Προς το περιεχόμενο

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ (ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποτυχημένη Ενέργεια   Η υποβολή Περιοδικών Δηλώσεων ΦΠΑ Φ2 περιόδων με ημερομηνία λήξης της περιόδου μεγαλύτερη ή ίση της 01/04/2015 είναι προσωρινά απενεργοποιημένη!  

Τι είναι πάλι τούτο ?

 

Τουλάχιστον εδώ και 2 ημέρες που θέλω να υποβάλω ΦΠΑ βγάζει αυτό !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτυχημένη Ενέργεια   Η υποβολή Περιοδικών Δηλώσεων ΦΠΑ Φ2 περιόδων με ημερομηνία λήξης της περιόδου μεγαλύτερη ή ίση της 01/04/2015 είναι προσωρινά απενεργοποιημένη!  

Τι είναι πάλι τούτο ?

 

Τουλάχιστον εδώ και 2 ημέρες που θέλω να υποβάλω ΦΠΑ βγάζει αυτό !!!!!!

 

Ετοιμάζουν τα καινούρια έντυπα ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτυχημένη Ενέργεια   Η υποβολή Περιοδικών Δηλώσεων ΦΠΑ Φ2 περιόδων με ημερομηνία λήξης της περιόδου μεγαλύτερη ή ίση της 01/04/2015 είναι προσωρινά απενεργοποιημένη!  

Τι είναι πάλι τούτο ?

 

Τουλάχιστον εδώ και 2 ημέρες που θέλω να υποβάλω ΦΠΑ βγάζει αυτό !!!!!!

 

 

Από 1η Απριλίου δεν μπορούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ ολίγου πάντως έστειλα κανονικά Εκπρόθεσμη Χρεωστική Τροποποιητική με Χρεωστική και την αρχική Εμπρόθεσμα Υποβλημένη Δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ ολίγου πάντως έστειλα κανονικά Εκπρόθεσμη Χρεωστική Τροποποιητική με Χρεωστική και την αρχική Εμπρόθεσμα Υποβλημένη Δήλωση.

 

Για περίοδο Απριλίου ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Γ΄κατηγορίας εννοείς?

 

Ναι.

 

Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει

και δεν μπορώ να στείλω το ΦΠΑ ?

 

¨οχι τίποτα αλλά νόμιζα ότι η κυβέρνηση ψάχνει για χρήματα, και από την άλλη δεν μπορούμε να στείλουμε ΦΠΑ !!!

Θα τρελαθούμε εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

 

Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει

και δεν μπορώ να στείλω το ΦΠΑ ?

 

¨οχι τίποτα αλλά νόμιζα ότι η κυβέρνηση ψάχνει για χρήματα, και από την άλλη δεν μπορούμε να στείλουμε ΦΠΑ !!!

Θα τρελαθούμε εντελώς.

 

Απάντησε ο συνάδελφος HURRICANE33.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Πώς συμπληρώνω μηδενική περιοδική δήλωση ΦΠΑ? Γιατί με ειδοποιεί ότι :

 

Η τιμή του πεδίου [381] πρέπει να είναι μεταξύ 3% και 23% του πεδίου [361]. 
-Η τιμή του πεδίου [387] πρέπει να είναι μεταξύ 3% και 23% του πεδίου [367]. 

Είστε σίγουρος ότι η διαφορά αυτή προκύπτει από τα βιβλία και στοιχεία της επιχείρησης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Εννοείται ότι αυτό κάνω. Το μήνυμα βγαίνει όταν πατάω ''ΥΠΟΒΟΛΗ''.

Ευχαριστώ.

Και σε μένα το ίδιο μήνυμα βγάζει και δεν είναι μηδενικό το δικό μου  έχω βάλει στο 361=171,24 και στο 381=39,39 το οποίο είναι το 23% του 171,24 γιατί βγάζει αυτό το λάθος;

Η τιμή του πεδίου [381] πρέπει να είναι μεταξύ 3% και 23% του πεδίου [361]. 

-Η τιμή του πεδίου [387] πρέπει να είναι μεταξύ 3% και 23% του πεδίου [367]. 

Είστε σίγουρος ότι η διαφορά αυτή προκύπτει από τα βιβλία και στοιχεία της επιχείρησης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα το ίδιο μήνυμα βγάζει και δεν είναι μηδενικό το δικό μου  έχω βάλει στο 361=171,24 και στο 381=39,39 το οποίο είναι το 23% του 171,24 γιατί βγάζει αυτό το λάθος;

Η τιμή του πεδίου [381] πρέπει να είναι μεταξύ 3% και 23% του πεδίου [361]. 

-Η τιμή του πεδίου [387] πρέπει να είναι μεταξύ 3% και 23% του πεδίου [367]. 

Είστε σίγουρος ότι η διαφορά αυτή προκύπτει από τα βιβλία και στοιχεία της επιχείρησης ;

 

γιατί είναι τρόμπες... 171,24 χ23% = 39,3852   ,το έχω γράψει 100 φορές να βάλουν στρογγυλοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί είναι τρόμπες... 171,24 χ23% = 39,3852   ,το έχω γράψει 100 φορές να βάλουν στρογγυλοποίηση.

χαχα με έκανες και γέλασα νόμισα ξέχασα πως πολλ/ζουν

σοβαρά έ ? στρογγυλοποίηση ευχαριστώ έβαλα  39,38 και το πήρε 1000 ευχαριστώ να είσαι καλά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου πατησω οριστικη υποβολη εμφανιζει μηνυμα οτι ο κωδικος 312 - ΚΥΚΛΟΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΦΠΑ δεν εχει συμπληρωθει. ειναι προαιρετικο απ ο,τι καταλαβα....

 

ξερει κπς τι πρεπει να βαλουμε εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου πατησω οριστικη υποβολη εμφανιζει μηνυμα οτι ο κωδικος 312 - ΚΥΚΛΟΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΦΠΑ δεν εχει συμπληρωθει. ειναι προαιρετικο απ ο,τι καταλαβα....

 

ξερει κπς τι πρεπει να βαλουμε εκει;

Κωδ. 312: Γράψτε τον κύκλο εργασιών για σκοπούς ΦΠΑ της φορολογικής περιόδου που χρησιμοποιείται για τις ανάγκες διακανονισμού του Φ.Π.Α. των εισροών. Για τον προσδιορισμό του κύκλου εργασιών αφαιρέστε από το σύνολο των εκροών (φορολογητέων, απαλλασσόμενων και εξαιρούμενων) που έχουν περιληφθεί στους κωδικούς 301 έως και 310, τις πράξεις που δεν λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό του κύκλου εργασιών για σκοπούς Φ.Π.Α. Ενδεικτικά:

• Την αξία πώλησης επενδυτικών αγαθών,

• Τις εργασίες της παραγρ. 3β' του άρθρου 31 του Κώδικα Φ.Π.Α., εφόσον είναι παρεπόμενες της κύριας δραστηριότητας,

• Τις αυτοπαραδόσεις αγαθών και ιδιοχρησιμοποιήσεις υπηρεσιών,

• Τις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών, ενδοκοινοτικές λήψεις υπηρεσιών (άρθρο 14 παρ. 2 α') συμπεριλαμβανομένων των προκαταβολών που καταβάλατε για τις ενδοκοινοτικές λήψεις των υπηρεσιών σύμφωνα με το άρθρο 14 παρ. 2 α',

• Την αξία των αγορών σύμφωνα με την ΚΥΑ Π2869/1987 και την ΠΟΛ 1128/97,

• Την αξία των λοιπών πράξεων λήπτη.

Β. Εισροές φορολογητέες - φόρος εισροών

 

 

 

Αυτό βρήκα αν βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι μια ερώτηση

αν θέλουμε να τροποποιήσουμε την περιοδική Β τριμηνο 2015 που καυτέθεσα προχθές μόνο ως προς τις δόσεις (ξαφνικα δεν υπάρχουν τα χρήματα όλα) μπορούμε ??? τώρα έτσι όπως το βγάζει μου

 λέει

Χρεωστικό προηγούμενης δήλωσης
της ίδιας φορολογικής περιόδου κωδ. 403 € 1107.99

 

ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ κωδ.480 € 1107,99

 

αρα ΣΥΝΟΛΙΚΟΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ κωδ. 511 μηδέν

 

τι μου διαφεύγει ???  

 

αν υποβάλλω χωρις νούμερα θα βγεί μηδέν πάλι

 

 

υπάρχει καμια ιδέα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι μια ερώτηση

αν θέλουμε να τροποποιήσουμε την περιοδική Β τριμηνο 2015 που καυτέθεσα προχθές μόνο ως προς τις δόσεις (ξαφνικα δεν υπάρχουν τα χρήματα όλα) μπορούμε ??? τώρα έτσι όπως το βγάζει μου

 λέει

Χρεωστικό προηγούμενης δήλωσης

της ίδιας φορολογικής περιόδου κωδ. 403 € 1107.99

 

ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ κωδ.480 € 1107,99

 

αρα ΣΥΝΟΛΙΚΟΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ κωδ. 511 μηδέν

 

τι μου διαφεύγει ???  

 

αν υποβάλλω χωρις νούμερα θα βγεί μηδέν πάλι

 

 

υπάρχει καμια ιδέα ???

συμπλήρωση... το μόνο που παρατήρησα είναι ότι αμα υποβάλλω μηδενική τροποποιητική πάω στο μηδέν... οπότε υποβάλλοντας 2η τροποποιητική μπορώ να επιλέξω τις δόσεις.... έχει λογική ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους απαλλασσόμενους ΦΠΑ λόγω οτι είναι κάτω των 10.000 άλλαξε κάτι? Θα στείλουν μηδενική ΦΠΑ για το β' τριμηνο?

 

 

Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους απαλλασσόμενους ΦΠΑ λόγω οτι είναι κάτω των 10.000 άλλαξε κάτι? θα αλλάξει την τετάρτη σε όριο 25000 λένε.. Θα στείλουν μηδενική ΦΠΑ για το β' τριμηνο? όχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου πατησω οριστικη υποβολη εμφανιζει μηνυμα οτι ο κωδικος 312 - ΚΥΚΛΟΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΦΠΑ δεν εχει συμπληρωθει. ειναι προαιρετικο απ ο,τι καταλαβα....

 

ξερει κπς τι πρεπει να βαλουμε εκει;

αν εχεις epsilon net πρεπει  να κανεις μια διαδικασια προσαρμογης του προγραμματος στην νεα φπα και θα στο βγαζει αυτοματα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις epsilon net πρεπει  να κανεις μια διαδικασια προσαρμογης του προγραμματος στην νεα φπα και θα στο βγαζει αυτοματα!!

ναι εχεις δικιο! ετσι εγινε...  ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...