Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ


επισκέπτη XRHSTOS

Ερώτηση

ΕΙΜΑΙ 33ΕΤΩΝ ΑΝΥΠΑΝΤΡΟΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Ε’ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ 80τ.μ 30 ΕΤΩΝ 1ος ΟΡΟΦΟΣ . ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΧΤΙΣΟΥΝ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΕ ΧΩΡΙΟ ΤΙΣ ΔΡΑΜΑΣ 90 τ.μ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΝΩ ΤΩΝ 60 .ΘΕΛΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΤΙΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΕ ΜΕΝΑ . ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΣΕ ΜΕΝΑ . ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΟΥΤΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΜΟΥ ΑΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2. ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ( ΜΕ ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ?) ΠΟΙΟΣ Ο ΦΟΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΞΟΔΑ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΕΙΜΑΙ 33ΕΤΩΝ ΑΝΥΠΑΝΤΡΟΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Ε’ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ 80τ.μ 30 ΕΤΩΝ 1ος ΟΡΟΦΟΣ . ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΧΤΙΣΟΥΝ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΕ ΧΩΡΙΟ ΤΙΣ ΔΡΑΜΑΣ 90 τ.μ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΝΩ ΤΩΝ 60 .ΘΕΛΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΤΙΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΕ ΜΕΝΑ . ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΣΕ ΜΕΝΑ . ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΟΥΤΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΜΟΥ ΑΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2. ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ( ΜΕ ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ?) ΠΟΙΟΣ Ο ΦΟΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΞΟΔΑ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Ένας συμβολαιογράφος θα σε κατατοπίσει λεπτομερέστερα για τα ακριβή ποσα,που

θα πληρώσεις σε περίπτωση πρώτης Α κατοικίας (πλήρης κυριότητα) η σε περίπτωση

μεταβίβασης μόνο της ψιλής κυριότητας ή ακόμα-ακόμα και της επικαρπίας σε σένα.

Αν ανατρέξεις όμως στα θέματα του site θα βρεις πολλά άρθρα για το θέμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΚΡΙΒΗ ΕΞΟΔΑ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΑΛΛΑ SITE ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥ . ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο μόνος τρόπος για να βρεις περίπου τα έξοδα της γονικής παροχής

είναι να μπεις στο πρόγραμμα των αντικειμενικών αξιών

και να καταφέρεις να προσδιορίσεις μόνος σου την αξία

του ακινήτου που μεταβιβάζεται.

όταν καταφέρεις να το κάνεις αυτό, υπολόγισε δικαιώματα συμβ/φου λίγο παραπάνω από 1,2% επί του άνω ποσού

και δικαιώματα ταμείου νομικών 0,775% επί του άνω ποσού.

υπόψιν ότι για να καταφέρεις να βγάλεις την αξία πρέπει να ξέρεις

1) ημ/νια έκδοσης άδειας οικοδομής

2) αν υπάρχει καλοριφέρ ή όχι

3) καθαρά τετραγωνικά μέτρα

4) οδό και δήμο

5) αν είναι γωνιακό ή αν βλέπει σε ακάλυπτο χώρο

6) όροφο

αν δεν μπορείς να το βγάλεις από μόνος σου αναγκαστικά θα αποτανθείς σε συμβ/φο

έτσι κι αλλιώς αυτοί έχουν το μαχαίρι, αυτοί και το πεπόνι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...