Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εκπροθεσμη υποβολη πινακα προσωπικου νεας προσληψης


anast

Ερώτηση

Το λαθος εγινε.

Προσληψη 27/5, αναγγελια στον ΟΑΕΔ 24/5, ο πινακας προσωπικου δεν υποβληθηκε.

Θα παω αυριο να τον καταθεσω χειρογραφα.

Σωζεται με τιποτα η κατασταση ή να κατσω να υπολογιζω τα μορια για το προστιμο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

για τον νεο πινακα ετησιο προσωπικου ΕΡΓΑΝΗ μεχρι 21/10/2015 που υποβαλλουμε,,,στελνουμε πινακα με τους εργαζομενους που υπαρχουν στις 01/01/2015 ή μεχρι τις 21/10/2015,μ εγω πχ προεβη σε μια απολυση σε εταιρια, και ο πινακας προσωπικου θα τον υποβαλλω με τους εναπομεινοντες εργαζομενους πχ αν τον στειλω στις 20/10/2015?

Θα το στείλετε με όσους υπαλλήλους έχουν απομείνει την ημέρα υποβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας, είχε πάει πρώην πελάτης μου να κάνει εγγραφή στο ΙΚΑ μόνος του, με αποτέλεσμα να μην πάρει ποτέ τους κωδικούς του Εργάνη. Αυτό πριν ένα μήνα και είχε βάλει ότι έκανε πρόσληψη σε έναν υπάλληλο. 

Μετά από πολλά τον έχω αναλάβει ξανά, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω με την πρόσληψη η οποία δεν έχει δηλωθεί στον Εργάνη. Καμία συμβουλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις και πολλά..

 

όλα εκπρόθεμα...

 

ΥΓ..ζήτα ξανά τους κωδικούς..μήπως προλάβεις την ΑΠΔ..

 

καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να ζητήσω τους κωδικούς σήμερα. 

Αναγκαστικά στον ΟΑΕΔ η εκπρόθεσμη πρόσληψη σωστά; 

Οι ΑΠΔ άραγε μπορούν να υποβληθούν εκπρόθεσμα ηλεκτρονικά πλέον ή και εκεί πρέπει να πάμε στο ΙΚΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε δισκέτα..

 

καλό θα ήταν πριν κάνετε οποιαδήποτε ενέργεια να μιλήσετε τόσο με το ΙΚΑ όσο και με την επιθεώρηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να ζητήσω τους κωδικούς σήμερα. 

Αναγκαστικά στον ΟΑΕΔ η εκπρόθεσμη πρόσληψη σωστά; 

Οι ΑΠΔ άραγε μπορούν να υποβληθούν εκπρόθεσμα ηλεκτρονικά πλέον ή και εκεί πρέπει να πάμε στο ΙΚΑ;

Κανονικά όλα χειρόγραφα και εκπρόθεσμα δηλαδή με τα πρόστιμα 10.000 κλπ , εγώ σκέφτομαι  το άλλο γιατί να μην υποβάλεις τώρα την πρόσληψη με σημερινή ημερομηνία και να το αφήσεις να το βρει ο έλεγχος  ( εαν το βρει) και να επιβάλει τα πρόστιμα τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόστιμο των 10.000 ευρώ είναι για την αδήλωτη εργασία. Λογικά το πρόστιμο είναι αυτό:

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=601&Itemid=548&lang=el

10 ημερομίσθια ανειδίκευτου εργάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κανονικά όλα χειρόγραφα και εκπρόθεσμα δηλαδή με τα πρόστιμα 10.000 κλπ , εγώ σκέφτομαι  το άλλο γιατί να μην υποβάλεις τώρα την πρόσληψη με σημερινή ημερομηνία και να το αφήσεις να το βρει ο έλεγχος  ( εαν το βρει) και να επιβάλει τα πρόστιμα τότε.

 

Βρήκα άλλο ένα νήμα συζήτησης εδώ που λέει για 10.000 για εκπρόθεσμη ΑΠΔ αν είναι εκπρόθεσμη η πρόσληψη. Τελικά ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρήκα άλλο ένα νήμα συζήτησης εδώ που λέει για 10.000 για εκπρόθεσμη ΑΠΔ αν είναι εκπρόθεσμη η πρόσληψη. Τελικά ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Όχι, έχω κάνει εκπρόθεσμη πρόσληψη και δεν μπήκε τέτοιο πρόστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι, έχω κάνει εκπρόθεσμη πρόσληψη και δεν μπήκε τέτοιο πρόστιμο

 

Αναφέρομαι εδώ: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=92758

Δεν θα το έκανα στην θέση σας αυτό , προτίνω στον συνάδελφο να τον ασφαλίσει απο σήμερα και οταν θα βγει ταμείο βγήκε και εαν δεν το πάρει ολόκληρο να δώσει την διαφορά ο ίδιος στο χέρι παρά να πληρώσει πρόστιμο. Διότι υπάρχει και το πρόστιμο των 10.000 για εκπρόθεσμη υποβολή ΑΠΔ όταν δεν υπάρχει εμπρόθεσμη πρόσληψη..... Προσοχή σε αυτό .

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ που είχα και το θέμα, έκανα τα εξής:

1. Εκπρόθεσμη πρόσληψη στον ΟΑΕΔ (χωρίς πρόστιμο). Εξηγείς τους λόγους που δεν υποβλήθηκε (εγώ τα έκανα προφορικά) και στο πρωτοκολλούν, με επιφύλαξη επιβολής τυχόν προστίμων στο μέλλον. Προς το παρόν δεν βάζουν τίποτα!

2. Εκπρόθεσμη υποβολή ΑΠΔ στο ΙΚΑ. Τα πρόστιμα είναι μικρά. Αυτό με τις 10.000€ δε μου προέκυψε από πουθενά. Ήταν απλά σαν να πήγαινα μια οποιαδήποτε ΑΠΔ εκπρόθεσμη.

3. Πίνακα προσωπικού για την πρόσληψη δεν υπέβαλλα ποτέ. Είχα συμπεριλάβει βέβαια τον εργαζόμενο στον ετήσιο πίνακα, τον οποίο και έδωσα στο ΙΚΑ, οπότε κάνω την πάπια και αν το βρουν το βρήκαν....

Θεωρώ ότι τα 10.000€ αφορούν πρόστιμο όταν κατά τον επιτόπιο έλεγχο βρεθεί εργαζόμενος χωρίς πρόσληψη. Κατά τ'άλλα νομίζω πως πάντα μπορείς να επικαλεστείς ότι ξέχασες να συμπεριλάβεις έναν νέο υπάλληλο στην ΑΠΔ και να πας συμπληρωματική στο ΙΚΑ. Αφού τη βρίσκεις μόνος σου την παράλειψη και τη διορθώνεις!

Αυτά!

 

Καλό κουράγιο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ πολύ, 

 

Στον ετήσιο πίνακα πως τον έβαλες χωρίς να τον έχεις προσλάβει ηλεκτρονικά;

Έχουμε κολλήσει τώρα επειδή του λέω να βρει τεχνικό ασφαλείας πριν πάω στον ΟΑΕΔ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την κατάλαβα την μ@λ@κί@ που είχα κάνει πριν την υποβολή του ετήσιου....

Και κάπως έτσι την έσωσα την κατάσταση....

Άλλη ιστορία αυτή με τον τεχνικό ασφαλείας....

Δεν μπορεί να πάρει ένα πρωτόκολλο ο ίδιος από ΚΕΚ για επιμόρφωση δική του σαν εργοδότης? Γιατί νομίζω έχουν ένα περιθώριο (6μήνες..? ας με διορθώσει συνάδελφος αν κάνω λάθος σ'αυτό) μέχρι να επιμορφωθούν από τη στιγμή που παίρνουν το πρωτόκολλο από τα ΚΕΚ...

Είναι ατομική επιχείρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την κατάλαβα την μ@λ@κί@ που είχα κάνει πριν την υποβολή του ετήσιου....

Και κάπως έτσι την έσωσα την κατάσταση....

Άλλη ιστορία αυτή με τον τεχνικό ασφαλείας....

Δεν μπορεί να πάρει ένα πρωτόκολλο ο ίδιος από ΚΕΚ για επιμόρφωση δική του σαν εργοδότης? Γιατί νομίζω έχουν ένα περιθώριο (6μήνες..? ας με διορθώσει συνάδελφος αν κάνω λάθος σ'αυτό) μέχρι να επιμορφωθούν από τη στιγμή που παίρνουν το πρωτόκολλο από τα ΚΕΚ...

Είναι ατομική επιχείρηση?

Ατομική είναι αλλά δεν θέλει να ...επιμορφωθεί ο ίδιος. Εντάξει βρήκε τεχνικό ασφαλείας. Εγώ προφανώς δεν έχω επιλογή αφού ο ετήσιος έχει περάσει, θα πρέπει να πάω στην επιθεώρηση και μετά στο ΙΚΑ οπότε θα το πληρώσει το 300άρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...