Προς το περιεχόμενο
  • 0

βεβαιωσεις αποδοχων ,ελευθερ.εμπορ.επιχ.και οριστικες μετα ?


dodos

Ερώτηση

επειδη τα εχουμε κανει μπαχαλο με τις βεβαιωσεις και τις οριστικες ...

 

1.εχουμε την στανταρ υποχρεωση του ε7 οριστικης φμυ

 

2.εξτρα στελνουμε την ιδια βεβαιωση αποδοχων ξεχωριστα με το προγραμματακι του ταξις η μεσω των προγραμματων μισθοδοσιας

 

3.στελνουμε τις βεβαιαωσεις ελευθερων επαγγελματων και εμπορικων επιχειρησεων εως 28/03/2014  ...μονο μετο προγραμματατι του

ταξις ...οκ

 

4.πρεπει να στειλουμε και οριστικη ελευθεριων επαγγελματων και εμπορικων επιχειρησεων εως 30/4 και 30/5 αντιστοιχα?

τι διαφορα θα εχουν μεταξυ τους δηλαδη ? η εφαρμογη για τις οριστικες αυτες δεν εχει ανοιξει ακομα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Οριστική για ελευθέρια και εμπορικές απο 17/3

στειλαμε τις βεβαιαωσεις μισθωτων ,,εμπορικων,ελευθερων επαγγελματιων και αυτων που δεν ειχαν παρακρατηση..

στειλαμε το ε7 ,

οι οριστικεςελευθερων επαγγελματιων και εμπορικων επιχειρησεων ανοιξε ακομα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στειλαμε τις βεβαιαωσεις μισθωτων ,,εμπορικων,ελευθερων επαγγελματιων και αυτων που δεν ειχαν παρακρατηση..

στειλαμε το ε7 ,

οι οριστικεςελευθερων επαγγελματιων και εμπορικων επιχειρησεων ανοιξε ακομα ?

Μπήκα πριν λίγο και διαπίστωσα ότι "άνοιξε" η οριστική για ελευθερους επαγγελματίες και εμπορικές επιχειρήσεις.

το πρόβλημα είναι το εξής: στην δημιουργία του αρχείου προς υποβολή με την οριστική, οι τύποι των αποδοχών που 

εμφανίζει στην συμπλήρωση  μέσω του προγράμματος είναι αυτοί που αφορούν τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους.

ποιον κωδικό αποδοχών να βάλω λοιπόν , εφόσον πρόκειται για ελευθερο επαγγελματία χωρίς παρακράτηση;

[αν βάλω το 11, σύμφωνα με το έντυπο Ε20, στην οριστική  ο κωδικός 11 αφορά πρόσθετες αποδοχές.]

υπάρχει μήπως και δεν το έχω δεί, άλλο πρόγραμμα οριστικής  για ελευθερους επαγγελματίες και εμπορικές επιχειρήσεις;

δεν νομίζω. πάλι μπάχαλο....ουφ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΛΙΓΟ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΧΟΜΕΝΟ ΤΩΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ.

 

ΕΧΩ ΔΥΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΟΡΟΥ Η ΜΟΝΗ ΑΜΟΙΒΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΔΩΣΑΝ ΗΤΑΝ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ.

 

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ Δ.Σ. ΚΑΙ ΟΙ ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΤΟΥΣ.

 

ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΜΟΙΒΗ. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ?

 

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΠΥ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ. ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΛΙΓΟ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΧΟΜΕΝΟ ΤΩΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ.

 

ΕΧΩ ΔΥΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΟΡΟΥ Η ΜΟΝΗ ΑΜΟΙΒΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΔΩΣΑΝ ΗΤΑΝ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ.

 

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ Δ.Σ. ΚΑΙ ΟΙ ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΤΟΥΣ.

 

ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΜΟΙΒΗ. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ?

 

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΠΥ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ. ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ?

Θα στείλεις βεβαίωση μόνο για την δική σου αμοιβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο.Ε.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΤΣΙ ?

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΚΟΨΑ ΤΠΥ ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρχειο βεβαιωσεων αποδοχων θα υποβαλουν ακομη και οι πολυκατοικιες για τις καθαριστριες που απασχολουν μια κια 2 μερες το μηνα? υποβαλουν απδ. αν ναι μηπως ξερει καποιος πως θα παρω κλειδαριθμο για πολυκατοικια, αφμ εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από φέτος και Οριστικές Ελεύθερων Επαγγελαμτιών και Εμπορικών Επιχειρήσεων έως 30/4/14.Δεν έχει ανοίξει ακόμα η εφαρμογή στο Τάξις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Με ποιο κωδικό αμοιβών (1-8) θα περάσω στην βεβαίωση απο εμπορικές επιχειρήσεις , εισοδήματα εμπορικών αντιπροσώπων εσωτερικού (πλασέ μ ε προμήθεια ,κόβουν τιμολόγια παροχής, δεν γίνεται παρακράτηση μέχρι και το 2013) , στο υπουργείο που ρώτησα δεν μου έδωσαν απάντηση, στο taxis που έστειλα ερώτημα δεν έχω πάρει απάντηση, μήπως δεν χρειάζεται να υποβάλλουμε βεβαίωση για αυτή την περίπτωση? μπορεί να βοηθήσει καποιος τεκμηριωμένα ? ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Με ποιο κωδικό αμοιβών (1-8) θα περάσω στην βεβαίωση απο εμπορικές επιχειρήσεις , εισοδήματα εμπορικών αντιπροσώπων εσωτερικού (πλασέ μ ε προμήθεια ,κόβουν τιμολόγια παροχής, δεν γίνεται παρακράτηση μέχρι και το 2013) , στο υπουργείο που ρώτησα δεν μου έδωσαν απάντηση, στο taxis που έστειλα ερώτημα δεν έχω πάρει απάντηση, μήπως δεν χρειάζεται να υποβάλλουμε βεβαίωση για αυτή την περίπτωση? μπορεί να βοηθήσει καποιος τεκμηριωμένα ? ευχαριστω !

Συνάδελφε, σου απάντησε κανείς???????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε ξέρω αν έχει απαντηθεί αλλού...

 

Στην οριστική των εμπορικών,δε μου έχει συμπληρώσει τις πληρωμές,στα στοιχεία διπλοτύπου τι βάζω?

 

Οι οδηγίες λένε για 12 ψήφιο,η ταυτότητα οφειλής δεν είναι 12 ψήφια,στα στοιχεία πληρωμών δε τις εμφανίζει.

 

Ξέρει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπαίνοντας σήμερα στο δικό μου Ε1 δεν εμφανίζονται οι παρακρατήσεις που έχω υποβάλλει για

λογαριασμό των πελατών μου. Συμβαίνει και εσάς το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Με ποιο κωδικό αμοιβών (1-8) θα περάσω στην βεβαίωση απο εμπορικές επιχειρήσεις , εισοδήματα εμπορικών αντιπροσώπων εσωτερικού (πλασέ μ ε προμήθεια ,κόβουν τιμολόγια παροχής, δεν γίνεται παρακράτηση μέχρι και το 2013) , στο υπουργείο που ρώτησα δεν μου έδωσαν απάντηση, στο taxis που έστειλα ερώτημα δεν έχω πάρει απάντηση, μήπως δεν χρειάζεται να υποβάλλουμε βεβαίωση για αυτή την περίπτωση? μπορεί να βοηθήσει καποιος τεκμηριωμένα ? ευχαριστω !

Γνωρίζετε κάτι γι'αυτό?????????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Με ποιο κωδικό αμοιβών (1-8) θα περάσω στην βεβαίωση απο εμπορικές επιχειρήσεις , εισοδήματα εμπορικών αντιπροσώπων εσωτερικού (πλασέ μ ε προμήθεια ,κόβουν τιμολόγια παροχής, δεν γίνεται παρακράτηση μέχρι και το 2013) , στο υπουργείο που ρώτησα δεν μου έδωσαν απάντηση, στο taxis που έστειλα ερώτημα δεν έχω πάρει απάντηση, μήπως δεν χρειάζεται να υποβάλλουμε βεβαίωση για αυτή την περίπτωση? μπορεί να βοηθήσει καποιος τεκμηριωμένα ? ευχαριστω !

 

 

Γνωρίζετε κάτι γι'αυτό?????????????????????????

 

κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να υποβάλλουμε βεβαίωση για αυτή την περίπτωση

 

όπως το ερμηνεύω θα μπορούσε να είναι στην περίπτωση 3. 15%  όμως μιλάει μόνο για  τα εισοδήματα αντιπροσώπων, πρακτόρων, μεσιτών κ.λπ. από αμοιβές ή προμήθειες για τη σύναψη σύμβασης προμήθειας από αλλοδαπά εργοστάσια ή αλλοδαπούς οίκους οποιασδήποτε φύσης υλικού  Άρθρο 55 παρ.1 περίπτωση γ΄του Ν 2238/94.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να υποβάλλουμε βεβαίωση για αυτή την περίπτωση

 

όπως το ερμηνεύω θα μπορούσε να είναι στην περίπτωση 3. 15%  όμως μιλάει μόνο για  τα εισοδήματα αντιπροσώπων, πρακτόρων, μεσιτών κ.λπ. από αμοιβές ή προμήθειες για τη σύναψη σύμβασης προμήθειας από αλλοδαπά εργοστάσια ή αλλοδαπούς οίκους οποιασδήποτε φύσης υλικού  Άρθρο 55 παρ.1 περίπτωση γ΄του Ν 2238/94.

Συμφωνώ μαζί σου , γι'αυτό άλλωστε το άφησα μέχρι σήμερα.Αλλά πάντα δημιουργείται αμφιβολία όταν κάποιος ρωτάει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο γιατι στο 15515 κλασσικα μιλαει....

 

 

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε την εφαρμογή δημιουργίας επισυναπτόμενου αρχείου της οριστικής δήλωσης Ε20 οικ.έτους 2014. (Πρόκειται για την ίδια εφαρμογή των βεβαιώσεων αποδοχών, αφού ανοίξετε την εφαρμογή πρέπει να επιλέξετε την επιλογή «βεβαίωση αμοιβών από ελευθέρια επαγγέλματα», και το αρχείο που θα υποβάλετε ΔΕΝ πρέπει να είναι συμπιεσμένο)

 

Εννοει οτι θα μπουμε απο κει ακριβως  που μπηκαμε για τις βεβαιωσεις(δεν χρειαζεται δηλ να κατεβασουμε καποια αλλη εφαρμογη)?και απλα θα υποβαλουμε το ιδιο αρχειο που στειλαμε κ για τις βεβαιωσεις χωρις να ειναι συμπιεσμενο?Στην συχνες ερωτσηεις αναφερει  "πρέπει να είναι αποσυμπιεσμένο " δηλ το αρχειο που αποθηκευσαμε πριν το κανουμε zip,σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο γιατι στο 15515 κλασσικα μιλαει....

 

 

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε την εφαρμογή δημιουργίας επισυναπτόμενου αρχείου της οριστικής δήλωσης Ε20 οικ.έτους 2014. (Πρόκειται για την ίδια εφαρμογή των βεβαιώσεων αποδοχών, αφού ανοίξετε την εφαρμογή πρέπει να επιλέξετε την επιλογή «βεβαίωση αμοιβών από ελευθέρια επαγγέλματα», και το αρχείο που θα υποβάλετε ΔΕΝ πρέπει να είναι συμπιεσμένο)

 

Εννοει οτι θα μπουμε απο κει ακριβως  που μπηκαμε για τις βεβαιωσεις(δεν χρειαζεται δηλ να κατεβασουμε καποια αλλη εφαρμογη)? όχι και απλα θα υποβαλουμε το ιδιο αρχειο που στειλαμε κ για τις βεβαιωσεις χωρις να ειναι συμπιεσμενο? ναι Στην συχνες ερωτσηεις αναφερει  "πρέπει να είναι αποσυμπιεσμένο " δηλ το αρχειο που αποθηκευσαμε πριν το κανουμε zip,σωστα?  σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο γιατι στο 15515 κλασσικα μιλαει....

 

 

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε την εφαρμογή δημιουργίας επισυναπτόμενου αρχείου της οριστικής δήλωσης Ε20 οικ.έτους 2014. (Πρόκειται για την ίδια εφαρμογή των βεβαιώσεων αποδοχών, αφού ανοίξετε την εφαρμογή πρέπει να επιλέξετε την επιλογή «βεβαίωση αμοιβών από ελευθέρια επαγγέλματα», και το αρχείο που θα υποβάλετε ΔΕΝ πρέπει να είναι συμπιεσμένο)

 

Εννοει οτι θα μπουμε απο κει ακριβως  που μπηκαμε για τις βεβαιωσεις(δεν χρειαζεται δηλ να κατεβασουμε καποια αλλη εφαρμογη)? όχι  κ απο που θα μπω?τα χω χασει.....παταω να μου ανοιξει αλλα κατεβαινει η ιδι εφαρμογη....... και απλα θα υποβαλουμε το ιδιο αρχειο που στειλαμε κ για τις βεβαιωσεις χωρις να ειναι συμπιεσμενο? ναι Στην συχνες ερωτσηεις αναφερει  "πρέπει να είναι αποσυμπιεσμένο " δηλ το αρχειο που αποθηκευσαμε πριν το κανουμε zip,σωστα?  σωστά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

Μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο γιατι στο 15515 κλασσικα μιλαει....

 

 

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε την εφαρμογή δημιουργίας επισυναπτόμενου αρχείου της οριστικής δήλωσης Ε20 οικ.έτους 2014. (Πρόκειται για την ίδια εφαρμογή των βεβαιώσεων αποδοχών, αφού ανοίξετε την εφαρμογή πρέπει να επιλέξετε την επιλογή «βεβαίωση αμοιβών από ελευθέρια επαγγέλματα», και το αρχείο που θα υποβάλετε ΔΕΝ πρέπει να είναι συμπιεσμένο)

 

Εννοει οτι θα μπουμε απο κει ακριβως  που μπηκαμε για τις βεβαιωσεις(δεν χρειαζεται δηλ να κατεβασουμε καποια αλλη εφαρμογη)? όχι  κ απο που θα μπω?τα χω χασει.....παταω να μου ανοιξει αλλα κατεβαινει η ιδι εφαρμογη....... και απλα θα υποβαλουμε το ιδιο αρχειο που στειλαμε κ για τις βεβαιωσεις χωρις να ειναι συμπιεσμενο? ναι Στην συχνες ερωτσηεις αναφερει  "πρέπει να είναι αποσυμπιεσμένο " δηλ το αρχειο που αποθηκευσαμε πριν το κανουμε zip,σωστα?  σωστά

 

 

εννοώ δε χρειάζεται να κατεβάσεις άλλη εφαρμογή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ'ευχαριστώ, απλώς αναρωτήθηκα όταν διάβασα τις παραθέσεις πιο πάνω των συναδέλφων για τις οριστικές γιατι δεν μπορούν να τις στείλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...