Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ


επισκέπτη Επισκέπτης

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης

Μητέρα με ανήλικο παιδί βγαίνει στη σύνταξη στα 50.

δικαιούται το 40% της αποζημίωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τα 5,500 ενσημα πρεπει να ειναι στο Ι.Κ.Α. ή μπορει να ειναι και απο ΟΑΕΕ ?

Ασφαλισμενη για 2 ετη στο ΙΚΑ,

μετα για 18 ετη στον ΟΑΕΕ και

απο το 2008 παραλληλα ΙΚΑ και ΟΑΕΕ

δικαιουται συνταξη με ανηλικο ? απο τη στιγμη που το 2010 εχει ηδη ανηλικο.

χθες ακουσα στην τηλεοραση που μιλουσαν οι καθημεραν ειδημονες...οτι,για την διαδοχικη ασφαληση αν και αδικο, δεν εχει ακομα λυθει αυτο το θεμα. το ΙΚΑ μιλαει,αποκλειστικα μονο για δικες του ασφαλισμενες διοτι , στον ΟΑΕΕ δεν ισχυουν τα ιδια.ελπιζουν και περιμενουν να διευκρινηστη και να λυθη. ξερω και εγω ...ετσι ακουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΡΙΝ ΤΟ 1983, ΕΙΧΑ ΤΑ 5500 ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΝΗΛΙΚΑ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΙΑ ΕΙΧΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7500, ΑΛΛΑ ΤΙ ΚΡΙΜΑ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΑ ΕΝΤΑΓΜΕΝΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50. ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΣΤΑ 52, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΛΛΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ 55 ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΩ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ.

ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιτρέψτε μου να επανέλθω στην αρχική ερώτηση, γιατί δεν μου είναι ξεκάθαρη κάποια απάντηση.

Βγαίνοντας σε πρόωρη σύνταξη με ανήλικο παιδί, δικαιούμαι αποζημίωση; Και αν ναι είναι το 40% όπως και στη περίπτωση που θα έβγαινα με πλήρη;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To 40% το δικαιουται μονο οποιος βγαινει σε ΠΛΗΡΗ συναταξη.

Οποτε αν παρεις μειωμενη συνταξη με ανηλικο (π.χ. 50 ετων) ΔΕΝ δικαιουσαι το 40%,

αν παρεις πληρη συνταξη με ανηλικο (π.χ. 55 ετων) δικαιουσαι το 40% της αποζημιωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To 40% το δικαιουται μονο οποιος βγαινει σε ΠΛΗΡΗ συναταξη.

Οποτε αν παρεις μειωμενη συνταξη με ανηλικο (π.χ. 50 ετων) ΔΕΝ δικαιουσαι το 40%,

αν παρεις πληρη συνταξη με ανηλικο (π.χ. 55 ετων) δικαιουσαι το 40% της αποζημιωσης.

Σας ευχαριστώ πολύ. Αυτό διαφαίνεται σε κάποιο άρθρο συγκεκριμένο του εργατικού κώδικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ πολύ. Αυτό διαφαίνεται σε κάποιο άρθρο συγκεκριμένο του εργατικού κώδικα;

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=13759

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Παρασκευή

Είμαι ασφαλισμένη πριν το 1993, μητέρα ανηλίκου 4 ετών και έχω 6000 ένσημα.

4500 στο ΙΚΑ (1990 - 2007) και 1500 στο ΤΕΒΕ (2003 - σήμερα).

Δικαιούμαι μειωμένη στα 50 μου, παρόλο που το ΤΕΒΕ είναι ο τελευταίος φορέας μου?

Αν όχι, μπορώ να εξαγοράσω τα 1000 του ΙΚΑ που μου λείπουν, μέσα στο 2011 και να πάω στα 52?

Δικαιούμαι τα πλασματικά της ανεργία, κύησης, λοχείας αλλά και σπουδών.

Τι ποσό θα πληρώσω για την εξαγορά των πλασματικών?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρασκευή Δ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Posted 25 November 2010 - 10:20 AM

Τα 5,500 ενσημα πρεπει να ειναι στο Ι.Κ.Α. ή μπορει να ειναι και απο ΟΑΕΕ ?

Ασφαλισμενη για 2 ετη στο ΙΚΑ,

μετα για 18 ετη στον ΟΑΕΕ και

απο το 2008 παραλληλα ΙΚΑ και ΟΑΕΕ

δικαιουται συνταξη με ανηλικο ? απο τη στιγμη που το 2010 εχει ηδη ανηλικο.

Συνεχιζει να ισχυει το παρακατω και σημερα ή εχει κατι αλλαξει με το νεο νομο ?

Σύμφωνα, με το άρθρο 14 του Ν. 1902/1990, «τα πρόσωπα που ασφαλίσθηκαν διαδοχικά σε περισσότερους από έναν ασφαλιστικούς οργανισμούς, δικαιούνται σύνταξη από τον τελευταίο οργανισμό, στον οποίο ήταν ασφαλισμένοι κατά την τελευταία χρονική περίοδο της απασχόλησής τους, σύμφωνα με τις διατάξεις της νομοθεσίας του οργανισμού αυτού, εφόσον πραγματοποίησαν στην ασφάλισή του 1.500 ημέρες εργασίας ή 5 ολόκληρα έτη ασφάλισης οποτεδήποτε. Απαιτείται επίσης ως πρόσθετη προϋπόθεση η πραγματοποίηση 500 ημερών εργασίας στην τελευταία πενταετία, πριν από την διακοπή της απασχόλησης, ή την υποβολή της αίτησης για συνταξιοδότηση».

Ο τελευταίος φορέας είναι ο αρμόδιος για την απονομή της σύνταξης, εφόσον ο ασφαλισμένος έχει συμπληρώσει σε αυτόν 1.500 ημέρες ασφάλισης από τις οποίες 500 μέσα στην τελευταία πενταετία και έχει συμπληρώσει τις προϋποθέσεις που προβλέπει η νομοθεσία του φορέα, δηλαδή το όριο ηλικίας και τον χρόνο ασφάλισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ 1-10-1968 ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ 30-3-1993 ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 2010 ΘΑ ΕΧΩ 4570 ΕΝΣΗΜΑ. ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΤΑΞΗ ? ΜΠΟΡΩ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΕΞΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΑ 5500? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα και χρονια πολλα ειμαι μητερα με ανηλικο παιδι

ειμαι γεννημενη το 1968 και εχω πρωτη ασφαλιση Ιουλιο 1992

ως τωρα εχω 2400 ενσημα περιπου.διαβασα οτι μπορω να αναγνωρισω

1.τα 4 ετη των σπουδων μου

2.το 1 ετος ανατροφης του παιδιου μου που γεννηθηκε στις 8/3/2004

3.τους 10 μηνες επιδοτουμενης ανεργιας μου

4.τα 5 ετη που ημουν εμμεσα ασφαλισμενη στο συζυγο και δεν εργαζομουν

θελω να ρωτησω ισχυουν ολα αυτα η κατι απο αυτα?

και απο κει και περα για να αναγνωρισω αυτα τα χρονια τι ποσο πρεπει να καταβαλλω ?

και εν παση περιπτωσει τι με συμφερει να κανω δεδομενου οτι ειμαι και χωρισμενη και μεγαλωνω μονη μου το παιδι μου?

ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλη χρονια σε ολους μας.

Ειμαι αντρας γεννημενος αρχες 1959 εχω αυτη την στιγμη 8000 ενησμα περιπου και ειμαι ασφαλισμενος απο το 1974 στο ικα τεαμ μικτα.

Μπορω να βγω σε μειωμενη στα 55 (ετσι μου ειπανε) και στα 60 με πληρη??

Γενικα για να βγει ενας ανδρας με μειωμενη τι χρειαζεται???

Ευχαριστω.

εχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλη χρονια σε ολους μας.

Ειμαι αντρας γεννημενος αρχες 1959 εχω αυτη την στιγμη 8000 ενησμα περιπου και ειμαι ασφαλισμενος απο το 1974 στο ικα τεαμ μικτα.

Μπορω να βγω σε μειωμενη στα 55 (ετσι μου ειπανε) και στα 60 με πληρη??

Γενικα για να βγει ενας ανδρας με μειωμενη τι χρειαζεται???

Ευχαριστω.

εχ

Ανδρας 51ετων τωρα!!!! και σκεπτεσαι , με τα δεδομενα οπως εξελισσονται πλεον καθε χρονο ,να παρης οποια συνταξη στα 55σου ?τι εισαι γυναικα με ανηλικο?που και αυτες σε λιγα χρονια πανε στα 65 ? αμεε πως περιμενε............ κανε τουμπα το 60 φερτο στα 55 και στο 55 βαλε το 6+...

στα 55 λοιπον , εβγαιναν με μειωμενη ,οχι πληρη , ΜΟΝΟ οι ΓΥΝΑΙΚΕΣ (δεν μιλαμε με ανηλικα) ,που εως το 2010 ειχαν 4,500 ενσημα και ανω. οι ανδρες για μειωμενη με μικτα ηταν και ειναι στα 60 (μην αναλυσουμε τωρα αλλες,ειδικες περιπτωσσεις ) μειωμενη λοιπον οπως και ναχει , θα δικαιουσαι στα 60 σου,εχεις βεβαια , τωρα τα ενσημα, αλλα......δεν εχεις την ηλικια,που ειναι το οριο των 60.οσο για πληρη? αν συνεχισης να εργαζεσαι ανελιπως, τα 40 ετη,αν δεν το ανεβασουν και αυτο , θα τα εχεις στα 64+ με κατι εξαγορες στρατου,σπουδων (αν εχεις)κατεβαινεις αναλογως ποσα χρονια εξαγοραζεις.

αυτη ειναι η δικη μου πληροφορηση επι του θεματος εσυ πραξε τα δεοντα.

καλο κουραγιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Aποστολιδάκη Μαρία

Είμαι μητέρα ανήλικου παιδιού με 17 έτη ασφάλισης στο ΤΕΒΕ και είμαι 50 ετών. Δικαιούμαι Σύνταξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ελένη Δήμου

Μητέρα με ανήλικο παιδί βγαίνει στη σύνταξη στα 50.

δικαιούται το 40% της αποζημίωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΧΙ .διοτι, αποζημιωση δικαιουσαι οταν βγαινεις σε πληρη συνταξη,και οχι σε μειωμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μητέρα με ανήλικο παιδί βγαίνει στη σύνταξη στα 50.

δικαιούται το 40% της αποζημίωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Εμμανουηλιδου Δεσποινα

καλημερα σας και καλο μηνα... εχω γεννηθη 18/10/1962 και εργαζομαι συνεχως απο τον 10 μηνα του 1980 με ενσημα βαρεα ανθηγυινα, τα παιδια μου εχουν γεννηθει 10/2/1994 και 27/71995 αντιστοιχα μπορω να βγω στην πληρη συνταξη στα 50 ? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα! Έχω γεννηθεί το 1960 και έχω παραπάνω από 5500 ένσημα στο ΙΚΑ πριν ενηλικιωθεί ο γιος μου το 2007. Έχω ήδη καταθέσει τα δικαιολογητικά για πρόωρη σύνταξη. Ένα άλλο θέμα θέλω να ρωτήσω:Έχω επίσης15 χρόνια ασφάλισης στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ). Σε ποιον οργανισμό πρέπει να απευθυνθώ για και ποτε για να μπορέσω να πάρω συμπληρωματική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα! Έχω γεννηθεί το 1960 και έχω παραπάνω από 5500 ένσημα στο ΙΚΑ πριν ενηλικιωθεί ο γιος μου το 2007. Έχω ήδη καταθέσει τα δικαιολογητικά για πρόωρη σύνταξη. Ένα άλλο θέμα θέλω να ρωτήσω:Έχω επίσης15 χρόνια ασφάλισης στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ). Σε ποιον οργανισμό πρέπει να απευθυνθώ για και ποτε για να μπορέσω να πάρω συμπληρωματική;

..................ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΕ ΙΣΧΥ

Δεν θίγονται από τις κοινοποιούμενες διατάξεις και παραμένουν σε ισχύ οι παρακάτω

προϋποθέσεις συνταξιοδότησης Νέων ασφαλισμένων:

1) 15 έτη ασφάλισης και ηλικία 65 ετών βάσει άρθρου 24 Ν. 2084/92

2) 15 έτη ασφάλισης και ηλικία 60 ετών βάσει άρθρου 24 Ν. 2084/92, για σύνταξη

μειωμένη κατά 1/200 για κάθε μήνα υπολειπόμενο του 65ου έτους της ηλικίας

3) 25 έτη ασφάλισης ανεξαρτήτως ηλικίας για συζύγους ή μητέρες – πατέρες

αναπήρων βάσει αρθρ. 5 Ν. 3232/04, όπως ισχύει σήμερα

4) 15 έτη ασφάλισης, ανεξαρτήτως ηλικίας, για άτομα που φέρουν συγκεκριμένης

μορφής αναπηρία, με τους όρους και τις προϋποθέσεις Ν. 612/77 όπως αυτός

τροποποιήθηκε και ισχύει σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω γεννηθεί το 1966 δουλεύω απο το 1988 και εχω ανήλικο παιδί που αυτή την στιγμή ειναι 3,5 χρονών, ξέρετε να μου πείτε πότε βγαίνω σε συνταξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μητέρα με ανήλικο παιδί βγαίνει στη σύνταξη στα 50.

δικαιούται το 40% της αποζημίωσης? ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω γεννηθεί το 1966 δουλεύω απο το 1988 και εχω ανήλικο παιδί που αυτή την στιγμή ειναι 3,5 χρονών, ξέρετε να μου πείτε πότε βγαίνω σε συνταξη?

Αφου το 2010 ειχες 5500 ενσημα και ανηλικο,βασει των μεχρι στιγμης....δεδομενων ,παιρνεις μειωμενη στα 50 σου και πληρη στα 55σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το δικαίωμα της σύνταξης μπορούν να το έχουν και οι πατεράδες;

ΟΧΙ. αλλα γαι δες και μια αποφαση δικαστηριου που βγηκε η οποια ισως ανοιξει...?τον δρομο.

http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1442&Itemid=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...