Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. μπορεί να το πληρώσει ο ενοικιαστής ;


MaryKotsaki

Ερώτηση

Καλησπέρα,

κάποιος που έχει νοικιάσει ένα διαμέρισμα και δεν πλήρωσε το "χαράτσι" του 2012 και αυτό έπεσε στην  ΔΟΥ, μπορεί να το πληρώσει με ΤΡΟ από το λογαριασμό του στο taxisNET ; Υπόψιν πως ο ιδιοκτήτης του ακινήτου

δεν γνωρίζει τίποτα και το χαράτσι έχει παρακρατηθεί από τα ενοίκια (μέγα σφάλμα)

Μας είπαν στην εφορία πως θα ειδοποιηθεί αυτός που στο λογαριασμό της Δεή αναγράφεται ο ΑΦΜ του.

Όμως στο taxisNET στις οφειλές εκτός ρύθμισης δεν βλέπω κάτι, μήπως χρεώθηκε ο ιδιοκτήτης και εεεεε

τι έχει να γίνει..... Και η προθεσμία είναι μέχρι τις 31/01/14.

 

Φιλικά

Μαίρη Κοτσάκη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Λογικά έχει βεβαιωθεί στον ιδιοκτήτη. Δώστε του τα λεφτά που συμψηφίσατε με το ενοίκιο για να το πληρώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογικά έχει βεβαιωθεί στον ιδιοκτήτη. Δώστε του τα λεφτά που συμψηφίσατε με το ενοίκιο για να το πληρώσει

Andy, αν γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να τα μαζεύει και φεύγει απο το σπίτι και έχει ήδη αρκετά προβήματα.

Ασε το ρεζιλίκι. 

Δηλαδή λές πως δεν υπάρχει λύση;

Ο λογαριασμός της δεή είναι στο όνομα του ενοικιαστή.

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από πολύ πρόσφατη προσωπική μου εμπειρία: Βεβαιώθηκε στο ΑΦΜ που είναι γραμμένο στο λογαριασμό της ΔΕΗ και πληρώνεται μόνο μέσω τράπεζας με εκτύπωση της ταυτότητας οφειλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από πολύ πρόσφατη προσωπική μου εμπειρία: Βεβαιώθηκε στο ΑΦΜ που είναι γραμμένο στο λογαριασμό της ΔΕΗ και πληρώνεται μόνο μέσω τράπεζας με εκτύπωση της ταυτότητας οφειλής.

Αυτό είναι καλό για την περίπτωση του εργοδότη μου (είναι ο ενοικιαστής)

Στην ΓΓΠΣ δεν εχει βεβαιωθεί στο ΑΦΜ του.

Μπορώ να τυπώσω ΤΡΟ και να το πληρώσω στην τράπεζα ;

Και σε ποιά εφαρμογή του taxisnet;

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από πολύ πρόσφατη προσωπική μου εμπειρία: Βεβαιώθηκε στο ΑΦΜ που είναι γραμμένο στο λογαριασμό της ΔΕΗ και πληρώνεται μόνο μέσω τράπεζας με εκτύπωση της ταυτότητας οφειλής.

Έχω αντίθετη προσωπική εμπειρία, η βεβαίωση έγινε στο ΑΦΜ που έχει την κυριότητα του ακινήτου βάσει του Ε9. Προφανώς έχει να κάνει με το αν είναι επικαιροποιημένη η βάση δεδομένων του Ε9 με τους αριθμούς παροχής της ΔΕΗ. Αν δεν είναι, τότε θα πάει με το ΑΦΜ του λογαριασμού της ΔΕΗ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω αντίθετη προσωπική εμπειρία, η βεβαίωση έγινε στο ΑΦΜ που έχει την κυριότητα του ακινήτου βάσει του Ε9. Προφανώς έχει να κάνει με το αν είναι επικαιροποιημένη η βάση δεδομένων του Ε9 με τους αριθμούς παροχής της ΔΕΗ. Αν δεν είναι, τότε θα πάει με το ΑΦΜ του λογαριασμού της ΔΕΗ

Υπάρχει περίπτωση να μην τους έχουν ειδοποιήσει όλους;

Πάντως ο ιδιοκτήτης για το χαράτσι του 2011, που πάλι δεν είχε πληρωθεί στην ώρα του, είχε πάει στην εφορία, έφτιαξε φάκελο όπως μας είχε πει και το πλήρωσε ο ίδιος. Τότε είχε δώσει μία ευκαιρία , τώρα....ο Θεός βοηθός

Το ότι είχε πληρώσει του 2011 ο ίδιος, σας λέει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να γίνω πιό αναλυτικός:

Ο ενοικιαστής μου είχε απλήρωτο ΕΕΤΗΔΕ από το 2012, την τελευταία δόση.

Πήγα παραμονές Χριστουγέννων να το πληρώσω και μου λέει ο υπάλληλος στο εισόδημα (φίλος) ότι το σύστημα έχει κλείσει και θα ανοίξει μετά την πρωτοχρονιά. Πήγα στις 8/1/14, και το βλέπει βεβαιωμένο στο ΑΦΜ του ενοικιαστή, ο οποίος τύπωσε ταυτότητα οφειλής και πήγε και το πλήρωσε σε τράπεζα.

Ίσως αν μιλάμε για ΕΕΤΑ να ισχύει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να γίνω πιό αναλυτικός:

Ο ενοικιαστής μου είχε απλήρωτο ΕΕΤΗΔΕ από το 2012, την τελευταία δόση.

Πήγα παραμονές Χριστουγέννων να το πληρώσω και μου λέει ο υπάλληλος στο εισόδημα (φίλος) ότι το σύστημα έχει κλείσει και θα ανοίξει μετά την πρωτοχρονιά. Πήγα στις 8/1/14, και το βλέπει βεβαιωμένο στο ΑΦΜ του ενοικιαστή, ο οποίος τύπωσε ταυτότητα οφειλής και πήγε και το πλήρωσε σε τράπεζα.

Ίσως αν μιλάμε για ΕΕΤΑ να ισχύει κάτι άλλο.

Mακάρι να έχεις δίκιο, δηλαδή προτείνεις να πάω πάλι στην εφορία; 

Γιατί στο ΑΦΜ του ενοικιαστή (το παρακολουθώ ανά ώρα) δεν έχει βεβαιωθεί κάτι..ακόμα;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να σας ενημερώσω για το πως έληξε το θέμα με το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.

Πήγα το πρωί στη εφορία και τσεκάραμε το ΑΦΜ της (πολύ ιδιότροπης μέχρι σήμερα)

ιδιοκτήτριας. Ήταν εκεί βεβαιωμένο.

Ήπια 2 καφέδες, κάπνισα 5 τσιγάρα και ξεκίνησα να πάω να τη βρω.

Της εξήγησα πως έχουν τα πράγματα και σε τι δύσκολη κατάσταση είναι η εταιρεία που

δουλεύω και φυσικά ο ενοικιαστή της και προς μεγάλη μου έκπληξη, μου είπε πως θα το λύσουμε  

με τον καλύτερο τρόπο. Συνενοηθήκαμε λοιπόν να της τυπώσει ο λογιστής της την ΤΡΟ και να πάω να την πληρώσω

μέχρι το τέλος του μήνα.

Γίνονται και θαύματα, τελικά, εν όψι κρίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όλα καλά, τα τσιγάρα θα μπορούσαν να λείπουν. Και το λέω μετά από 25 χρόνια που κάπνιζα και 8 που το έχω κομμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όλα καλά, τα τσιγάρα θα μπορούσαν να λείπουν. Και το λέω μετά από 25 χρόνια που κάπνιζα και 8 που το έχω κομμένο.

Καλά έκανες και το έκοψες μόνος σου, τουλάχιστον ήταν δική σου απόφαση.

Εμένα θα με αναγκάσει η κατάσταση......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τις ειδοποιησεις και οφειλες του ΕΕΤΗΔΕ οικονομικου ετους 2012 που στελνουν σε φορολογουμενους εχετε κανενα θεμα; ηδη εχουμε βρει 3-4 που ειναι σιγουροι οτι τα εχουν πληρβμανε αλλα μαλλον δεν εχει γινει συννεοηση με ενοικιαστες η κατι τετοιο,γεγονος ειναι οτι στην εφορια γινεται εκτυπωση σε ποιο σπιτι ανηκουν γιατι δε φαινεται απο την καρτελα ταξιςνετ. επισης αυτες οι οφειλες αν δεν εξοφληθουν με 31/01/2014 πανε μετααπο 3 μηνες σε 10% προσαυξηση σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τις ειδοποιησεις και οφειλες του ΕΕΤΗΔΕ οικονομικου ετους 2012 που στελνουν σε φορολογουμενους εχετε κανενα θεμα; ηδη εχουμε βρει 3-4 που ειναι σιγουροι οτι τα εχουν πληρβμανε αλλα μαλλον δεν εχει γινει συννεοηση με ενοικιαστες η κατι τετοιο,γεγονος ειναι οτι στην εφορια γινεται εκτυπωση σε ποιο σπιτι ανηκουν γιατι δε φαινεται απο την καρτελα ταξιςνετ. επισης αυτες οι οφειλες αν δεν εξοφληθουν με 31/01/2014 πανε μετααπο 3 μηνες σε 10% προσαυξηση σωστα;

μπορείς να δεις και σε ποιο σπίτι ανήκει το απλήρωτο...από τις " ειδοποιήσεις πληρωμής ή επιστροφής"   http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/epixeiriseis.html

 

έχει πεδίο για τις οφειλές του ΕΕΤΗΔΕ και αναφέρει και τον αριθμό παροχής της δεη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σημερα σε τηλεφωνικη επικοινωνια με ΔΟΥ και αυριο θα παω λενε οτι πολλα οφειλομενα απο ΕΕΤΗΔΕ ετους 2012 την 5η δοση την μετεφερε η ΔΕΗ στις εφοριες παρολο που πληρωθηκαν, και μειωσε κατα το ιδιο ποσο της δοσης τον επομενο λογαριασμο,για αυτο και εμφανοιζονται ο τι χρωστανε πολλοι το εετηδε χρησης 2012 που πληρωθηκε μεσα στο 2013. και αρα πρεπει να πληρωθει αν εγινε ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σημερα σε τηλεφωνικη επικοινωνια με ΔΟΥ και αυριο θα παω λενε οτι πολλα οφειλομενα απο ΕΕΤΗΔΕ ετους 2012 την 5η δοση την μετεφερε η ΔΕΗ στις εφοριες παρολο που πληρωθηκαν, και μειωσε κατα το ιδιο ποσο της δοσης τον επομενο λογαριασμο,για αυτο και εμφανοιζονται ο τι χρωστανε πολλοι το εετηδε χρησης 2012 που πληρωθηκε μεσα στο 2013. και αρα πρεπει να πληρωθει αν εγινε ετσι

zinon, είναι σίγουρο πλέον ότι το οφειλόμενο χαράτσι του 2012 έχει αφαιρεθεί απο τον λογαριασμό της ΔΕΗ .

ο καλύτερος τρόπος είναι να ζητήσης καρτέλα απο τη ΔΕΗ για το 2013 και εκεί θα δεις την επιστροφή ε.ε.τ.η.δ.ε.

Πολλοί την πάτησαν έτσι, γιατί δεν τσεκάρουν ποτέ τους λογαριασμούς τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

zinon, είναι σίγουρο πλέον ότι το οφειλόμενο χαράτσι του 2012 έχει αφαιρεθεί απο τον λογαριασμό της ΔΕΗ .

ο καλύτερος τρόπος είναι να ζητήσης καρτέλα απο τη ΔΕΗ για το 2013 και εκεί θα δεις την επιστροφή ε.ε.τ.η.δ.ε.

Πολλοί την πάτησαν έτσι, γιατί δεν τσεκάρουν ποτέ τους λογαριασμούς τους.

παιδια εχω το εξησ προβλημα:προσπαθησα να εκτυπωσω την ειδοποιηση του εετηδε μεσω taxisnet και κατα την εμφανιση του αρχειου τυπου pdf δεν μου εμφανιζει τιποτα παρα μονο λευκη σελιδα ,ξερει κανεισ τι συμβαινει,υπαρχει αλλοσ τρροποσ εκτυπωσης ?

επισης δοκιμασα και σε αλλους η/υ αλλα ματαια τι γινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια εχω το εξησ προβλημα:προσπαθησα να εκτυπωσω την ειδοποιηση του εετηδε μεσω taxisnet και κατα την εμφανιση του αρχειου τυπου pdf δεν μου εμφανιζει τιποτα παρα μονο λευκη σελιδα ,ξερει κανεισ τι συμβαινει,υπαρχει αλλοσ τρροποσ εκτυπωσης ?

επισης δοκιμασα και σε αλλους η/υ αλλα ματαια τι γινετε?

 

παιδια συνεχιζω να εχω το ιδιο προβλημα μετα απο πολλεσ προσπαθειες τι να κανω?

δοκιμασα πχ. στο φορο πολυτελουσ διαβιωσης και μου εβγαλε οτι δεν εχω υποχρεωση,ενω στο εετηδε λευκη σελιδα ,μηπωσ δεν υπαρχει υπολοιπο και δεν εμφανιζει τιποτα πωσ μπορω να το δω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια εχω το εξησ προβλημα:προσπαθησα να εκτυπωσω την ειδοποιηση του εετηδε μεσω taxisnet και κατα την εμφανιση του αρχειου τυπου pdf δεν μου εμφανιζει τιποτα παρα μονο λευκη σελιδα ,ξερει κανεισ τι συμβαινει,υπαρχει αλλοσ τρροποσ εκτυπωσης ?

επισης δοκιμασα και σε αλλους η/υ αλλα ματαια τι γινετε?

Κι εμένα μου παρουσιάζεται ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... Μήπως αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει καταχωρημένη οφειλή?

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει, τι γίνεται στην περίπτωση που η σύζυγος- ιδιοκτήτρια μισθωμένου ακινήτου δεν έχει δικούς της κωδικούς, αλλά του υποχρέου συζύγου της, και θέλει να αφαιρέσει από το λογαριασμό της ΔΕΗ το ΕΕΤΗΔΕ ακινήτου που εκμισθώνει, ώστε να  το πληρώνει η ίδια (η ιδιοκτήτρια).

Στη ΔΕΗ μου είπαν πως πρέπει να κάνει αίτηση στη Δ.Ο.Υ., στη ΔΟΥ η αρμόδια υπάλληλος όταν τη ρώτησα σχετικά μόνο που δεν με ξυλοφόρτωσε και μου είπε πως δεν γίνονται αιτήσεις και η οφειλή θα βγει μόνο μέσω Ταυτότητας Οφειλής από το ΤΑΧΙS. Όμως οι κωδικοί ΤΑΧΙS είναι στο όνομα του συζύγου και δεν εμφανίζεται καθόλου η οφειλή για το ακίνητο της συζύγου στην Προσ/νη Πληροφόρηση.

Άρα τί κάνουμε? Αίτηση στο TAXIS για έκδοση κωδικών της συζύγου και μετά παμε για  κλειδάριθμο? Αν ακολουθηθεί αυτή η λύση, είναι ανώδυνη ή θα δημιουργήσει  μπερδέματα στους κωδικούς του συζύγου για  την υποβολή της κοινής φορολογικής τους δήλωσης?    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακουστε και το κουφο που συνεβει και σε μενα και το ειδα μολις σημερα. ρε αυτοι δεν παιζονται!! ειναι ηλιθιοι,ανευθυνοι και προχειραντζες πατανε ενα κουμπι και οποιον παρει ο χαρος! :angry:

Για εξοχικο λοιπον  που νοικιαζω  μια δοση απο το χαρατσι του 2012 χρεωθηκε ωφειλη  σε μενα! υποψιν , η ΔΕΗ δεν ειναι στο ονομα μου ουτε εχει πουθενα το ΑΦΜ μου εγω απλα  το δηλωνω σαν ενοικιο.

πηγα απο <ειδοποιησεις  πληρωμης-επιστροφες φορου> και ειδα οτι πραγματι οπως το ειχα ψιλιαστει , (διοτι στην Αθηνα ειναι διπλασιες οι δοσεις) το συγκεκριμενο ποσο,αφορα το  ρολοϊ του εξοχικου που νοικιαζω.

Εγω ξερω οτι πληρωνω το χαρατσι με δυο τροπους η μαζι με την ΔΕΗ ή του το  αφαιρω απο το ενοικιο αν η προθεσμια ειναι κοντα, ή  δινω σε αυτον την ΔΕΗ να την πληρωση  και απο τα λεφτα που γραφει  του αφαιρω το χαρατσι.αντε τωρα να του πω τι που θα με κοιταει καχυποπτα?  που  να θυμαμαι εγω τωρα  και αυτος,τι ειχε γινει πριν 2,5-3 χρονια? απο οτι ειδα το χαρατσι ειναι του οικον.2012 αρα  αφορα το ετος 2011. διαβασα  να λετε πιο πανω, οτι παρ ολο που πληρωθηκε ,καποια δοση η ΔΕΗ (αλλοι χοντρομαλακες)την εστηλαν στην ΔΟΥ και αφαιρεθηκε απο τον επομενο? λογαριασμο δλδ  ενοειτε αν  καποιος το ξερει, απο λογαριασμο του 2012 ή του 2013? διοτι του 2013 το βλεπω online  αλλα του 2012 πρεπει να παω  στο εξοχικο να το δω.

Τι κανουμε βρε παιδια σε αυτη την περιπτωση? παμε στην ΔΟΥ και τους αλλαζουμε τα φωτα  να εκτονωθω και λιγο απο την πιεση των προστιμων ?

 

αντε καλο βραδυ παλι καταφεραν να με συγχισουν οι αχρηστοι!!! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εμένα μου παρουσιάζεται ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... Μήπως αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει καταχωρημένη οφειλή? ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΜΟΥ ΤΟ...ΕΜΦΑΝΗΣΕ!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει, τι γίνεται στην περίπτωση που η σύζυγος- ιδιοκτήτρια μισθωμένου ακινήτου δεν έχει δικούς της κωδικούς, αλλά του υποχρέου συζύγου της, και θέλει να αφαιρέσει από το λογαριασμό της ΔΕΗ το ΕΕΤΗΔΕ ακινήτου που εκμισθώνει, ώστε να  το πληρώνει η ίδια (η ιδιοκτήτρια).

Στη ΔΕΗ μου είπαν πως πρέπει να κάνει αίτηση στη Δ.Ο.Υ., στη ΔΟΥ η αρμόδια υπάλληλος όταν τη ρώτησα σχετικά μόνο που δεν με ξυλοφόρτωσε και μου είπε πως δεν γίνονται αιτήσεις και η οφειλή θα βγει μόνο μέσω Ταυτότητας Οφειλής από το ΤΑΧΙS. Όμως οι κωδικοί ΤΑΧΙS είναι στο όνομα του συζύγου και δεν εμφανίζεται καθόλου η οφειλή για το ακίνητο της συζύγου στην Προσ/νη Πληροφόρηση.

Άρα τί κάνουμε? Αίτηση στο TAXIS για έκδοση κωδικών της συζύγου και μετά παμε για  κλειδάριθμο? Αν ακολουθηθεί αυτή η λύση, είναι ανώδυνη ή θα δημιουργήσει  μπερδέματα στους κωδικούς του συζύγου για  την υποβολή της κοινής φορολογικής τους δήλωσης?    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια εχω το εξησ προβλημα:προσπαθησα να εκτυπωσω την ειδοποιηση του εετηδε μεσω taxisnet και κατα την εμφανιση του αρχειου τυπου pdf δεν μου εμφανιζει τιποτα παρα μονο λευκη σελιδα ,ξερει κανεισ τι συμβαινει,υπαρχει αλλοσ τρροποσ εκτυπωσης ?

επισης δοκιμασα και σε αλλους η/υ αλλα ματαια τι γινετε?

δοκίμασες με άλλον browser??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εμένα μου παρουσιάζεται ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... Μήπως αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει καταχωρημένη οφειλή?

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει, τι γίνεται στην περίπτωση που η σύζυγος- ιδιοκτήτρια μισθωμένου ακινήτου δεν έχει δικούς της κωδικούς, αλλά του υποχρέου συζύγου της, και θέλει να αφαιρέσει από το λογαριασμό της ΔΕΗ το ΕΕΤΗΔΕ ακινήτου που εκμισθώνει, ώστε να  το πληρώνει η ίδια (η ιδιοκτήτρια). Εδώ κάπου σε έχασα! Δεν γνωρίζω άλλο τρόπο να αφαιρέσεις το ΕΕΤΑ από το λογαριασμό της ΔΕΗ, παρά μόνο αν δεν πληρωθεί με αποτέλεσμα να χρεωθεί μετά στην ιδιοκτήτρια..

Στη ΔΕΗ μου είπαν πως πρέπει να κάνει αίτηση στη Δ.Ο.Υ., στη ΔΟΥ η αρμόδια υπάλληλος όταν τη ρώτησα σχετικά μόνο που δεν με ξυλοφόρτωσε και μου είπε πως δεν γίνονται αιτήσεις και η οφειλή θα βγει μόνο μέσω Ταυτότητας Οφειλής από το ΤΑΧΙS. Όμως οι κωδικοί ΤΑΧΙS είναι στο όνομα του συζύγου και δεν εμφανίζεται καθόλου η οφειλή για το ακίνητο της συζύγου στην Προσ/νη Πληροφόρηση.

Άρα τί κάνουμε? Αίτηση στο TAXIS για έκδοση κωδικών της συζύγου και μετά παμε για  κλειδάριθμο? Αν ακολουθηθεί αυτή η λύση, είναι ανώδυνη ή θα δημιουργήσει  μπερδέματα στους κωδικούς του συζύγου για  την υποβολή της κοινής φορολογικής τους δήλωσης?   Δεν θα υπάρξει πρόβλημα απλά σε ότι χρειάζεται θα μπαίνει με τους δικούς της κωδικούς (π.χ. Ε9), εκτός του Ε1!

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

amva, on 20 Jan 2014 - 3:53 PM, said:snapback.png

Κι εμένα μου παρουσιάζεται ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... Μήπως αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει καταχωρημένη οφειλή?

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει, τι γίνεται στην περίπτωση που η σύζυγος- ιδιοκτήτρια μισθωμένου ακινήτου δεν έχει δικούς της κωδικούς, αλλά του υποχρέου συζύγου της, και θέλει να αφαιρέσει από το λογαριασμό της ΔΕΗ το ΕΕΤΗΔΕ ακινήτου που εκμισθώνει, ώστε να  το πληρώνει η ίδια (η ιδιοκτήτρια). Εδώ κάπου σε έχασα! Δεν γνωρίζω άλλο τρόπο να αφαιρέσεις το ΕΕΤΑ από το λογαριασμό της ΔΕΗ, παρά μόνο αν δεν πληρωθεί με αποτέλεσμα να χρεωθεί μετά στην ιδιοκτήτρια.. Eννοώ ότι παλαιότερα είχα πάει σε Εφορία και είχα κάνει αίτηση για το ίδιο ακριβώς πράγμα με την αιτιολογία ότι επρόκειτο για μισθωμένο ακίνητο, είχαν δεχτεί την αίτηση μια χαρά και το χαράτσι βγήκε από το λογαριασμό της ΔΕΗ, το πλήρωνε στο εξής ο ιδιοκτήτης με Ταυτότητα Οφειλής εκ των προτέρων, προτού δηλαδή να καταστεί ληξιπρόθεσμο.

 

Και ήθελα το ίδιο να κάνω και τώρα, αλλά προφανώς κάτι άλλαξε στο μεταξύ και στην Εφορία δεν το δέχτηκαν.

Μάλλον δεν υπάρχει άλλη λύση από το να βγάλει η ιδιοκτήτρια κωδικούς, αλλά προβληματίστηκα μην τυχόν και μπλέξει από αλλού αν βγάλει δικούς της κωδικούς.

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

amva, on 20 Jan 2014 - 3:53 PM, said:snapback.png

Κι εμένα μου παρουσιάζεται ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... Μήπως αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει καταχωρημένη οφειλή?

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει, τι γίνεται στην περίπτωση που η σύζυγος- ιδιοκτήτρια μισθωμένου ακινήτου δεν έχει δικούς της κωδικούς, αλλά του υποχρέου συζύγου της, και θέλει να αφαιρέσει από το λογαριασμό της ΔΕΗ το ΕΕΤΗΔΕ ακινήτου που εκμισθώνει, ώστε να  το πληρώνει η ίδια (η ιδιοκτήτρια). Εδώ κάπου σε έχασα! Δεν γνωρίζω άλλο τρόπο να αφαιρέσεις το ΕΕΤΑ από το λογαριασμό της ΔΕΗ, παρά μόνο αν δεν πληρωθεί με αποτέλεσμα να χρεωθεί μετά στην ιδιοκτήτρια.. Eννοώ ότι παλαιότερα είχα πάει σε Εφορία και είχα κάνει αίτηση για το ίδιο ακριβώς πράγμα με την αιτιολογία ότι επρόκειτο για μισθωμένο ακίνητο, είχαν δεχτεί την αίτηση μια χαρά και το χαράτσι βγήκε από το λογαριασμό της ΔΕΗ, το πλήρωνε στο εξής ο ιδιοκτήτης με Ταυτότητα Οφειλής εκ των προτέρων, προτού δηλαδή να καταστεί ληξιπρόθεσμο.

 

Και ήθελα το ίδιο να κάνω και τώρα, αλλά προφανώς κάτι άλλαξε στο μεταξύ και στην Εφορία δεν το δέχτηκαν.

Μάλλον δεν υπάρχει άλλη λύση από το να βγάλει η ιδιοκτήτρια κωδικούς, αλλά προβληματίστηκα μην τυχόν και μπλέξει από αλλού αν βγάλει δικούς της κωδικούς.

 

Καλημέρα.

 

Τότε εννοείς αυτό:  http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/15322 & αυτό http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13513

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...