Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επίδομα αδείας σε μερική (εκ περιτροπής?) απασχόληση


επισκέπτη Dante84

Ερώτηση

Κατ'αρχάς συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε όλοι σας.

Το ερώτημα μου είναι το εξής και θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο περιγραφικός γίνεται.

Εργάζομαι "επίσημα" σε μια επιχείρηση από τις 15/05/07 με 4 μέρες 8ωρης απασχόλησης την εβδομάδα. Αυτό που θέλω να μάθω και δεν μπόρεσα να βγάλω κάποια άκρη από άλλα topics είναι το πόσες μέρες δικαιούμαι άδεια ετησίως, πόσο περίπου είναι το επίδομα αδείας ή με ποιό ποσοστό υπολογίζεται στην συγκεκριμένη μορφή εργασίας επί του μισθού και αν η άδεια μου είναι μετ'αποδοχών δηλαδή αν τις ημέρες που απουσιάζω σε άδεια τις πληρώνομαι κανονικά +το επίδομα αδείας. Επίσης το επίδομα αδείας αναφέρεται στο ποσό που παίρνουμε κατά την καλοκαιρινή περίοδο αδείας και μόνο? Καμία σχέση με δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Κατ'αρχάς συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε όλοι σας.

Το ερώτημα μου είναι το εξής και θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο περιγραφικός γίνεται.

Εργάζομαι "επίσημα" σε μια επιχείρηση από τις 15/05/07 με 4 μέρες 8ωρης απασχόλησης την εβδομάδα. Αυτό που θέλω να μάθω και δεν μπόρεσα να βγάλω κάποια άκρη από άλλα topics είναι το πόσες μέρες δικαιούμαι άδεια ετησίως, πόσο περίπου είναι το επίδομα αδείας ή με ποιό ποσοστό υπολογίζεται στην συγκεκριμένη μορφή εργασίας επί του μισθού και αν η άδεια μου είναι μετ'αποδοχών δηλαδή αν τις ημέρες που απουσιάζω σε άδεια τις πληρώνομαι κανονικά +το επίδομα αδείας. Επίσης το επίδομα αδείας αναφέρεται στο ποσό που παίρνουμε κατά την καλοκαιρινή περίοδο αδείας και μόνο? Καμία σχέση με δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μπορείς να απευθυνθείς στην τοπική επιθεώρηση εργασίας, η οποία θα σου λύσει όλες αυτές τις απορίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω οτι εργάζεσαι τα 4/5 του χρόνου πλήρους απασχόλησης.

1. Επειδή Τα ασφαλιστέα Ημερομίσθια υπολογίζονται με βάση την 25ήμερη μηνιαία απασχόληση υπολογίζεις 25x4/5=20 ημέρες (ένσημα) ασφάλισης ανα μήνα???.

2. Επειδή έχεις συμπληρώσει 1 έτος απασχόλησης δικαιούσαι (μέ βάση πάντα το 25ήμερο ανα μήνα σύστημα απασχόλησης) 24+1= 25 ημέρες άδεια ή 1 μήνα με αποδοχές αυτές που λαμβάνεις κάθε μήνα. Δηλαδή άν κάθε μήνα που εργάζεσαι έχεις αποδοχές π.χ. 1000 ευρώ, θα απουσιάσεις 1 μήνα και θα λάβεις αποδοχές

1000 ευρώ.

3. Επειδή το επίδομα αδείας (μέ βάση πάντα το 25ήμερο ανα μήνα σύστημα απασχόλησης) είναι 2 ημέρες ανα μήνα με ανώτατο όριο τις 12,50 ημέρες (ή 1/2 μηνιαίου μισθού) θα λάβεις 12,50x4/5=10 Ημερομίσθια , ή (άν μηνιαίος μισθός 1000 ευρώ) 500 ευρώ.

Ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε dante 84 μια απαραίτητη και ουσιαστική διευκρίνση.

Αυτά που σου έγραψα οτι δικαιούσαι, τα δικαιούσαι την 31.12.2008

Αν λάβεις ενωρίτερα την άδεια δικαιούσαι τόσα δωδέκατα όσα οι μήνες εργασίας του 2008 μέχρι την ημερομηνία αδείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3. Επειδή το επίδομα αδείας (μέ βάση πάντα το 25ήμερο ανα μήνα σύστημα απασχόλησης) είναι 2 ημέρες ανα μήνα με ανώτατο όριο τις 12,50 ημέρες (ή 1/2 μηνιαίου μισθού) θα λάβεις 12,50x4/5=10 Ημερομίσθια , ή (άν μηνιαίος μισθός 1000 ευρώ) 500 ευρώ.

Ελπίζω να βοήθησα

Στο 3 θα διαφωνήσω. Το επίδομα αδείας θα είναι 12,50 ημέρες:

"2. Υπολογισμός άδειας και επιδόματος εργαζομένων και καθαριστριών που απασχολούνται σε εργασία διαλείπουσα ή εκ περιτροπής

Οι μισθωτοί που δικαιούνται κανονική άδεια λαμβάνουν και επίδομα άδειας, το οποίο δεν μπορεί να υπερβαίνει το μισό μηνιαίο μισθό, για όσους αμείβονται με μηνιαίο μισθό ή τα (13) δέκα τρία ημερομίσθια για όσους αμείβονται με ημερομίσθιο ή με άλλο τρόπο. (Σχετικά άρθρο 3 παραγ. 16 του Ν.4504/66 και άρθρο 6 ΕΓΣΣΕ της 26.1.77, που κυρώθηκε με το άρθρο 8 του Ν.549/77 ).

Εγγρ.Υπ.Εργασίας 1219/8.8.83:

"Η καθαρίστρια που εργάζεται τρεις (3) φορές την εβδομάδα και έχει πραγματοποιήσει μέχρι την παραμονή της λήψης της άδειας π.χ. 145 ημερομίσθια και έχει δέκα (10) μήνες σχέσης εργασίας δικαιούται άδεια 145 : 300 Χ 24 = 11,6 = 12 εργάσιμες ημέρες και άλλα τόσα ημερομίσθια ως επίδομα άδειας. Υπάρχει η άποψη ότι ως επίδομα αδείας θα πρέπει να καταβληθεί στην καθαρίστρια μισός μηνιαίος μισθός δηλαδή 6 ημερομίσθια, γιατί αμείβεται με μηνιαίο μισθό. Η γνώμη αυτή νομίζουμε ότι δεν είναι σωστή για τους εξής λόγους:

Πρώτον, γιατί οι διατάξεις που αναφέρονται στο επίδομα της άδειας όταν καθορίζουν τον αριθμό των ημερών του επιδόματος της άδειας αναφέρονται στους μισθωτούς που έχουν πλήρη απασχόληση (25/25 για τους αμειβόμενους με μηνιαίο μισθό και 26 ή 27 ημερομίσθια, ανάλογα, για τους εργατοτεχνίτες). Επομένως, όταν αναφέρεται ότι το επίδομα δεν μπορεί να υπερβαίνει το μισό μηνιαίο μισθό νοείται ότι αυτό ανταποκρίνεται στα 12,5 ημερομίσθια, και φυσικά στην περίπτωση της καθαρίστριας, στο παράδειγμά μας, το επίδομα που δικαιούνται (12 ημερομίσθια δεν υπερβαίνει τα 12,5 ημερομίσθια ή τα 13).

Δεύτερον, γιατί δεν έχει καμιά απολύτως σημασία αν ένας μισθωτός αμείβεται με μηνιαίο μισθό ή με ημερομίσθιο, προκειμένου να υπολογίσουμε τον αριθμό των ημερών της άδειας και του επιδόματος άδειας, και αυτό γιατί οι σχετικές διατάξεις προβλέπουν για μισθωτούς που έχουν τις ίδιες προϋποθέσεις ίδιο αριθμό ημερών άδειας και επιδόματος άδειας τόσο για κείνους που αμείβονται με μηνιαίο μισθό, όσο και για κείνους που αμείβονται με ημερομίσθιο. Το μισό ημερομίσθιο διαφορά που υπάρχει μόνο στο ύψος του επιδόματος της άδειας (12,5 και 13 ημερομίσθια αντίστοιχα) οφείλεται στο γεγονός ότι ο αμειβόμενος με μηνιαίο μισθό, παίρνει αποδοχές ίσες προς είκοσι πέντε (25) ημερομίσθια και ο μισός μηνιαίος μισθός είναι πάντα 12,5 ημερομίσθια, ενώ ο μισθωτός που αμείβεται με ημερομίσθιο μπορεί μέσα σε ένα μήνα να πραγματοποιήσει 26 ή και 27 ημερομίσθια, γι΄ αυτό ο νομοθέτης θέλοντας να είναι δίκαιος καθόρισε το ανώτερο όριο επιδόματος τα 13 ημερομίσθια. Συνεπώς, δύο μισθωτοί, από τους οποίους ο ένας αμείβεται με μηνιαίο μισθό και ο άλλος με ημερομίσθιο, έχουν τις ίδιες προϋποθέσεις παίρνουν τον ίδιο αριθμό ημερών κανονικής άδειας και ίδιες αποδοχές για επίδομα άδειας. Παράδειγμα, ένας μισθωτός που αμείβεται με μηνιαίο μισθό και ένας μισθωτός που αμείβεται με ημερομίσθιο, που και οι δύο εργάζονται τρεις (3) φορές την εβδομάδα, έχουν δεκάμηνη σχέση εργασίας με τον εργοδότη τους και έχουν επίσης πραγματοποιήσει και οι δύο μέχρι την έναρξη της άδειας 145 ημερομίσθια. Και οι δύο στην περίπτωση αυτή, δικαιούνται κανονική άδεια ίση προς 12 εργάσιμες ημέρες και για επίδομα άδειας 12 ημερομίσθια. Αν ακολουθήσουμε όμως την άποψη ότι ο αμειβόμενος με μηνιαίο μισθό πρέπει να πάρει το μισό μηνιαίο μισθό για επίδομα άδειας θα πάρει έξι (6) ημερομίσθια, ενώ ο αμειβόμενος με ημερομίσθιο 12 ημερομίσθια, καταλήγουμε έτσι σε άδικη και άνιση μεταχείριση, ενώ όπως προαναφέραμε πρόθεση του Νομοθέτη είναι η ίση μεταχείριση. Από τα ανωτέρω και επειδή στο συγκεκριμένο παράδειγμα της καθαρίστριας, οι δώδεκα (12) εργάσιμες ημέρες που δικαιούνται για κανονική άδεια αντιστοιχούν σ΄ ένα ολόκληρο μήνα, θα αναπαυθεί ένα ολόκληρο μήνα για άδεια και θα λάβει τις αποδοχές της (ενός μηνιαίου μισθού) κανονικά και επιπλέον άλλες τόσες αποδοχές για επίδομα άδειας".

Πηγή: Η οργάνωση της εργασίας και το εργατικό δίκαιο, του Κ.Τζιμάνη, σελ.416-417.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φιλε doctor , επειδή θεωρώ οτι η ανταλλαγή απόψεων είναι επικοδομητική και βοηθάει όλους μας ,με κίνδυνο να θεωρηθώ ανόητος θα επιμείνω στην άποψή μου και θα προσπαθήσω να την αιτιολογήσω.

Οσον Αφορά το Επίδομα αδείας (πάντα την 31.12.2008) του φίλου Dante84 o οποίος με το σύστημα υπολογισμου των 25 ημερων ανα μήνα εργάζεται 25Χ4/5=20 ημέρες επιμένω οτι ανέρχεται σε 12,50Χ4/5=10 ημερομίσθια ή (κατα νόμον) εναλλακτικά μισός μηνιαίος μισθός .

Εστω λοιπόν οτι ο φίλος dante84 λαμβάνει μηνιαίο μισθό 1000 ευρώ.

α. Επίδομα αδειας = 1/2 μισθού = 1000χ1/2=500 ευρώ

β.1 Ημερομίσθιο = 1000/20=50 Επίδομα Αδείας 50χ10=500 ευρώ

β.2 Ημερομίσθιο με το σύστημα των25 ημερων ανα μήνα = 1000/25=40 Επ.Αδείας 12,5χ40=500 ευρώ.

Στο σημείο αυτό τίθεται το ερώτημα: Αν οι ημέρες επιδόματος αδείας περιλαμβάνονταν στα ημερομίσθια συνταξιοδότησης πόσες θά ήταν ; 12,50 ή 10 ; Κατα την γνώμη μου 10

Τώρα οσον αφορά την ισότητα των εργαζομένων παραθέτω την ακόλουθη άποψη.

Α Λογιστης πλήρους απασχόλησης εργάζεται απο 01.01.2008 - 31.12.2008 και λαμβάνει μηνιαίο μισθό 1000 ευρώ, ή άλλως ημερομίσθιο 1000/25=40 ευρώ

Την 31.12.2008 λοιπόν δικαιούται επιδόματος αδείας

- 12,5 ημερομίσθια : 12,5χ40 = 500 ευρώ που αντιστοιχουν σε μισό μισθό (1000χ1/2=500)

Β Λογιστης μερικής απασχόλησης 3 ημερών ανα εργάζεται απο 01.01.2008 - 31.12.2008 και λαμβάνει αμοιβή 40 ευρώ ανα ημέρα ή μηνιαίο μισθό 40χ3=120 ευρώ,

Την 31.12.2008 λοιπόν έχει πραγματοποιήσει 3χ12=36 ημερομίσθια και δικαιούται επιδόματος αδείας

- 12,5 ημερομίσθια : 12,5χ40 = 500 ευρώ ??? ενώ ο μισός μηνιαίος μισθός είναι 120χ1/2=60 ευρώ

Μήπως κάτι παέι στραβά ???? και πού είναι η περίφημη ισότητα μεταξύ των δυο εργαζομένων???

Φρονώ Λοιπόν οτι επειδή ο νομοθέτης αναφέρεται στην πλήρη απασχόληση των 25 ημερών ανα μήνα , σε περιπτώσεις μερικής απασχόλησης το επίδομα αδείας θα πρέπει να είναι ανα μήνα τόσες ημέρες όσες τα 2/25 των μηνιαίων ημερών απασχόλησης , μή δυνάμενο να υπερβεί τα 12,5/25 της μηνιαίας απασχόλησης

Ητοι στη περίπτωση του Β Λογιστή 3/25χ2 = 0,24 ημερομίσθια ανα μήνα

ή στο έτος (αφου δεν δύναται να υπερβεί τα 12,50 ημερομίσθια της πλήρους μηνιαίας απασχόλησης των 25 ημερών)3Χ12,5/25 = 1,50 ημερομίσθια ή σε ευρώ ημερομίσθια=1,50 ημερομίσθια χ ημερομίσθιο=40 = 60 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Α Λογιστης πλήρους απασχόλησης εργάζεται απο 01.01.2008 - 31.12.2008 και λαμβάνει μηνιαίο μισθό 1000 ευρώ, ή άλλως ημερομίσθιο 1000/25=40 ευρώ

Την 31.12.2008 λοιπόν δικαιούται επιδόματος αδείας

- 12,5 ημερομίσθια : 12,5χ40 = 500 ευρώ που αντιστοιχουν σε μισό μισθό (1000χ1/2=500)

Β Λογιστης μερικής απασχόλησης 3 ημερών ανα εργάζεται απο 01.01.2008 - 31.12.2008 και λαμβάνει αμοιβή 40 ευρώ ανα ημέρα ή μηνιαίο μισθό 40χ3=120 ευρώ,

Την 31.12.2008 λοιπόν έχει πραγματοποιήσει 3χ12=36 ημερομίσθια και δικαιούται επιδόματος αδείας

- 12,5 ημερομίσθια : 12,5χ40 = 500 ευρώ ??? ενώ ο μισός μηνιαίος μισθός είναι 120χ1/2=60 ευρώ

Μήπως κάτι παέι στραβά ???? και πού είναι η περίφημη ισότητα μεταξύ των δυο εργαζομένων???

Λογικά τα ερωτήματά σας και οι απορίες σας αλλά το εργατικό δίκαιο και η λογική πολλές φορές δεν τα πάνε καλά!

Ο πλήρως απασχολούμενος λογιστής θα λάβει 12,50 ημερομίσθια ως επίδομα αδείας.

Ο μερικώς απασχολούμενος λογιστής (3ήμερος) καθόλη τη διάρκεια του 2008 θα πραγματοποιήσει 3*52 (εβδομάδες)= 156 ημερομίσθια. Για κάθε 25 ημέρες δικαιούται 2 ημερομίσθια ως επίδομα αδείας, οπότε: 156*2/25= 12,48 ημερομίσθια.

Το ότι λαμβάνουν σχεδόν το ίδιο οφείλεται στο ανώτατο όριο των 12,50 που "σταματάει" τον πλήρως απασχολούμενο, ο οποίος αναλογικά θα έπρεπε να πάρει 12 μήνες *2 ημερομίσθια το μήνα= 24 ημερομίσθια επίδομα αδείας!

Μια λογική αντιμετώπιση, θα ήταν αν γινόταν επιμερισμός του επιδόματος αδείας στο δωδεκάμηνο, οπότε για κάθε 25 ημέρες απασχόλησης δεν θα αντιστοιχούσαν 2 ημέρες επιδόματος αδείας αλλά 12,50/12= 1,04166.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε doctor κατ' αρχήν θα αισθανόμουν πιό άνετα αν μου απευθυνόσουν στον Ενικό.

Δεν Πρόσεξες οτι στην υπόθεση εργασίας που έκανα γράφω 3 ημέρες ανα μήνα και όχι ανα εβδομάδα , και αυτό για να γίνει πιο αντιληπτή η έννοια της ισότητας των εργαζομένων.

Τώρα επειδή απο τις απαντήσεις σου συμπεραίνω οτι έχεις σημαντική εμπειρία σου υπενθυμίζω ότι για την εφαρμογή κάθε νόμου διαδραματίζει πρωτεύοντα ρόλο το πνεύμα του νόμου και η εικαζομένη ως αληθής βούληση του νομοθέτη , και όχι το γράμμα του νόμου.

Οπως δε ασφαλώς γνωρίζεις για διάφορους νόμους εκδίδονται κατα καιρούς αντικρουόμενες ερμηνευτικές εγκύκλιοι , όπως εκδίδονται και αντικρουόμενες και αλληλοαναιρούμενες αποφάσεις δικαστηρίων.

Επίσης γνωρίζεις οτι οι ερμηνευτικές εγκύκλιοο των νόμων που διέπουν το αντικείμενο του επαγγέλματός μας εκδίδονται σε αρκετά μεταγενέστερο χρόνο απο αυτόν που καλούμεθα να τον εφαρμόσουμε , με συνέπεια πολλές φορές να ερμηνεύουμε τον νόμο και να νομολογούμε.

Πάντως εγώ για τους εν λόγω υπολογισμούς εφαρμόζω την μέθοδο που περίέγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνάδελφε doctor κατ' αρχήν θα αισθανόμουν πιό άνετα αν μου απευθυνόσουν στον Ενικό.

Δεν Πρόσεξες οτι στην υπόθεση εργασίας που έκανα γράφω 3 ημέρες ανα μήνα και όχι ανα εβδομάδα , και αυτό για να γίνει πιο αντιληπτή η έννοια της ισότητας των εργαζομένων.

Τώρα επειδή απο τις απαντήσεις σου συμπεραίνω οτι έχεις σημαντική εμπειρία σου υπενθυμίζω ότι για την εφαρμογή κάθε νόμου διαδραματίζει πρωτεύοντα ρόλο το πνεύμα του νόμου και η εικαζομένη ως αληθής βούληση του νομοθέτη , και όχι το γράμμα του νόμου.

Οπως δε ασφαλώς γνωρίζεις για διάφορους νόμους εκδίδονται κατα καιρούς αντικρουόμενες ερμηνευτικές εγκύκλιοι , όπως εκδίδονται και αντικρουόμενες και αλληλοαναιρούμενες αποφάσεις δικαστηρίων.

Επίσης γνωρίζεις οτι οι ερμηνευτικές εγκύκλιοο των νόμων που διέπουν το αντικείμενο του επαγγέλματός μας εκδίδονται σε αρκετά μεταγενέστερο χρόνο απο αυτόν που καλούμεθα να τον εφαρμόσουμε , με συνέπεια πολλές φορές να ερμηνεύουμε τον νόμο και να νομολογούμε.

Πάντως εγώ για τους εν λόγω υπολογισμούς εφαρμόζω την μέθοδο που περίέγραψα.

Αν εργάζεται 3 ημέρες το μήνα, τότε, στο τέλος του χρόνου θα έχει πραγματοποιήσει 3*12=36 ημερομίσθια και θα δικαιούται 36*2/25= 2,88 ημερομίσθια ως επίδομα αδείας.

Όσο για τις ερμηνευτικές εγκυκλίους και τις δικαστικές αποφάσεις τι να πει κανείς. Χάος...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-tryfonas-

Καταρχήν καλησπέρα σε όλους

Έχω λίγο μπερδευτεί με τις 2 ανωτέρων απόψεις των συναδέλφων.

¨Εχω το ίδιο πρόβλημα με μια καθαρίστρια η οποία εργάζεται(πάνω από 12 χρόνια προϋπηρεσία) 3 ημέρες την εβδομάδα χ 8 ώρες με ημερομίσθιο 40€.

Δεν έχω σταθερό μισθό μηνιαίως γιατί κάποιους μήνες εργάζεται 12 ή 13 ή 14 ημερομίσθια.

Νόμιμα πιστεύω πως η σωστή απάντηση για το επίδομα αδείας είναι του συναδέλφου "doctor" δηλ. για κάθε 25 πραγματικές ημέρες εργασίας 2,5 ημερομίσθια μη δυνάμη να υπαιρβεί τα 13 ημερομίσθια.

Οταν όμως το πως στον εργοδότη θα μου απαντήσει σίγουρα:βρε φίλε, στην πλήρη απασχόληση σε εργαζόμενο με μικτά 900€

του δίνω 450€(μικτά) και στην καθαρίστρια με 3 ημέρες μόνο θα την δώση 13 * 40=520€????(μήπως κάνω κάποιο λάθος?)

Τι να του εξηγήσω?

Από την άλλη η εξήγηση του συναδέλφου "agrevelou" μου φαίνεται πιο λογική και κατανοητή από κάποιον εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και στις δυο περιπτωσεις εχουμε καθεστως διαλειπουσας απασχολησης ασχετως ημερησιου ωραριου.

καταθετω και εγω την αποψη μου στους υπολογισμους και λαμβανω ως δεδομενο την πενθημερη λειτουργια της επιχειρησης:

Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ

για την απασχοληση των 3 ημερων/μηνα :

36 ημερομισθια στο ετος / 52 εβδομαδες =0,69---> στρογγυλοποιηση σε 1 ημερομισθιο/εβδομαδα

δικαιουτα:

ως κανονικη αδεια 1ου ετους 20/12 Χ 1/5 = 0,33 μερες το μηνα Χ 12 = 4 μερες.

ως επιδομα αδειας δικαιουται επισης 4 ημερομισθια. ( οι στρογγυλοποιησεις συνεχιζονται... )

Η ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑ

με την απροβλεπτη απασχοληση και την 12ετη προυπηρεσια υποθετουμε οτι εργαστηκε στο ετος 160 ημερες αρα:

ομοιως ..160/52=3 μερες εργασιας / εβδομαδα

και δικαιουται:

ως κανονικη αδεια 1ου ετους 25/12 Χ 3/5 = 1,25 μερα το μηνα Χ 12 = 15 μερες.

ως επιδομα αδειας δικαιουται 13 ημερομισθια.

Αυτα...και αναμενω τους διαφωνουντες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Και στις δυο περιπτωσεις εχουμε καθεστως διαλειπουσας απασχολησης ασχετως ημερησιου ωραριου.

καταθετω και εγω την αποψη μου στους υπολογισμους και λαμβανω ως δεδομενο την πενθημερη λειτουργια της επιχειρησης:

Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ

για την απασχοληση των 3 ημερων/μηνα :

36 ημερομισθια στο ετος / 52 εβδομαδες =0,69---> στρογγυλοποιηση σε 1 ημερομισθιο/εβδομαδα

δικαιουτα:

ως κανονικη αδεια 1ου ετους 20/12 Χ 1/5 = 0,33 μερες το μηνα Χ 12 = 4 μερες.

ως επιδομα αδειας δικαιουται επισης 4 ημερομισθια. ( οι στρογγυλοποιησεις συνεχιζονται... )

Η ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑ

με την απροβλεπτη απασχοληση και την 12ετη προυπηρεσια υποθετουμε οτι εργαστηκε στο ετος 160 ημερες αρα:

ομοιως ..160/52=3 μερες εργασιας / εβδομαδα

και δικαιουται:

ως κανονικη αδεια 1ου ετους 25/12 Χ 3/5 = 1,25 μερα το μηνα Χ 12 = 15 μερες.

ως επιδομα αδειας δικαιουται 13 ημερομισθια.

Αυτα...και αναμενω τους διαφωνουντες. :)

Θανάση με κούφανες! Αυτό το διά 52 και η στρογγυλοποίηση σε ημερομίσθιο/εβδομάδα από που προκύπτει;

Όσο για το επίδομα αδείας:

Ν.4504/1966, Άρθρο 3, παρ.16:

16. Οι επί σχέσει εργασίας του ιδιωτικού δικαίου απασχολούμενοι,

παρ` οιωδήποτε εργοσότη, μισθωτοί δικαιούνται κατ` έτος "επιδόματος

αδείας" ίσου προς το σύνολον των αποδοχών των υπό του Α.Ν. 539/1954 ή

άλλων διατάξεων καθοριζομένων ημερών αδείας αναπαύσεως μετ` αποδοχών,

ων δικαιούται έκαστος μισθωτός, υπό τον περιορισμόν ότι το επίδομα

τούτο δεν δύναται να υπερβαίνη τας αποδοχάς ενός 15ημέρου, διά τους

επί μηνιαίω μισθώ αμειβομένους, των 13 δε εργασίμων ημερών, διά τους

επί ημερομισθίω ή κατά μονάδα εργασίας ή επί ποσοστοίς ή κατ` άλλον

τρόπον αμειβομένους μισθωτούς. Το ως άνω επίδομα καταβάλλεται ομού

μετά των αποδοχών της αδείας αναπαύσεως του μισθωτού [...]

Σύμφωνα λοιπόν με την παραπάνω διάταξη το επίδομα αδείας ισούται με τις αποδοχές αδείας χωρίς ωστόσο να μπορεί να υπερβεί τις αποδοχές του μισού μηνιαίου μισθού για εκείνους που αμείβονται με μηνιαίο μισθό και των 13 ημερομισθίων για εκείνους που αμείβονται με ημερομίσθιο.Το επίδομα αδείας υπολογίζεται κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο που υπολογίζονται και οι αποδοχές αδείας (Α.Π.505/80, Α.Π. 455/81, ΣτΕ 3965/82) [1].

Επίσης κάτι σημαντικό: "ο αριθμός ημερών αδείας στην περίπτωση της διαλειπούσης απασχολήσεως συσχετίζεται με τον αριθμό των ημερών αδείας της πλήρους απασχολήσεως (της 6ημέρου συγκεκριμένα απασχολήσεως-δεν νοείται στην διαλείπουσα απασχόληση "σύστημα πενθημέρου" κατά το οποίο αυξάνεται η εργασία των 5 ημερών για να καλυφθεί η 6η ημέρα) [2].

Βέβαια, νομολογία δεν υπάρχει επί του θέματος που συζητάμε, οπότε ο καθένας μπορεί να εφαρμόσει ό,τι θέλει αν και νομίζω ότι η άποψη του υπουργείου [3] είναι σωστή μιας και στηρίζεται στο προαναφερθέν άρθρο του Ν.4504/66.

doctor

__________________________________________

[1] Πρακτικός Οδηγός για τις άδειες των εργαζομένων, Τιμ.Σιγάλα, εκδόσεις ΠΙΜ, σ.239

[2] Από μελέτη της Χ.Πετίνη, ΔΕΝ 2005, τεύχος 1451, σ.807.

[3] Εγγρ.Υπ.Εργασίας 1219/8.8.83 (ΔΕΝ 1983, σ.955-956). Εκτενή αποσπάσματα του εν λόγω εγγράφου παραθέτω στην δημοσίευση (Aug 5 2008, 09:58 AM).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατ'αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κατα τις οποίες έμαθα αρκετά πράγματα που δεν γνώριζα. Η ουσιαστική μου ερώτηση είναι εάν δικαιούμαι επίδομα αδείας και αν οι μέρες της αδείας μου πληρώνωνται κανονικά. Εκεί είναι η διαφωνία μου με τον εργοδότη μου. Τώρα όσον αφορά τα ποσά μπορώ να τα υπολογίσω με βάση τις παραπάνω παραγράφους αλλά η κύρια απορία είναι αυτη. Θεωρείται η άδεια του καλοκαιριου μετ'αποδοχών και αν δικαιούμαι επίδομα αδείας ως εργαζόμενος 4 8ωρα την εβδομαδα? Καλύπτεται νομικά το ναι ή το όχι στην ερώτηση μου? Γιατί το ψάχνω αρκετό καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Θανάση με κούφανες! [..]

δεν ειναι τιποτα ..με δυο τσιπουρακια θα εισαι περδικι!... :D

Ο πλήρως απασχολούμενος λογιστής θα λάβει 12,50 ημερομίσθια ως επίδομα αδείας.

Ο μερικώς απασχολούμενος λογιστής (3ήμερος) καθόλη τη διάρκεια του 2008 θα πραγματοποιήσει 3*52 (εβδομάδες)= 156 ημερομίσθια. Για κάθε 25 ημέρες δικαιούται 2 ημερομίσθια ως επίδομα αδείας, οπότε: 156*2/25= 12,48 ημερομίσθια.

doctor

για να το ξαναδουμε παλι...

Στον υπολογισμο που εκανες παραπανω διαφωνουμε για 0,48 του ημερ/σθιου.

Δεχομαστε επισης και τον υπολογισμο συμφωνα με τα προβλεπομενα της 6ημερης απασχολησης...

αρα εχουμε και λεμε γιατρε...

156ημερ/σθια / 52 εβδομαδες του ετους = 3 ημερ/σθια / εβδομαδα

για το 1ο ετος 24/12 X 3/6 = 1 Χ 12 = 12 ημερομισθια επιδ.αδειας

...σε κραταω σε φορμα ομως ετσι? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη παρις

Κατ'αρχάς συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε όλοι σας.

Το ερώτημα μου είναι το εξής και θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο περιγραφικός γίνεται.

Εργάζομαι "επίσημα" σε μια επιχείρηση από τις 15/05/07 με 4 μέρες 8ωρης απασχόλησης την εβδομάδα. Αυτό που θέλω να μάθω και δεν μπόρεσα να βγάλω κάποια άκρη από άλλα topics είναι το πόσες μέρες δικαιούμαι άδεια ετησίως, πόσο περίπου είναι το επίδομα αδείας ή με ποιό ποσοστό υπολογίζεται στην συγκεκριμένη μορφή εργασίας επί του μισθού και αν η άδεια μου είναι μετ'αποδοχών δηλαδή αν τις ημέρες που απουσιάζω σε άδεια τις πληρώνομαι κανονικά +το επίδομα αδείας. Επίσης το επίδομα αδείας αναφέρεται στο ποσό που παίρνουμε κατά την καλοκαιρινή περίοδο αδείας και μόνο? Καμία σχέση με δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω μπερδευτει οχι λιγο αλλα πολυ γιατι εχω υπαλληλο που οι αποδοχες του τον μηνα ειναι 400 ευρω. Εργαζεται πενθημερο,1 ωρα την ημερα(μερικη απασχοληση). Δεν γνωριζω ποσες μερες δικαιουται αδεια αλλα ουτε τι αποδοχες αδειας και επιδοματος πρεπει να πληρωσω. Ο υπαλληλος αυτος εχει συμπληρωσεις 25 χρονια εργασιας.Αν μπορει συναδελφος να βοηθησει θα το εκτυμουσα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω μπερδευτει οχι λιγο αλλα πολυ γιατι εχω υπαλληλο που οι αποδοχες του τον μηνα ειναι 400 ευρω. Εργαζεται πενθημερο,1 ωρα την ημερα(μερικη απασχοληση). Δεν γνωριζω ποσες μερες δικαιουται αδεια αλλα ουτε τι αποδοχες αδειας και επιδοματος πρεπει να πληρωσω. Ο υπαλληλος αυτος εχει συμπληρωσεις 25 χρονια εργασιας.Αν μπορει συναδελφος να βοηθησει θα το εκτυμουσα πολυ.

http://www.taxspirit.gr/ergatika/15-2013-01-10-12-57-20/133-ethsia-kanonikh-adeia.html

http://ergatika.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...