Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ


THEODORAP

Ερώτηση

ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΩΝ 0,50 ΛΕΠΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΔΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ.ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΩΝ 0,50 ΛΕΠΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΔΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ.ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ασφαλώς και θα αστιεύεσθε συνάδελφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΗΡΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΜΕ Ε3?

ΔΗΛΑΔΗ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ 666 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ Ε3 ΟΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ 666 ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΟΠΩΣ ΣΤΟ Ε3 ΣΤΟ ΚΩΔΙΚΟ 541?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η εκκαθαριστική δύναται να μην περιλαμβάνει τις εγγραφες αποσβέσεων οποτε δεν θα συμφωνεί με το Ε3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα μια απάντηση σε κάτι.πρέπει να υπάρχει συμφωνία εκκαθαριστικής και ε3;ειδικά φέτος που δεν έχει φέρει κανενας τις ασφαλιστικές εισφορές προς τα ταμεία και τα περισσότερα ταμεία δεν έχουν στείλει βεβαιώσεις εισφορών θα είναι τεράστιο πρόβλημα να συμφωνήσουν εκκαθαριστική και ε3.οι προθεσμίες λήγουν και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε τραπεζοκόμε ,δεν μας τα λές καλά,δηλαδή μπορείς να τα αναφέρεις στο ε3 και όχι στην εκκαθαριστική?

η το αντίθετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 η εκκαθαριστική  έχει όλα τα έσοδα (για την pro-rata) και όλα τα έξοδα,ώστε αν έχεις και την διαφορά αποθεμάτων  + πάγια να βγάζεις λογιστικό αποτέλεσμα το ίδιο με το Ε3.

 

κάποτε λέγανε ότι (θα) κάνανε διασταύρωση.

 

τώρα γιατί πρέπει να μπαίνουν και τα απαλλασόμενα του ΦΠΑ έξοδα ποτέ δεν το κατάλαβα ή εάν δεν βάλεις κάποια ποιο το πρόβλημα πάλι ακατανόητο.

 

ας πούμε ότι θέλανε να κάνουν απομακρυσμένο έλεγχο ,σύνολο εισροών 100 ,δεν μπορείς να εμφανίζεις για σειρά ετών εκροές 60!!!

 

τώρα που το Ε3 είναι μηχανογαφικό ,ο λόγος αυτός εξέλειψε,αλλά η απορία παρέμεινε. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα μια απάντηση σε κάτι.πρέπει να υπάρχει συμφωνία εκκαθαριστικής και ε3;ειδικά φέτος που δεν έχει φέρει κανενας τις ασφαλιστικές εισφορές προς τα ταμεία και τα περισσότερα ταμεία δεν έχουν στείλει βεβαιώσεις εισφορών θα είναι τεράστιο πρόβλημα να συμφωνήσουν εκκαθαριστική και ε3.οι προθεσμίες λήγουν και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.

  Οχι δεν είναι απαραίτητο δεδομένου ότι στην εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ είναι δυνατόν να μην εμφανίζονται υπολογιστικά έξοδα πχ αποσβέσεις και υπολογιστικά έσοδα πχ τεκμαρτό ενοίκιο από ιδιόχρηση ακινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

  Οχι δεν είναι απαραίτητο δεδομένου ότι στην εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ είναι δυνατόν να μην εμφανίζονται υπολογιστικά έξοδα πχ αποσβέσεις και υπολογιστικά έσοδα πχ τεκμαρτό ενοίκιο από ιδιόχρηση ακινήτου.

Σωτήρη καλημέρα ,καλό είναι να είναι όλα αλφάδι.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωτήρη καλημέρα ,καλό είναι να είναι όλα αλφάδι.............

 

Kαλημέρα Γιάννη, ουδεμία αντίρρηση για τα αλφάδια και για τον φόβον των ιουδαίων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αλφαδιά τα θέλω και ε΄γω και έτσι έκανα πάντα.Old school.και δεν με ενοιαζαν οι υπολογιστικες δαπα;νες (ιδιοχρησεις αποσβεσεις κτλ) τα εφτιαχνα νωρίς και συμφωνουσαμε.τώρα ομως με νοιάζει για τις εισφορές καθώς δεν μου έστελναν τις πληρωμές μεσα στο 13 και θελω να βάλω ΄τωρα τις βεβαιώσεις τις οποίες δεν στείλανε τα ταμεία!!!μέχρι την υποβολή ε3 θα τις έχω λάβει όμως μέχρι την υποβολή εκκαθαριστικής είναι αμφίβολο.γι'αυτό ρωτάω εαν υπάρχει πρόβλημα συμφωνίας των δαπανών χωρίς φπα με τις δαπάνες του ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.. αν οι ασφαλιστικές εισφορές μπούν μονο στο Ε3 απο την βεβαίωση ασφαλιστικών εισφορών που καταβληθήκαν το ετος 2013 ..οπως δηλαδή έμπαιναν στο Ε1 και δεν αναφέρονται στην εκκαθαριστική ειναι παράβαση?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...