Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ


Επισκέπτης

Ερώτηση

Πόσες είναι οι ημέρες ασφάλισης που πρέπει κάποιος πωλητής σε

εμπορική επιχείρηση να παίρνει,όταν εργάζεται πεντε ημέρες επι

τέσσερις ώρες καθημερινά-όλόκληρο τον μήνα -22 ή 25;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ(ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΜΙΣΘΟ),ΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΛΑΒΩ ΥΠΌΨΗ;ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΙΡΕΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΔΙΑ ΤΟΥ Τ.Η., Η ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΗΠΩΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟ 25 ΣΕ 21 Ή 22 ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΥΝΗΣΗ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΚΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΡΑΞΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΘΗΚΝΤΟΣ? ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗ ΤΟΥΣ ? ΚΑΙ ΕΑΝ ΘΑ ΞΑΝΑΜΕΙΩΣΟΥΝ ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ ΗΜΕΡΕΣ? ΚΑΛΑ ΜΟΛΙΣ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΤΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΗΠΩΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟ 25 ΣΕ 21 Ή 22 ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΥΝΗΣΗ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΚΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΡΑΞΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΘΗΚΝΤΟΣ? ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗ ΤΟΥΣ ? ΚΑΙ ΕΑΝ ΘΑ ΞΑΝΑΜΕΙΩΣΟΥΝ ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ ΗΜΕΡΕΣ? ΚΑΛΑ ΜΟΛΙΣ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΤΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Υπάρχουν οδηγίες για το συγκεκριμένο θέμα από τη διοίκηση του ΙΚΑ...

Οι ελεγκτές δεν κάνουν (στο προκείμενο) ότι θέλουν, εντολές έχουν και αυτές ακολουθούν...

Είναι καθαρά θέμα διοίκησης που για ευνόητους λόγους δεν θέλει να επιλύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχουν οδηγίες για το συγκεκριμένο θέμα από τη διοίκηση του ΙΚΑ...

Οι ελεγκτές δεν κάνουν (στο προκείμενο) ότι θέλουν, εντολές έχουν και αυτές ακολουθούν...

Είναι καθαρά θέμα διοίκησης που για ευνόητους λόγους δεν θέλει να επιλύσει.

ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ , ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ? ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ "ΕΓΩ ΕΔΩΣΑ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΕΠΕΙΔΗ Ο Κος ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ Ή Ο ΚΟς ΤΑΔΕ ΕΒΓΑΛΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ Ή ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ". ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΜΕ "ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ" ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΩΣ Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ.

Giannis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ 4 ΩΡΕΣ ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ 22 ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ Η 25?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ 4 ΩΡΕΣ ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ 22 ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ Η 25?

5 ΑΗ τη βδομάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ 4 ΩΡΕΣ ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ 22 ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ Η 25?

ΣΩΣΤΑ 5 Α.Η. ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΠΙ 4,16 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Ο ΜΗΝΑΣ ΕΧΟΥΜΕ (5ΑΗ χ 4,16 = 20,83) 21 Α.Η. ΤΟΝ ΜΗΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το συγκεκριμένο θέμα εχει δύο σκέλη.

1.Οποιος απασχολείται με μερική απασχόληση έως 4 ώρες την ημέρα όλη τη βδομάδα τότε

κανονικά εφ όσον το εκάστοτε ημερομίσθιο εάν ειναι μεγαλύτερο απο το ελάχιστο τεκμαρτό

του ικα-1η κλάση ,ασφαλίζεται για 25 τον μήνα,τουλάχιστον έτσι γράφει και ο πρώην γενικός του ικα

κος ψηλός και η εγγ.του ικα 95/92&εγκ.44/75 που εξακολουθούν να ισχύουν.

2.Οι ελεγκτές του ικα αυθαίρετα δεν αναγνωρίζουν 25 ημερες αλλα 21-23 ,όσες ειναι οι μέρες

πραγματικής εργασίας.Πρόσφατα μάλιστα ελεγκτής του ικα Αθηνών επειδή σε 4ωρη ασφαλίστικά έμπαιναν

25 ημερ.θεώρησε οτι ήταν πληρης απασχόληση και έβγαλε διαφορές μεγάλες,ολη η αυθαιρεσία στο μεγαλείο

της.

Πρέπει να τηρηθούν οι εγκύκλειοι του ικα ,και κάποιος υπέυθυνος απο το ικα δντής-διοικητής πρέπει να τους

το΄πεί εγράφως,για να λυθεί το θέμα.

για να το τηρούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...................

Πρόσφατα μάλιστα ελεγκτής του ικα Αθηνών επειδή σε 4ωρη ασφαλίστικά έμπαιναν

25 ημερ.θεώρησε οτι ήταν πληρης απασχόληση και έβγαλε διαφορές μεγάλες,ολη η αυθαιρεσία στο μεγαλείο της.

..................

Υπήρχε σύμβαση εργασίας, πίνακας προσωπικού και αποδείξεις μισθοδοσίας όπου φαινότανε 4ωρος και χρέωσε πλήρη απασχόληση ο ταλιμπάν...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σε ολους

Ειμαι υπ γραφειου, 5νθημερη 4ωρη απασχοληση, σε ΕΠΕ παροχης υπηρεσιων. Παιρνω το βασικο μισθο, προΥπηρεσια, επιδ γαμου, επιδ ΤΕΙ. Η επιθ εργασιας λεει οτι πρεπει να αμοιβομαι με ΜΙΣΘΟ/2 σταθερο καθε μηνα και 25 ασφαλ ενσημα. Το ΙΚΑ (μεσω του BOSS απο οτι λεει ο ιδιος) υποστηριζει οτι πρεπει να αμοιβομαι με κυμαινομενες αποδοχες το μηνα. Αυτες προκυπτους απο τις εργασ μερες του μηνα (μεσα και οι αργιες κανονικα 21-22-23 το μηνα). Ετσι ο μισθος μου ειναι 485 καθαρος για 22 μερες εργασιμες, 500 (περιπου δεν θυμαμαι) για 23 μερες κλπ. Τ ενσημα ειναι παλι 22-23-21. Τι γινεται? Πρπεπει να αμοιβομαι ετσι? Τι διαφορα πραγματικη υπαρχει? Με συμφερει ο σταθερος μισθος ή κυμαινομενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σε ολους

Ειμαι υπ γραφειου, 5νθημερη 4ωρη απασχοληση, σε ΕΠΕ παροχης υπηρεσιων. Παιρνω το βασικο μισθο, προΥπηρεσια, επιδ γαμου, επιδ ΤΕΙ. Η επιθ εργασιας λεει οτι πρεπει να αμοιβομαι με ΜΙΣΘΟ/2 σταθερο καθε μηνα και 25 ασφαλ ενσημα. Το ΙΚΑ (μεσω του BOSS απο οτι λεει ο ιδιος) υποστηριζει οτι πρεπει να αμοιβομαι με κυμαινομενες αποδοχες το μηνα. Αυτες προκυπτους απο τις εργασ μερες του μηνα (μεσα και οι αργιες κανονικα 21-22-23 το μηνα). Ετσι ο μισθος μου ειναι 485 καθαρος για 22 μερες εργασιμες, 500 (περιπου δεν θυμαμαι) για 23 μερες κλπ. Τ ενσημα ειναι παλι 22-23-21. Τι γινεται? Πρπεπει να αμοιβομαι ετσι? Τι διαφορα πραγματικη υπαρχει? Με συμφερει ο σταθερος μισθος ή κυμαινομενος?

H Επιθεώρηση έχει δίκιο. Το ΙΚΑ και το Boss σου, ας διαβάσουν το παρόν θέμα προς γνώσιν και συμμόρφωσιν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θενκ γιου. Υπαρχει κανενα Link με καποια αποφαση-διαταξη σχετικη, για υποστηριξω την αποψη μου? Γιατι μεχρι να το αποδειξω θα εξακολουθω να αμοιβομαι "λανθασμενα". Δεν θελω να φτασω σε καταγγελία γιατι ειναι και γνωστος (φαντασου να μην ηταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Χαίρετε,

Με τόσες ερωτήσεις και απαντήσεις έχω χάσει τον μπούσουλα, αλλά πάνω κάτω έχω διαμορφώσει μια αποψη πάνω στο θέμα της μερικής απασχόλησης.

Κανονικά αυτή η δουλειά του forum πρέπει να την έκαναν οι υπάλληλοι του ΙΚΑ, και της επιθεώρησης , όχι το TAX HEAVEN.

Παίδες έχω 2 ερωτήσεις (βγαλμένες από επιστημονική φαντασία).

1) Με πλήρης απασχόληση ---> 25 ενσημα στάνταρ

Με μερική απασχόληση ---> 21,22,23 ανάλογα με τις ημέρες

Συμπέρασμα: Με την μ. απασχόληση έχω 3ή4 ημέρες το μήνα λιγότερες από την πλήρη. ή υπάρχει και το άλλο:

‘τα ένσημα της μερικής είναι χαμηλότερης αξίας της πλήρης’. Αυτός ο ισχυρισμός ισχύει?

2) Θέλω να ρωτήσω ΕΑΝ υπάρχει νόμος που να μπορεί μια σύμβαση ορισμένου χρόνου πωλητής supermarket:

4ωρο 5νθήμερο, ημερομισθιο, να μετατραπεί σε ένα είδος πλήρης απασχόλησης-όπως το σκέφτηκα (4ωρο 5νθήμερο, ημερομίσθιο-μικρότερο της μερικής προηγουμένως, και 25 ενσημα-της πλήρης απασχόλησης). Δηλαδή να μειωθούν οι καθαρές αποδοχές τόσο ωστε να παίρνω πλήρη ένσημα με μερική απασχόληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξαναδιάβασέ το..........

δεν το κατάλαβες καλά.

4ωρο-5ημερο σημαίνει 25 ένσημα για μισθωτό και ενδεχομένως 26-27 για ημερομίσθιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Δημήτρης

Χαίρετε,

Με τόσες ερωτήσεις και απαντήσεις έχω χάσει τον μπούσουλα, αλλά πάνω κάτω έχω διαμορφώσει μια αποψη πάνω στο θέμα της μερικής απασχόλησης.

Κανονικά αυτή η δουλειά του forum πρέπει να την έκαναν οι υπάλληλοι του ΙΚΑ, και της επιθεώρησης , όχι το TAX HEAVEN.

Παίδες έχω 2 ερωτήσεις (βγαλμένες από επιστημονική φαντασία).

1) Με πλήρης απασχόληση ---> 25 ενσημα στάνταρ

Με μερική απασχόληση ---> 21,22,23 ανάλογα με τις ημέρες

Συμπέρασμα: Με την μ. απασχόληση έχω 3ή4 ημέρες το μήνα λιγότερες από την πλήρη. ή υπάρχει και το άλλο:

‘τα ένσημα της μερικής (21,22,23) είναι χαμηλότερης αξίας της πλήρης’. Αυτός ο ισχυρισμός ισχύει? :)

2) Θέλω να ρωτήσω ΕΑΝ υπάρχει νόμος που να μπορεί μια σύμβαση ορισμένου χρόνου πωλητής supermarket:

4ωρο 5νθήμερο, ημερομισθιο, να μετατραπεί σε ένα είδος πλήρης απασχόλησης-όπως το σκέφτηκα (4ωρο 5νθήμερο, ημερομίσθιο-μικρότερο της μερικής προηγουμένως, και 25 ενσημα-της πλήρης απασχόλησης). Δηλαδή να μειωθούν οι καθαρές αποδοχές τόσο ωστε να παίρνω πλήρη ένσημα με μερική απασχόληση. :lol:

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΜ.ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ,

ΔΟΥΛΕΥΩ 6 ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑ ΡΕΠΟ ΜΟΥ

ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΣΦ.ΙΚΑ ΓΙΑ 40 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ (5 ΗΜΕΡΕΣ )

(25 ΕΝΣΥΜΑ)ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ?

ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ 48 ΩΡΟ????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΜ.ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ,

ΔΟΥΛΕΥΩ 6 ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑ ΡΕΠΟ ΜΟΥ

ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΣΦ.ΙΚΑ ΓΙΑ 40 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ (5 ΗΜΕΡΕΣ )

(25 ΕΝΣΥΜΑ)ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ?

ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ 48 ΩΡΟ????????

Απαγορεύεται από το νόμο...

Τώρα, στις αποδείξεις εξόφλησης, έπρεπε να αποζημιώνεσαι για αυτές τις επιπλέον ώρες εργασίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΤΑ ΡΕΠΟ ΜΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ?

Η ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ 40ΩΡΟ Κ ΟΧΙ 48ΩΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΩΣ ΣΑΒΒΑΤΟ

ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΤΑ ΡΕΠΟ ΜΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ?

Η ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ 40ΩΡΟ Κ ΟΧΙ 48ΩΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΩΣ ΣΑΒΒΑΤΟ

ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ!

Λέγοντας παράνομο, εννοώ ότι δεν μπορεί να καταθέσει πίνακα με 6 ημέρες εργασίας την εβδομάδα...

Για τα ρεπό σου που εργάζεσαι, σίγουρα πρέπει να αποζημιωθείς...

Το ωράριο λειτουργίας των καταστημάτων δεν έχει να κάνει με το ωράριο των εργαζομένων.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη μαρια

Μερικώς σχετική και μερικώς άσχετη ερώτηση στο θέμα, γι'αυτό ζητάω συγνώμη αν δεν ταιριάζει εδώ η ερώτηση μου:

Εξυπηρετώ μια επιχείρηση παροχής υπηρεσιών 2 μέρες την εβδομάδα από 4 ώρες τη μέρα. Πόσα ένσημα πρέπει να μου βάζει ο εργοδότης μου και πόσα χρήματα να μου δίνει. Έχω πτυχίο ΑΕΙ (άσχετο με την εργασία που ασκώ - φιλόλογος) και κάνω χρήση της αγγλικής γλώσσας (θεωρείτο προσόν για να με προσλάβει).

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, γιατί ο λογιστής του μου λέει ότι θα παίρνω συνολικά 190ευρώ μικτά και 4 ένσημα το μήνα (κάθε 2 μέρες με 4 ώρες εργασίας ένα ένσημο δηλαδή).

Επίσης, αν πάω και σε άλλη επιχείρηση για παρόμοια εργασία τις υπόλοιπες 3 μέρες αλλά από 6 ώρες τι πρέπει να διεκδικίσω από εκεί;

Σημείωση: από την τοπική επιθεώρηση εργασίας δεν μου απαντούσαν αν δεν έλεγα την επωνυμία του εργοδότη και δεν ήθελα να εκθέσω τον άνθρωπο, οπότε και δεν συνέχισα να ρωτάω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

θα παιρνεις 1 ένσημο κάθε μέρα που δουλεύεις και όσον αφορά τις αποδοχες......

εξαρτάται από την δουλειά που κάνεις και την σύμβαση που την καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα !

σε περίπτωση υπαλληλου γραφείου για εξάωρη απασχόληση Χ5 ημέρες την εβδομάδα και με μισθό πλέον του βασικού,

πόσα ασφαλιστικά ημερομίσθια δικαιούται ?

Ο εργοδότης χάνει κάτι αν αντί για 21-22 βάλει 25 ?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα !

σε περίπτωση υπαλληλου γραφείου για εξάωρη απασχόληση Χ5 ημέρες την εβδομάδα και με μισθό πλέον του βασικού,

πόσα ασφαλιστικά ημερομίσθια δικαιούται ?

Ο εργοδότης χάνει κάτι αν αντί για 21-22 βάλει 25 ?

Ευχαριστω.

Γιατί επιμένετε να ρωτάτε τα ίδια πράγματα..???

25 και όχι, δεν χάνει κάτι.....

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=74133&st=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΤΖΩΝΥ 5

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΡΑΦΩ .ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΕΝΣΗΜΑ ΕΧΟΥΜΕ(ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΒΑΡΕΑ Η ΑΠΛΑ)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ; TZONY 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...