Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΙΔΙΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ


Σ_ΣΑΚΗΣ

Ερώτηση

Σύμφωνα με την Πολ.1262/1993 θα πρέπει για τις απαλλασσόμενες του ΦΠΑ συναλλαγές να κατατεθεί η συγκεκριμένη κατάσταση.

Στην εφορία που πήγα να τις καταθέσω μου είπαν ότι δεν έχουν ακόμη ενημέρωση και ότι μάλλον θα πάνε ηλεκτρονικά.

Έχει καταθέσει κανείς συνάδελφος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σύμφωνα με την Πολ.1262/1993 θα πρέπει για τις απαλλασσόμενες του ΦΠΑ συναλλαγές να κατατεθεί η συγκεκριμένη κατάσταση.

Στην εφορία που πήγα να τις καταθέσω μου είπαν ότι δεν έχουν ακόμη ενημέρωση και ότι μάλλον θα πάνε ηλεκτρονικά.

Έχει καταθέσει κανείς συνάδελφος;

Ποιες συναλλαγές δηλώνονται στην κατάσταση αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την Πολ.1262/1993 θα πρέπει για τις απαλλασσόμενες του ΦΠΑ συναλλαγές να κατατεθεί η συγκεκριμένη κατάσταση.

Στην εφορία που πήγα να τις καταθέσω μου είπαν ότι δεν έχουν ακόμη ενημέρωση και ότι μάλλον θα πάνε ηλεκτρονικά.

Έχει καταθέσει κανείς συνάδελφος;

ΑΠΟ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΑΥΤΟ ΜΕΓΑΛΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως εννοείς τις απαλλασσόμενες απο ΦΠΑ λόγω αυτοπαράδοσης των ειδικών περιπτώσεων που υποβάλλεται μαζί με την Εκκαθαραστική συν πρωτόκολλα παραλαβής παράδοσης;

 

Αφού καταργήθηκε η Εκκαθαριστική που μαζί της υποβαλλόταν και η κατάσταση, κατάργησε και  εσύ την κατάσταση μέχρι νεωτέρας....( βασικά ανευ φορολογικής σημασίας...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΥΝ/ΓΕΣ ΜΕ ΑΠΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΠΟΛ ΜΑΛΛΟΝ, ΕΜΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ, ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΡΩΤΟΚΟΛΟ

ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΦΠΑ. ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΣΕΙ ΚΑΤΑΛΗΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΚΟΜΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την Πολ.1262/1993 θα πρέπει για τις απαλλασσόμενες του ΦΠΑ συναλλαγές να κατατεθεί η συγκεκριμένη κατάσταση.

Στην εφορία που πήγα να τις καταθέσω μου είπαν ότι δεν έχουν ακόμη ενημέρωση και ότι μάλλον θα πάνε ηλεκτρονικά.

Έχει καταθέσει κανείς συνάδελφος;

θα τις ζητησουν εντος μαρτιου αν και αργοτερα να τις πας τις δεχονται.. η καταργηση της εκκαθαριστικης δεν σημαινει κ καταργηση της υποχρεωσης υποβολης της καταστασης αυτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αγροτης κανονικου καθεστωτος εχει εσοδα απο τις εξης πωλησεις προϊοντων  απαλλαγμενες του ΦΠΑ:

 

1) ΤΙΜ. ΠΩΛΗΣΗΣ - εκδοση ο ιδιος - απαλλακτικο ΦΠΑ του πελατη.

2) ΑΥΤΟΤΙΜΟΛΟΓΙΟ - εκδοση ο πελατης - απαλλακτικο ΦΠΑ του πελατη.

3) ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ - εκδοση ο συνεταιρισμος - χωρις ΦΠΑ.

 

στην εν λογω συγκεντρωτικη κατασταση ο αγροτης  θα αναφερει και τις τρεις περιπτωσεις με αριθμους τιμολογιων και απαλλακτικων ή οφειλει ο πελατης να δηλωσει κπ απ αυτες; 

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαρία καλημέρα αυτη η κατάσταση αναφέρει "Ειδικη Συγκεντρωτική ετήσια κατάσταση για τις απαλλασσόμενες συναλλαγές ΠΟΛ 1262/93" 

αρα μόνο οι πωλήσεις που συνοδεύονται με απαλλακτικό πελάτη. έτσι ερμηνεύω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαρία καλημέρα αυτη η κατάσταση αναφέρει "Ειδικη Συγκεντρωτική ετήσια κατάσταση για τις απαλλασσόμενες συναλλαγές ΠΟΛ 1262/93" 

αρα μόνο οι πωλήσεις που συνοδεύονται με απαλλακτικό πελάτη. έτσι ερμηνεύω... 

καλημερα κατερινα!!

αρα στο παραδειγμα μου θα εστελνες μονο τις περιπτωσεις 1 και 2;; ειναι η πρωτη φορα που θα υποβαλλω τετοια κατασταση και μια ακουω το ενα μια το αλλο. τις προηγουμενες χρονιες πχ πως το χειριστηκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πρωτη φορά έκανα και εγω σε αγροτες και απο την ΠΟΛ 1262 που διάβασα κατάλαβα οτι "οι προμηθευτές που εκδίδουν τιμολόγια με την ένδειξη απαλλαγη απο φπα πολ 1262 υποβάλει ετήσια κατάσταση

 στο παράδειγμα σου τα 1 και 2 θα έβαζα στην κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πρωτη φορά έκανα και εγω σε αγροτες και απο την ΠΟΛ 1262 που διάβασα κατάλαβα οτι "οι προμηθευτές που εκδίδουν τιμολόγια με την ένδειξη απαλλαγη απο φπα πολ 1262 υποβάλει ετήσια κατάσταση

 στο παράδειγμα σου τα 1 και 2 θα έβαζα στην κατάσταση

ηθελα να ξερα αν υπαρχει εστω 1 πραγμα ξεκαθαρο στη δουλεια μας..

 

σ ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τη στιγμή που καταργήθηκε η 1262 με την 1167 και δέν κάνει λόγω για ανάλογη υποχρέωση δέν υποβάλλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, στην νέα ΠΟΛ 1167-29-7-15 δεν ανφέρεται κάποιο όριο σχετικά με την καθαρή αξία του κάθε τιμολογίου που υπόκειται σε απαλλαγή ΦΠΑ όπως στην παλιά που ήταν τα 150 ευρώ . Αυτό σημαίνει πως μπορούμε να απαλλασσόμαστε απο το ΦΠΑ για οποιοδήποτε ποσό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...