Προς το περιεχόμενο

ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΜΗΤΡΩΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΕΣΩ INTERNET


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ! Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΠΟ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΑΛΛΑΓΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΔΟΥ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ, ΕΣΤΕΛΝΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΦΕΤΟΣ ΛΕΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΣΩ INTERNET. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΟΥ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ; ΘΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΩΣ ΑΙΤΗΣΗ ΑΛΛΑΓΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΔΟΥ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ! Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΠΟ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΑΛΛΑΓΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΔΟΥ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ, ΕΣΤΕΛΝΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΦΕΤΟΣ ΛΕΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΣΩ INTERNET. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΟΥ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ; ΘΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΩΣ ΑΙΤΗΣΗ ΑΛΛΑΓΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΔΟΥ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

δεν μπορεις με τιποτα να τροποποιησεις στοιχεια των προσωπων μεσω του ιντερνετ ,στοιχεια που αλλαζουν μονο μεσω μητρωου δου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΠΙΝΑΚΑ 1

Όλες οι ενδείξεις του πίνακα 1 πρέπει να συμπληρωθούν με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα.

Στη δήλωση που λάβατε ταχυδρομικά έχουν προεκτυπωθεί από την υπηρεσία τα στοιχεία σας (υποχρέου-συζύγου). Εάν στην προ εκτυπωμένη δήλωση υπάρχουν λάθη στα στοιχεία αυτά, πρέπει να τα διορθώσετε ενώ σε περίπτωση που δεν έχουν προεκτυπωθεί τα στοιχεία της συζύγου πρέπει οπωσδήποτε να τα συμπληρώσετε. Το επώνυμο της συζύγου πρέπει να αναγράφεται όπως και στην ταυτότητα.

Εάν στην προεκτυπωμένη δήλωση φαίνεται ότι έχετε δηλώσει το όνομα του συζύγου (γυναίκες σε χηρεία ή σε διάσταση ή διαζευγμένες που δεν έχουν ακόμη αλλάξει ταυτότητα), αντικαταστήστε το όνομα του συζύγου με το όνομα του πατέρα. Οι στρατιωτικοί, οι αστυνομικοί, οι λιμενικοί, οι πυροσβέστες που δεν αναγράφουν αριθμό αστυνομικής ταυτότητας, υποχρεούνται στην αναγραφή της υπηρεσιακής ταυτότητας.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Κατά το χρονικό διάστημα υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος διόρθωση των ατομικών στοιχείων των φορολογουμένων που αφορούν- Δ/νση κατοικίας καθώς και οικογενειακής κατάστασης μπορεί να γίνει επί του εντύπου Ε1 της δήλωσης, χωρίς να έχει προηγηθεί η υποβολή της δήλωσης μεταβολής στο Τμήμα Μητρώου της Δ.Ο.Υ., όπως ορίζουν οι κείμενες διατάξεις της Α.Υ.Ο. 1027411/842/ΔΜ/26.2.98 «Περί ΑΦΜ».

Σε κάθε περίπτωση τονίζεται ότι εάν οι παραπάνω μεταβολές έχουν δηλωθεί έγκαιρα στο Τμήμα Μητρώου της αρμόδιας Δ.Ο.Υ., πριν από τη προθεσμία υποβολής των δηλώσεων που σημειώνονται μαζικές προσελεύσεις πολιτών στις Δ.Ο.Υ. και κατά συνέπεια επιβαρύνσεις των συναλλαγών, αποφεύγετε την ταλαιπωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ: Κατά το χρονικό διάστημα υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος διόρθωση των ατομικών στοιχείων των φορολογουμένων που αφορούν- Δ/νση κατοικίας καθώς και οικογενειακής κατάστασης μπορεί να γίνει επί του εντύπου Ε1 της δήλωσης, χωρίς να έχει προηγηθεί η υποβολή της δήλωσης μεταβολής στο Τμήμα Μητρώου της Δ.Ο.Υ., όπως ορίζουν οι κείμενες διατάξεις της Α.Υ.Ο. 1027411/842/ΔΜ/26.2.98 «Περί ΑΦΜ».

δεν εχει εφαρμοσθει αυτο ποτε απο τις δου.ολες σε στελνουν απο την παραλαβη της δηλωσης ε1 στο μητρωο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eαν ομως αποσταλει η δηλωση ταχυδρομικα, οι τυχον μεταβολες γινονται δεκτες και τον επομενο χρονο ειναι καταχωρημενες στα μητρωα των ΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...