Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΔΟΣΗ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΣΗΜΑ


canio1983

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΧΕΙ 300 ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΕΚΔΟΣΗ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΙΚΑ.ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 51 ΕΜΣΗΜΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΟΥ Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ Ο ΜΗΝΑΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα,

πληρώ όλες τις προυποθέσεις βιβλιάριου ασθενείας αλλά δεν έχω από τον εργοδότη την σχετική βεβαίωση. Επειδή μαθαίνω ότι το "αυτοκολλητάκι" σπάνια έχει έρθει στον δικό μου εργοδότη θα ζητήσω λογικά απογραφικό των ενσήμων. Αυτό θα το ζητήσω από το ΙΚΑ της περιοχής μου (όπου ανήκω δλδ) ή από το ΙΚΑ του εργοδότη;; Αυτό με έχει μπερδέψει λίγο. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

πληρώ όλες τις προυποθέσεις βιβλιάριου ασθενείας αλλά δεν έχω από τον εργοδότη την σχετική βεβαίωση. Επειδή μαθαίνω ότι το "αυτοκολλητάκι" σπάνια έχει έρθει στον δικό μου εργοδότη θα ζητήσω λογικά απογραφικό των ενσήμων. Αυτό θα το ζητήσω από το ΙΚΑ της περιοχής μου (όπου ανήκω δλδ) ή από το ΙΚΑ του εργοδότη;; Αυτό με έχει μπερδέψει λίγο. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση

Θα πας στο ΙΚΑ που μενεις ΜΟΝΟ με το βιβλιαριο ασθενειας σου και δεν θα ζητησης κανενα απογραφικο .

αν εχεις τα ενσημα εως 31/12/2010 που βλεπουν την ΑΠΔ δινοντας τους το βιβλιαριο σου ,θα χτυπησουν τον αριθμο μητρωου σου στο συστημα , και μην στεναχωριεσαι ,θα τα βρουν αυτοι και θα στο θεωρησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΣΤΕΦΑΝΟΣ Κ.

για να εχει μεσα σε ενα μηνα ενας εργαζομενος 15 ενσημα, στις ποσες του μηνα πρεπει να παραιτηθεί? στις 18 ή στις 19?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί μάταια προσπαθώ να βρώ απαντήσεις εδώ και ώρες.....

Μέσα στο 2011 έχω μόλις 75 ένσημα αφού δούλευα με 12 ένσημα το μήνα. 9/7 απολύθηκα και ανακάλυψα οτι είμαι έγκυος. Το ταμείο μου λήγει τέλος του έτους αν και δεν νομίζω να παίζει κανένα ρόλο. Πιθανότατα θα γεννήσω στις 6/3/12 αλλά το η ασφάλιση του ικα λήγει στις 29/2.

Λοιπόν, δικαιούμε ανανέωση βιβλιαρίου? Γιατί απ'ότι κατάλαβα χρειάζομαι 80 ένσημα μεσα στο 2011 εκτός εαν ισχύει αυτό που διάβασα για το 15μηνο που έχω 123 ένσημα. Πέρα απο αυτό γνωρίζετε εαν δικαιούμαι τα επιδόματα λοχείας και τοκετού? Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί μάταια προσπαθώ να βρώ απαντήσεις εδώ και ώρες.....

Μέσα στο 2011 έχω μόλις 75 ένσημα αφού δούλευα με 12 ένσημα το μήνα. 9/7 απολύθηκα και ανακάλυψα οτι είμαι έγκυος. Το ταμείο μου λήγει τέλος του έτους αν και δεν νομίζω να παίζει κανένα ρόλο. Πιθανότατα θα γεννήσω στις 6/3/12 αλλά το η ασφάλιση του ικα λήγει στις 29/2.

Λοιπόν, δικαιούμε ανανέωση βιβλιαρίου? Γιατί απ'ότι κατάλαβα χρειάζομαι 80 ένσημα μεσα στο 2011 εκτός εαν ισχύει αυτό που διάβασα για το 15μηνο που έχω 123 ένσημα. Πέρα απο αυτό γνωρίζετε εαν δικαιούμαι τα επιδόματα λοχείας και τοκετού? Σας ευχαριστώ!

θα πας βεβαιωση απο τον ΟΑΕΔ,οτι ησουν ανεργη και θα σου θεωρησουν το βιβλιαριο.καλη λευτερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ifigeneia goulopoulou

simera evgala gia prwti fora vivliario asthenias .....exw 103 ensima .......grafei oti isxyei apo 1-11-2011 ews 28-2-2012 .......me ta idia ensima tha to annewsw i tha xreiastw kialla?eyxaristw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη νικολετα

που θα παω για να βγάλω τα ενσημα μου ,του 2011 η και προηγούμενες χρονιές απο το internet????σας ευχαριστω και καλές γιορτές!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

που θα παω για να βγάλω τα ενσημα μου ,του 2011 η και προηγούμενες χρονιές απο το internet????σας ευχαριστω και καλές γιορτές!!!!!!!!!

Αν παρης κλειδαριθμο απο το ΙΚΑ ,θα τα βγαζης μονη σου.αλλιως στο ΙΚΑ.

http://www.ika.gr/gr/infopages/asfaccount/asfreg.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα κ καλες γιορτες σε ολους! θα ηθελα κ εγω τη βοηθεια σας σε καποια θεματα μηπως κ βγαλω ακρη... ειμαι ασφαλισμενη στο ικα μεχρι 29/02/2012. μεσα στο 2011 εχω δουλεψει 3 μηνες (αρχες σεπτεμβριου μεχρι αρχες δεκεμβριου) ημιαπασχοληση 25,5 ωρες την εβδομαδα ( 3 μερες x 8,5 ωρες την εβδομαδα). αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι ποσες ημερες ασφαλισης χρειαζομαι για θεωρηση του βιβλιαριου? οι 3 μηνες ημιαπασχολησης αρκουν? ποσες ημερες ασφαλισης αντιστοιχουν με το ωραριο που δουλευα σε ενα μηνα? ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Σωκράτης

Καλησπέρα. Προσλήφθηκα ως ιδιωτικός υπάλληλος τον Ιούλιο του 2010 και απολύθηκα Δεκέμβριο του 2011. Κυρίως λόγω αμέλειας και άγνοιας δεν έκανα αίτηαση για βιβλιάριο υγείας του ΙΚΑ. Μπορώ να ζητήσω να εκδοθεί μετά την απόλυση μου και αν ναι τι δικαιολογιτικά θα χρειαστούνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Προσλήφθηκα ως ιδιωτικός υπάλληλος τον Ιούλιο του 2010 και απολύθηκα Δεκέμβριο του 2011. Κυρίως λόγω αμέλειας και άγνοιας δεν έκανα αίτηαση για βιβλιάριο υγείας του ΙΚΑ. Μπορώ να ζητήσω να εκδοθεί μετά την απόλυση μου και αν ναι τι δικαιολογιτικά θα χρειαστούνε;

ΝΑΙ μπορεις.

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/bibhygine.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δουλευω σε μια δουλεια που δε μου κολλανε ενσημα πως μπορω να βγαλω βιβλιαριο ΙΚΑ?

Αφου δεν εχεις ενσημα ,αλλα ουτε...και καρτα ανεργειας,(και εκει χρειαζεται να εχεις δουλεψει πριν καποια χρονια)πως.. να βγαλης? και συ...δεν κολλαγες τουλαχιστον... δυο μηνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ιδια περίπτωση κι εγώ. Αντί για βεβαίωση εργοδότη (που δεν υπάρχει πια) τι ζητάω? Μπορεί το ΙΚΑ με τον αριθμό μητρώου μου να μου βγάλει το απογραφικό των ενσήμων για να επικυρώσει ότι έχω συμπληρώσει τις απαιτούμενες ημέρες ασφάλισης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εσυ εχεις ενσημα αρα ,δεν εισαι ιδια περιπτωση...οταν πας στο ΙΚΑ να θεωρησης το βιβλιαριο ,θα χτυπησουν στο Η/Υ το ΑΜΑ σου ,και θα δουν τα ενσημα που εχεις το προηγουμενο ετοςεως τον 9/11,που εχουν υποβληθει.επισης αν θες, μπορεις να παρης κλειδαριθμο απο το ΙΚΑ ,και να τυπωνης εσυ τα ενσημα σου οταν τα χρειαζεσαι.μπες στο site του ΙΚΑ και δες σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενσημα έχω, αλλά κι εγώ λόγω αμέλειας δεν είχα βγάλει βιβλιάριο υγείας. Τώρα που δεν είμαι στη δουλειά δεν μπορώ να πάρω βεβαίωση από τον εργοδότη για τα 50 ενσημα που απαιτούνται. Αυτό το δικαιολογητικό με τι μπορώ να το αντικαταστήσω;

Ευχαριστώ για την άμεση απάνταση κιόλας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενσημα έχω, αλλά κι εγώ λόγω αμέλειας δεν είχα βγάλει βιβλιάριο υγείας. Τώρα που δεν είμαι στη δουλειά δεν μπορώ να πάρω βεβαίωση από τον εργοδότη για τα 50 ενσημα που απαιτούνται. Αυτό το δικαιολογητικό με τι μπορώ να το αντικαταστήσω;

Ευχαριστώ για την άμεση απάνταση κιόλας!

Σου απαντησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη γιαννης

καλησπερα ειμαι ασφαλισμενος στο ικα και θελω να ασφαλισω και τη γυναικα μου η οποια ειχε τεβε διεκοψε εφορια ,τεβε εχουμε κανει καταστροφη (διαγραφη) βιβλιαριου ασθενεις συνταγολογιο εχουμε βεβαιωση διαγραφης της επειχηρισης. βεβαιωση διαγραφης ασθενειας και συνταγολογιο αλλα εχουμε χρεη στο τεβε και λενε στο τεβε με αθτα τα χαρτια πρεπει να σε ασφαλιση το ικα στο ικα αλλα με λενε οτι θελει και βεβαιωση οτι δεν χρωσταω τι ισχυει τελικα παρακαλω βοηθειστεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα ειμαι ασφαλισμενος στο ικα και θελω να ασφαλισω και τη γυναικα μου η οποια ειχε τεβε διεκοψε εφορια ,τεβε εχουμε κανει καταστροφη (διαγραφη) βιβλιαριου ασθενεις συνταγολογιο εχουμε βεβαιωση διαγραφης της επειχηρισης. βεβαιωση διαγραφης ασθενειας και συνταγολογιο αλλα εχουμε χρεη στο τεβε και λενε στο τεβε με αθτα τα χαρτια πρεπει να σε ασφαλιση το ικα στο ικα αλλα με λενε οτι θελει και βεβαιωση οτι δεν χρωσταω τι ισχυει τελικα παρακαλω βοηθειστεμε

Δες αυτο.επισης να παη να βγαλη και καρτα ανεργιας

http://www.forologikanea.gr/news/kalupsi-gia-iatrofarmakeutiki-kai-nosokomeiaki-perithalpsi-se-asfalismenous-tou-oaee-ilikias-ano-ton-30-kai-mexri-ton-65-eton-pou-diekopsan-tin-askisi-tou-epaggelmatos-tous-kai-paramenoun-anergoi/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Δες αυτο.επισης να παη να βγαλη και καρτα ανεργιας

http://www.forologik...menoun-anergoi/

εχω βγαλει και καρτα ανεργιας το τοπικ που μου δειξαται μαλλον δεν με καλυπτη γιατι (-To δικαίωμα για παροχές ασθενείας ισχύει για 2 χρόνια από την ημερομηνία διακοπής της ασφάλισης, υπό την προϋπόθεση ότι δεν υφίσταται οποιαδήποτε οφειλή στον ΟΑΕΕ. Εφόσον η οφειλή έχει ρυθμιστεί σε δόσεις, αυτές θα πρέπει να καταβάλλονται κανονικά.)οποιαδηποτε αλλη βοηθεια θα ηταν καλοδεχουμενη ευχαριστο για την αμεση ανταποκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω βγαλει και καρτα ανεργιας το τοπικ που μου δειξαται μαλλον δεν με καλυπτη γιατι (-To δικαίωμα για παροχές ασθενείας ισχύει για 2 χρόνια από την ημερομηνία διακοπής της ασφάλισης, υπό την προϋπόθεση ότι δεν υφίσταται οποιαδήποτε οφειλή στον ΟΑΕΕ. Εφόσον η οφειλή έχει ρυθμιστεί σε δόσεις, αυτές θα πρέπει να καταβάλλονται κανονικά.)οποιαδηποτε αλλη βοηθεια θα ηταν καλοδεχουμενη ευχαριστο για την αμεση ανταποκριση

Δεν καταλαβα, γιατι το ΙΚΑ(αστε τον ΟΑΕΕ πεστους δεν υπαρχει πλεον) δεν την ασφαλιζει σαν προστατευομενο μελος,την στιγμη που ειναι ανεργη,διαγραμμενη απο την ασφαληση του ΟΑΕΕ,οποτε ειναι τελειως ανασφαλιστη.δεν ειναι υποχρεωμενοι να ασφαλησουν την συζυγο του αμεσα ασφαλισμενου,την στιγμη που δεν εργαζεται,και δεν εχει αποδεδειγμενα αλλη ασφαληση?επι πραγματικου ,δεν ειναι προστατευομενη σου τωρα?πως θα μεινη τελειως ανασφαλιστη,την στιγμη που δινουν δωρεαν παροχες σε αλλοδαπους ανασφαλιστους?παρε την διαγραφη απο ΟΑΕΕ,και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης και ,ξαναπηγαινε και παλεψε το και λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν καταλαβα, γιατι το ΙΚΑ(αστε τον ΟΑΕΕ πεστους δεν υπαρχει πλεον) δεν την ασφαλιζει σαν προστατευομενο μελος,την στιγμη που ειναι ανεργη,διαγραμμενη απο την ασφαληση του ΟΑΕΕ,οποτε ειναι τελειως ανασφαλιστη.δεν ειναι υποχρεωμενοι να ασφαλησουν την συζυγο του αμεσα ασφαλισμενου,την στιγμη που δεν εργαζεται,και δεν εχει αποδεδειγμενα αλλη ασφαληση?επι πραγματικου ,δεν ειναι προστατευομενη σου τωρα?πως θα μεινη τελειως ανασφαλιστη,την στιγμη που δινουν δωρεαν παροχες σε αλλοδαπους ανασφαλιστους?παρε την διαγραφη απο ΟΑΕΕ,και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης και ,ξαναπηγαινε και παλεψε το και λιγο.

οκ φιλος αυτο εκανα ξαναπηγα στο οαεε μου ειπαν οτι το ικα πρεπει να με ασφαλισει μου βαλαν αλλες 2 τζιφρες και μια προτοκολληση οτι ασθενειασ και συνταγολογιο ειναι καπουτ και οτι δεν εχω καμμια ασφαλισει στον οαεε παντοσ το γεγονος αυτο τουσ ξενισε και αυτους ευχαριστο πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα μπορουσατε παρακαλώ να μου πειτε ποιος ειναι ο ελάχιστος αριθμός ενσημων που πρεπει να εχει καποιος το 2011 για να ανανεωσει το βιβλιαριο υγειας στο ΙΚΑ για το 2012? Εχω 60 ενσημα για το 2011, γιατι δουλευω ημιαποσχοληση σε φροντιστηριο και στο ΙΚΑ μου ειπαν οτι χρεαιζονται 90. Ισχύει?

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...