Προς το περιεχόμενο

Μετατρεπόμενη Εταιρεία και Χρονος καταχώρησης εγγραφών Μετατροπης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.....βοήθεια και παλι!

(ακόμα και το τμημα εμπορίου μου απάντησε με ύφος Πυθειας......και αυτο το ήξεις αφήξεις....δεν με καλυπτει)

 

Αγροτικός Συνεταιρισμός μετατρέπεται υποχρεωτικα σε ΑΕΣ ΑΕ με τον Ν 4015/2011.

Ημερομηνία συνταξης ισολογισμού μετατροπής 31/07/2014.

 

Λογω 2000 προβλημάτων, η Πραξη Μετατροπής συντάσσεται στις 29/12/2014 και παρά το ατελείωτο και ανελέητο τρεξιμο πρωτοχρονιάτικα......δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία σε ΓΕΜΗ και Τμημα Εμποριου

 

Αλλα 2000 προβλήματα , μας επιτρέπουν την ολοκλήρωση της διαδικασίας σε ΓΕΜΗ και Τμημα Εμπορίου στις 02/03/2015 και με αυτη την ημερομηνία γινεται η αλλαγή στο Μητρώο της ΔΟΥ.

 

και ερωτω.....

τις εγγραφές που προκύπτουν απο τον έλεγχο των ορκωτών......με ημερομηνια 31/07/2014 υπενθυμίζω......εγω πότε τις καταχωρώ????

με 31/7/2014 ?? (εγω εδω κρινω το ορθοτερον)

με 29/12/2014??

με 02/03/2015??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.....βοήθεια και παλι!

(ακόμα και το τμημα εμπορίου μου απάντησε με ύφος Πυθειας......και αυτο το ήξεις αφήξεις....δεν με καλυπτει)

 

Αγροτικός Συνεταιρισμός μετατρέπεται υποχρεωτικα σε ΑΕΣ ΑΕ με τον Ν 4015/2011.

Ημερομηνία συνταξης ισολογισμού μετατροπής 31/07/2014.

 

Λογω 2000 προβλημάτων, η Πραξη Μετατροπής συντάσσεται στις 29/12/2014 και παρά το ατελείωτο και ανελέητο τρεξιμο πρωτοχρονιάτικα......δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία σε ΓΕΜΗ και Τμημα Εμποριου

 

Αλλα 2000 προβλήματα , μας επιτρέπουν την ολοκλήρωση της διαδικασίας σε ΓΕΜΗ και Τμημα Εμπορίου στις 02/03/2015 και με αυτη την ημερομηνία γινεται η αλλαγή στο Μητρώο της ΔΟΥ.

 

και ερωτω.....

τις εγγραφές που προκύπτουν απο τον έλεγχο των ορκωτών......με ημερομηνια 31/07/2014 υπενθυμίζω......εγω πότε τις καταχωρώ????

με 31/7/2014 ?? (εγω εδω κρινω το ορθοτερον)

με 29/12/2014??

με 02/03/2015??

Ημερομηνια μετατροπης  ειναι η 31/7/2014

οι πραξεις που εχουν γινει μεχρι την ανακοινωση (εγκριση ) ΓΕΜΗ θα γινουν με μια εγγραφη συνολικα . 

φυσικα τις εχεις καταχωρησει στα βιβλια του συναιτερισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λάβουμε υπ όψιν  την παρακάτω  απόφαση ,που είναι και σωστή και την επεκτείνουμε,η ημερομηνία μετατροπής είναι η 31/07/2014,αλλά δυστυχώς οι άλλοι λένε άλλα,,,,,,,,,,,,οτι σε κάθε περίπτωση υπερισχύει η ημερομηνία του γεμη.ΠΧ αν υπάρξει διάλυση μιάς εταιρείας την 20/12 και η έγκριση γίνει το άλλο έτος,τι γίνεται?δεν θα υπάρχει η εταιρεία το άλλο έτος και εμείς θα υποβάλλουμε δηλώσεις -φπα κλ,σε εταιρεία που δεν υφίσταται?πρέπει άμεσα να δοθεί λύση εδώ και τώρα.

ΠΟΛ.1100/5.5.2015,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...