Προς το περιεχόμενο
  • 0

ξενοδοχειακή επιχείρηση(εποχιακή)-αποζημίωση αδείας ΑΠΔ


trapezokomos

Ερώτηση

ξενοδοχείο που λειτουργεί 5 μήνες απασχολεί προσωπικο.η απόλυση έγινε 10/10/2011 .στην απδ 4ου τριμήνου θα μπεί:

1.μισθοί Οκτώβρη και εοσφορές

2.επίδομα αδείας στον Οκτώβρη και εισφορές

3.δώρο Χριστουγέννων στον Δεκεμβρη και εισφορές

Η ερώτηση μου είναι η εξής:πρέπει να μπεί και αποδοχές αδειών εποχικά απασχολούμενων με κωδικό 07;θα μπούνε ημέρες ασφάλισης(2 ημερες για καθε μηνα;);υπολογίζονται ασφαλιστικές εισφορές ;ρώτησα και συναδέλφους άλλοι μου είπαν ότι δεν μπαίνουν εισφορές στον 07 όμως το online σύστημα των ΑΠΔ του ΙΚΑ μου ζητάει υποχρεωτικά...αν μπαίνουν εισφορές τότε για την άδεια θα μπούν και εισφορές στον τύπο αΠΟΔΟΧΏΝ 05 ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΎΠΟ 07;;;

ευχαρισ΄τω προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αποζημίωση άδειας στα εποχιακά ξενοδοχεία υπόκειται κανονικά σε κρατήσεις και αναγνωρίζονται ασφαλιστικές ημέρες (για ασφάλιση, επίδομα ανεργίας, συντάξιμα κτλ).

Και μην μπερδεύεις το επίδομα με την αποζημίωση άδειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ πολύ.είμαι και νέος είμαι και ριγμένος απο την singular.δεν λειτουργεί το πρόγραμμα μισθοδοσίας και όλα τα κάνω στο χέρι!!!είναι και το μυαλό πηγμένο....η αποζημίωση είναι 2 ημέρες για κάθε 1 μήνα εργασίας;δηλαδή σε ημιαπασχόληση τετραώρου είναι 2/22 για κάθε μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ πολύ.είμαι και νέος είμαι και ριγμένος απο την singular.δεν λειτουργεί το πρόγραμμα μισθοδοσίας και όλα τα κάνω στο χέρι!!!είναι και το μυαλό πηγμένο....η αποζημίωση είναι 2 ημέρες για κάθε 1 μήνα εργασίας;δηλαδή σε ημιαπασχόληση τετραώρου είναι 2/22 για κάθε μήνα;

Άμα σε πετύχει ο γιατρός, την έχεις κάνει από κούπες............... :D

Για τον υπολογισμό της, δες εδώ...

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/6408

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

 

Το έχω αναφέρει αρκετές φορές σε συζητήσεις όσον αφορά ΑΠΔ ξενοδοχουπαλλήλων , ότι είμαι νέα στο επάγγελμα και είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με εργατικά.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Ξενοδοχουπάλληλος προσλαμβάνεται από 01/07/2014 έως 30/9/2014.

στην ΑΠΔ Σεπτεμβρίου για το επίδομα αδείας χρησιμοποιώ τον τύπο αποδοχών 05 ή 07?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

 

Το έχω αναφέρει αρκετές φορές σε συζητήσεις όσον αφορά ΑΠΔ ξενοδοχουπαλλήλων , ότι είμαι νέα στο επάγγελμα και είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με εργατικά.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Ξενοδοχουπάλληλος προσλαμβάνεται από 01/07/2014 έως 30/9/2014.

στην ΑΠΔ Σεπτεμβρίου για το επίδομα αδείας χρησιμοποιώ τον τύπο αποδοχών 05 ή 07?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

05 για επιδομα αδειας

07 για αποδοχες αδειας εποχιακα απασχολουμενων ξενοδοχουπαλληλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα τα φώτα σας.

 

Δηλαδή σε ξενοδοχουπαλληλο  που δούλεψε 3 μήνες το καλοκαίρι.

Στην ΑΠΔ Σεπτεμβρίου θα έχει τύπους αποδοχών 05 και 07 ?

 

Και πως υπολογίζεται ο 07?

 

Σας παρακαλώ μια βοήθειά!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα τα φώτα σας.

 

Δηλαδή σε ξενοδοχουπαλληλο  που δούλεψε 3 μήνες το καλοκαίρι.

Στην ΑΠΔ Σεπτεμβρίου θα έχει τύπους αποδοχών 05 και 07 ?

 

Και πως υπολογίζεται ο 07?

 

Σας παρακαλώ μια βοήθειά!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σωστά, θα έχει πέραν του 01 και 05 και 07

 

Για το 07 θα υπολογίσεις 2 ημέρες ανά μήνα, εκτός κιαν η προϋπηρεσία ξεπερνάει τα 12 έτη που θα υπολογίσεις 2,5 ημέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΝΕΙΣ????

Εάν το προσωπικό έχει δουλέψει για 3 μήνες από 22 ή 25 ένσημα θα έχεις:

05-6 ημέρες

07-6 ημέρες

03- 8,25 ημέρες αλλά εάν η προϋπηρεσία ξεπερνάει τα 12 έτη όπως αναφέρει η Νelenaki θα είναι:

05- 7.50

07- 7.50

03 - 8.25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αποζημίωση υπολογίζεται με τον ίδιο τρόπο όπως το επίδομα αδείας.

Η διαφορές  τους είναι δύο οι εξής

 α/ η αποζημίωση έχει ημέρες ασφάλισης ενώ το επίδομα όχι

 β/ στο επίδομα σταματάει ο υπολογισμός μέχρι τα 12,50 ημερομίσθια ενώ στην αποζημίωση όχι

Πχ  υπάλληλος ρεσεψιόν εργάστηκε  από 1-4-14 έως 31/10/14 είναι  175 ασφαλιστικά

Δικαιούται  με την απόλυση  

12,5 ημερομίσθια επίδομα αδείας (χωρίς ασφαλιστικά ημερομίσθια στην ΑΠΔ)  

και 14 ημερομίσθια  αποζημίωση αδείας  (με 14 ασφαλιστικά ημερομίσθια στην ΑΠΔ)      

 

στην δική σου περίπτωση λόγο τρίμηνης εργασίας το επίδομα αδείας  και η αποζημίωση αδείας θα είναι ακριβώς τα ίδια σαν ποσά και μόνο στην αποζημίωση αδείας η ΑΠΔ πρέπει να εμφανίζει 6 ασφαλιστικά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΌ ΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΊΠΑΝ ΌΤΙ ΠΑΡΌΛΟ ΠΟΥ  ΈΛΗΞΕ Η ΣΎΜΒΑΣΗ ΤΟΝ ΣΕΠΤΈΜΒΡΙΟ ΤΟ ΤΥΠΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ  07 ΘΑ ΤΟΝ  ΥΠΟΒΆΛΛΩ ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΟΚΤΩΒΡΊΟΥ ΔΗΛΑΔΉ ΤΟΝ ΝΟΈΜΒΡΙΟ .

ΙΣΧΎΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΌ ΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΊΠΑΝ ΌΤΙ ΠΑΡΌΛΟ ΠΟΥ  ΈΛΗΞΕ Η ΣΎΜΒΑΣΗ ΤΟΝ ΣΕΠΤΈΜΒΡΙΟ ΤΟ ΤΥΠΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ  07 ΘΑ ΤΟΝ  ΥΠΟΒΆΛΛΩ ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΟΚΤΩΒΡΊΟΥ ΔΗΛΑΔΉ ΤΟΝ ΝΟΈΜΒΡΙΟ .

ΙΣΧΎΕΙ?

Όχι, κανονικά άδεια & επίδομα καταθέτεις τον μήνα που απολύεις. Τώρα αν δεν το έχεις καταθέσει στείλτο με τον Οκτώβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤIMO?

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΑΤΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ.

 

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ , ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΤΙ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΝ ΠΗΡΕ  ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΑΤΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ.

 

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ , ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΤΙ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΝ ΠΗΡΕ  ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ.

 

Αφού πήρε κανονικά την άδεια του, δεν υπάρχει υπόλοιπο αδείας για να κάνεις την εγγραφή 07, άρα τι σκας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

MARIAXIOS,

ΑΠΌ ΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΊΠΑΝ ΌΤΙ ΠΑΡΌΛΟ ΠΟΥ  ΈΛΗΞΕ Η ΣΎΜΒΑΣΗ ΤΟΝ ΣΕΠΤΈΜΒΡΙΟ ΤΟ ΤΥΠΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ  07 ΘΑ ΤΟΝ  ΥΠΟΒΆΛΛΩ ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΟΚΤΩΒΡΊΟΥ ΔΗΛΑΔΉ ΤΟΝ ΝΟΈΜΒΡΙΟ .

ΙΣΧΎΕΙ?

 

 

Εφόσον οι ασφαλιστικές ημέρες της αποζημίωσης αδείας δεν χωράνε μέσα στον Σεπτέμβριο αναγκαστικά της βάζεις στον Οκτώβριο.

Αλλά αφού έχει πάρει την άδεια του ο εργαζόμενος δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις αποζημίωση αδείας .Τζάμπα η όλη συζήτηση .

Εφόσον δεν πρόλαβε να την πάρει τους Μήνες που εργάστηκε, τότε του βγάζεις μισθοδοσία Αποζημίωση μη ληφθήσας αδείας  με τον τρόπο που σου περιέγραψαν οι παραπάνω συνάδελφοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αποζημίωση αδείας έχει ασφαλιστικές εισφορές ,εκτός από τους εργαζόμενους στα ξενοδοχεία , εννοείται και σε αυτούς των ενοικιαζομένων δωματίων έτσι ? , δεν είναι μόνο για τα ξενοδοχεία αυτό . Ή κάνω λάθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...