Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΡΓΟΣΗΜΟ - ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ


G-MEL

Ερώτηση

ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΙΚΙΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΠΩΣ ΑΠΟ 1/1/12 ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΡΓΟΣΗΜΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΗΝΝΗΜΕΝΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΩΝ

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

AN EXOYME ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΧ ΟΙΚΙΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΡΓΟΣΗΜΟ ΓΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ 1 ΗΜΕΡΑΣ ( ΑΣΧΕΤΩΣ ΤΟΥ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΥ )

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΡΓΟΣΗΜΟ ΑΞΙΑΣ 59,40 - 20% ΕΙΣΦ 47,52 = ΚΑΘΑΡΑ 47,52 ΗΜΕΡΕΣ ΕΡΓ 1 Χ 2 = 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ έκανα λάθος?

το πληρωτεο ομως δεν πρεπει ναναι τοσο αφου απο τα 148,59 εισφορων τα 55,49 ειναι του εργαζομενου. Αρα θα πρεπει να εισπρατει 839,50 [25 ημερομισθιαΧ33,57] με εισφορες 148,59 [839,50/2=419,75χ35,4%εισφορες=148,59], απο τα οποια ομως μονο τα 55,49 ειναι εισφορες ασφαλισμενου.

Αρα πρεπει να εισπρατει 839,5-55,49=784,01. Για τα δωρα υποθετω οτι θα πρεπει να αγοραζουμε τα εργοσημα επιπλεον και κανονικα δεν θα πρεπει να υπολογιζονται στο οριο των 300 ημερων κατ ετος. Με μπερδευει ομως το οριο των 360 ημερων που αναφερεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαρία, οι οικιακοί βοηθοί εξαιρούνται πολλών διατάξεων της εργατικής νομοθεσίας. Το 33,57 *25 δεν ειναι δευσμευτικό. Αν όμως θέλεις(ή έχεις συμφωνήσει) να τους δώσεις 784 ευρώ καθαρά, θα πάρεις εργόσημα 980 ευρώ και άρα θα αναγνωριστούν 30 ημέρες ασφάλισης. Αν έχω λάθος διορθώστε με.

Αυτό που δεν έχει διευκρινιστεί είναι η παρακράτηση φόρου. Η υπουργική απόφαση για το εργόσημο λέει:

Για την αμοιβή και παρακράτηση εισφορών των προσώπων που ορίζονται στο Ν.3863/2010 (ΦΕΚ 115/Α/15-07-2010 Κεφ.4 Άρθρο 20), όπως ισχύει, τηρείται υποχρεωτικά διαδικασία έκδοσης και εξαργύρωσης ειδικής επιταγής, «εργόσημο», σύμφωνα με τις προδιαγραφές της παρούσας. Υπόχρεος έκδοσης του εργοσήμου είναι κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που δέχεται ή χρησιμοποιεί τις εργασίες ή υπηρεσίες των ανωτέρω προσώπων. Δικαίωμα εξαργύρωσης έχει αποκλειστικά ο αποδέκτης του εργοσήμου.

2. Η έκδοση και εξαργύρωση του εργοσήμου αντικαθιστά, κατά τρόπο αποκλειστικό, την αποζημίωση των ως άνω απασχολουμένων με οποιαδήποτε απευθείας δοσοληψία χρηματικής φύσης. Κατά την εξαργύρωση του εργοσήμου παρακρατείται μέρος της αναγραφόμενης αξίας έναντι ασφαλιστικών εισφορών και αποδίδεται στον ασφαλιστικό φορέα κάλυψης του απασχολούμενου.

Από τα παραπάνω βγαίνει ότι δεν υπάρχει δυνατότητα παρακράτησης. Αν όμως η εφορία θέλει οριστική δήλωση με τα ποσά που δόθηκαν και μάλιστα με εκκαθάριση (όπως ισχύει για τα εισοδήματα του 2012) τι θα κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Μπορεί να εκδόσει εργόσημο ο πατέρας για το γιο, ή υπάρχει εμπλοκή λόγω συγγένειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οικιακή βοηθός εργάζεται από το 2003. Μέχρι και 31-12-2011 έχουν καταβληθεί όλες οι απαιτούμενες εισφορές και έχουν γίνει όλες οι ΑΠΔ.(συμπεριλαμβανομένης και αυτής του 4ου τριμήνου 2011).

Η συνεργασία με την εργαζόμενη θα λυθεί στις 25-01-2012.

Για τις 21 εργάσιμες του Ιανουαρίου θα πρέπει να πληρωθείί εργόσημο. Σωστά;

Η αξία του εργόσημου θα πρέπει να είναι: 623,70€. Οι αναλογία για εισφορές=20% = 124,74€. Μέρες αφάλισης = 124,74€ / 11,88 * 2 = 21. Σωστά;

Πρέπει να δηλωθεί η διακοπή στο ΙΚΑ;

Πρέπει να καταβληθεί κάποια αποζημίωση;

ΝΑΙ πρεπει να πληρωσης με εργοσημο.21 ημερομισθια μικτα 436,59χ20%=87,3=523,9 συνολο εργοσημου.

Για το ΙΚΑ τωρα ..μαλλον λεω εγω, θα πρεπει να γινη διακοπη, επειδη ειχες κανει εναρξη απασχολησης.ρωτα τι να σου πω..δεν εχω δει κατι.. πουθενα σχετικα με αυτο.εγω παντως σε μια περιπτωση δικη μου ετσι για την ταξη..των πραγματων, της ειπα να κανη διακοπη 31/12/2011.

Αποζημιωση δεν ωφειλεται.

Αγαπητέ FAZEXA με μπερδεύεις λίγο.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο, για κάθε 11,88€ εισφορές υπολογίζονται 2 μέρες ασφάλισης. Άρα για κάθε μέρα υπολογίζουμε 5,94€ εισφορές. Για 21 μέρες ασφάλιση έχουμε εισφορές 21 * 5,94 = 124,74€

Οπότε έχουμε εργόσημο 124,74 * 5 = 623,70.

Κάνω κάπου λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οικιακή βοηθός εργάζεται από το 2003. Μέχρι και 31-12-2011 έχουν καταβληθεί όλες οι απαιτούμενες εισφορές και έχουν γίνει όλες οι ΑΠΔ.(συμπεριλαμβανομένης και αυτής του 4ου τριμήνου 2011).

Η συνεργασία με την εργαζόμενη θα λυθεί στις 25-01-2012.

Για τις 21 εργάσιμες του Ιανουαρίου θα πρέπει να πληρωθείί εργόσημο. Σωστά;

Η αξία του εργόσημου θα πρέπει να είναι: 623,70€. Οι αναλογία για εισφορές=20% = 124,74€. Μέρες αφάλισης = 124,74€ / 11,88 * 2 = 21. Σωστά;

Πρέπει να δηλωθεί η διακοπή στο ΙΚΑ;

Πρέπει να καταβληθεί κάποια αποζημίωση;

ΝΑΙ πρεπει να πληρωσης με εργοσημο.21 ημερομισθια μικτα 436,59χ20%=87,3=523,9 συνολο εργοσημου.

Για το ΙΚΑ τωρα ..μαλλον λεω εγω, θα πρεπει να γινη διακοπη, επειδη ειχες κανει εναρξη απασχολησης.ρωτα τι να σου πω..δεν εχω δει κατι.. πουθενα σχετικα με αυτο.εγω παντως σε μια περιπτωση δικη μου ετσι για την ταξη..των πραγματων, της ειπα να κανη διακοπη 31/12/2011.

Αποζημιωση δεν ωφειλεται.

Αγαπητέ FAZEXA με μπερδεύεις λίγο.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο, για κάθε 11,88€ εισφορές υπολογίζονται 2 μέρες ασφάλισης. Άρα για κάθε μέρα υπολογίζουμε 5,94€ εισφορές. Για 21 μέρες ασφάλιση έχουμε εισφορές 21 * 5,94 = 124,74€

Οπότε έχουμε εργόσημο 124,74 * 5 = 623,70.

Κάνω κάπου λάθος;

Αυτο... θελει συζητηση....πλεον... διοτι σκεφτομαι, οτι αφου απο 1/1/2012 δεν δηλωνεις υποχρεωτικα 25 ημερομισθια, αλλα ασφαλιζεις μεροκαματα που εργαζεται πργματικα ,π.χ απο Δευτερα, μπορει εως Και κυριακη,αφου οι συγκεκριμενοι εργαζομενοι αποσυνδεθηκαν απο τις γενικες διαταξεις της ΑΠΔ,και εργαζονται πλεον ελευθερα.εξ αλλου πολλοι εργοδοτες,αποδεσμευτηκαν απο την εξαρτημενη σχεση εργασιαςμε τυους συγκεκριμενους εργαζομενους, και εκαναν διακοπη και στο ΙΚΑ. αρα λεω οτι πλεον δεν σας συνδεει σχεση εξαρτημενης εργασιας,αλλα ελευθερη.ποιος τους εμποδιζει,σημερα να εργαζονται εδω και αυριο αλλου ,και μεθαυριο παλι σε σενα? οποτε δεν εχουν πλεον στανταρ 25 ημερομισθια , και τα μεροκαματα επισης ειναι ελευθερα εως 5 ευρω!!. αν ομως εσυ εως 31/12/2011 της εδινες π.χ 500 ευρω και θελεις να συνεχισης να της τα δινεις τα ιδια καθαρα για <ηθικους λογους>δικους σου λογους, ,τοτε τα μετατρεπεις ετσι σε μικτα, υπολογιζοντας οτι αν αφαιρεθει το 20% να της βγουν παλι 500.

Δεν νομιζω ομως να εισαι υποχρεωμενος να της αυξησης το μισθο,ετσι ωστε να βγαλης ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ,25 μερες εργασιας. τωρα εαν κανετε καποια δικησας συμφωνια να βγαινουν οπως δηποτε τα μεροκαματα 25 τοτε αυξανεις <οικιοθελως> τα μικτα της.

Ειδικα ομως τωρα που φευγει κιολας, τι ...ψαχνεις, δωστης μικτα, (αφου της εξηγησης τα νεα δεδομενα), τοσα ωστε να προκυψη ενα συμφωνηθεν καθαρο ημερομισθιο χ οσες μερες δουλεψε,και ασε να βγουν μονα τους τα ασφαλιστεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαρία, οι οικιακοί βοηθοί εξαιρούνται πολλών διατάξεων της εργατικής νομοθεσίας. Το 33,57 *25 δεν ειναι δευσμευτικό. Αν όμως θέλεις(ή έχεις συμφωνήσει) να τους δώσεις 784 ευρώ καθαρά, θα πάρεις εργόσημα 980 ευρώ και άρα θα αναγνωριστούν 30 ημέρες ασφάλισης. Αν έχω λάθος διορθώστε με.

Αυτό που δεν έχει διευκρινιστεί είναι η παρακράτηση φόρου. Η υπουργική απόφαση για το εργόσημο λέει:

Για την αμοιβή και παρακράτηση εισφορών των προσώπων που ορίζονται στο Ν.3863/2010 (ΦΕΚ 115/Α/15-07-2010 Κεφ.4 Άρθρο 20), όπως ισχύει, τηρείται υποχρεωτικά διαδικασία έκδοσης και εξαργύρωσης ειδικής επιταγής, «εργόσημο», σύμφωνα με τις προδιαγραφές της παρούσας. Υπόχρεος έκδοσης του εργοσήμου είναι κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που δέχεται ή χρησιμοποιεί τις εργασίες ή υπηρεσίες των ανωτέρω προσώπων. Δικαίωμα εξαργύρωσης έχει αποκλειστικά ο αποδέκτης του εργοσήμου.

2. Η έκδοση και εξαργύρωση του εργοσήμου αντικαθιστά, κατά τρόπο αποκλειστικό, την αποζημίωση των ως άνω απασχολουμένων με οποιαδήποτε απευθείας δοσοληψία χρηματικής φύσης. Κατά την εξαργύρωση του εργοσήμου παρακρατείται μέρος της αναγραφόμενης αξίας έναντι ασφαλιστικών εισφορών και αποδίδεται στον ασφαλιστικό φορέα κάλυψης του απασχολούμενου.

Από τα παραπάνω βγαίνει ότι δεν υπάρχει δυνατότητα παρακράτησης. Αν όμως η εφορία θέλει οριστική δήλωση με τα ποσά που δόθηκαν και μάλιστα με εκκαθάριση (όπως ισχύει για τα εισοδήματα του 2012) τι θα κάνουμε;

Δυστυχως ομως οταν πας να κανεις ανανεωση της αδειας παραμονης η της αδειας εργασιας σου ζητανε υπευθυνη δηλωση εργοδοτη οτι εισπρατεις τον μισθο του ανειδικευτου εργατη (μιλω παντα για οικοσιτο προσωπικο). Αυτο ειναι ενα ζητημα. Επισης δεν εχω ξεκαθαρισει στο μυαλο μου τινι τροπο θα ξεχωριζεται στο εργοσημο η περιπτωση αυτη, δηλαδη οτι οι εισφορες ειναι 35,40% και οχι 20% οπως των αλλων περιπτωσεων των περιστασιακα απασχολουμενων. Πως δηλαδη το ΙΚΑ θα ξεχωριζει οτι αυτο το 20% που εισπρατει απο το εργοσημο το δικο μου θα πρεπει να μετατραπει σε 35,40%.

Επισης υποτιθεται οτι μεσα στο μισθο που δηλωνεις, ενα μερος του αφορα τις δαπανες διαβιωσης που εξασφαλιζονται στο οικοσιτο προσωπικο(σπιτι,φαι,εξοδα λογαριασμων κλπ) δηλαδη πληρωμη σε ειδος.Θελω να πω δηλαδη οτι κανονικα ενα μερος απο το μισθο του ανειδικευτου στο οικοσιτο προσωπικο το δινεις σε λεφτα και ενα αλλο σε εξοδα διαμονης. Με το εργοσημο ολα αυτα ανατρεπονται και δυστυχως μπλεκονται περισσοτερο.

Οσο αφορα την παρακρατηση για την εφορια θεωρω οτι δεν θα χρειαζεται να γινει κατι απο πλευρας εργοδοτων, αφου το ΙΚΑ θα στελνει τις καταστασεις και στο εργοδοτη και στον εργαζομενο και με βαση αυτες θα κανουν τις φορολογικες τους δηλωσεις και θα πληρωνουν υποθετω με την εκκαθαριση απο την εφορια. Απο αυτο υποθετω οτι η εφορια θα κερδισει, αφου μεχρι τωρα δεν δεχοταν ως αμοιβη το ολοκληρο μισθο αλλα την αμοιβη που χρεωνοταν απο το ΙΚΑ για ασφαλιστικες εισφορες (οσες φορες δοκιμασα να δηλωσω ως αμοιβη το συνολο του μισθου στην εφορια, μου το απεριπταν. Θελανε οπωσδηποτε το ποσο του ΙΚΑ).Ειναι φοβερο: η μια υπηρεσια (για τις ανανεωσεις)θελει να δηλωνεις ολοκληρο το ημερομισθιο του ανειδικευτου και η αλλη το μισο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Φίλιππος Ι.
Βάσει της Α21/449/18 - 29/12/2011 Εργόσημο 742,50 Εισφορές 742,50 * 20% = 148,50 Πληρωτέο 742,50 - 148,50 = 594,00 Υπολογισμός ημερών 148,50 : 11,88 = 12,50 12,50 x 2 = 25 ασφαλιστικές

Μέχρι σήμερα πληρώναμε το ΙΚΑ της οικιακής βοηθού 148,50 Χ 14 μισθούς.

Τώρα μκε το εργόσημο είναι Χ12?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέχρι σήμερα πληρώναμε το ΙΚΑ της οικιακής βοηθού 148,50 Χ 14 μισθούς.

Τώρα μκε το εργόσημο είναι Χ12?

ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Φίλιππος Ι.

ΝΑΙ

FAZEXA ευχαριστώ!

Δηλαδή εάν θέλω να συνεχίσω να της δίνω τα ίδια ετήσια χρήματα πρέπει να ενσωματώσω τον 13ο και 14ο μισθό στους 12 (μηνιαίος / 14 Χ 12), σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

FAZEXA ευχαριστώ!

Δηλαδή εάν θέλω να συνεχίσω να της δίνω τα ίδια ετήσια χρήματα πρέπει να ενσωματώσω τον 13ο και 14ο μισθό στους 12 (μηνιαίος / 14 Χ 12), σωστά?

Σωστα.ή αν θες, ποιος σου απαγορευει να δωσης extra εργοσημο ,που να γραφη δωρο,τους μηνες αναλογα ποτε δινονται τα δωρα?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Φίλιππος Ι.

Σωστα.ή αν θες, ποιος σου απαγορευει να δωσης extra εργοσημο ,που να γραφη δωρο,τους μηνες αναλογα ποτε δινονται τα δωρα?.

Σωστά. Ήθελα όμως να ξέρω εάν οι 14 μισθοί είναι υποχρεωτικοί όπως ήταν με το παλιό σύστημα. καταλαβάινω όμως ότι πλέον δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να σας ενημερώσω και για το εξής.

Ερώτηση στο ΙΚΑ:

Ο αμοιβόμενος με εργόσημο, πόσα ένσημα χρειάζεται για να εκδόσει βιβλιάριο ασθενείας;

90 όπως και ένας μισθωτός (2012);

Απάντηση του ΙΚΑ:

Αν το εργόσημο είναι αξίας άνω των 33,57 (ημερομίσθιο ανειδίκευτου εργάτη), χρειάζονται 90 ένσημα.

Αν το εργόσημο είναι μικρότερης αξίας (από 33,57), χρειάζονται 150 ένσημα.

Αυτά...

Αξία 33,57 μικτά; Πως θα το υπολογίσει το ΙΚΑ;

Αν πάρω εργόσημα 1000 ευρώ, οι ημέρες εργασίας είναι 30. 33,57 *30=1007,10. Φτάνουν για 90 ένσημα; Άσε που τα 1000 είναι κόστος, δηλαδή το μικτό είναι λιγότερο. Μήπως το ΙΚΑ λέει το 25απλάσιο του ανειδίκευτου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αξία 33,57 μικτά; Πως θα το υπολογίσει το ΙΚΑ;

Αν πάρω εργόσημα 1000 ευρώ, οι ημέρες εργασίας είναι 30. 33,57 *30=1007,10. Φτάνουν για 90 ένσημα; Άσε που τα 1000 είναι κόστος, δηλαδή το μικτό είναι λιγότερο. Μήπως το ΙΚΑ λέει το 25απλάσιο του ανειδίκευτου; ΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΩΣ ΕΚΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την 31/1 πήρα εργόσημα από την Πειραιώς. Αναφέρει ότι ισχύουν έως 31/5. Το διάστημα εργασίας δεν αναφέρεται. Πως θα το βρίσκει το ΙΚΑ; Θα υποθέσει Ιανουάριο επειδή τα πήρα 31/1; Αν αγοράσω εργόσημα την 12/2 πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την 31/1 πήρα εργόσημα από την Πειραιώς. Αναφέρει ότι ισχύουν έως 31/5. Το διάστημα εργασίας δεν αναφέρεται. Πως θα το βρίσκει το ΙΚΑ; Θα υποθέσει Ιανουάριο επειδή τα πήρα 31/1; Αν αγοράσω εργόσημα την 12/2 πχ;

βρηκα αυτο

ΠΟΤΕ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ

Πρέπει να καταβάλλεται τον ίδιο μήνα με το μήνα που παρέχεται η υπηρεσία, έτσι ώστε να ένσημα να καταλογίζονται στον ίδιο μήνα. Για τις οικιακές βοηθούς που εργάζονται με πλήρη απασχόληση παραδείγματος χάρη, για το μισθό του Ιανουραρίου θα πρέπει από 01/01/12 μέχρι 31/01/2012 να έχει καταβληθεί το ποσό. Δεν έχει σημασία η ημέρα, αρκεί η καταβολή να γίνεται εντός του αντίστοιχου μήνα.

Αρα η ημερομηνια ειναι φαινεται ....να ειναι αδιαφορη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά!!!!

Έγινε το κεφάλι μου κουδούνι μέχρι να καταλάβω τι γίνεται.... Αίσχος!!!

Πήγα στο ΙΚΑ και ανάθεμα αν ξέρανε να μου πούνε κάτι...

Ερωτώ μήπως και γνωρίζει κάποιος

Έχω μια εσωτερική οικιακή βοηθό για τη μάνα μου.

Μέχρι τώρα έκανα τις ΑΠΔ και την ασφάλιζα με το κατώτατο ποσό για οικιακές βοηθούς, πλήρωνα τα ένσημα στο ΙΚΑ κανονικά και της έδινα χρήματα που ήταν παραπάνω από όσα δήλωνα στο ΙΚΑ.

Τώρα με το εργόσημο πόσα πρέπει να καταθέτω στην τράπεζα έτσι ώστε αργότερα να έχει σύνταξη και τώρα να έχει ασφάλιση για φάρμακα κλπ ?

Σύμφωνα με τους πίνακες εισφορών του ΙΚΑ που βρήκα ισχύουν τα παρακάτω και με βάση αυτά πλήρωνα τα ένσημα το 2011

Υπολογισμός μηνιαίων εισφορών των απασχολούμενων κατ’οίκον ενός εργοδότη

(οικιακών βοηθών και λοιπών προσώπων) και ασφαλιζόμενων επί του 25πλασίου

του ½ ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη:

Ποσό μηνιαίων εισφορών από 1/7/2011 έως 30/6/2012

Από 1/7/2011 – 30/6/2012 το ημερομίσθιο ανειδίκευτου εργάτη ανέρχεται σε 33,57€ επομένως:

33,57 : 2 = 16,785 € το οποίο στρογγυλοποιείται σε 16,79 €

16,79 Χ 25 = 419,75 €

419,75Χ35,40% = 148,591€ το οποίο στρογγυλοποιείται σε 148,59 €

Σύνολο μηνιαίων εισφορών

Αυτό επιμερίζεται ως εξής:

Α) Για τον εργοδότη 93,10 € ( 419,75 Χ 22,18%)

Β) Για τον ασφ/νο 55,49 € ( 419,75 Χ 13,22%)

Τώρα τι θα κάνω οέο?

Ξέρει κανείς?

Πόσα θα πάω να βάλω στο εργόσημο?

Περισσότερο αγχώνομαι γιατί η κοπέλα είναι άρρωστη (έχει σκλήρυνση κατά πλάκας) και με ενδιαφέρει να έχει 1. ασφάλιση

2. να βγάλει σύνταξη στο μέλλον και 3. και εγώ να μην πληρώνω υπέρογκα ποσά γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι

Μακάρι να με κατευθύνει κάποιος!

Ευχαριστώ!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Emily και εγώ έτσι πλήρωνα. Στο ΙΚΑ μου είπαν πως καταργήθηκε τώρα πια αυτό!!!! Άρα υποθέτω πάει στα 750 το εργόσημο, 150 οι εισφορές, 600 ο καθαρός μισθός της βοηθού.

Fazexa πού το βρήκες αυτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερωτηση και απο εμενα.

Μπορουν να αγοραστουν μεσα στον Μαρτιο 75 εργοσημα?

Δηλαδη καταθετοντας 2250 ευρω (3*750) τα οποια αφορουν Ιανουαριο Φεβρουαριο και ΜΑρτιο, θα υπολογιστουν ολα τα ενσημα που προκυπτουν ή υπαρχει μηνιαιο όριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρηκα αυτο

ΠΟΤΕ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ

Πρέπει να καταβάλλεται τον ίδιο μήνα με το μήνα που παρέχεται η υπηρεσία, έτσι ώστε να ένσημα να καταλογίζονται στον ίδιο μήνα. Για τις οικιακές βοηθούς που εργάζονται με πλήρη απασχόληση παραδείγματος χάρη, για το μισθό του Ιανουραρίου θα πρέπει από 01/01/12 μέχρι 31/01/2012 να έχει καταβληθεί το ποσό. Δεν έχει σημασία η ημέρα, αρκεί η καταβολή να γίνεται εντός του αντίστοιχου μήνα.

Αρα η ημερομηνια ειναι φαινεται ....να ειναι αδιαφορη.

Μια ερωτηση και απο εμενα.

Μπορουν να αγοραστουν μεσα στον Μαρτιο 75 εργοσημα?

Δηλαδη καταθετοντας 2250 ευρω (3*750) τα οποια αφορουν Ιανουαριο Φεβρουαριο και ΜΑρτιο, θα υπολογιστουν ολα τα ενσημα που προκυπτουν ή υπαρχει μηνιαιο όριο?

Σύμφωνα με αυτά που είπε ο FAZEXA υπάρχει πρόβλημα. Ανώτατο όριο σε κάθε μήνα τα 30 ένσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτά που έχω συλλέξει ως τώρα:

Τα βασικά για το Εργόσημο

Ποιους αφορά;

α) Το κατ' οίκον απασχολούμενο προσωπικό για την αμοιβή και παρακράτηση εισφορών. (π.χ. οικιακή καθαριότητα, οι κηπουρικές εργασίες, μικροεπισκευαστικές εργασίες, η παράδοση ιδιαιτέρων μαθημάτων, η φύλαξη παιδιών, φροντίδα ηλικιωμένων ή ατόμων με ειδικές ανάγκες, οι αισθητικές φροντίδες φροντίδα αρρώστων κ.τ.λ. Αλλά όλα αυτά μονάχα αν παρέχονται αποκλειστικά κατ' οίκον του εργοδότη.

β) Τους εργάτες γης (περιστασιακοί ή όχι) (ημεδαποί ή αλλοδαποί), που απασχολούνται σε γεωργικές/κτηνοτροφικές επιχειρήσεις – εκμεταλλεύσεις (ατομικές ή με μορφή Ο.Ε. – Ε.Ε.) και οι οποίοι ασφαλίζονται στον ΟΓΑ ως αυτοτελώς απασχολούμενοι

Οι διατάξεις του εργοσήμου δεν έχουν εφαρμογή: στους απασχολούμενους με αμοιβή στην πρωτογενή αγροτική δραστηριότητα σε επιχειρήσεις με μορφή Α.Ε. και ΕΠΕ, στους απασχολούμενους σε κτηνοτροφικές επιχειρήσεις – εκμεταλλεύσεις ενσταυλισμένου τύπου (βουστάσια, ιπποφορβεία, πτηνοτροφεία, χοιροτροφεία, μονάδες εκτροφής αιγοπροβάτων και παρεμφερείς προς αυτά επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις) καθώς και στους αλιεργάτες της παράκτιας και μέσης αλιείας.

Ποιος είναι ο Υπόχρεος έκδοσης του Εργοσήμου;

Είναι αυτός που δέχεται τις εργασίες των εν λόγω προσώπων.

Ποιος έχει το δικαίωμα εξαργύρωσης του;

Το έχει το πρόσωπο που παρείχε την εργασία από τις Τράπεζες ή ΕΛΤΑ, αφού προηγουμένως έχουν παρακρατηθεί οι αναλογούσες ασφαλιστικές εισφορές.

Ποια η διαδικασία χρησιμοποίησης του Εργόσημου;

Ο εργοδότης απευθύνεται στην Τράπεζες ή ΕΛΤΑ με τον ΑΜΚΑ του, δηλώνει αν είναι ΙΚΑ ή ΟΓΑ, το είδος της παρεχόμενης εργασίας (π.χ. οικιακές εργασίες) και καταθέτει το ποσό του Εργοσήμου, το οποίο αντιστοιχεί στην αμοιβή του εργαζόμενου συμπεριλαμβανομένων των ασφαλιστικών εισφορών. Η τράπεζα , ΕΛΤΑ, κ.τ.λ., αξιοποιώντας τον ΑΜΚΑ, συνδέεται με τη βάση δεδομένων σε πραγματικό χρόνο κατά τη στιγμή της έκδοσης και αναζητά τα στοιχεία του εργοδότη. Στη συνέχεια παρουσιάζει τα στοιχεία για επιβεβαίωση στον εργοδότη, ο οποίος με την σειρά του τα επιβεβαιώνει. Πριν την έκδοση του εργοσήμου, ο φορέας έκδοσης αποστέλλει ηλεκτρονικό μήνυμα στην ΗΔΙΚΑ Α.Ε. με τα στοιχεία του εργοσήμου προς έκδοση.

Επί του αντιτύπου - αποκόμματος για τον εργοδότη αναγράφονται κατά την έκδοση του Εργοσήμου τα ακόλουθα στοιχεία: α) Ο φορέας έκδοσης του Εργοσήμου β) Ο αρμόδιος φορέας κοινωνικής ασφάλισης (Ι.Κ.Α. - Ε.Τ.Α.Μ. ή Ο.Γ.Α.) γ) Ο μοναδικός αριθμός του Εργοσήμου δ) Ο ΑΜΚΑ του εργοδότη ε) Τα ονομαστικά στοιχεία του εργοδότη, όπως αυτά αναφέρονται στο Αρχείο του ΑΜΚΑ - ΕΜΑΕΣ στ) Το ποσό του Εργοσήμου, το οποίο αποτελεί την αμοιβή του εργαζομένου ζ) Οι ασφαλιστικές εισφορές η) Η ημερομηνία έκδοσης του Εργοσήμου θ) Η ημερομηνία λήξης του Εργοσήμου ι) θέση για αναγραφή ονοματεπώνυμου του εργαζομένου

Επί του αντιτύπου - αποκόμματος για τον εργαζόμενο αναγράφονται τα ακόλουθα στοιχεία: α) Όλα τα παραπάνω στοιχεία β) Η ημερομηνία πληρωμής γ) Γραμμωτός κώδικας, ο οποίος θα λειτουργήσει βοηθητικά κατά τη στιγμή εξαργύρωσης του Εργοσήμου (προαιρετικά).

Το ποσόν του Εργοσήμου δεν μπορεί να είναι μικρότερο των 5 €. Ο χρόνος ισχύος του ορίζεται στους τέσσερεις (4) μήνες από την ημερομηνία έκδοσής του. Μετά τη λήξη της περιόδου αυτής το Εργόσημο δεν μπορεί να εξαργυρωθεί από τον εργαζόμενο. Εργόσημο που δεν έχει χρησιμοποιηθεί από τον εργοδότη μπορεί να ακυρωθεί και να εξαργυρωθεί από τον ίδιο εντός τριών (3) μηνών από την ημερομηνία έκδοσής του.

Μετά τη λήξη ισχύος του, το Εργόσημο ακυρώνεται αυτομάτως από τον φορέα έκδοσης και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον εργοδότη για πληρωμή ή να εξαργυρωθεί από τον εργαζόμενο. Σε περίπτωση απώλειας ή καταστροφής Εργοσήμου που δεν έχει εξαργυρωθεί, μόνο ο εργοδότης έχει δικαίωμα να ζητήσει την επανέκδοσή του υποβάλλοντας σχετικό αίτημα στον φορέα έκδοσης.

Ύψος κρατήσεων εισφορών:

Για το ΙΚΑ ΤΕΑΜ στο ποσό του εργοσήμου εμπεριέχεται 20% κρατήσεις εργοδότη και εργαζομένου. Άρα σε ένα εργόσημο 100 ευρώ τα 80,00 είναι αμοιβή και τα 20,00 είναι κρατήσεις.

Πως βρίσκω τι εργόσημο πρέπει να αγοράσω για να πάρει ο εργαζόμενος ακριβώς τα χρήματα που θέλω να πάρει;

Αν θέλω να αγοράσω ένα εργόσημο που να μείνουν «Χ» χρήματα στον εργαζόμενο αγοράζω εργόσημο αξίας «Χ» διά 0,8

Π.χ. Θέλω να αγοράσω εργόσημο και να μείνουν 500 ευρώ στον εργαζόμενο. Τότε 500/0,8 = 625. Αγοράζω συνεπώς εργόσημο αξίας 625 εκ του οποίου το 20% είναι ασφαλιστικές εισφορές (625*20%=125,00) και το υπόλοιπο είναι η αμοιβή του εργαζομένου (625 -125 = 500,00)

Πως βρίσκω τι εργόσημο πρέπει να αγοράσω για να πάρει ο εργαζόμενος ακριβώς τα ένσημα (ασφαλιστικές ημέρες) που θέλω να πάρει;

Ο υπολογισμός των ημερών που αντιστοιχούν σε ένα εργόσημο βρίσκεται με τον κάτωθι υπολογισμό. (Εισφορές εργοσήμου) διά (Ημερήσια εισφορά του ανειδίκευτου εργάτης της 31ης Δεκεμβρίου του προηγούμενου έτους σ.σ. στο 2012 είναι 11,88 ). Το ποσό που θα προκύψει διπλασιάζεται και αυτό το ποσό είναι οι ημέρες εργασίες του εργαζομένου μη δυνάμενες να υπερβούν τις 30 ημέρες / μήνα ή 360/έτος.

Για παράδειγμα : Εργόσημο 1000 ευρώ στον Μάρτη. Για να βρω τις εισφορές εργοσήμου θα κάνω την πράξη 1000 * 20 % = 200. Άρα 200/11,88 = 16,83. Το ποσό αυτό το διπλασιάζω άρα 16,83 * 2 = 33,67. Επειδή μπορώ όμως μέχρι 30 ημέρες το μήνα οι μέρες τελικά που θα ασφαλιστεί ο εργαζόμενος για τον Μάρτη από αυτό το εργόσημο των 1000 ευρώ είναι 30 ημέρες.

Για το 2012 (έως 30/06/2012) αν διαιρέσουμε το εργόσημο με το 29,7 βγάζουμε τις ημέρες ασφάλισης. Αυτό ισχύει όμως μόνο για το 2012 διότι το επόμενο έτος αλλάζει η «ημερήσια εισφορά του ανειδίκευτου εργάτη της 31ης Δεκ του προηγούμενου έτους»

(Σημείωση: Την 31/12/11 το ημερομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη ήταν 33,57. Οι κρατήσεις είναι 35,4% επί αυτού. Άρα 33,57 * 35,4 % = ασφαλιστικές κρατήσεις = 11,88 ευρώ. )

Πως ξέρουμε οι ασφαλιστικές ημέρες ποιόν μήνα αφορούν;

Πρέπει να καταβάλλεται τον ίδιο μήνα με το μήνα που παρέχεται η υπηρεσία, έτσι ώστε να ένσημα να καταλογίζονται στον ίδιο μήνα. Δεν έχει σημασία η ημέρα, αρκεί η καταβολή να γίνεται εντός του αντίστοιχου μήνα. Αλλιώς θα καταλογισθεί στον μήνα που θα καταβληθεί το ποσό.

Πρέπει να αγοραστεί δώρο Χριστουγέννων, Δώρο Πασχα, Επίδομα αδείας σε εργόσημο;

Σύμφωνα με τον κ Λαναρά (Νομοθεσία Εργατική και Ασφαλιστική) (σελ 13 και 19 της έκδοσης του 2007), για τους εργαζόμενους σε γεωργικές εργασίες καθώς και για τους οικόσιτους οικιακούς μισθωτούς δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις εργατικής νομοθεσίας για τα χρονικά όρια εργασίας, τις Κυριακές και αργίες και την νυκτερινή εργασία αλλά δικαιούνται να λάβουν όμως δώρα, επιδόματα αδείας, άδεια, αποζημιώσεις (βλ. ΔΕΝ 2005 σελ.595, ΔΕΝ 2006 σελ 467).

ΜΟΡΦΕΣ - ΠΑΡΑΛΛΑΓΕΣ του ΕΡΓΟΣΗΜΟΥ:

1η Παραλλαγή εργοσήμου: «Ειδική συναλλαγή εργόσημου» όταν έχουν όλοι τραπεζικό λογαριασμό:

Στην περίπτωση όπου τόσο ο εργαζόμενος όσο και ο εργοδότης τηρούν τραπεζικό λογαριασμό σε οποιαδήποτε τράπεζα, θα μπορεί να διενεργείται από τον εργοδότη ειδική συναλλαγή «εργοσήμου» όπου ο εργοδότης καταθέτει το συνολικό ποσό αμοιβής του εργαζόμενου και ασφαλιστικών εισφορών στο λογαριασμό του εργαζόμενου. Η ειδική συναλλαγή φροντίζει για τις λειτουργίες που είναι απαραίτητες για τον υπολογισμό των ασφαλιστικών εισφορών προκειμένου στον λογαριασμό του εργαζόμενου να κατατεθεί το καθαρό ποσό πληρωμής (μικτή αμοιβή - ασφαλιστικές εισφορές). Κατά τη διαδικασία έκδοσης ισχύουν όσα αναφέρονται στην παρ. 3. Συμπληρωματικά, ο εργοδότης συμπληρώνει τον αριθμό λογαριασμού IBAN του εργαζόμενου.

2η Παραλλαγή εργοσήμου: «Η Εργοκάρτα»

Για τη διευκόλυνση των συναλλασσομένων, μπορεί να χρησιμοποιείται ειδική προπληρωμένη ή άλλη τραπεζική κάρτα, με την ένδειξη «Εργοκάρτα» ή άλλο δηλωτικό αναγνωριστικό, την οποία μπορούν να προμηθεύονται οι εργαζόμενοι από τα τραπεζικά ιδρύματα

Η ειδική αυτή κάρτα, θα έχει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

α) Θα φέρει το λογότυπο ενός διεθνή οργανισμού πληρωμών (π.χ. Visa, MasterCard). β) Θα δύναται να χρησιμοποιηθεί τόσο εντός Ελλάδος όσο και στο εξωτερικό. γ) Θα δύναται να εκτελεί αναλήψεις σε ΑΤΜ και αγορές σε μηχανήματα EFT/POS δ) Η κάρτα θα παραδίδεται (μαζί με το αντίστοιχο PIN της) σε σφραγισμένο φάκελο και θα φέρει chip. ε) Η κάρτα θα μπορεί να διατεθεί και σε εργαζόμενους οι οποίοι δεν διατηρούν τραπεζική σχέση. Κατά τη διαδικασία εξαργύρωσης του εργοσήμου, ο εργαζόμενος Θα εισάγει την κάρτα στην ειδική υποδοχή ΑΤΜ και στη συνέχεια θα πληκτρολογεί τον ΑΜΚΑ του ή το pin που του έχει δοθεί και τον μοναδικό αριθμό του εργοσήμου. Μετά την ολοκλήρωση των βημάτων της διαδικασίας (έλεγχος, ταυτοποίηση, κ.α.) το καθαρό πληρωτέο ποσό θα πιστώνεται στην κάρτα και οι αναλογούσες ασφαλιστικές εισφορές θα πιστώνονται στον λογαριασμό του αρμόδιου φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης. Με την ολοκλήρωση της συναλλαγής, το ΑΤΜ ή/και το ΑΜΠ θα τυπώνει απόδειξη.

Παρέχετε δυνατότητα επιλογής ασφαλιστικού φορέα;

Η δυνατότητα επιλογής ασφαλιστικού φορέα στους νέους ασφαλισμένους δεν παρέχεται στα πρόσωπα που εμπλέκονται με το Εργόσημο.

Πως εκπίπτουν φορολογικά οι ασφαλιστικές εισφορές του Εργοσήμου;

Κατά τον αρχικό Νόμο (περ. ια παρ. 1 άρθρου 8 ΚΦΕ οι ετήσιες καταβληθείσες εισφορές εκπίπτουν φορολογικά. Όμως αυτό καταργήθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 27 του νόμου 3986/2011. Αυτά βέβαια για τους ιδιώτες εργοδότες. (π.χ. φύλαξη παιδιών σε οικία) (σ.σ. Οι εγκύκλιοι του ΙΚΑ λένε ότι εκπίπτουν φορολογικά. Κατά τη γνώμη μας υπερισχύει ο φορολογικός Νόμος δηλαδή η μη δυνατότητα έκπτωσης )

Αν ο εργοδότης είναι επιτηδευματίας (π.χ. Ο.Ε. με αγροτικές εκμεταλλεύσεις) οι εισφορές και οι αμοιβές εκπίπτουν κανονικά στο σύνολό τους.

Πότε είναι η έναρξη εφαρμογής του Εργοσήμου;

α) Για τους κατ' οίκον απασχολούμενους που ασφαλίζονται ήδη και υποβάλλονται για αυτούς Α.Π.Δ. θα αρχίσει από 1-1-2012.

β) Για τους κατ' οίκον απασχολούμενους οι οποίοι ασφαλίζονται με βάση το δελτίο παροχής υπηρεσιών (μπλόκ), πάλι θα αρχίσει στις 1-1-2012 (είχε δοθεί παράταση με την Α21/4493/21-10-2011. )

γ) Για τα λοιπά υπαγόμενα πρόσωπα ο νέος τρόπος αμοιβής και παρακράτησης εισφορών εφαρμόζεται υποχρεωτικά από 12-9-2011.

Ποιες είναι οι ποινές επί των παραβάσεων του Εργοσήμου;

Η παράβαση των διατάξεων περί εργοσήμου και η μη πληρωμή με εργόσημο συνεπάγεται πρόστιμο ίσο με το 50πλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη της 31ης Δεκεμβρίου του προηγούμενου έτους, το οποίο επιβάλλεται από τον αρμόδιο Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης.

Πηγές:

N. 3863. Κεφ. 4ο. άρθρο 20 (ΦΕΚ Α 115/15.07.2010)

Υπ. Εργασίας Αρ. πρωτ.: 14913/343/Φ10034/27.6.2011

Εγκύκλιος Ι.Κ.Α. Αρ. 68/9.9.2011

Εγκύκλιος Ο.Γ.Α. αριθ. 9/12.9.2011

Εγκύκλιος ΙΚΑ Α 21/449/3/21-10-2011

Σ τ α υ ρ ο υ λ ά κ η ς Α ρ τ . Κ ω ν σ τ α ν τ ί ν ο ς

Οικονομολόγος ΑΒΣΘ - Λογιστής Φοροτεχνικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερωτηση και απο εμενα.

Μπορουν να αγοραστουν μεσα στον Μαρτιο 75 εργοσημα?

Δηλαδη καταθετοντας 2250 ευρω (3*750) τα οποια αφορουν Ιανουαριο Φεβρουαριο και ΜΑρτιο, θα υπολογιστουν ολα τα ενσημα που προκυπτουν ή υπαρχει μηνιαιο όριο?

Σύμφωνα με αυτά που είπε ο FAZEXA υπάρχει πρόβλημα. Ανώτατο όριο σε κάθε μήνα τα 30 ένσημα.

Εγώ πάλι νομίζω ότι τα ένσημα θα υπολογίζονται ανά τρίμηνο..

Ι.Κ.Α. αριθμ. πρωτ.: Α21/449/25/22.2.2012

http://www.taxheaven...id/13456/hl/449

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...