Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ-ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ-ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗ


επισκέπτη GOLD

Ερώτηση

ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ.ΗΜΟΥΝ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΩΣ ΜΙΣΘΟ.ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΙΣΘΟ.ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΕΓΩ?ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ?ΘΑ ΠΑΡΩ EXTRA ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ?Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΠΟΣΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

KANEIS KATAGGELIA KAI H EPI8EWRHSH KALEI TON ERGODOTH SE APOLOGIA KAI SE PLHRWNEI.TO PROSTIMO EINAI POLY PERISSOTERO APO AYTA POY 8A SOW DWSEI.DEN PAIRNEIS KATI PARAPANW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ.ΗΜΟΥΝ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΠΕΡΝΑ ΩΣ ΜΙΣΘΟ.ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΙΣΘΟ.ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΕΓΩ?ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ?ΘΑ ΠΑΡΩ EXTRA ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ?Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΠΟΣΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ? :D

Αρχικά πρέπει να σου πω ότι έχεις μερίδιο ευθύνης και πολύ μεγάλο. :D

Εφόσον δεν έπαιρνες τα ένσημα ούτε σε μισθό ούτε σε ασφάλιση

και δεν διαμαρτηρώσουν κοιόλας!

Περισσότερα χρήματα δεν θα πάρεις αυτό που θα πάρεις όμως

είναι τα ένσημά σου και όχι σε χρήματα φυσικά αλλά σε ασφάλιση

στο ΙΚΑ.

Τόσο καιρό πως πληρωνόσουν; Ανοιγες την παλάμη και έπαιρνες τα

χρήματα; Και αν αυτός ισχυριστεί ότι ναι μεν δεν σε ασφάλιζε το οποίο

θα κάνει τώρα, και σιγά την μεγάλη εισφορά στο ΙΚΑ και το πρόστιμο μαζί,

που θα πληρώσει χωρίς πρόβλημα αλλά με τον δικό σου τελευταίο μισθό; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΑΡΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΟΥΣΑΝ ΦΥΚΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΕΣ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΕ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΣΤΟ ΙΚΑ.ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ STAGE.ΠΕΡΙΜΕΝΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΑΡΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΟΥΣΑΝ ΦΥΚΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΕΣ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΕ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΣΤΟ ΙΚΑ.ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ STAGE.ΠΕΡΙΜΕΝΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥΣ.

Αυτό που θα σου πω έγω είναι το εξής:

Κάνε την καταγγελία να πάρεις τουλάχιστον

τα ενσημά σου γιατί αυτά θα τα χρειαστείς πιο

πολύ απο όσο νομίζεις, και όσο για τα χρήματα

του μισθού σου επιτρεψέ μου να διατηρώ την

επιφύλαξη ότι μπορεί και να ισχυριστεί ότι

στα έχει δώσει.

Όμως μην αρκεστείς στο μισθό σου αν στον

δώσει. Συνέχισε να πάρεις και τα ένσημα σου. :D

Ορισμένες φορές εκνευρίζομαι με ορισμένους

αλλά εκνευρίζομαι και μαζί μας που δεν απαιτούμε

πράγματα δικαιωματικά δικά μας. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΓΟΥΡΟΣ

ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ ΔΟΥΛΕΒΟ ΣΕ ΕΝΑ ΒΕΖΙΝΑΔΙΚΟ ΟΚΤΟΜΙΣΙ ΟΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΑΖΙ Κ ΣΑΒΑΤΟ Κ ΜΙΑ ΚΙΡΙΑΚΙ ΤΟΝ ΜΙΑΝΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΝ ΒΕΖΙΝΑ ΑΛΑΖΟ ΛΑΔΙΑ Κ ΛΑΣΤΙΧΑ Κ ΠΛΕΝΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΙΤΑ.ΚΑΙ ΠΛΙΡΟΝΟΜΕ 700ε ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΣΙΜΕΡΑ ΕΜΑΘΑ ΠΟΣ ΚΑΤΗΙΣΤΕΡΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΙ ΠΡΟΖΛΙΠΣΙ 20ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΙΝ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΑ ΔΟΘΛΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΙΣ ΕΜΑΘΑ ΠΟΣ ΜΟΥ ΚΟΛΑΙ ΜΙΣΑ ΕΝΣΙΜΑ ΤΟ ΜΙΝΑ Κ ΠΕΝΤΑΟΡΑ ΤΙ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΚΑΝΟ.ΑΣ ΜΕ ΒΟΙΘΙΣΙ ΚΑΠΙΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Akis-

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες λεπτομέρειες για ένα προσωπικό πρόβλημα που έχω. Εργαζόμουν ανασφάλιστος για δύο χρόνια ως καθηγητής σε ένα φροντιστήριο ξένων γλωσσών. Εργαζόμουν σε δύο αντικείμενα. Το 1ο είναι η διδασκαλία ξένης γλώσσας μέσω εκπαιδευτικού λογισμικού και το 2ο η διδασκαλία βασικών γνώσεων πληροφορικής (ECDL). Κατά την διάρκεια των δύο ετών είχα ζητήσει αρκετές φορές να ασφαλιστώ και συναντούσα πάντα την άρνηση της εργοδοσίας. Δυστυχώς δεν είχα πολλές επιλογές γιατί ώς φοιτητής δεν μπορούσα να εργάζομαι τις πρωινές ώρες και τα χρήματα που έπαιρνα τα είχα απόλυτη ανάγκη.

Ρώτησα στο ΙΚΑ και μου είπαν ότι μπορώ να κάνω καταγγελία αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να αποδείξω πως εργάστηκα εκεί. Δεν είχα υπογράψει ποτέ κανένα χαρτί ούτε πρόσληψης ούτε μισθοδοσίας. Δεν θέλω να μπλέξω τους συναδέλφους σε αυτήν την διαδικασία. Τί επιλογές έχω; Θα μπορέσω να δικαιωθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες λεπτομέρειες για ένα προσωπικό πρόβλημα που έχω. Εργαζόμουν ανασφάλιστος για δύο χρόνια ως καθηγητής σε ένα φροντιστήριο ξένων γλωσσών. Εργαζόμουν σε δύο αντικείμενα. Το 1ο είναι η διδασκαλία ξένης γλώσσας μέσω εκπαιδευτικού λογισμικού και το 2ο η διδασκαλία βασικών γνώσεων πληροφορικής (ECDL). Κατά την διάρκεια των δύο ετών είχα ζητήσει αρκετές φορές να ασφαλιστώ και συναντούσα πάντα την άρνηση της εργοδοσίας. Δυστυχώς δεν είχα πολλές επιλογές γιατί ώς φοιτητής δεν μπορούσα να εργάζομαι τις πρωινές ώρες και τα χρήματα που έπαιρνα τα είχα απόλυτη ανάγκη.

Ρώτησα στο ΙΚΑ και μου είπαν ότι μπορώ να κάνω καταγγελία αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να αποδείξω πως εργάστηκα εκεί. Δεν είχα υπογράψει ποτέ κανένα χαρτί ούτε πρόσληψης ούτε μισθοδοσίας. Δεν θέλω να μπλέξω τους συναδέλφους σε αυτήν την διαδικασία. Τί επιλογές έχω; Θα μπορέσω να δικαιωθώ;

Απο την περιγραφη σου δεν μπορω να εντοπισω αν το ζητουμενο ειναι

η διεκδικηση των χαμενων ενσημων σου

ή

προσπαθεις να παρεις την εκ των υστερων εκδικηση σου.

Λιγο αργα τα σκεφτηκες τα δικαιωματα σου ομως... :P

Να πας και στην επιθεωρηση εργασιας

Δεν ειναι απαραιτητο να εμπλακουν οι συναδελφοι αν δεν το θελεις...υπαρχουν και οι μαθητες σου.

Προσεχε σε οτι κανεις....σε ολα παντα υπαρχει μια λυση συμβιβασμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΝΙΚΟΣ-
Απο την περιγραφη σου δεν μπορω να εντοπισω αν το ζητουμενο ειναι

η διεκδικηση των χαμενων ενσημων σου

ή

προσπαθεις να παρεις την εκ των υστερων εκδικηση σου.

Λιγο αργα τα σκεφτηκες τα δικαιωματα σου ομως... :P

Να πας και στην επιθεωρηση εργασιας

Δεν ειναι απαραιτητο να εμπλακουν οι συναδελφοι αν δεν το θελεις...υπαρχουν και οι μαθητες σου.

Προσεχε σε οτι κανεις....σε ολα παντα υπαρχει μια λυση συμβιβασμου.

EL MATADOR ή όπως αλλιώς σε λένε ,εσένα δεν κατάλαβα ποιό ειναι το ζητούμενο σου, η συνείδηση του εργαζόμενου απέναντι στον εργοδότη ή η κλοπή του εργοδότη που υφίσταται σε μεγάλη κλίμακα ο εργαζόμενος με τον φόβο να μέινει ανεργος σε μία χωρα που για να αναπνέυσεις πληρώνεις .Εμενα και φύκια για μεταξωτες κορδέλες να μην μου τάζανε θα έκανα τον μαλάκα και μετα θα τους ξεσκιζα με όποιο τροπο μπορούσα, όποιος δεν θέλέι να πληρώνει δεν εκμεταλευεται την φτώχεια και ακόμα την αναγκη του άλλου και δεν προσλαμβάνει υπαλλήλους, συμφωνίες κάτω απο το τραπέζει για μισθούς κάτω της ΣΣΕ και ανασφάλιστη εργασία αποτελούν αδίκημα . Ο λογιστής με εξαρτημένη ή μη εργασία είναι και αυτός υπάλληλος και αποστολή του έιναι η ενημέρωση του εργοδότη σχετικά με τις υποχρεώσεις του απέναντι στο προσωπικό, οτι προβλεπεται απο τις ΣΣΕ και την εργατική και ασφαλιστική νομοθεσία, πάντως όχι να παιρνει θεση σε άννομες ενέργειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-akis-

Αυτό που θέλω να διεκδικήσω είναι τα δεδουλευμένα ενσημα μου. Τίποτα παραπάνω. Δεν έχω καμία άλλη απαίτηση. Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να μπλέξω νυν συναδέλφους, όπως επίσης και τους μαθητές (διότι είναι ανήλικοι). Εάν φέρω έγγραφη μαρτυρία από πρώην συνάδελφο είναι έγκυρη? Επίσης μπορώ να αποδείξω με φωτογραφίες την παρουσία μου στον χώρο. κάτι τέτοιο είναι αποδεκτό? Τέλος σε περσινούς ελέγχους επίδοσης του μαθήματός μου υπάρχουν οι υπογραφές μου. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως απόδειξη?

Ευχαριστώ πολύ για κάθε βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Αυτό που θέλω να διεκδικήσω είναι τα δεδουλευμένα ενσημα μου. Τίποτα παραπάνω. Δεν έχω καμία άλλη απαίτηση. Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να μπλέξω νυν συναδέλφους, όπως επίσης και τους μαθητές (διότι είναι ανήλικοι). Εάν φέρω έγγραφη μαρτυρία από πρώην συνάδελφο είναι έγκυρη? Επίσης μπορώ να αποδείξω με φωτογραφίες την παρουσία μου στον χώρο. κάτι τέτοιο είναι αποδεκτό? Τέλος σε περσινούς ελέγχους επίδοσης του μαθήματός μου υπάρχουν οι υπογραφές μου. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως απόδειξη?

Ευχαριστώ πολύ για κάθε βοήθεια.

Στο ΙΚΑ δεν τρώνε, πηγαινε εκει και θα σου πούνε, μάλλον αυτα που λες είναι υπέραρκετα, οι προηγουμενοι συνάδελφοι σου ειπαν τι θα κανεις, ΙΚΑ και επιθεωρηση εργασίας, ειχα παρόμοιο προβλήμα με την γυναικα μου, καθηγητρια, λυθηκε αμεσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αυτό που θέλω να διεκδικήσω είναι τα δεδουλευμένα ενσημα μου. Τίποτα παραπάνω. Δεν έχω καμία άλλη απαίτηση. Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να μπλέξω νυν συναδέλφους, όπως επίσης και τους μαθητές (διότι είναι ανήλικοι). Εάν φέρω έγγραφη μαρτυρία από πρώην συνάδελφο είναι έγκυρη? Επίσης μπορώ να αποδείξω με φωτογραφίες την παρουσία μου στον χώρο. κάτι τέτοιο είναι αποδεκτό? Τέλος σε περσινούς ελέγχους επίδοσης του μαθήματός μου υπάρχουν οι υπογραφές μου. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως απόδειξη?

Ευχαριστώ πολύ για κάθε βοήθεια.

Κατά την γνώμη μου είναι λάθος που το θυμήθηκες τώρα και που ρωτάς και μας τι να κάνεις. Δε μπορεί να το δεχόσουν επι 2 χρόνια και τώρα να πηγαίνεις και να κάνεις καταγγελία. Και όπως λέει παραπάνω κάποιος μπορείς να τον "ξεσκίσεις" ,μαζί όμως θα ταλαιπωρήσεις και μένα που μπορεί να είμαι (υποθετικά) λογιστής της εταιρείας . Μη με ταλαιπωρήσεις για να μη ταλαιπωρηθείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Κατά την γνώμη μου είναι λάθος που το θυμήθηκες τώρα και που ρωτάς και μας τι να κάνεις. Δε μπορεί να το δεχόσουν επι 2 χρόνια και τώρα να πηγαίνεις και να κάνεις καταγγελία. Και όπως λέει παραπάνω κάποιος μπορείς να τον "ξεσκίσεις" ,μαζί όμως θα ταλαιπωρήσεις και μένα που μπορεί να είμαι (υποθετικά) λογιστής της εταιρείας . Μη με ταλαιπωρήσεις για να μη ταλαιπωρηθείς...

υποθετικέ συνάδελφε εγω θα σε ταλαιπωρούσα, μεχρι εσχατων!! Ο κόπος του καθενός είναι ιερός , αμα εσυ δυό χρόνξια δνε είχες πάρει χαμπάρι τι κάνει ο επιχειρηματίας τραβάει όχι μονο αυτή και μεγαλύτερη ταλαιπωρία,οποιος (εργοδότης) κλέβει ταλαιπωρείτε, ο καθένας κανει την επιλογή του σε αυτον τον κόσμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
υποθετικέ συνάδελφε εγω θα σε ταλαιπωρούσα, μεχρι εσχατων!! Ο κόπος του καθενός είναι ιερός , αμα εσυ δυό χρόνξια δνε είχες πάρει χαμπάρι τι κάνει ο επιχειρηματίας τραβάει όχι μονο αυτή και μεγαλύτερη ταλαιπωρία,οποιος (εργοδότης) κλέβει ταλαιπωρείτε, ο καθένας κανει την επιλογή του σε αυτον τον κόσμο!

Κατά την διάρκεια των δύο ετών είχα ζητήσει αρκετές φορές να ασφαλιστώ και συναντούσα πάντα την άρνηση της εργοδοσίας. Δυστυχώς δεν είχα πολλές επιλογές γιατί ώς φοιτητής δεν μπορούσα να εργάζομαι τις πρωινές ώρες και τα χρήματα που έπαιρνα τα είχα απόλυτη ανάγκη.

Υποθετικέ επισκέπτη.... ε όχι και δεν ήξερε!!! Είμαι εντελώς αντίθετη με την ανασφάλιστη εργασία αλλά και με την τακτική του όταν θυμηθούμε διεκδικούμε τα δικαιώματα μας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
... Ο λογιστής με εξαρτημένη ή μη εργασία είναι και αυτός υπάλληλος και αποστολή του έιναι η ενημέρωση του εργοδότη σχετικά με τις υποχρεώσεις του απέναντι στο προσωπικό, οτι προβλεπεται απο τις ΣΣΕ και την εργατική και ασφαλιστική νομοθεσία, πάντως όχι να παιρνει θεση σε άννομες ενέργειες

Ευχαριστω για τις υποδειξεις σου επισκεπτη Νικο ή οπως αλλιως σε λενε...

Απο σημερα κιολας θα ενημερωσω ολους τους εργοδοτες πελατες μου οτι το προσωπικο που απασχολουν

πρεπει να ειναι ασφαλισμενο στο ΙΚΑ καθως και ολους τους εργαζομενους οτι εχουν δικαιωμα για ασφαλιση και παροχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ζω για την στιγμή.. που μαζί με υπάλληλο του ΙΚΑ και της επιθεώρησης, ο λογιστής θα κάνει ντου στις επιχειρήσεις που παρακολουθεί.. μην τυχόν και του έκρυψαν κανένα εργαζόμενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
υποθετικέ συνάδελφε εγω θα σε ταλαιπωρούσα, μεχρι εσχατων!! Ο κόπος του καθενός είναι ιερός , αμα εσυ δυό χρόνξια δνε είχες πάρει χαμπάρι τι κάνει ο επιχειρηματίας τραβάει όχι μονο αυτή και μεγαλύτερη ταλαιπωρία,οποιος (εργοδότης) κλέβει ταλαιπωρείτε, ο καθένας κανει την επιλογή του σε αυτον τον κόσμο!

Υποθετικέ συνάδελφε αντιλαμβάνομαι την αγανάκτησή σου αλλά παρεκτρέπεσαι.

Θεωρείς ότι ο συνάδελφος έχει την δυνατότητα να αναγκάσει τον εργοδότη να τηρεί τον νόμο και όταν δεν το κάνει είναι συνυπεύθυνος και αξίζει την ταλαιπωρία;

Κι αν εσύ για λόγους οικονομικούς δεν τράβηξες νωρίτερα το σχοινί για να αρθεί η αδικία γιατί θεωρείς ότι θα έπρεπε να το κάνει ο λογιστής της επιχείρησης; Εκείνος δεν είχε λόγω να σκύβει το κεφάλι; Θεωρείς ότι δούλευε από χόμπι ή ότι η δουλειά του είναι να προστατεύει τα δικαιώματα των συναδέλφων του στην επιχείρηση όταν οι ίδιοι τα απεμπολούν;

Εν πάσει περιπτώσει.......

έκαστος κατά διάνοια

πράττεις όπως νομίζεις για να διασφαλίσεις τα δικαιώματά σου.

Ο λογιστής πάλι θα κάνει την δουλειά του και η όποια ταλαιπωρία του είναι μέρος της δουλειάς του όμως μην στρέφεσαι εναντίον του. Δεν φταίει εκείνος περισσότερο από εσένα σ΄αυτή την αδικία. Αντιθέτως η αδικία έγινε με την συμμετοχή σου έστω κι αν αυτή ήταν αναγκαστική από μέρους σου. Εκείνος είναι αμέτοχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Υποθετικέ συνάδελφε αντιλαμβάνομαι την αγανάκτησή σου αλλά παρεκτρέπεσαι.

Θεωρείς ότι ο συνάδελφος έχει την δυνατότητα να αναγκάσει τον εργοδότη να τηρεί τον νόμο και όταν δεν το κάνει είναι συνυπεύθυνος και αξίζει την ταλαιπωρία;

Κι αν εσύ για λόγους οικονομικούς δεν τράβηξες νωρίτερα το σχοινί για να αρθεί η αδικία γιατί θεωρείς ότι θα έπρεπε να το κάνει ο λογιστής της επιχείρησης; Εκείνος δεν είχε λόγω να σκύβει το κεφάλι; Θεωρείς ότι δούλευε από χόμπι ή ότι η δουλειά του είναι να προστατεύει τα δικαιώματα των συναδέλφων του στην επιχείρηση όταν οι ίδιοι τα απεμπολούν;

Εν πάσει περιπτώσει.......

έκαστος κατά διάνοια

πράττεις όπως νομίζεις για να διασφαλίσεις τα δικαιώματά σου.

Ο λογιστής πάλι θα κάνει την δουλειά του και η όποια ταλαιπωρία του είναι μέρος της δουλειάς του όμως μην στρέφεσαι εναντίον του. Δεν φταίει εκείνος περισσότερο από εσένα σ΄αυτή την αδικία. Αντιθέτως η αδικία έγινε με την συμμετοχή σου έστω κι αν αυτή ήταν αναγκαστική από μέρους σου. Εκείνος είναι αμέτοχος

δεν καταλαβες συναδελφε, οταν καποιος λεει μην με ταλαιπωρεις γιατι θα σε ταλαιπωρησω, πρωτον ειναι ψευτης, απειλη χωρις αντικρυσμα, τι θα κανει ο λογιστης αμα ενας εργαζομενος κανει καταγγελια? θα τον ταλαιπωρησει πως? ο εργοδοτης κανει οτι θελει, κακως ιδιωτες ρωτανε τετοια πραγματα εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
... τι θα κανει ο λογιστης αμα ενας εργαζομενος κανει καταγγελια? θα τον ταλαιπωρησει πως? ο εργοδοτης κανει οτι θελει, κακως ιδιωτες ρωτανε τετοια πραγματα εδω μεσα.

οπως επισης κακως υποθετικοι συναδελφοι επισκεπτες απαντουν και πολυ περισσοτερο κρινουν...συμπληρωνω.

Αυτο ομως συντομα θα αλλαξει στο φορουμ...εχω εγκυρες πηγες :P

Τεσπα,

αν εισαι συναδελφος,κανε την εγγραφη σου ως μελος και τα ξαναλεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-akis-

Παιδιά δεν θέλω να φέρω σύχγυση. Αλλα θα ήθελα κάποια απάντηση-συμβουλή στο θέμα που έχω αναφέρει.

Επίσης να συμπληρώσω, πως σύμφωνα με τον εργοδότη ο λογιστής ήταν ενήμερος για αυτή την κατάσταση. Διότι κάθε φορά μου έλεγε ότι ο λογιστής τον συμβουλεύει να μην με ασφαλίσει καθώς δεν μπορεί να δικαιολογηθεί στα έξοδα της επιχείρησης.

Αυτά έλεγαν σε εμένα. Δεν ξέρω τί τελικά γινόταν. Δεν ξέρω καν αν ειναι αλήθεια αυτή η δικαιολογία. Αλλά και πάλι να αναφέρω πως αν είναι εύκολο να μου δώσετε κάποια απάντηση στις απορίες μου.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
οπως επισης κακως υποθετικοι συναδελφοι επισκεπτες απαντουν και πολυ περισσοτερο κρινουν...συμπληρωνω.

Αυτο ομως συντομα θα αλλαξει στο φορουμ...εχω εγκυρες πηγες :P

Τεσπα,

αν εισαι συναδελφος,κανε την εγγραφη σου ως μελος και τα ξαναλεμε...

ελα ρε μαστορα , μας φοβισες, ξερεις ποσοι ειναι τα μελη? κοιτα και τους επισκεπτες, ας διωξει τους επισκεπτες ολους!εδω γινοντι μπιζνες, να δουμε θα το κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Παιδιά δεν θέλω να φέρω σύχγυση. Αλλα θα ήθελα κάποια απάντηση-συμβουλή στο θέμα που έχω αναφέρει.

Επίσης να συμπληρώσω, πως σύμφωνα με τον εργοδότη ο λογιστής ήταν ενήμερος για αυτή την κατάσταση. Διότι κάθε φορά μου έλεγε ότι ο λογιστής τον συμβουλεύει να μην με ασφαλίσει καθώς δεν μπορεί να δικαιολογηθεί στα έξοδα της επιχείρησης.

Αυτά έλεγαν σε εμένα. Δεν ξέρω τί τελικά γινόταν. Δεν ξέρω καν αν ειναι αλήθεια αυτή η δικαιολογία. Αλλά και πάλι να αναφέρω πως αν είναι εύκολο να μου δώσετε κάποια απάντηση στις απορίες μου.

Ευχαριστώ.

θα πας σοτ ΙΚΑ και θα πεις την ιστορια, μετα θα πας στην επιθεωρηση και θα πας κατευθειαν στον διευθυντη και οχι σε καποιον ασχετο λεγκτη οσο και αν επιμεινει να σε βοηθησει, υπαρχει λογος, θα παρεις τα λεφτα και τα ενσημα σου και πεστου αντε γεια, τιποτα αλλο αμα δνε θες να κλαις τα λεφτα σου μετα απο καιρο. ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΑΣ!!

κατι τετοιες μαγκιες μου λεγε και ο "δικηγορος¨λογιστης συναδελφος για το θεμα της συζηγου μου, το ρουφηξε το αυγο του και στο καλο μελος! αυτοι που σε κανουν να αισθανθεις ασχημα μολις τους φανε καμμια ωρα σηκωνουν τον τοπο, αλλα οταν ειναι για την τσεπη αλλου, ειναι υπερμαχοι της ειρηνης των λαων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-
Επίσης να συμπληρώσω, πως σύμφωνα με τον εργοδότη ο λογιστής ήταν ενήμερος για αυτή την κατάσταση. Διότι κάθε φορά μου έλεγε ότι ο λογιστής τον συμβουλεύει να μην με ασφαλίσει καθώς δεν μπορεί να δικαιολογηθεί στα έξοδα της επιχείρησης.

Αυτά έλεγαν σε εμένα.

Τις ίδιες παπαριές λένε όλοι.

Μη τσιμπάς.

Όσο για το αν πρέπει να προχωρήσεις, εξαρτάται από το πόσο το θες και πόσα μπορείς να αποδείξεις, πράγματα που μόνο εσύ τα ξέρεις.

Στην ουσία πάντως αυτή τη συζήτηση πρέπει να την κάνεις με ένα δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-
κατι τετοιες μαγκιες μου λεγε και ο "δικηγορος¨λογιστης συναδελφος για το θεμα της συζηγου μου, το ρουφηξε το αυγο του και στο καλο μελος! αυτοι που σε κανουν να αισθανθεις ασχημα μολις τους φανε καμμια ωρα σηκωνουν τον τοπο, αλλα οταν ειναι για την τσεπη αλλου, ειναι υπερμαχοι της ειρηνης των λαων

Γουάου!!!!

Αστα αυτά, τους κόκκινους δράκους στην κουζίνα τους είδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...