Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ 8ΩΡΟ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ


stavr

Ερώτηση

Καλημέρα σας, σύμφωνα με το ΙΚΑ οι ασφαλιστικές ημέρες σε κάποιον που δουλέυει >3 μέρες την εβδομάδα και 8 ωρες την μέρα προσαυξάνονται συν μια μέρα, αυτο ισχύει και για μισθωτούς αλλά και για ημερομήσθιους.

ερώτηση

1)Πχ βάση ΣΣΕ ο μισθος που δικαιούτε ειναι 1000 , αν θα δουλέυει 3 μέρες/εβδομάδα και 8ωρες/μερα τότε πως υπολογίζεται ο μισθός του εστω για τον 1ο/2012 και ποιες θα ειναι οι μέρες εργασίας που θα υπολογιστη αυτος και ποιες οι μερες ασφάλισης του? Ομοίος και στην περίπτωση που θα αμοίβεται με ημερομήσθιο πως υπολογίζεται αυτο (1000/25*6/5=48?) , ποιες θα ειναι οι μερες ασφάλισης και ποιες θα ειναι οι μέρες εργασίας που θα υπολογιστη αυτος.

2) Στην περίπτωση των τεκμαρτόν(Β.σερβιτοροι) ισχύουν τα ιδια με το 1 η κατι αλλο? τις αργιες και τα νυχτερινα τους τα υπολογίζουμε πάνω στο τεκμαρτο ημερομησθιο αν ειναι μεγαλύτερο απο τον συμβολικό μισθο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα,

1) Αν δουλεύει πχ Δευτέρα-Τρίτη-Τετάρτη μετράμε πόσες Δ-Τ-Τ έχει ο μήνας και βάζουμε τις αντίστοιχες μέρες,στον Ιανουάριο πχ θα είχε 14 μέρες

2) Και στα τεκμαρτά ισχύει το ίδιο,αλλά σε αυτά δεν υπολογίζουμε Κυριακές/νυχτερινό είναι 44,06 και δεν αλλάζει.

(τουλάχιστον έτσι τα υπολογίζω εγώ και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα σε έλεγχο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ 1000*3/5 = 600 ΕΥΡΩ

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ : 3ημ χ 52εβδομ./12μην. = 13 ημ.ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα Προτείνω να ασφαλίζεις ακριβώς τις ημέρες που εμφανίζεται ανάλογα με το ημερολόγιο και για τον υπολογισμό χρησιμοποιώ τον τύπο μισθός / 25 / 6,66666(ωρομίσθιο) χ 8(ωρες/ημέρα) χ ημέρες ασφάλισης που αναλογούν στο μήνα .Με αυτόν το τρόπο μπαίνει στις αποδοχές και η αναλογία του ρεπό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας, σύμφωνα με το ΙΚΑ οι ασφαλιστικές ημέρες σε κάποιον που δουλέυει >3 μέρες την εβδομάδα και 8 ωρες την μέρα προσαυξάνονται συν μια μέρα, αυτο ισχύει και για μισθωτούς αλλά και για ημερομήσθιους.

ερώτηση

1)Πχ βάση ΣΣΕ ο μισθος που δικαιούτε ειναι 1000 , αν θα δουλέυει 3 μέρες/εβδομάδα και 8ωρες/μερα τότε πως υπολογίζεται ο μισθός του εστω για τον 1ο/2012 και ποιες θα ειναι οι μέρες εργασίας που θα υπολογιστη αυτος και ποιες οι μερες ασφάλισης του? Ομοίος και στην περίπτωση που θα αμοίβεται με ημερομήσθιο πως υπολογίζεται αυτο (1000/25*6/5=48?) , ποιες θα ειναι οι μερες ασφάλισης και ποιες θα ειναι οι μέρες εργασίας που θα υπολογιστη αυτος.

2) Στην περίπτωση των τεκμαρτόν(Β.σερβιτοροι) ισχύουν τα ιδια με το 1 η κατι αλλο? τις αργιες και τα νυχτερινα τους τα υπολογίζουμε πάνω στο τεκμαρτο ημερομησθιο αν ειναι μεγαλύτερο απο τον συμβολικό μισθο?

καλημέρα.

Ωρες εβδομ. Χ Μερες δηλ. 8 Χ 3 = 24 1000 Χ 24/40 = 600 ευρω μισθός

ημερομίσθιο 1000 Χ 0.006 = 6ευρω/ωρα -> 6 Χ 8 = 48 ευρω ημερομίσθιο

Τα ένσημα στην μερική απασχόληση είναι όσες μέρες πραγματικές δουλεύει μέσα στον μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα Προτείνω να ασφαλίζεις ακριβώς τις ημέρες που εμφανίζεται ανάλογα με το ημερολόγιο και για τον υπολογισμό χρησιμοποιώ τον τύπο μισθός / 25 / 6,66666(ωρομίσθιο) χ 8(ωρες/ημέρα) χ ημέρες ασφάλισης που αναλογούν στο μήνα .Με αυτόν το τρόπο μπαίνει στις αποδοχές και η αναλογία του ρεπό

Κατ αρχας σας ευχριστω για τις απαντησεις. Νομίζω πως ειναι άλλες οι ημέρες που θα υπολογίσεις τον μισθο και τις κρατησεις και αλλες που ειναι για ασφαλιση δηλαδη, εστω καποιος εργαζετε Δ-Τ-Τ τοτε για τον ιανουαριο θα υπολογιστουν 14 (μερες) χ 48 ημερομισθιο=672 και ασφαλιστικες 14 (εργασιμες)+4 =18. Ειναι σωστο αυτο η ειμαι τελειως λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλημέρα. Ωρες εβδομ. Χ Μερες δηλ. 8 Χ 3 = 24 1000 Χ 24/40 = 600 ευρω μισθός ημερομίσθιο 1000 Χ 0.006 = 6ευρω/ωρα -> 6 Χ 8 = 48 ευρω ημερομίσθιο Τα ένσημα στην μερική απασχόληση είναι όσες μέρες πραγματικές δουλεύει μέσα στον μήνα.

Τοτε σε ποιες περιπτωσεις προσμετρανε συν μια μερα ασφαλισης αν ειναι πανω απο τρις στην εβδομαδα? οσοι ειναι μισθωτοι 25μσερες 8/ωρο και απουσιαζουν καποια μερα ή απολυονται/προσλαμβανονται στα μεσα του μηνα? Για αυτους ειναι η +1 μέρα ασφάλισης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε έλεγχο στο ΙΚΑ , τις παραπάνω ημέρες ασφάλισης σε συμφωνητικό εκ περιτροπής μου τις ακύρωσαν ωστόσο κρατήσαν τις εισφορές . Για αυτό έχω καταλλήξει και ασφαλίζω μόνο τις ημέρες που εμφανίζονται ( με υπόδειξη ελεγκτών) και φυσικά αποδοχές ως παραπάνω με ημερομίθιο σε αναλογία με το ρεπό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τοτε σε ποιες περιπτωσεις προσμετρανε συν μια μερα ασφαλισης αν ειναι πανω απο τρις στην εβδομαδα? οσοι ειναι μισθωτοι 8/ωρο και απουσιαζουν καποια μερα ή απολυονται/προσλαμβανονται στα μεσα του μηνα? Για αυτους ειναι η +1 μέρα ασφάλισης?

στο link

http://www.taxheaven...showtopic=78431

έχει ξαναγίνει η συζήτηση και οι απόψεις διίστανται.

Εγώ είμαι της άποψης όσες μέρες εργασίας τόσα ένσημα στην εκ περιτροπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στο link

http://www.taxheaven...showtopic=78431

έχει ξαναγίνει η συζήτηση και οι απόψεις διίστανται.

Εγώ είμαι της άποψης όσες μέρες εργασίας τόσα ένσημα στην εκ περιτροπής.

Σας ευχαριστω, και εγω μαζι σας γιατι αυτο γινεται και στην πραξη απο οτι βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...