Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αποχώρηση υπαλλήλου, μετά απο καταγγελία με προειδοποίηση, νωρίτερα απο τον χρόνο λήξης


An_Gelas

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα.

Αντιμετωπίζω το εξής: Έγινε κατάθεση καταγγελίας με προειδοποίηση 3 μηνών, η οποία θα λήξει 31/10/2015. Σήμερα ο εργαζόμενος δήλωσε ότι βρήκε καλύτερη εργασία και θα σταματήσει νωρίτερα απο 31/10/2015. Το πρόβλημα μου είναι αν θεωρείται οικειοθελής αποχώρηση, και δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να καταβάλλει και το 50% της αποζημίωσης, που έχει δηλώσει στο ΕΡΓΑΝΗ. Η γνώμη σας ποιά είναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα.

Αντιμετωπίζω το εξής: Έγινε κατάθεση καταγγελίας με προειδοποίηση 3 μηνών, η οποία θα λήξει 31/10/2015. Σήμερα ο εργαζόμενος δήλωσε ότι βρήκε καλύτερη εργασία και θα σταματήσει νωρίτερα απο 31/10/2015. Το πρόβλημα μου είναι αν θεωρείται οικειοθελής αποχώρηση, και δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να καταβάλλει και το 50% της αποζημίωσης, που έχει δηλώσει στο ΕΡΓΑΝΗ. Η γνώμη σας ποιά είναι?

Oτι είναι οικειοθελής,είναι,οτι να τον πληρώσει ο εργοδότης δεν το βλέπω,μην πληρώσει ο εργαζόμενος πρόσεχε............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα.

Αντιμετωπίζω το εξής: Έγινε κατάθεση καταγγελίας με προειδοποίηση 3 μηνών, η οποία θα λήξει 31/10/2015. Σήμερα ο εργαζόμενος δήλωσε ότι βρήκε καλύτερη εργασία και θα σταματήσει νωρίτερα απο 31/10/2015. Το πρόβλημα μου είναι αν θεωρείται οικειοθελής αποχώρηση, και δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να καταβάλλει και το 50% της αποζημίωσης, που έχει δηλώσει στο ΕΡΓΑΝΗ. Η γνώμη σας ποιά είναι?

Εάν ο μισθωτός αποχωρήση κατά την διάρκεια του χρόνου προειδοποιήσεως δεν δικαιούται να λάβη την αποζημίωση εκτός αν αποχωρήση από την εργασία με την συγκατάθεση του εργοδότη , όπως ορίζει η παράγραφος 2 του άρθρου 4 του Ν. 3198/55

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα.

Αντιμετωπίζω το εξής: Έγινε κατάθεση καταγγελίας με προειδοποίηση 3 μηνών, η οποία θα λήξει 31/10/2015. Σήμερα ο εργαζόμενος δήλωσε ότι βρήκε καλύτερη εργασία και θα σταματήσει νωρίτερα απο 31/10/2015. Το πρόβλημα μου είναι αν θεωρείται οικειοθελής αποχώρηση, και δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να καταβάλλει και το 50% της αποζημίωσης, που έχει δηλώσει στο ΕΡΓΑΝΗ. Η γνώμη σας ποιά είναι?

Συμπληρωματικά να αναφέρω το θέμα της συγκατάθεσης θέλει προσοχή διότι υπόκειται στους περιορισμούς του άρθρου 281 του ΑΚ και η ενδεχόμενη άρνηση  παροχής συγκαταθέσεως του εργοδότη να θεωρηθεί καταχρηστική δεδομένου του γεγονότος ότι ο εργαζόμενος έχει βρει άλλη εργασία και θα πρέπει να αναλάβει, εργασία, στον νέο εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προειδοποίηση απόλυσης στις 31/01/2017 (ένα μήνα πριν).....απόλυση στις 28/02/2017.....την καταχωρίζω σήμερα στο ΥΕΚΑ και μου λέει ότι είναι εκπρόθεσμη.....Σωστά το λέει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι...το βρήκα κι εγώ .......κάποια ιδέα υπάρχει......?...να το βάλω χωρίς προειδοποίηση και να επισυνάψω όμως το έντυπο με προειδοποίηση?....κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ή πληρώνεις το πρόστιμο ή καταθέτεις χωρίς προειδοποίηση και δίνεις ολόκληρη την αποζημίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορείς να πας μέχρι 8 μέρες πίσω...

Το να γράψεις χωρίς προειδοποίηση και να επισυνάψεις την προειδοποίηση μπορεί να επιφέρει μέχρι και ακύρωση της απόλυσης γι'αυτό πρόσεχε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...