Προς το περιεχόμενο
  • 0

επιμονη του ΟΑΕΕ να εγγραψει μέλη αστικής μη κερδοσκοπικης


sarimarina

Ερώτηση

Συστήνεται αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία με σκοπο την διαδοση της βιοκαλλιεργειας.

Ο ΟΑΕΕ αρνείται να μας δώσει απαλλακτικά.

Αντιθετως ζητά 5 ετών στοιχεία των μελών της αστικής και απειλεί οτι αν εστω ένας έχει εισοδήματα απο πηγή πλήν των αγροτικών, θα εγγραφούν όλα τα μέλη της αστικής στον ΟΑΕΕ.

Τους πήγα απόφαση της υπηρεσίας τους του 2007 που ορίζει την μη εγγραφη μελών αστικής μη κερδοσκοπικής και μου είπαν οτι πιθανόν να υπάρχουν δεκάδες άλλες που να ακυρώνουν αυτήν. Εψαξα όλες τις εγκυκλίους μια προς μία μέχρι και τώρα και καμία δεν αναιρει την απόφαση του 2007.

Επίσης μου είπε ο προιστάμενος οτι δεν μπορεί ο καθένας να κάνει μη κερδοσκοπική εταιρεία....δεν συμφωνεί ρε αδερφε!!

Ποιον ακριβώς πρέπει να ρωτήσω αν με αφήνει να συστήσω τέτοια εταιρεια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Zητα εγγραφως την απαντηση του και στειλε την στα κεντρικα του ΟΑΕΕ και στο Υπουργειο Απασχολησης .

Υ.Γ. Δυστυχως την γκρινια τους για την περικοπη των μισθων τους και των επιδοματων τους , θα την υποστουμε εμεις

Kalo kouragio λοιπον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...................

Τους πήγα απόφαση της υπηρεσίας τους του 2007 που ορίζει την μη εγγραφη μελών αστικής μη κερδοσκοπικής και μου είπαν οτι πιθανόν να υπάρχουν δεκάδες άλλες που να ακυρώνουν αυτήν. Εψαξα όλες τις εγκυκλίους μια προς μία μέχρι και τώρα και καμία δεν αναιρει την απόφαση του 2007.

...................

Τι πιθανόν βρε καραγκιόζη έπρεπε να του πεις........ Τεκμηριομένη αιτιολόγηση.......

Ότι είπε ο Μήδης, γραπτό και αποστολή στη διοίκηση την απάντηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συστήνεται αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία με σκοπο την διαδοση της βιοκαλλιεργειας.

Ο ΟΑΕΕ αρνείται να μας δώσει απαλλακτικά.

Αντιθετως ζητά 5 ετών στοιχεία των μελών της αστικής και απειλεί οτι αν εστω ένας έχει εισοδήματα απο πηγή πλήν των αγροτικών, θα εγγραφούν όλα τα μέλη της αστικής στον ΟΑΕΕ.

Τους πήγα απόφαση της υπηρεσίας τους του 2007 που ορίζει την μη εγγραφη μελών αστικής μη κερδοσκοπικής και μου είπαν οτι πιθανόν να υπάρχουν δεκάδες άλλες που να ακυρώνουν αυτήν. Εψαξα όλες τις εγκυκλίους μια προς μία μέχρι και τώρα και καμία δεν αναιρει την απόφαση του 2007.

Επίσης μου είπε ο προιστάμενος οτι δεν μπορεί ο καθένας να κάνει μη κερδοσκοπική εταιρεία....δεν συμφωνεί ρε αδερφε!!

Ποιον ακριβώς πρέπει να ρωτήσω αν με αφήνει να συστήσω τέτοια εταιρεια???

Θεωρητικά η ΔΟΥ, όταν πας για έναρξη και θεώρηση, δε θα σου ζητήσει ασφαλιστικές ενημερότητες, οπότε δε θα σου χρειαστεί το απαλλακτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρητικά η ΔΟΥ, όταν πας για έναρξη και θεώρηση, δε θα σου ζητήσει ασφαλιστικές ενημερότητες, οπότε δε θα σου χρειαστεί το απαλλακτικό

πολύ θα το θελα αλλα δυστυχώς λόγω παντελούς αγνοιας τους περι αστικών μη κερδοσκοπικών, ζητούν όλα τα δικαιολογητικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πολύ θα το θελα αλλα δυστυχώς λόγω παντελούς αγνοιας τους περι αστικών μη κερδοσκοπικών, ζητούν όλα τα δικαιολογητικά!

Τότε δυστυχώς ή πρέπει να βρεις υπάλληλο στη ΔΟΥ που να το κατέχει, ή μπλέκεις στην ανικανότητα του ΟΑΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τότε δυστυχώς ή πρέπει να βρεις υπάλληλο στη ΔΟΥ που να το κατέχει, ή μπλέκεις στην ανικανότητα του ΟΑΕΕ

φοβάμαι οτι η μοίρα μου επιφυλλάσει την "κουρτίνα 2"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στον οαεε πέρσυ μου έδωσαν βεβαίωση ότι η αμκε δεν εγγράφεται και δεν ενδιάφέρθηκαν καθόλου για τα μέλη.

Μήπως παρ'ελπίδα, εχεις κανα αντιγραφο αυτής της βεβαιωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαρίνα, σε όσες αστικές μη κερδοσκοπικές έχω κάνει έως τώρα σε διάφορες Δ.Ο.Υ. (έναρξη και θεώρηση) δε μου ζήτησαν (αφού άλλωστε δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο) απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ για τα μέλη τους. Μόνο μια ενημερότητα από το ΙΚΑ οτι δεν απασχολούν προσωπικό (στην πρώτη θεώρηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέλη μη κερδοσκοπικής εταιρείας ΔΕΝ γράφονται στον ΟΑΕΕ

Εγκύκλιος ΟΑΕΕ 84/07

επι αυτής της εγκυκλίου ο υπάλληλος απάντησε οτι υπάρχουν δεκάδες νεώτερες.....που δε υπάρχουν!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επι αυτής της εγκυκλίου ο υπάλληλος απάντησε οτι υπάρχουν δεκάδες νεώτερες.....που δε υπάρχουν!!

Ανεκδιήγητος ο υπάλληλος .. Άκου υπάρχουν δεκάδες εγκύκλιοι .. Και που βρίσκονται αυτές οι εγκύκλιες κύριε υπάλληλε; Γιατί δεν μας τις προσκομίζεις μνα ενημερωθούμε κι εμείς ;

Εγω πάντως θα του έκανα φασαρία. παρόλο που κι εγω έχω μεγαλώσει σε επαρχιακή πόλη και ξέρω πως είναι τα πράγματα, θα το έκανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανεκδιήγητος ο υπάλληλος .. Άκου υπάρχουν δεκάδες εγκύκλιοι .. Και που βρίσκονται αυτές οι εγκύκλιες κύριε υπάλληλε; Γιατί δεν μας τις προσκομίζεις μνα ενημερωθούμε κι εμείς ;

Εγω πάντως θα του έκανα φασαρία. παρόλο που κι εγω έχω μεγαλώσει σε επαρχιακή πόλη και ξέρω πως είναι τα πράγματα, θα το έκανα...

Φαντασου να τους κοψουν και τον 13ο μισθο να δεις πως θα κανουν ...............μπουνιες θα παιζουμε για να μπαινουμε μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αποφάσισα να συντάξω μια επιστολή όπου θα καταγράφω όλα όσα μου αναφέρθηκαν προφορικά ζητώντας τους είτε να επιβεβαίωσουν και γραπτώς όλα όσα είπαν , είτε να πράξουν τα νόμιμα.

Θα την δώσω στον εκπρόσωπο της εταιρείας να την καταθέσει και θα περιμένω αντιδράσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αποφάσισα να συντάξω μια επιστολή όπου θα καταγράφω όλα όσα μου αναφέρθηκαν προφορικά ζητώντας τους είτε να επιβεβαίωσουν και γραπτώς όλα όσα είπαν , είτε να πράξουν τα νόμιμα.

Θα την δώσω στον εκπρόσωπο της εταιρείας να την καταθέσει και θα περιμένω αντιδράσεις!

Παρακαλω οπως μου αιτιολογησετε την αποφαση σας να ενταξετε στην ασφαλιση του ΟΑΕΕ τα μελη της αστικης μη κερδοσκοπικης εταιρειας με την επωνυμια "κουκουρουκου"

Επιφυλασσομαι παντος νομιμως δικαωματος μου για την κωλυσιεργία που εχετε προξενησει

Παραλληλα με την αιτηση μου αυτη υποβαλλω και επισημο ερωτημα στα κεντρικα του ΟΑΕΕ και στο Υπουργειο Απασχολησης περιγραφωντας αναλυτικα και ονομαστικα την στιχομυθια μας πανω στο συγκεκριμενο θεμα

Επισυναπτομενα: Τα δικαιολογητικα νομιμοποιησης της εταιρειας και την εγκυκλιο

Με αγαπη και αισθηματα αλληλεγγυης για την περικοπη των μισθων σας

Εκ της διαχειριστικης επιτροπης

Παιρνεις πρωτοκολλο και περνας την Δευτερα το πρωι να παρεις την απαλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από επαγγελματική διαστροφή,διάβασα όλες τις εγκυκλίους από την 84/2007 μέχρι και σήμερα στο site

του ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ και δεν βρήκα καμμία που να αναιρεί την 84/2007.

Όποιος έχει την όρεξη και την διαστροφή ας το πράξει για να είναι πιό σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από επαγγελματική διαστροφή,διάβασα όλες τις εγκυκλίους από την 84/2007 μέχρι και σήμερα στο site

του ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ και δεν βρήκα καμμία που να αναιρεί την 84/2007.

Όποιος έχει την όρεξη και την διαστροφή ας το πράξει για να είναι πιό σίγουρος.

Σου εχουμε εμπιστοσυνη Βαγγελη ...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σου εχουμε εμπιστοσυνη Βαγγελη ...:)

Ευχαριστώ Χρυσούλα μου,αλλά επειδή είναι πάρα πολλές και κάτι μπορεί να μην πάει καλά

με το μυαλό μου σε κάτι τέτοιες στιγμές,ΗΠΑ και εγώ μήπως ήθελε να δοκιμάσει κανένας

νεώτερος.

Καλό Σαββατοκύριακο

Βαγγέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλω οπως μου αιτιολογησετε την αποφαση σας να ενταξετε στην ασφαλιση του ΟΑΕΕ τα μελη της αστικης μη κερδοσκοπικης εταιρειας με την επωνυμια "κουκουρουκου"

Επιφυλασσομαι παντος νομιμως δικαωματος μου για την κωλυσιεργία που εχετε προξενησει

Εκ της διαχειριστικης επιτροπης

Παιρνεις πρωτοκολλο και περνας την Δευτερα το πρωι να παρεις την απαλλαγη

Ωπά ..... περιμένετε ,

αν η εταιρεία είναι όντως η κουκουρούκου θα έχουμε πρόβλημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και ρωτάω εγω.. Αν υποθέσουμε πως υπάρχει τέτοια απόφαση. Αυτή θα έπρεπε να είναι η συμπεριφορά του υπαλλήλου απέναντι στην Μαρίνα; Θα μπορούσε κάλλιστα να της πει υπάρχει η τάδε εγκύκλιος να της την έδινε και όλα θα ήταν καλά. Αυτή θα ήταν η συμπεριφορά ενός υγιούς ανθρώπου που υπηρετεί στον δημόσιο τομέα. Αλλά δυστυχώς δεν έγινε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από επαγγελματική διαστροφή,διάβασα όλες τις εγκυκλίους από την 84/2007 μέχρι και σήμερα στο site

του ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ και δεν βρήκα καμμία που να αναιρεί την 84/2007.

Όποιος έχει την όρεξη και την διαστροφή ας το πράξει για να είναι πιό σίγουρος.

 

Για ενημέρωση όποιου τυχόν ασχοληθεί με το θέμα, επικοινώνησα σήμερα 24/7/14 με τη Γενική Δι/νση Παροχών του ΟΑΕΕ και μου επιβεβαίωσαν ότι η εγκύκλιος 84/2007 εξακολουθεί να ισχύει μέχρι σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...