟΑΕΕ?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιάννης

Χαιρετώ την ομίγυρη.

Το ερώτημα είναι ...

ένας εκκαθαριστής ΕΠΕ πρέπει να είναι και ασφαλισμένος σε φορέα ασφάλισης επαγγελματιών???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...