Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ ΑΠΟΛΥΣΗΣ


bamel

Ερώτηση

Βρίσκομαι στη δυσάρεστη θέση - ύστερα από απόφαση της Εταιρείας μου- να αναγγείλω σε κάποιους εργαζόμενους την απόλυσή τους σε χρονικό διάστημα τόσο όσο προβλέπεται με το νέο νόμο έτσι ώστε να τους καταβληθεί κατά το ήμισυ η απόζημείωση απόλυσης τους.

Μήπως υπάρχει κάποιο έντυπο ή κάποιος συνάδελοφος μπορεί να πει τι ακριβώς θα αναφέρεται στο έντυπο προυδοποίησης;

Μπορεί να τους το δώσει κάποιος υπεύθυνος ή πρέπει να τους κοινοποιηθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ούτε εγώ το κατάλαβα ... !!!

το 8ήμερο πιάνετε από την ημέρα τις προειδοποίησης (πχ σήμερα που λέμε στον υπάλληλο ότι σε δύο μήνες θα τον απολύσουμε) ή της τελευταίας ημέρας εργασίας (ημέρας απόλυσης) ?

*** το με αρ. πρωτ/λου Β114203/11.04.2011 έγγραφο του ΟΑΕΔ "...τις οποίες προσκομίζουν οι εργοδότες προαιρετικά ..."

άρα δηλαδή αν την πας μεταξύ της προειδοποίησης και της απόλυσης είναι προαιρετικά ? ενώ σε 8 ημέρες μετά την απόλυση είναι υποχρεωτικό ??? ΕΤΣΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Νικολέτα

Προσοχή........

Δεν είναι προειδοποίηση απόλυσης αλλά απόλυση με προειδοποίηση

Καλησπέρα σας,

Με αφορμή αυτά που διαβάζω έχω να κάνω την εξής ερώτηση:

δουλεύω σε μία εταιρεία 4 χρόνια και 2 μήνες και θα μου κάνουν προειδοποίηση απόλυσης, μου είπανε ότι το κάνουνε για να γλυτώσουνε χρήματα και ότι στους 2 αυτούς μήνες δε θα πηγαίνω στην εργασία μου, θα μου καταθέτουν τα χρήματα του μισθού στην τράπεζα και θα τους τα επιστρέφω, επίσης μου ζητήσανε να πάρω και 1 μήνα άδεια άνευ αποδοχών.

πείτε μου σας παρακαλώ τι να κάνω, είμαι σε απελπισία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

Με αφορμή αυτά που διαβάζω έχω να κάνω την εξής ερώτηση:

δουλεύω σε μία εταιρεία 4 χρόνια και 2 μήνες και θα μου κάνουν προειδοποίηση απόλυσης, μου είπανε ότι το κάνουνε για να γλυτώσουνε χρήματα και ότι στους 2 αυτούς μήνες δε θα πηγαίνω στην εργασία μου, θα μου καταθέτουν τα χρήματα του μισθού στην τράπεζα και θα τους τα επιστρέφω, επίσης μου ζητήσανε να πάρω και 1 μήνα άδεια άνευ αποδοχών.

πείτε μου σας παρακαλώ τι να κάνω, είμαι σε απελπισία.

Κατά τη γνώμη μου θα παραλάβεις την ειδοποίηση αλλά θα εργάζεσαι κανονικά και θα πληρωθείς και κανονικά αυτούς τους 2 μήνες.Όταν απολυθείς θα πάρεις την αποζημίωσή σου,επίδομα αδείας ολόκληρο,και ποσοστό από το Δώρο Χριστουγέννων σου, στην περίπτωση που δεν λάβεις την άδεια σου για το 2012 θα αποζημιωθείς και για αυτήν.Αυτά που σου λένε και θέλουν να κάνουν δεν ισχύουν παρά μόνο αν εσύ θες να τους τα χαρίσεις τα χρήματά σου.

Έλεος δλδ είπαμε να κοπούν οι μισθοί κλπ αλλά όχι κι έτσι. Ντροπή τους.

Μην δεχθείς τίποτα άλλο εγώ αυτό θα έκανα υπάρχει και ο Επόπτης Εργασίας πες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Νικολέτα

Κατά τη γνώμη μου θα παραλάβεις την ειδοποίηση αλλά θα εργάζεσαι κανονικά και θα πληρωθείς και κανονικά αυτούς τους 2 μήνες.Όταν απολυθείς θα πάρεις την αποζημίωσή σου,επίδομα αδείας ολόκληρο,και ποσοστό από το Δώρο Χριστουγέννων σου, στην περίπτωση που δεν λάβεις την άδεια σου για το 2012 θα αποζημιωθείς και για αυτήν.Αυτά που σου λένε και θέλουν να κάνουν δεν ισχύουν παρά μόνο αν εσύ θες να τους τα χαρίσεις τα χρήματά σου.

Έλεος δλδ είπαμε να κοπούν οι μισθοί κλπ αλλά όχι κι έτσι. Ντροπή τους.

Μην δεχθείς τίποτα άλλο εγώ αυτό θα έκανα υπάρχει και ο Επόπτης Εργασίας πες τους.

Έχεις δίκιο σε όλα, αλλά αυτοί μου είπαν να ΜΗΝ πηγαίνω στη δουλειά και με αυτόν τον τρόπο να γλυτώσουν και άλλα χρήματα,μου το είπαν κατάμουτρα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχεις δίκιο σε όλα, αλλά αυτοί μου είπαν να ΜΗΝ πηγαίνω στη δουλειά και με αυτόν τον τρόπο να γλυτώσουν και άλλα χρήματα,μου το είπαν κατάμουτρα αυτό.

Εσύ να πηγαίνεις αν θέλουν ας σε απολύσουν αύριο να γλυτώσουν λεφτά. Και ποιος σου λέει ότι αν δεν εμφανιστείς δεν θα σου κάνουν Οικειοθελή Αποχώρηση με την αιτιολογιά ότι δεν παρουσιάστηκες 1 μήνα για εργασία και έτσι χάσεις ολόκληρη την αποζημίωσή σου.Εσύ θα πηγαίνεις για δουλεία κανονικά και ΠΡΟΣΟΧΗ σε ότι υπογράψεις, αυτοί είναι ικανοί να σε βάλουν να υπογράψεις όλες τις αποδείξεις μισθοδοσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Νικολέτα

Εσύ να πηγαίνεις αν θέλουν ας σε απολύσουν αύριο να γλυτώσουν λεφτά. Και ποιος σου λέει ότι αν δεν εμφανιστείς δεν θα σου κάνουν Οικειοθελή Αποχώρηση με την αιτιολογιά ότι δεν παρουσιάστηκες 1 μήνα για εργασία και έτσι χάσεις ολόκληρη την αποζημίωσή σου.Εσύ θα πηγαίνεις για δουλεία κανονικά και ΠΡΟΣΟΧΗ σε ότι υπογράψεις, αυτοί είναι ικανοί να σε βάλουν να υπογράψεις όλες τις αποδείξεις μισθοδοσίας.

Αυτό το σκέφτηκα και εγώ,αλλά για να συμβεί αυτό θα πρέπει να μου στείλουν εξώδικο και αν δεν εμφανιστώ στη δουλειά τότε θα γίνει οικειοθελή αποχώρηση(αν δεν κάνω λάθος).Προσέχω όσο αφορά για υπογραφές και τέτοια,ξέρω και'γω λίγα πράγματα από τη σχολή,γιατί μου είχανε κάνει απόλυση και στην υπογραφή μου έγραψα ότι δεν πήρα αποζημίωση και ότι επιφυλάσσομαι για κάθε νόμιμο δικαίωμα,ο ΟΑΕΔ δεν τη δέχτηκε και την ακυρώσανε,για να μην πάρω την αποζημίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Τι γίνεται με την εφαρμογή της προειδοποίησης απόλυσης σε εργαζόμενο ο οποίος απασχολείται με συμβάσεις ορισμένου χρόνου σε ξενοδοχείο που λειτουργεί εποχικά?

Δηλ, κάθε χρόνο προσλαμβάνεται τον Απρίλιο και αποχωρεί τον Οκτώβριο, επιδοτείται από τον ΟΑΕΔ με το επίδομα ανεργίας και διατηρεί το δικαίωμα επαναπρόσληψης του για την επόμενη περίοδο. Κατά τον χρόνο της νεκράς περιόδου, η υφιστάμενη σχέση εργασίας μεταξύ τους θεωρείται ενεργή.

Υπάρχει περιθώριο εφαρμογής της προειδοποίησης απόλυσης κατά την νεκρά περίοδο ή όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

A ρε f*cking υπουργείο, τα πάντα εν σοφία..................................

Έχουμε λοιπόν..........

....Ειδικής Υπηρεσίας ΚΠA, Τμήμα Συντονισμού Δικτύου ΚΠA το οποίο αναφέρει:

Θέμα: καταγγελία σύμβασης με προειδοποίηση μισθωτού και γνωστοποίηση στον ΟAΕΔ.

Σε συνέχεια της εγκυκλίου B101899/18.01.2010 (παραλαβή καταγγελίας σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου) και της θέσπισης του νόμου υπ'αριθμ 3863/2010, άρθρο 74 (ρύθμιση θεμάτων εργασιακών σχέσεων) σας γνωστοποιούμε τα εξής:

Οι εργοδότες δεν υποχρεούνται, σύμφωνα με τον προαναφερόμενο νόμο, να προβούν στη γνωστοποίηση της προειδοποίησης μισθωτού, στις υπηρεσίες του ΟAΕΔ που υπάγεται η επιχείρηση τους.

Οι Υπηρεσίες δύνανται να παραλαμβάνουν τις γνωστοποιήσεις καταγγελιών με προειδοποίηση μισθωτού, σύμφωνα με τον Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας, τις οποίες θα πρωτοκολλούν ως κοινό έγγραφο στο γενικό πρωτόκολλο της κοινής αλληλογραφίας.

Η AΝAΠΛΗΡΩΤΡΙA ΠΡΟΙΣΤAΜΕΝΗ

ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙAΣ ΚΠA

1. οι εργοδότες δεν υποχρεούνται να προσκομίσουν

2. ο ΟAΕΔ δύναται να παραλάβει..

Συνεχίζουμε....

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡAΤΙA ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓAΣΙAΣ και ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ AΣΦAΛΙΣΗΣ

ΟΡΓAΝΙΣΜΟΣ AΠAΣΧΟΛΗΣΗΣ ΕΡΓAΤΙΚΟΥ ΔΥΝAΜΙΚΟΥ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΙΔΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙA Κ.Π.A.

Τομέας Συντονισμού Δικτύου ΚΠA AΝAΡΤΗΤΕA ΣΤΟ ΔΙAΔΙΚΤΥΟ AΔA: 4AΓΞ4691Ω2-ΓΓ

Ταχ.Δ/νση: Εθν. Aντίστασης 8 –Άλιμος, 17456 Προς: Όλα τα ΚΠA-ΚΠA2

Γραφεία ΕΚΟ T.Θ: 77117 Τ.Κ Π.Φαλήρου 17510 Πληροφ.: A. Παπαρούπα, Χ. Δεμερλιώτου,

B.Καλαφάτη, Ε. Μποζαντζή Τηλ: 210 9989164, 210 9989059,

210 9989172, 210 9989040 Κοιν/ση: Fax: 210 9989043 Περιφερειακές Δ/νσεις

Email: [email protected]

Aθήνα, 11.04.2011 Aρ. Πρωτ.:B114203

Θέμα: «ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΓΙA ΤΗΝ ΠAΡAΛABΗ ΚAΤAΓΓΕΛΙΩΝ ΜΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΜΙΣΘΩΤΟΥ»

Σε συνέχεια της υπ’ αριθμ. B129965/06.08.2010 εγκυκλίου, διευκρινίζουμε ότι σύμφωνα

με τον Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας η παραλαβή και καταχώρηση στο γενικό

πρωτόκολλο των εντύπων που προσκομίζουν οι εξυπηρετούμενοι δεν είναι στη διακριτική

ευχέρεια των Υπηρεσιών αλλά υποχρεωτική. Ως εκ τούτου, οι γνωστοποιήσεις

προειδοποίησης καταγγελίας σύμβασης μισθωτού, τις οποίες προσκομίζουν οι εργοδότες

προαιρετικά, εφόσον προσκομιστούν σε Υπηρεσία του ΟAΕΔ, θα πρέπει υποχρεωτικά να

παραλαμβάνονται και να καταχωρούνται στο γενικό πρωτόκολλο.

Ο A’ ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

Δ. ΜΠΟΥΓΙAΚΛΗΣ, ΣΤ. ΚΛAΔΗΣ, B. ΜAΥΡAΚΗ

Εσ. Διανομή: Γραμματεία κ.κ. Διοικητή

Γραμματεία κ. Γενικού Δ/ντή Εργατικού Δυναμικού

Δ/νση Aπασχόλησης

Δ/νση Aσφάλισης

Γραμματεία Ειδικής Υπηρεσίας ΚΠA

Το τουμπάρουμε λιγάκι, οπότε:

1. οι εργοδότες δεν υποχρεούνται να προσκομίσουν

2. ο ΟAΕΔ υποχρεούται να παραλάβει..

Πάμε παρακάτω.....

Περαιτέρω, με τη διάταξη της ίδιας περίπτωσης 1 της υποπαραγράφου ΙA.12 του άρθρου πρώτου του ν. 4093/2012, προσδιορίζεται επακριβώς ο χρόνος έναρξης ισχύος της έγγραφης προειδοποίησης, που τοποθετείται από την επομένη της γνωστοποίησής της προς τον εργαζόμενο. Ως εκ τούτου:

α. Η προσμέτρηση του χρόνου προειδοποίησης ξεκινά από την επομένη ημέρα της γνωστοποίησής της προς τον εργαζόμενο και λήγει με τη λήξη της προθεσμίας προειδοποίησης, οπότε και επέρχεται η λύση της σχέσης εργασίας,

β. Η σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 9 του ν. 3198/1955 (A΄ 98), όπως ισχύει, προθεσμία των οκτώ (8) ημερών σχετικά με την εκπλήρωση της υποχρέωσης του εργοδότη να αναγγείλει την ενεργηθείσα καταγγελία στον Ο.A.Ε.Δ., άρχεται από την επομένη ημέρα της γνωστοποίησης της έγγραφης προειδοποίησης προς τον εργαζόμενο (άρθρο 241 AΚ).

Εργοδότης που καταγγέλλει με προειδοποίηση σύμβαση εξαρτημένης εργασίας ιδιωτικού υπαλλήλου, κατά τα ανωτέρω, καταβάλλει στον απολυόμενο, κατά τη λύση της σύμβασης εργασίας, που επέρχεται με τη συμπλήρωση του χρονικού διαστήματος προειδοποίησης που ορίζει η διάταξη, το ήμισυ της αποζημίωσης απόλυσης για καταγγελία χωρίς προειδοποίηση ιδιωτικού υπαλλήλου με σχέση εξαρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου και η οποία ορίζεται ρητώς στις περιπτώσεις 2 και 3 της υποπαραγράφου ΙA.12 του άρθρου πρώτου του νόμου 4093/2012.

Οπότε το οριστικοποιούμε:

1. οι εργοδότες υποχρεούνται να προσκομίσουν

2. ο ΟAΕΔ υποχρεούται να παραλάβει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Οπότε το οριστικοποιούμε:

1. οι εργοδότες υποχρεούνται να προσκομίσουν

2. ο ΟAΕΔ υποχρεούται να παραλάβει.."

Δηλαδή το σιγούρεψες τώρα.. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση.

Σε περίπτωση που μετά το τέλος της προειδοποίησης ο εργαζόμενος συμπληρώνει ακόμα ένα έτος και συνεπώς δικαιούται ακόμα μεγαλύτερη αποζημείωση, τί κάνουμε?

Ισχύει η αποζημίωση που ίσχυε την στιγμή της προειδοποίησης ή αυτή όταν γίνει η καταγγελία????

Και κάτι τελευταίο, υπάρχει κάποιο υπόδειγμα προειδοποίησης?

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O χρόνος της προειδοποίησης απόλυσης (προμηνύσεως) δεν λαμβάνεται υπόψη για τον καθορισμό της δικαιούμενης αποζημίωσης (Aρ.Πάγος 2064/86 - ΔEN 1987 σελίδα 940).

Καλημέρα

Γνωστοποίηση απόλυσης με προειδοποίηση (προμήνυση).zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O χρόνος της προειδοποίησης απόλυσης (προμηνύσεως) δεν λαμβάνεται υπόψη για τον καθορισμό της δικαιούμενης αποζημίωσης (AΠ 2064/86 - ΔEN 1987 σελίδα 940).

Καλημέρα

Σ'ευχαριστώ HARYK να σαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aπολυση με αυριανη ημερομηνια.

Μικτος μισθος : 2.500

20 χρονια συμπληρωμενα.

Τα 12 θα πανε με τα 2500 + 1/6 και τα υπολοιπα 4 * 2000 χωρις το 1/6 .

Σουμα : 35.000 + 8000 = 43.000

Πως το βλεπετε? Ο μονος ενδιασμος που εχω ειναι αν στην "επιπλεον" αποζημιωση των 4 μηνων θα πρεπει να βαλω το 1/6.

Καθε παρατηρηση δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...