Προς το περιεχόμενο

ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΜΑΠ ΕΤΩΝ 1997-2007


@logos@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΜΑΠ ΓΙΑ ΤΑ ΕΤΗ 1997-2007 ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ Ν.3763/2009 ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.

ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΞΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΕΝΤΟΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ (ΑΑΓΗΣ) ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΞΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΑΑΓΗΣ(ΔΗΛΩΣΑΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ).ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΘΑ ΚΛΗΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΤΟΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΣΥΜΨΗΦΙΣΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ, Η ΘΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΤΟΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΑΒΟΥΝ ΥΠΟΨΗ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΜΑΠ ΓΙΑ ΤΑ ΕΤΗ 1997-2007 ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ Ν.3763/2009 ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.

ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΞΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΕΝΤΟΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ (ΑΑΓΗΣ) ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΞΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΑΑΓΗΣ(ΔΗΛΩΣΑΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ).ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΘΑ ΚΛΗΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΤΟΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΣΥΜΨΗΦΙΣΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ, Η ΘΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΤΟΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΑΒΟΥΝ ΥΠΟΨΗ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Το κοκκινισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ ΟΡΙΑ ΦΜΑΠ ΓΙΑ ΤΑ ΕΤΗ 97'-98'-99', ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΕΓΓΑΜΟ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλημερα σε ολους!!!

Σήμερα ήρθε σε πελάτη μου μια πρόσκληση από το υπουργείο ότι δεν έχουμε υποβάλλει ΦΜΑΠ ετών 1997-2007 και καλούμαστε να υποβάλλουμε ως τις 31/5 προκειμένου να ευεργετηθούμε από τα μειωμένα πρόστιμα.

Ο πελάτης ενώ είχε ακίνητα ήταν σε όλες τις χρονιές αφορολόγητος και δεν είχε υποχρέωση υποβολής της δήλωσης ΦΜΑΠ (άρθρο 26 παρ.4 Ν.2459/1997).

Σήμερα που πήγα στην εφορία για να γνωστοποιήσω το γεγονός μου είπαν να ετοιμάσω όλες τις δηλώσεις των ετών, όλα τα φύλλα αντικειμενικού προσδιορισμού και τα Ε9 και η απάντηση του υπαλλήλου ήταν "Ε! και αν δεν προκύψει φόρος δεν έγινε και τίποτα"!!! Έτσι λοιπόν μου έδωσαν την πρόσκληση ελέγχου και έχω 10 μέρες περιθώριο για να τα προσκομίσω.

Νομίζω πια ότι έχουμε χάσει κάθε έλεγχο του μέτρου. Μήπως θα έπρεπε να προσκομίσω μόνο τα Ε9 των ετών και από εκεί να κάνουν εκείνοι τον έλεγχο; Τώρα πια θα κάνουμε και την δουλειά τους εμείς;

Βρήκαν και τον καιρό να στείλουν ειδοποιήσεις, τώρα που δεν έχουν τελειώσει ακόμα οι δηλώσεις!

Αν έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιο συνάδελφο παρακαλώ ας πει τι έκανε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους!!!

Σήμερα ήρθε σε πελάτη μου μια πρόσκληση από το υπουργείο ότι δεν έχουμε υποβάλλει ΦΜΑΠ ετών 1997-2007 και καλούμαστε να υποβάλλουμε ως τις 31/5 προκειμένου να ευεργετηθούμε από τα μειωμένα πρόστιμα.

Ο πελάτης ενώ είχε ακίνητα ήταν σε όλες τις χρονιές αφορολόγητος και δεν είχε υποχρέωση υποβολής της δήλωσης ΦΜΑΠ (άρθρο 26 παρ.4 Ν.2459/1997).

Σήμερα που πήγα στην εφορία για να γνωστοποιήσω το γεγονός μου είπαν να ετοιμάσω όλες τις δηλώσεις των ετών, όλα τα φύλλα αντικειμενικού προσδιορισμού και τα Ε9 και η απάντηση του υπαλλήλου ήταν "Ε! και αν δεν προκύψει φόρος δεν έγινε και τίποτα"!!! Έτσι λοιπόν μου έδωσαν την πρόσκληση ελέγχου και έχω 10 μέρες περιθώριο για να τα προσκομίσω.

Νομίζω πια ότι έχουμε χάσει κάθε έλεγχο του μέτρου. Μήπως θα έπρεπε να προσκομίσω μόνο τα Ε9 των ετών και από εκεί να κάνουν εκείνοι τον έλεγχο; Τώρα πια θα κάνουμε και την δουλειά τους εμείς;

Βρήκαν και τον καιρό να στείλουν ειδοποιήσεις, τώρα που δεν έχουν τελειώσει ακόμα οι δηλώσεις!

Αν έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιο συνάδελφο παρακαλώ ας πει τι έκανε!!!

Ετσι ειναι συναδελεφε.. πρεπει να ετοιμασουμε ολη την χαρτουρα για να αποδειξουμε οτι δεν ειναι ελεφαντας

Ανοιξα αλλο θεμα παρακατω δεν ειχα δει το δικο σου και αντιμετωπιζω προβλημα με νεο πελατη μου που ενω ηταν υποχρεος δεν το γνωριζε

δεν υπεβαλλε και δεν προλαβαινει με τιποτα την προθεσμια για τις μειωμενες προσαυξησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ισχύει πράγματι η προθεσμία των 10 ημερών που αναφέρει ο συνάδελφος, γιατί σε ανάλογη περίπτωση που έλαβα και εγώ την πρόσκληση, η αρμόδια ΔΟΥ μίλησε απλά για 31/05/11. Εδώ ακόμα δεν έχουμε προλάβει να λάβουμε τα φύλλα υπολογισμού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ισχύει πράγματι η προθεσμία των 10 ημερών που αναφέρει ο συνάδελφος, γιατί σε ανάλογη περίπτωση που έλαβα και εγώ την πρόσκληση, η αρμόδια ΔΟΥ μίλησε απλά για 31/05/11. Εδώ ακόμα δεν έχουμε προλάβει να λάβουμε τα φύλλα υπολογισμού!

Ισχύει το 10ημερο παρέλαβα σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ισχύει πράγματι η προθεσμία των 10 ημερών που αναφέρει ο συνάδελφος, γιατί σε ανάλογη περίπτωση που έλαβα και εγώ την πρόσκληση, η αρμόδια ΔΟΥ μίλησε απλά για 31/05/11. Εδώ ακόμα δεν έχουμε προλάβει να λάβουμε τα φύλλα υπολογισμού!

ειναι η προσκληση του ν 3610 για την οικειοθελή συμμόρφωση, που δίδεται πάντα σε κάθε ελέγχο. και ειναι 10 ημέρες. Οι προσαυξήσεις στο 1/2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΙΑ' Αθηνών ζητάει να υποβάλεις δηλώσεις πρώτα και μετά σου επιδιδει την πρόσκληση του ν.3610/2007. Ο λόγος που ισχύει κάτι τέτοιο είναι ότι δεν υπάρχει εντολή ελέγχου. Υπάρχει σίγουρα άλλη ΔΟΥ που επιδίδει πρόσκληση και σε καλεί εντός 10 ημερών να υποβάλεις δηλώσεις? Σας ρωταω γιατί είναι αδύνατον να προλάβουμε την 31/05, αν δεν δοθεί σχετική παράταση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

Στη ΔΟΥ Κηφισιας μου επιδοσαν προσκληση και εχω 10 μερες περιθωριο!

Η ΙΑ' Αθηνών επιμένει ότι είναι λάθος να επιδοθεί 10ημερη πρόσκληση χωρίς την Υποβολή δηλώσεων. Η ημερομηνία είναι αυστηρά 31/05 και αν δεν δοθεί παράταση θα υπάρχει πρόβλημα με τις προσαυξήσεις. Το ίδιο απάντησε προ ολίγου και το Υπουργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντιγραφω τμηματα απ την διαταγη

Αρ. Πρωτ: Δ13 ΦΜΑΠ 1056929 ΕΞ 2011

όπου φαινεται να υπαρχει μια ασαφεια ως προς την καταληκτικη ημερομηνια που μπερδεψε τον υπάλληλο της ΔΟΥ που αναφερετε παραπανω.

Κατα τη γνωμη μου είναι προφανές ότι έχουν το δικαίωμα της δεκαήμερης προθεσμιας απο την πρόσκληση

1) ΩΣ 31/5/11 ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Οι ανωτέρω φορολογούμενοι με ανακοίνωση από το Υπουργείο κλήθηκαν να τακτοποιήσουν την φορολογική τους αυτή υποχρέωση, υποβάλλοντας τις αντίστοιχες δηλώσεις Φόρου Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας μέχρι την 31η Μαΐου 2011.

2) ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΔΟΘΕΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΕΝΤΟΣ ΔΕΚΑΗΜΕΡΟΥ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Ο 3610/2007

Εάν υποβληθεί η οικεία δήλωση, για τον υπολογισμό των πρόσθετων φόρων και προστίμων, έχουν εφαρμογή τα οριζόμενα στις διατάξεις τουάρθρου 4 του ν. 3610/2007 (σύμφωνα με την ΠΟΛ.1041/22.2.2008). Για το λόγο αυτό, πριν την υποβολή της οικείας δήλωσης, θα πρέπει να τους επιδίδεται πρόσκληση ελέγχου Φόρου Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας του ν. 3610/2007, σύμφωνα με το συνημμένο υπόδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , σήμερα το πρωί πήγα στη Δου Νέας Σμύρνης για να παραλάβω , ο προισταμενος με ενημερωσε οτι θα μου επιδοσει την προσκληση οταν του παω τις δηλωσεις , η υπαλληλος που εχει χρεωθει το φμαπ ηταν στο υπουργειο για διευκρινησεις γιατι τους εστειλαν οδηγιες παραλαβης-παραδοσης και υπαρχει ασαφεια σε καποια πραγματα , και οτι εχω περιπου 10 με 15 μερες να προσκομισω τα χαρτια μου χωρις προβλημα και χωρις αυστηρο το 10ημερο γιατι μαλλον θα δωθει μια μικρη παραταση. Αυτα μου ειπε , τωρα το μονο που μενει ειναι να δουμε τι τελικα ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη σπυρος

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ τα αφορολογητα ορια ανα χρόνο και πότε έγιναν αυξήσεις στις αντικειμενικές προκειμένου να ετοιμάσω τις δηλώσεις,επίσης αν κάποια χρονιά είμαι κάτω απο το αφορολόγητο πρέπει να υποβάλλω.

Ειμαι κατασκευαστής ισχύει η 7ετία για όλη την διάρκεια 97-07 η κάποια χρονιά έγινε 5ετία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ τα αφορολογητα ορια ανα χρόνο και πότε έγιναν αυξήσεις στις αντικειμενικές προκειμένου να ετοιμάσω τις δηλώσεις,επίσης αν κάποια χρονιά είμαι κάτω απο το αφορολόγητο πρέπει να υποβάλλω.

Ειμαι κατασκευαστής ισχύει η 7ετία για όλη την διάρκεια 97-07 η κάποια χρονιά έγινε 5ετία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

Τιμοκατάλογος

Λογιστικός Σύλλογος Αθηνών ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ & ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ 2008-2009

ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ

ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ & ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

1. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ Α΄ ΚΑΙ Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Κ.Β.Σ.

Ι. Επιχειρήσεις Παροχής Υπηρεσιών και Ελεύθερων Επαγγελματιών : 170,00

ΙΙ. Επιχειρήσεις Εμπορικές  Βιοτεχνικές :210,00

III. Επιχειρήσεις Μικτές : 260,00

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στις παραπάνω επιχειρήσεις εάν απασχολείται προσωπικό πάνω από 1 άτομο θα υπάρχει μηνιαία επιβάρυνση στις ανωτέρω τιμές 15,00 κατ' απασχολούμενο άτομο.

Οι αμοιβές δεν συμπεριλαμβάνουν Φ.Π.Α, οι δε ετήσιες αποδοχές θα περιλαμβάνουν 14 μηνιαίες, όπου η σχέση εργασίας δεν είναι εξαρτημένη. Εννοείται ότι δεν λαμβάνεται ιδιαίτερη αμοιβή για τις Δηλώσεις Εισοδήματος της επιχείρησης.

Τέλος, οι αμοιβές διαμορφώνονται προς τα πάνω λαμβανομένων υπόψη των ακαθαρίστων εσόδων της επιχείρησης.

2. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ Γ΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Κ.Β.Σ

Ι. Επιχειρήσεις Ατομικές : 390,00

ΙΙ. Εταιρείες Ο.Ε. - Ε.Ε. : 610,00

ΙΙΙ. Εταιρείες Ε.Π.Ε : 660,00

ΙV. Εταιρείες Α.Ε. : 770,00

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στις παραπάνω επιχειρήσεις εάν απασχολείται προσωπικό πάνω από 1 άτομο θα υπάρχει μηνιαία επιβάρυνση στις ανωτέρω τιμές 30,00 κατ' απασχολούμενο άτομο.

Οι αμοιβές δεν συμπεριλαμβάνουν Φ.Π.Α, οι δε ετήσιες αποδοχές θα περιλαμβάνουν 14 μηνιαίες, όπου η σχέση εργασίας δεν είναι εξαρτημένη. Εννοείται ότι δεν λαμβάνεται ιδιαίτερη αμοιβή για τις Δηλώσεις Εισοδήματος της Επιχείρησης.

Τέλος, οι αμοιβές διαμορφώνονται προς τα πάνω λαμβανομένων υπόψη των ακαθαρίστων εσόδων της επιχείρησης.

3.ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ

ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ -ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ Ν. 3427/05

ανεξαρτήτου κατηγορίας βιβλίων Κ.Β.Σ. και νομικής μορφής της (μηνιαία) :

I.1ο Τεχνικό Έργο : 500,00

II.2o Τεχνικό Έργο : 300,00

III.3ο Τεχνικό Έργο : 200,00

IV.Πέραν του τρίτου τεχνικού έργου της επιχείρησης τιμή κατόπιν ειδικής συμφωνίας των συμβαλλόμενων.

4. ΑΜΟΙΒΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ (χωρίς Φ.Π.Α.)

•Περιοδική Δήλωση Φ.Π.Α. ( Α - Β κατ.) : 85,00

•Περιοδική Δήλωση Φ.Π.Α. ( Γ κατ.) :100,00

•Εκκαθαριστική Δήλωση Φ.Π.Α (Α-Β κατ): 165,00

•Εκκαθαριστική Δήλωση Φ.Π.Α (Γ κατ): 200,00

•Προσωρινή Δήλωση Φ.Μ.Υ :85,00

•Οριστική Δήλωση Φ.Μ.Υ. : 110,00

•Δήλωση Ε1 Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων(πλην επαγγελματιών): 85,00

•Δήλωση Ε1 Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων με εισόδημα

από ακίνητα(πλην επαγγελματιών): 100,00

•Δήλωση Ε1 Εισοδήματος Επαγγελματιών με Ε3: 180,00

•Δήλωση Ε1 Εισοδήματος Επαγγελματιών με Ε3

και με Εισόδημα ακινήτων: 220,00

•Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Εταιρειών

Α.Ε και Ε.Π.Ε. (συμπεριλαμβανομένου και Ισολογισμού χρήσης): 770,00

•Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Εταιρειών Ο.Ε.-Ε.Ε & λοιπών Νομικών προσώπων: 320,00

•Λοιπές Δηλώσεις μη σχετιζόμενες άμεσα με φορολογία Εισοδήματος (Κτηματολόγιο-Μεταβιβάσεις Ακινήτων κ.λ.π.):100,00

Δήλωση Ε.Τ.ΑΚ Νομικών Προσώπων ( ανά φύλλο υπολογισμού αξίας ακινήτων): 15,00 •Συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών-προμηθευτών: 125,00

•Δηλώσεις Περαιώσεων παρελθουσών χρήσεων ανά περαιούμενη χρήση (Α-Β κατ.):110,00

•Δηλώσεις Περαιώσεων παρελθουσών χρήσεων ανά περαιούμενη χρήση (Γ κατ) : 220,00

ΛΟΙΠΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ

Οι παρακάτω αμοιβές περιλαμβάνουν την εργασία που θα εκτελεστεί από τον αρμόδιο λογιστή στη Δ.Ο.Υ. της επιχείρησης και μόνον. Δηλαδή δεν περιλαμβάνουν και αμοιβές διεκπεραίωσης εκκρεμοτήτων των φορολογούμενων σε ασφαλιστικά ταμεία και επιμελητήρια.

Α) ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΒΙΒΛΙΩΝ-ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ

(ανά ώρα απασχόλησης) : 25,00

Β) ΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

(κατ' αποκοπή)

1.Αμοιβή απασχόλησης σε προληπτικούς ελέγχους (Α-Β κατ.) : 70,00

2.Αμοιβή απασχόλησης σε προληπτικούς ελέγχους ( Γ κατ.) : 90,00

3.Αμοιβή απασχόλησης σε τακτικούς και συνοπτικούς ελέγχους (Α-Β κατ.) : 330,00

4.Αμοιβή απασχόλησης σε τακτικούς και συνοπτικούς ελέγχους (Γ κατ.): 660,00

Γ)ΕΝΑΡΞΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

(διαδικασίες σε Δ.Ο.Υ.)

1.Έναρξη Ατομικών Επιχειρήσεων (Α-Β-Γ κατ. ):270,00

2.Έναρξη Ο.Ε.-Ε.Ε. (Α-Β-Γ κατ.): 330,00

3.Έναρξη Ε.Π.Ε. : 500,00

4.Έναρξη Α.Ε. : 830,00

Δ) ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

(διαδικασίες σε Δ.Ο.Υ.)

1.Διακοπή Ατομικών Επιχειρήσεων : 270,00

2.Διακοπή Ο.Ε.-Ε.Ε. : 390,00

3.Διακοπή Ε.Π.Ε.: 660,00

4.Διακοπή Α.Ε.: 1320,00

Ε) ΠΑΡΟΧΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ

( αμοιβή πρώτης επίσκεψης στο γραφείο ή στην επιχείρηση) : 55,00

ΙΣΧΥΣ 2008-09

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΠΟΛΥΓΓΕΡ ΜΙΧΑΗΛ ΦΙΛΙΠΠΟΥΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη σπυρος

Φιλε μου τα ξερω αυτα γιατι ειμαι λογιστης α΄ταξης απλα μετα την συνταξιοδοτηση του πατερα μου συνεχισα την οικοδομικη μας επιχειρηση,αν μπορεις να βοηθησεις σ'αυτο που ζηταω καλως.

Ευχαριστω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου τα ξερω αυτα γιατι ειμαι λογιστης α΄ταξης απλα μετα την συνταξιοδοτηση του πατερα μου συνεχισα την οικοδομικη μας επιχειρηση,αν μπορεις να βοηθησεις σ'αυτο που ζηταω καλως.

Ευχαριστω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μονο για ΦΜΑΠ: 1997 (ΦΕΚ908Β/1995), 1998 - 2001 (ΦΕΚ921Β/1997) 2002-2007 (ΦΕΚ214Β/2001)

για τις περισσότερες περιοχές.

Όμως για κάποιες έχουν βγεί διαφορετικά ΦΕΚ

2. Υποβάλλεις για όλα, και η ΔΟΥ σου λέει αν οφείλεις ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Οι φορολογούμενοι καλούνται να τακτοποιήσουν τη φορολογική τους υποχρέωση, υποβάλλοντας τις αντίστοιχες δηλώσεις μέχρι την 31η Μαΐου 2011». Τους προσκαλεί μάλιστα το υπουργείο να κάνουν «χρήση των ευεργετημάτων που παρέχονται από το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο», ενώ απειλεί όσους δεν ανταποκριθούν ότι «αμέσως μετά τη λήξη της παραπάνω προθεσμίας, θα ακολουθήσει ενδελεχής έλεγχος, από συνεργεία ειδικά οργανωμένα για τον έλεγχο αυτόν.

Και βέβαια & αυτοί που κατέθεσαν τις δηλώσεις μέχρι 31/5 , τον τακτικό δεν τον γλιτώνουν όπως δείχνουν οι πρώτες προσκλήσεις που κοινοποιήθηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη γιωργος

Ο νόμος λέει οτι η παραγραφή του ΦΜΑΠ αν δεν υποβληθεί δήλωση είναι στην 15ετία από το έτος για το οποίο δεν υποβλήθηκε δήλωση.

Αυτό σημαίνει αν δεν υπάρξει καμία εγκύκλιος για παράταση παραγραφών κτλπ οτι για το έτος 1997 που δεν υποβλήθηκε δήλωση η παραγραφή γίνεται το 2012 και για το 2000 η παραγραφή το 2015 σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Ο νόμος λέει οτι η παραγραφή του ΦΜΑΠ αν δεν υποβληθεί δήλωση είναι στην 15ετία από το έτος για το οποίο δεν υποβλήθηκε δήλωση.

Αυτό σημαίνει αν δεν υπάρξει καμία εγκύκλιος για παράταση παραγραφών κτλπ οτι για το έτος 1997 που δεν υποβλήθηκε δήλωση η παραγραφή γίνεται το 2012 και για το 2000 η παραγραφή το 2015 σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κίολας , αλλά γιατί και αυτό να υποχρεωθούμε να το κάνουμε εμέις ????

Ένας μας ήρθε και τον στείλαμε σε συμβολαιογράφο ή περιμένετε ότι θα πληρωθείτε εσείς για αυτή την δουλειά ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υφίσταται κάποιο πρόβλημα με τον τρόπο υπολογισμού των προσαυξήσεων, βάσει μίας πρακτικής που ακολουθούν οι ΔΟΥ. Προκύπτει επιπλέον ποσό μή ευκαταφρόνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...