Προς το περιεχόμενο

ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΡΗΣΗΣ ΛΟΓ. ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟ ΣΕ ΚΛΑΣΙΚΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι θα ανακοινώσεις στο Μητρώο; Πως θα τηρείς ένα αθεώρητο βιβλίο; Για να το θέσω διαφορετικά: οι ελεύθεροι επαγγελματίες, εκδίδουν αθεώρητα Τιμολόγια προς άλλους επιτηδευματίες.

Δηλώνουμε πουθενά αν θα είναι χειρόγραφα ή ηλεκτρονικά; Δεν νομίζω να προκύπτει από τον ΚΦΑΣ τέτοια υποχρέωση.

 

Σε επίσκεψη σε ΔΟΥ (χθές), με πληροφόρησαν οτι στο Μητρώο έχει ήδη απενεργοποιηθεί η επιλογή Χειρόγραφου/Μηχανογραφικού στα Β' Κατηγορίας... Βέβαια δεν τους έχω και απόλυτη εμπιστοσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΚΑΤ΄ ΑΡΧΗ  ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ .ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΟΝΤΕΥΕΥΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ Ο,ΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ , ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΗΜΕΡΑ -ΣΕ ΔΟΥ- ΕΚΑΝΑΝ ΤΕΤΕΟΙΕΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ.ΕΚΕΙ(ΣΤΗΝ ΔΟΥ) ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ "ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ", ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΚΑΤ΄ ΑΡΧΗ  ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ .ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΟΝΤΕΥΕΥΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ Ο,ΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ , ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΗΜΕΡΑ -ΣΕ ΔΟΥ- ΕΚΑΝΑΝ ΤΕΤΕΟΙΕΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ.ΕΚΕΙ(ΣΤΗΝ ΔΟΥ) ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ "ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ", ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Στο μητρώο υπάρχει σχετική ένδειξη, αλλά αφού τα βιβλία είναι πλέον αθεώρητα δεν έχει κανένα νόημα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΕΝΑΡΞΗ ΥΠ/ΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΗ ΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΡΑΣ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΥΠ/ΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΕΝΑΡΞΗ ΥΠ/ΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΗ ΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΡΑΣ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΥΠ/ΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ!!!!!!!!

 

 

Να μη δηλώνεται ούτε χειρόγραφα, ούτε μηχανογραφικά, προτιμήστε την επιλογή μικτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έγραψα , να το ξαναγράψω ακόμα μια φορά 

 

ο ΚΒΣ άλλαξε σε ΚΦΑΣ 

 

οι διατάξεις για το μητρώο παρέμειναν 

 

μπορεί να είναι μ@λ@κία αλλά ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα ανακοινώσεις στο Μητρώο; Πως θα τηρείς ένα αθεώρητο βιβλίο; Για να το θέσω διαφορετικά: οι ελεύθεροι επαγγελματίες, εκδίδουν αθεώρητα Τιμολόγια προς άλλους επιτηδευματίες.

Δηλώνουμε πουθενά αν θα είναι χειρόγραφα ή ηλεκτρονικά; Δεν νομίζω να προκύπτει από τον ΚΦΑΣ τέτοια υποχρέωση.

 

Σε επίσκεψη σε ΔΟΥ (χθές), με πληροφόρησαν οτι στο Μητρώο έχει ήδη απενεργοποιηθεί η επιλογή Χειρόγραφου/Μηχανογραφικού στα Β' Κατηγορίας... Βέβαια δεν τους έχω και απόλυτη εμπιστοσύνη.

 

Άλλο το τι δηλώνουμε στον ΚΒΣ, και άλλο το Μητρώο.

Στο Μητρώο δεν δηλώνουμε στοιχεία,οπότε ατυχές το παράδειγμα... :P

Και όπως είπε ο Γιάννης οι διατάξεις του Μητρώου παραμένουν, και θα παραμείνουν για ενημέρωση του TAXIS. Να μην ξέρει ο ελεγκτής αν θα κουβαλάει μαζί του  "στικάκι"  όταν θα έρθει για έλεγχο; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε, υπάρχει και το εφιαλτικό σενάριο, να σου έρθει, να έχεις μηχανογραφημένα και αποθηκευμένα στον υπολογιστή και να σου πει "Εγώ βλέπω ότι στο Μητρώο έχεις δηλώσει χειρόγραφα. Πούντα; Φάε μια μη τήρηση, για να μάθεις να μην δίνεις το παρόν στη ΔΟΥ σου"

Εσείς τι λέτε; Παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατά την δικιά μου άποψη, όποιες επιχειρήσεις κάνουν αλλαγή από χειρόγραφη σε μηχανογραφική τήρηση βιβλίων, ή το αντίστροφο, θα πρέπει υποχρεωτικά να το δηλώσουν στο μητρώο της αρμόδιας ΔΟΥ, καθώς όπως λέει και ο συνάδελφος Γιάννης από την Χαλκίδα, δεν έχει γίνει αλλαγή σ' αυτή την υποχρέωση. Δεν θεωρώ επίσης, ότι είναι σκόπιμο και ακριβές να δηλώσουμε μικτή τήρηση όταν δεν έχουμε τέτοια.

Άποψή μου σε αυτό που λέτε συνάδελφε Αχιλλέα είναι ότι στην περίπτωση αυτή, ίσως μας καταλογιστεί γενική παράβαση για μη ορθή δήλωση του τρόπου τήρησης βιβλίων (αυτό που θίγω παραπάνω) και όχι για μη τήρηση.

 

Καλημέρα σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατά την δικιά μου άποψη, όποιες επιχειρήσεις κάνουν αλλαγή από χειρόγραφη σε μηχανογραφική τήρηση βιβλίων, ή το αντίστροφο, θα πρέπει υποχρεωτικά να το δηλώσουν στο μητρώο της αρμόδιας ΔΟΥ, καθώς όπως λέει και ο συνάδελφος Γιάννης από την Χαλκίδα, δεν έχει γίνει αλλαγή σ' αυτή την υποχρέωση. Δεν θεωρώ επίσης, ότι είναι σκόπιμο και ακριβές να δηλώσουμε μικτή τήρηση όταν δεν έχουμε τέτοια.

Άποψή μου σε αυτό που λέτε συνάδελφε Αχιλλέα είναι ότι στην περίπτωση αυτή, ίσως μας καταλογιστεί γενική παράβαση για μη ορθή δήλωση του τρόπου τήρησης βιβλίων (αυτό που θίγω παραπάνω) και όχι για μη τήρηση.

 

Καλημέρα σε όλους.

Είπαμε, αγαπητέ Μπάμπη, εφιαλτικό το σενάριο... Το πιθανότερο είναι να μην τρέξει τιποτα, κατά την άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Ανατρέχοντας στις σελίδες 2660-1 του βιβλίου "ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΒΣ", ΕΚΔΟΣΗ 11(2008) - Δ.Σταματόπουλος,

 

Διαπιστώνω ότι δεν απαιτείται γνωστοποίηση και δεν επιβάλλεται πρόστιμο.

 

Δεν γνωρίζω αν μπορώ να μεταφέρω στο forum τουλάχιστον το κείμενο που και ο ίδιος ο συγγραφέας έχει σε εισαγωγικά, καθώς πρόκειται για απόσπασμα από έγγραφο του Υπ.Οικ.

 

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει διάταξη του Μητρώου που να δημιουργεί αυτήν την υποχρέωση ας την αναφέρει.

 

Τέλος και από τον ΚΦΑΣ δεν προκύπτει τέτοια υποχρέωση.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχει γραφεί πολλές φορές, αφενός το τι λέει ο Σταματόπουλος ουδόλως αφορά τη νομοθεσία αφετέρου η υποχρέωση ή μη του μητρώου δεν απορρέει από τον ΚΦΑΣ. Στα έντυπα του μητρώου υπάρχει ένδειξη για την επιλογή του τρόπου τήρησης η οποία συμπληρώνεται ανάλογα και δηλώνεται με την οικεία δήλωση έναρξης/μεταβολής της επιχείρησης. Επαναλαμβάνω και παλιότερη θέση μου ότι συζητάμε περί όνου σκιάς. Κανείς σοβαρός ελεγκτής δεν πρόκειται να ασχοληθεί μ' αυτό το θέμα, απλώς συζητάμε χάριν της συζητήσεως. Όπως μου είχε πει κάποτε μια συνάδελφος, "παίζουμε νοητικό Sudoku".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε αν θέλετε κι αυτό:

 

...

Αρθρο 5

Δήλωση Μεταβολής εργασιών

1. Τα Φυσικά και Νομικά Πρόσωπα καθώς και οι Ενώσεις Προσώπων της παρ. 1 του άρθρου 1 της παρούσας, για οποιαδήποτε μεταβολή των αρχικά δηλωθέντων στοιχείων, όπως αλλαγή της επωνυμίας, του τόπου επαγγελματικής εγκατάστασης, του αντικειμένου εργασιών, των μελών ή εταίρων, πραγματοποίηση ενδοκοινοτικών αποκτήσεων και παραδόσεων αγαθών, ίδρυση ή κατάργηση υποκαταστημάτων - γραφείων - αποθηκών κ.λ.π., υποχρεούνται να υποβάλλουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. την αντίστοιχη δήλωση μεταβολής εργασιών.

Η δήλωση μεταβολής υποβάλλεται εντός τριάντα (30) ημερών από το χρόνο που έγιναν οι μεταβολές.

2. Τα Φυσικά Πρόσωπα συμπληρώνουν το έντυπο (Μ2) "Δήλωση Έναρξης/ Μεταβολής Εργασιών Φυσικού Προσώπου" και τα Νομικά Πρόσωπα και οι Ενώσεις Προσώπων το έντυπο (Μ3) "Δήλωση Έναρξης/Μεταβολής Εργασιών Μη Φυσικού Προσώπου" συμπληρώνοντας αντίστοιχα, το τετραγωνίδιο με την ένδειξη "Μεταβολή". ...

 

από την ΠΟΛ 1002 του 2005.

Κατά την άποψή μου στο "κ.λ.π.", περιλαμβάνεται  και ο τρόπος τήρησης βιβλίων, που ούτως ή άλλως, η δήλωσή του, προβλέπεται από το έντυπο Μ2.

Κατά τα λοιπά, συμφωνώ με τη φράση του συναδέλφου Αχιλλέα, ότι μπροστά σε πολύ σοβαρότερα θέματα, συζητάμε, για την "περί όνου σκιά" ...

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ανατρέχοντας στις σελίδες 2660-1 του βιβλίου "ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΒΣ", ΕΚΔΟΣΗ 11(2008) - Δ.Σταματόπουλος,

 

 

Θα μου επιτρέψετε ένα μικρό σχόλιο: Ο κλάδος της Νομικής επιστήμης έχει αναδείξει κατά καιρούς λαμπρούς επιστήμονες που οι ερμηνείες τους θεωρούνται θέσφατα (Λαναράς, Κριαράς, Αρμενόπουλος, και πολλοί άλλοι). Ο κλάδος της Οικονομικής επιστήμης, έχει επίσης αναδείξει λαμπρούς μελετητές των οποίων οι απόψεις έχουν στηρίξει ολόκληρα πολιτικά συστήματα (Keynes, Friedman, Galbraith, Sweezy, κλπ) άσχετα αν συμφωνεί κάποιος μ' αυτά ή όχι. (Εξαιρώ τον Karl Marx επειδή τον θεωρώ φιλόσοφο και όχι οικονομολόγο). Η φοροτεχνική δεν είναι επιστήμη (όπως η Λογιστική) και βρίθει από διάφορους γραφειοκράτες οι οποίοι, αφού δημιούργησαν χάος με τα εκτρώματα που εμπνεύστηκαν κατά καιρούς, έρχονται μετά ως "σωτήρες" και "φωτεινά πνεύματα"  "ερμηνεύοντας" - με το αζημίωτο βέβαια-  αυτά που θα μπορούσαν ήδη να είχαν διατυπώσει, ως όφειλαν, ξεκάθαρα στις νομοθεσίες που εισηγήθηκαν. Θλίβομαι όταν βλέπω ότι για νομοθετήματα ουσίας όπως ο ΦΠΑ και η Φορολογία Εισοδήματος οι ερμηνείες, οι αναλύσεις και τα συγγράμματα είναι πολύ λιγότερα σε σχέση με νομοθετήματα διοικητικής διαδικασίας όπως ο ΚΦΑΣ, ο οποίος ξεκίνησε με την πρόθεση να απλοποιήσει τα πράγματα. Και διερωτώμαι: Ποιόν εξυπηρετεί η μετάλλαξή του σε ένα ακόμα τερατούργημα γεμάτο ασάφειες; Τους χρήστες του (λογιστες, επιτηδευματίες και εφοριακούς) πάντως όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψετε ένα μικρό σχόλιο: Ο κλάδος της Νομικής επιστήμης έχει αναδείξει κατά καιρούς λαμπρούς επιστήμονες που οι ερμηνείες τους θεωρούνται θέσφατα (Λαναράς, Κριαράς, Αρμενόπουλος, και πολλοί άλλοι). Ο κλάδος της Οικονομικής επιστήμης, έχει επίσης αναδείξει λαμπρούς μελετητές των οποίων οι απόψεις έχουν στηρίξει ολόκληρα πολιτικά συστήματα (Keynes, Friedman, Galbraith, Sweezy, κλπ) άσχετα αν συμφωνεί κάποιος μ' αυτά ή όχι. (Εξαιρώ τον Karl Marx επειδή τον θεωρώ φιλόσοφο και όχι οικονομολόγο). Η φοροτεχνική δεν είναι επιστήμη (όπως η Λογιστική) και βρίθει από διάφορους γραφειοκράτες οι οποίοι, αφού δημιούργησαν χάος με τα εκτρώματα που εμπνεύστηκαν κατά καιρούς, έρχονται μετά ως "σωτήρες" και "φωτεινά πνεύματα"  "ερμηνεύοντας" - με το αζημίωτο βέβαια-  αυτά που θα μπορούσαν ήδη να είχαν διατυπώσει, ως όφειλαν, ξεκάθαρα στις νομοθεσίες που εισηγήθηκαν. Θλίβομαι όταν βλέπω ότι για νομοθετήματα ουσίας όπως ο ΦΠΑ και η Φορολογία Εισοδήματος οι ερμηνείες, οι αναλύσεις και τα συγγράμματα είναι πολύ λιγότερα σε σχέση με νομοθετήματα διοικητικής διαδικασίας όπως ο ΚΦΑΣ, ο οποίος ξεκίνησε με την πρόθεση να απλοποιήσει τα πράγματα. Και διερωτώμαι: Ποιόν εξυπηρετεί η μετάλλαξή του σε ένα ακόμα τερατούργημα γεμάτο ασάφειες; Τους χρήστες του (λογιστες, επιτηδευματίες και εφοριακούς) πάντως όχι.

 

 

Προσυπογράφω κύριε Αρχοντή. Είμαι τρία χρόνια στον  χώρο και διαπιστώνω ότι ένα σώρο "τέως", "επίτιμοι" κλπ έχουν στήσει τα παραμάγαζά τους εις βάρος λογιστών, διοικητικών υπαλλήλων και εν τέλει όλων των πολιτών.

Όσο είναι έτσι όμως έτσι τα πράγματα μπορείς να κάνεις διαφορετικά?

Καλό Μεσημέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Όσο είναι έτσι όμως έτσι τα πράγματα μπορείς να κάνεις διαφορετικά?

Καλό Μεσημέρι

Μπορείς. Να τους αγνοήσεις και να στηριχτείς στη νοημοσύνη την δική σου και των γύρω σου συζητητών. Ακόμα καλύτερα, να επικοινωνήσεις με τις αρμόδιες κρατικές υπηρεσίες. Θα εξυπηρτετηθείς πολύ καλύτερα και ταχύτερα απ' ό,τι φαντάζεσαι (το λέω από προσωπική πείρα) και αναμφισβήτητα έγκυρα. Αρκεί να ξέρεις τι είναι αυτό που θες και αυτό που κάνεις και να μην λειτουργείς δια μιμήσεως.

Καλό μεσημέρι επίσης και καλό Σαββατοκύριακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσυπογράφω κύριε Αρχοντή. Είμαι τρία χρόνια στον  χώρο και διαπιστώνω ότι ένα σώρο "τέως", "επίτιμοι" κλπ έχουν στήσει τα παραμάγαζά τους εις βάρος λογιστών, διοικητικών υπαλλήλων και εν τέλει όλων των πολιτών.

Όσο είναι έτσι όμως έτσι τα πράγματα μπορείς να κάνεις διαφορετικά?

Καλό Μεσημέρι

 

Φίλε μου όπως σου απάντησε και ο συνάδελφος δεν υστερούμε νοητικά ώστε να ερμηνεύσουμε αυτά που οι "θεοί" ερμηνεύουν στα σεμινάρια. Ξέχωρα που όπως πολύ σωστά είπες είναι ένα παραμάγαζο. Εγώ είμαι στο χώρο τα δικά σου χρόνια επί 10, και έχω ένα ντουλάπι γεμάτο σημειώσεις από τέτοιου είδους σεμινάρια. Τα κρατάω εκεί και για την "ιστορικότητα" όσων έχουν γραφτεί και ειπωθεί, αλλά και για να μου θυμίζει πόσο βλάκας και ηλίθια ήμουν τότε που τα παρακολουθούσα. Εκτός από κάποια όπως του αείμνηστου Γκλεζάκου καθώς και του Αργυρού, πολύ καλοί γνώστες και οι δύο του αντικειμένου τους, τα υπόλοιπα... ας μην τα χαρακτηρίσω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σεμινάριο που παρακολούθησα, ο κ. Αργυρός είπε ότι πρέπει να περιμένουμε σύντομα ερμηνευτικές που θα δίνουν κάποιες λύσεις στα προβλήματα που δημιουργήθηκαν με την αλλαγή του ΚΒΣ. Αλλωστε υπάρχει το περιθώριο "ανοχής" ως την 28/2/2013. Από κει και πέρα, εγώ πιστεύω ότι θα κάνει πάρτι το ΣΔΟΕ στους ελέγχους. Για τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα , π.χ. δεν αναφέρονται στα διατηρούμενα πρώην πρόσθετα βιβλία, αλλά ούτε και τα καταργηθέντα. Δεν υπάρχει ένδειξη αν θα έχουν Φ.Τ.Μ. ή φορολογ. μηχαμισμό ή θεωρημένες ΑΠΥ και επισυναπτόμενα αθεώρητα ή όχι συμφωνητικά ενοικίασης! Δεν λάβαμε στο σεμινάριο συγκεκριμμένη απάντηση. Προσωπικά πρότεινα στον πελάτη μου φορολ. μηχανισμό με ενοποιημένη ΑΠΥ με συμφωνητικό (επί πιστώσει) και με εξωφλητική απόδειξη με την καταβολή της αξίας.

 Και να συμφωνήσω απόλυτα με όσα έγραψαν παραπάνω (για να μη τα παραθέσω) οι συνάδελφοι Αχιλλέας, Μπάμπης και Ειρήνη, όπως και ο Γιάννης από την Χαλκίδα, για το μητρώο αυτός. Και να παρατηρήσω για τους ορκωτούς, που αναφέρθηκαν,

ότι, οι ορκωτοί μας βάζουν σε μεγάλους μπελάδες, παρεμβαίνοντας αυθαίρετα στον τρόπο εργασίας μας, για να διευκολύνουν τον δικό τους έλεγχο, αλλά και για να βάλουν τις βάσεις για μια μελλοντική ανάληψη της τήρησης των βιβλίων, μέσω "θυγατρικών" τους επιχειρήσεων. Τους έχω ζήσει και έχω ήδη αναφέρει στην Ειρήνη, ότι προτιμούσα τους Πεκατζήδες.

 Και για να κλείσω, να θυμίσω σε όλους σας, ότι α) στο τέλος του ΚΦΑΣ αναφέρεται ότι με το επικείμενο σχέδιο αναμόρφωσης του φορολογικού συστήματος θα απλοποιηθούν περαιτέρω οι διατάξεις του, β) από 1/1/14 καταργούνται όλες οι θεωρήσεις και γ) τον Απρίλιο θα κατατεθεί ο "νέος" φορολογικός νόμος που θα καταργήσει όλους τους υπάρχοντες και τις ΠΟΛ και διατάξεις.

  Κρατείστε τις δυνάμεις σας γιατί σε λίγο θα έχουμε χειρότερο αλαλούμ από το σημερινό.

Και συμφωνώ , έστω για μια φορά με το ΟΕΕ, που διαμαρτύρεται για την έλλειψη Λ/Φ στη περιβόητη επιτροπή των 14 "σοφών", που κάθε άλλο παρά έχουν σχέση με μας...Η ΠΟΦΕΕ δεν διαμαρτυρήθηκε, αφού δεν υπάρχει ούτε ένας εκπρόσωπός της στην επιτροπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Σήμερα έκανα μεταβολή της εδρας υποκαταστήματος και πλήρωσα πρόστιμο γιατί ανακάλυψαν στο μητρώο οτι το υποκατάστημα φαινόταν με βιβλία Β κατηγορίας ενώ το κεντρικό με Γ .9/1/2012 ειχα κάνει μεταβολή στο μητρώο λόγω αύξησης του τζίρου πάνω απο 1.500.000 και θεώρησα βιβλία και καταστάσεις απογραφής για κεντρικό και υποκ/μα καθώς και γνωστοποίηση στον κώδικα για τήρηση τον δεδομένων του υποκ/τος στα βιβλία του κεντρικού.

Ερώτηση μπορεί υποκ/μα να τηρεί διαφορετικά βιβλία σπο το κεντρικό?

Επίσεις μπορεί ο Κώδικάς να θεωρεί καταστάσεις απογραφής Γ κατηγορίας σε υποκ/μα με Β κατηγορίας βιβλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...