Προς το περιεχόμενο

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Α21 ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συναδέλφισσα Μαίρη αν μπορείς να ανεβάσεις τις αιτήσεις δόρθωσης....

 

γιατί απ΄οτι φαίνεται τελικά δεν θα υπάρξει ηλεκτρονική εφαρμογή διορθώσεων αλλά διορθώσεις με αίτηση στον ίδιο τον Ο.Γ.Α.

 

Αιτία της απόφασης να μην υπάρξει ηλεκτρονική εφαρμογή διόρθωσης είναι κατά κύριο λόγο ο χρόνος που θα χρειαζόταν για να στηθεί αυτή η εφαρμογή λέει...

 

http://diamartyriatriteknon.wordpress.com/2013/09/10/a21-diorthosi/

Δεν σας ξεχασα συναδελφοι, λόγοι υγείας με κάνανε να απουσιάσω αρκετές μέρες από την εργασία μου. Αύριο επανέρχομαι δριμύτερη και θα ανεβάσω το αρχειάκι με τις αιτήσεις διόρθωσης. Πάντως μετά την ταχυδρομική αποστολή των αιτήσεων στον ΟΓΑ της περιοχής μου, οι πελάτες μου το πήρανε το επίδομα.....Περίπου με 10-20 μέρες αναμονή είχαμε από την στιγμή της ταχυδρομικής αποστολής των διορθωτικών αιτήσεων. Χρειάζεται όμως μαζί να επισυνάψετε και τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν "το σωστό". Π.χ. πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή φωτοτυπία ταυτότητας ή φωτοτυπία της πρώτης σελίδας του βιβλιαρίου τραπέζης(αν έγινε λάθος με το iban) κτλ. Συγχωρέστε με και πάλι, αύριο ανεβάζω το αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συναδέλφισσα Μαίρη αν μπορείς να ανεβάσεις τις αιτήσεις δόρθωσης....

 

γιατί απ΄οτι φαίνεται τελικά δεν θα υπάρξει ηλεκτρονική εφαρμογή διορθώσεων αλλά διορθώσεις με αίτηση στον ίδιο τον Ο.Γ.Α.

 

Αιτία της απόφασης να μην υπάρξει ηλεκτρονική εφαρμογή διόρθωσης είναι κατά κύριο λόγο ο χρόνος που θα χρειαζόταν για να στηθεί αυτή η εφαρμογή λέει...

 

http://diamartyriatriteknon.wordpress.com/2013/09/10/a21-diort

Σας επισυνάπτω τις 3 αιτήσεις διόρθωσης που μου στείλανε με φαξ από τον ΟΓΑ Ιωαννίνων: ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.pdfΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ.pdfΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ Ή ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Πελάτης με 3 παιδιά (1 ανήλικο και 2 φοιτητές) με ειδοποίησε ότι δεν έχει πληρωθεί ακόμα

Λόγω εισοδήματος δεν δικαιούται επίδομα τέκνων αλλά μόνο τα 1500 ευρώ των τρίτεκνων οικογενειών.

Μπήκα στα στοιχεία υπολογισμού του Α21 και βλέπω

 

Δηλωθέντα τέκνα 3

Εξαρτώμενα τέκνα 1

Ενιαίο επίδ. στήριξης τέκνων 0

Ειδικό επίδ. σε τριτ. οικογ. 0

 

Έχει τύχει σε κάποιον από εσάς να μην υπολογιστεί φοιτητής/φαντάρος;

 

πώς να το αντιμετωπίσω;

Να στείλω την αίτηση για διόρθωση στοιχείων που επισύναψε η συνάδελφος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΤΑΧΙΣ 3 ΔΗΛΩΘΕΝΤΑ ΤΕΚΝΑ 2 ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΑ ΧΑΝΩ 1500,00  ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΓΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ  / ΑΠΟ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΤΗ ΟΓΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΤΙ ΣΑΣ ΠΕΙ ΤΟ ΤΑΧΙΣ /ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΥΠΟΜΟΝΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Έχει εδώ και λίγες ημέρες που προσπαθώ να βγάλω μία άκρη με τον ΟΓΑ και είναι αδύνατο. Μου τηλεφωνούν πελάτες συνεχώς και γκρινιάζουν για ποιον λόγο δεν έχουν μπει ακόμη τα χρήματα από το επίδομα τέκνων. Πήγαμε στον ΟΓΑ και μας παρέπεμψαν σε ανταποκριτή του ΟΓΑ και ανέφερε ότι σε όσους έβγαζε το σύστημα ότι δεν έχουν υποβάλει δήλωση στο παρελθόν και δηλώσαμε ότι θα υποβάλουμε Υπεύθυνη δήλωση θα πρέπει τώρα να κάνουν μηδενική φορολογική δήλωση για εκείνα τα έτη. Σας ενημέρωσαν εσάς για κάτι τέτοιο?   Επειδή όμως δεν είναι λέει σίγουρος να επικοινωνήσουμε με τα κεντρικά, τα οποία από την Πέμπτη που τηλεφωνώ δεν απαντάει κανένας . Επίσης εγώ πως θα ξέρω για ποιον λόγο δεν έχει πάρει το επίδομά του ο καθένας μιας και δεν εξυπηρετεί κανένας υπάλληλος και τα τηλέφωνά τους τα έχουν κατεβασμένα? Δεν υπάρχει αυτό που ζούμε εμείς οι λογιστές....... Εάν γνωρίζει κανείς πως θα μπορέσω να βγάλω άκρη καλοδεχούμενη κάθε βοήθεια! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την καταβολη του επιδοματος υπολογιζουν το οικογενειακο συμπεριλαμβανουν και τις επιδοτησεις ,επισης εχω εντοπισει απο μερους μου καποια λαθη στην υποβολη καποιων Α21 οπως  δεν ειχα τσεκαρει για την επιμελεια των παιδιων και την δικαστικη αποφαση οποτε περιμενω να τα διορθωσω  γιατι ολοι εχουν ιδιωτικα συμφωνητικα επισης τα παιδια που σπουδαζουν η πηγαινουν λυκειο  δεν ειχα τσεκαρει την επιλογη με αποτελεσμα να μην παιρνουν τα χρηματα. Στην περιπτωση που δεν ειχαν δεκαετια τους εστειλα και εκαναν ενορκη βεβαιωση στο ειρηνοδικειο. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα σπάργανα οι Ανταποκριτές του ΟΓΑ, στα σπάργανα το πολυπόθητο σύστημα για ονλαιν διορθώσεις, και αισίως μέσα Οκτωβρίου.

Μου απέρριψαν σε αίτηση 100% διακιούχου ένα απο δυο εξαρτώμενα τέκνα, επειδή πάτησα απο βιασύνη ως χώρα διαμονής την πρώτη χώρα που αυτομάτως έβγαζε η λίστα, ήτει "ΑΑΛΑΝΤ". Λες και τα αμκα ή τα αφμ ή τους αριθμούς οικογενειακής μερίδας δεν μπορούσαν να τα δουν οτι είναι Ελληνικά!!

Και έπειτα ο σχεδιαστής του συστήματος, τι μου βάζει την ΑΑΛΑΝΤ πρώτη μούρη, όταν το 99,9% το αιτήσεων θα θέλει Ελλάδα;;;; Με ταχυδρομική επιστολή λοιπόν, αίτηση διόρθωσης απο το υπόδειγμα που ανέβασε η συναδέλφισσα, με τα πρωτότυπα δικαιολογητικά στον περιφερειακό ΟΓΑ τμήμα οικογενειακών επιδομάτων (οχι στον τοπικό ανταποκριτή) και αναμένουμε.

 

Και φυσικά απο τον πελάτη την τελευταία κουβέντα πρώτη.....

 

Και για να μάθουμε και κάτι, η "ΑΑΛΑΝΤ" είναι σύμπλεγνα νήσων στη Σκανδιναβία με σύνολο πληθυσμού 22 χιλιάδες κατοίκους... μα φυσικά εκεί ειναι το τέκνο... το στείλαμε για σπουδές παρέα με πολικές αρκούδες....  α ρε Ελλαδάρα!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΑΝΟΙΞΕ...... ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ Α21 ΚΑΤΑ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ  ( ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗΣ) ΚΛΠ

ΟΓΑ: Δυνατότητα διόρθωσης της αίτησης για την χορήγηση του οικογενειακού επιδόματος (29/10/2013 13:13)

Η Διοίκηση του ΟΓΑ ανακοινώνει ότι από την Παρασκευή, 25 Οκτωβρίου 2013, δίνεται η δυνατότητα διόρθωσης σε όσους έχουν υποβάλει ηλεκτρονικά την Αίτηση-Δήλωση Α21, για την χορήγηση του οικογενειακού επιδόματος από τον ΟΓΑ (Ενιαίο Επίδομα στήριξης τέκνων και Ειδικό Επίδομα τρίτεκνων και πολύτεκνων οικογενειών).

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά τις διορθώσεις στην Αίτηση-Δήλωση Α21, μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής του Taxisnet της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (ΓΓΠΣ).

«Στην συνέχεια, οι αιτούντες θα πρέπει να προσκομίσουν άμεσα στον Ανταποκριτή του ΟΓΑ, του Δήμου κατοικίας τους, τα απαραίτητα δικαιολογητικά (πλην του εντύπου Ε1) που έχουν επιλέξει κατά τη συμπλήρωση της Αίτησης -Δήλωσης Α21, προκειμένου να ελεγχθούν από τις Αρμόδιες Υπηρεσίες του ΟΓΑ», αναφέρει η σχετική ανακοίνωση του Οργανισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

 

1)Μαθητές που ήταν και φοιτητές το 2012 μπηκαν σαν μαθητές και στο Ε1 και στο Α21. τώρα με την τροποποίηση πρέπει να κάνουμε τροποποίηση και του Ε1?

 

2)Δηλώθηκαν λάθος αγροτικές επιδοτήσεις και χάθηκε το επίδομα. τώρα πρέπει να κάνουμε τροποποιητικό Ε1 και να περιμένουμε την εκκαθάριση πριν κάνουμε τροποποίηση Α21? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

 

1)Μαθητές που ήταν και φοιτητές το 2012 μπηκαν σαν μαθητές και στο Ε1 και στο Α21. τώρα με την τροποποίηση πρέπει να κάνουμε τροποποίηση και του Ε1?

 

2)Δηλώθηκαν λάθος αγροτικές επιδοτήσεις και χάθηκε το επίδομα. τώρα πρέπει να κάνουμε τροποποιητικό Ε1 και να περιμένουμε την εκκαθάριση πριν κάνουμε τροποποίηση Α21? 

τελικα το επιδομα αφορα την οικογενειακη κατασταση του 2012 ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα....τέκνο που γεννήθηκε το 2013 υποβάλλω τροποποιητική στο Α21 ηλεκτρονικά ή υποβάλλω τα χαρτιά στον ανταποκριτή του ΟΓΑ?

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα....τέκνο που γεννήθηκε το 2013 υποβάλλω τροποποιητική στο Α21 ηλεκτρονικά ή υποβάλλω τα χαρτιά στον ανταποκριτή του ΟΓΑ?

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Και τα δύο!!!

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα....τέκνο που γεννήθηκε το 2013 υποβάλλω τροποποιητική στο Α21 ηλεκτρονικά ή υποβάλλω τα χαρτιά στον ανταποκριτή του ΟΓΑ?

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δες και: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17456

 

Εγκύκλιος Ο.Γ.Α. αρ. 7/30.10.2013

...........

 

Ο δικαιούχος σε κάθε μεταβολή της οικογενειακής του κατάστασης, οφείλει να υποβάλει εντός μηνός ηλεκτρονική αίτηση/δήλωση μεταβολής στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, μέσω του περιβάλλοντος taxisnet και παράλληλα να καταθέτει τα απαιτούμενα, κατά περίπτωση, δικαιολογητικά στον Ανταποκριτή του ΟΓΑ, ο οποίος τα διαβιβάζει άμεσα στην αρμόδια Υπηρεσία του Οργανισμού (Κλάδο Οικογενειακών Επιδομάτων της Κεντρικής Υπηρεσίας ή Περιφερειακό Υποκατάστημα), προκειμένου να εκτελεστεί η μεταβολή.

Ειδικά για το 2013:

 

• Πρόσφατα δόθηκε προς χρήση από τους αιτούντες η εφαρμογή της ηλεκτρονικής υποβολής αίτησης/δήλωσης μεταβολής στην οικογενειακή τους κατάσταση. Οι αιτούντες δηλώνουν ηλεκτρονικά το γεγονός εξ αιτίας του οποίου επήλθε μεταβολή στην οικογενειακή τους κατάσταση (π.χ. γάμος τέκνου) ή καταχωρούν τα στοιχεία νέου τέκνου. Επίσης, έχουν τη δυνατότητα να προβούν οι ίδιοι σε διόρθωση λάθους της αίτησης Α21. Οι μεταβολές ή διορθώσεις θα εκτελούνται, αφού θα έχουν περιέλθει στον ΟΓΑ τα δικαιολογητικά, από τα οποία αποδεικνύεται το γεγονός της μεταβολής ή της διόρθωσης του λάθους (π.χ. πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή ληξιαρχική πράξη γάμου του τέκνου). Για το τρέχον έτος, μαζί με τα δικαιολογητικά που αφορούν στη μεταβολή ή στη διόρθωση του λάθους, θα διαβιβάζονται στον ΟΓΑ και τα δικαιολογητικά εκείνα (πλην των εντύπων Ε1 δήλωσης φορολογίας εισοδήματος) τα οποία οι ενδιαφερόμενοι είχαν στην κατοχή τους κατά την υποβολή του εντύπου Α21 και για τα οποία έχουν συμπληρώσει τα αντίστοιχα πεδία του. Εφόσον έχουν στην κατοχή τους και πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, θα πρέπει επίσης να διαβιβάζεται στον ΟΓΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος δεν είχε παιδιά στο οικονομικό έτος 2013 και υποβάλλει για πρώτη φορά Α21 επειδή απόκτησε μέσα στο 2013 που θα υποβληθεί το Α21??Γιατί στο ταχιςνετ που μιλήσα την μια μου είπαν μέσω ταχιςνετ και την  άλλη στον ανταποκριτή του ΟΓΑ!Και κάτι ακόμη...αν θέλω να κάνω συμπληρωματική δήλωση(για να αλλάξω κατι στο εισόδημα και να ξαναυποβάλλω το Α21 θα υπολογίσει την εκκαθάριση της συμπληρωματικής ή μόνο της αρχικής εκκαθάρισης??προσπαθώ να μιλήσω και με τον ΟΓΑ αλλά τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17456

 

Εγκύκλιος Ο.Γ.Α. αρ. 7/30.10.2013

...........

 

Ο δικαιούχος σε κάθε μεταβολή της οικογενειακής του κατάστασης, οφείλει να υποβάλει εντός μηνός ηλεκτρονική αίτηση/δήλωση μεταβολής στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, μέσω του περιβάλλοντος taxisnet και παράλληλα να καταθέτει τα απαιτούμενα, κατά περίπτωση, δικαιολογητικά στον Ανταποκριτή του ΟΓΑ, ο οποίος τα διαβιβάζει άμεσα στην αρμόδια Υπηρεσία του Οργανισμού (Κλάδο Οικογενειακών Επιδομάτων της Κεντρικής Υπηρεσίας ή Περιφερειακό Υποκατάστημα), προκειμένου να εκτελεστεί η μεταβολή.

Ειδικά για το 2013:

 

• Πρόσφατα δόθηκε προς χρήση από τους αιτούντες η εφαρμογή της ηλεκτρονικής υποβολής αίτησης/δήλωσης μεταβολής στην οικογενειακή τους κατάσταση. Οι αιτούντες δηλώνουν ηλεκτρονικά το γεγονός εξ αιτίας του οποίου επήλθε μεταβολή στην οικογενειακή τους κατάσταση (π.χ. γάμος τέκνου) ή καταχωρούν τα στοιχεία νέου τέκνου. Επίσης, έχουν τη δυνατότητα να προβούν οι ίδιοι σε διόρθωση λάθους της αίτησης Α21. Οι μεταβολές ή διορθώσεις θα εκτελούνται, αφού θα έχουν περιέλθει στον ΟΓΑ τα δικαιολογητικά, από τα οποία αποδεικνύεται το γεγονός της μεταβολής ή της διόρθωσης του λάθους (π.χ. πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή ληξιαρχική πράξη γάμου του τέκνου). Για το τρέχον έτος, μαζί με τα δικαιολογητικά που αφορούν στη μεταβολή ή στη διόρθωση του λάθους, θα διαβιβάζονται στον ΟΓΑ και τα δικαιολογητικά εκείνα (πλην των εντύπων Ε1 δήλωσης φορολογίας εισοδήματος) τα οποία οι ενδιαφερόμενοι είχαν στην κατοχή τους κατά την υποβολή του εντύπου Α21 και για τα οποία έχουν συμπληρώσει τα αντίστοιχα πεδία του. Εφόσον έχουν στην κατοχή τους και πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, θα πρέπει επίσης να διαβιβάζεται στον ΟΓΑ.

 

 

Νωρίς θυμήθηκαν στον ΟΓΑ να βγάλουν έστω και υποτυπώδεις οδηγίες ..... Αλλά για να λένεοι ανταποκριτές ότι φταίνε οι λογιστές πρώτοι είναι ..... :)  Βέβαια αυτοί καλά κάνουν αφού εμείς είμαστε τα ζώα της υπόθεσης .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νωρίς θυμήθηκαν στον ΟΓΑ να βγάλουν έστω και υποτυπώδεις οδηγίες ..... Αλλά για να λένεοι ανταποκριτές ότι φταίνε οι λογιστές πρώτοι είναι ..... :)  Βέβαια αυτοί καλά κάνουν αφού εμείς είμαστε τα ζώα της υπόθεσης .....

Θα τα έχεις έτοιμα για του χρόνου βρε!! Μην γκρινιάζεις!! :) :)

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας,

 

ο συζυγος ειναι εγγεγραμενος κανονικα στο δημο του, η συζυγος ομως δεν ειναι σε καποιο δημο δηλωμενη, γτ εχει ερθει απο κυπρο....σε αυτη την περιπτωση τι βαζουμε στην οικογενεικη μεριδα της? τον αριθμο μεριδας του συζυγου?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ξέρει κανένας τι γίνεται με τα Α21, στην περίπτωση που οι γονείς είναι ανύπαντροι, αλλά συζούν? Δεν υπάρχει δικαστική απόφαση διατροφής, αφού είναι μαζί, αλλά το σύστημα το ζητά υποχρεωτικά. Γνωρίζετε μήπως τι πρέπει να γίνει σε αυτήν την περίπτωση? Επειδή από το καλοκαίρι προσπθώ να επικοινωνήσω μετον ΟΓΑ, αλλά δεν γίνεται με τίποτα. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ξέρει κανένας τι γίνεται με τα Α21, στην περίπτωση που οι γονείς είναι ανύπαντροι, αλλά συζούν? Δεν υπάρχει δικαστική απόφαση διατροφής, αφού είναι μαζί, αλλά το σύστημα το ζητά υποχρεωτικά. Γνωρίζετε μήπως τι πρέπει να γίνει σε αυτήν την περίπτωση? Επειδή από το καλοκαίρι προσπθώ να επικοινωνήσω μετον ΟΓΑ, αλλά δεν γίνεται με τίποτα. Ευχαριστώ

 

στο ε1 ποιος το δηλωσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ξέρει κανένας τι γίνεται με τα Α21, στην περίπτωση που οι γονείς είναι ανύπαντροι, αλλά συζούν? Δεν υπάρχει δικαστική απόφαση διατροφής, αφού είναι μαζί, αλλά το σύστημα το ζητά υποχρεωτικά. Γνωρίζετε μήπως τι πρέπει να γίνει σε αυτήν την περίπτωση? Επειδή από το καλοκαίρι προσπθώ να επικοινωνήσω μετον ΟΓΑ, αλλά δεν γίνεται με τίποτα. Ευχαριστώ

Θα το δηλώσει η μητέρα (ακόμα και αν είναι στη μερίδα του πατέρα). Ο πατέρας αναγκαστικά πρέπει να έχει δικαστική απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ξέρει κανένας τι γίνεται με τα Α21, στην περίπτωση που οι γονείς είναι ανύπαντροι, αλλά συζούν? Δεν υπάρχει δικαστική απόφαση διατροφής, αφού είναι μαζί, αλλά το σύστημα το ζητά υποχρεωτικά. Γνωρίζετε μήπως τι πρέπει να γίνει σε αυτήν την περίπτωση? Επειδή από το καλοκαίρι προσπθώ να επικοινωνήσω μετον ΟΓΑ, αλλά δεν γίνεται με τίποτα. Ευχαριστώ

χμμμ. Αναλογα....

Πρωτα θα εξετασεις τι ισχυει νομιμα και απο πραγματικα περιστατικα και κυριως εγγραφα.

ΔΛΔ.

Σε ποιανου την οικογενειακη μεριδα ειναι γραμμενα  και πως γραφτηκαν εκει . Π.Χ. το μονο σιγουρο για τα παιδια, ειναι η ..μαμα. Τα παιδια για να μπουν στην οικογενειακη μεριδα του πατερα θα εχει μεσολαβησει καποια πραξη αναγνωρισης τεκνων ( δεν ειμαι γνωστης των διαδικασιων για τα πιστοποιητικα)

Λογικα  θα ειναι γραμενα στην οικ μεριδα της μαμας.

Στο πιστοποιητικο , στα παιδια,  αναφερει επιθετο πατερα ?

Αν ναι και δεδομενου οτι πρακτικα μιλαμε για μονογονεικη οικογενεια ( μαμα+τεκνα)   εχει μεσολαβησει αναγνωριση τεκνου

Εφ οσον ισχυουν ολα αυτα ,  πρεπει μαλλον να κανεις α21 στο ονομα της μητερας ( εφ οσον υποβαλλει και μονη της δηλωση , αλλα και στο ποιστοποιητικο οικ. καταστασης εχει γραμμενα τα παιδια στη μεριδα της με κανονικη εγγραφη ) και να τσεκαρεις το "Αγαμος' για τη μητερα , προχωροντας μετα στα στοιχεια των παιδιων.

Σε περιπτωση που αποριφθει ( για οποιοδηποτε λογο απο το συστημα ) η αιτηση , θα πρεπει να πας ( η μαμα) απο τον ΟΓΑ με το πιστοποιητικο και την ταυτοτητα , για επιτοπου αιτηση διορθωσης

ΔΕΝ εχω συμπληρωσει αιτηση για αγαμο αλλα ακου την εμεπιρια που ειχα εγω...............

Γυναικα , διαζευγμενη , με 2 παιδια απο τον γαμο , γεννημενα πριν την 1/1/13 και  ακομα ενα , μετα το διαζυγιο γεννημενο Μαιο του 2013

Στο πιστοποιητικο οικογ καταστασης γραμμενα και τα 3 παιδια , με τη διαφορα οτι  στα 2 πρωτα ( εντος γαμου) παιδια αναφερεται ονομα και επιθετο ΠΑΤΡΟΣ και τα παιδια εχουν το επιθετο του πατερα , ΕΝΩ το 3ο (αβαπτιστο ακομα) παιδι φερει το επιθετο της ΜΗΤΕΡΑΣ και ΔΕΝ εχει καταχωρημενο ονομα και επιθετο πατρος προφανως γιατι ο φυσικος πατερας του ( που μπορει να ειναι και διαφορετικος απο τον πρωην συζυγο) δεν εχει προβει σε αναγνωριση

Κανω κανονικα την αιτηση , τσεκαρω "Διαζευγμενη" συμπληρωνω στα 2 πρωτα παιδια ολα τα στοιχεια και επιπλεον κλικ σο ευθυνη διατροφης και κλικ στο δικαστικη αποφαση.

Στο 3ο παιδι , αφηνω κενα τα ονομα και επιθετο πατρος , κανω κλικ στο αβαπτιστο , και φυσικα δεν συμπληρωνω τιποτα για ευθυνη διατροφης μιας και το τεκνο ειναι αποκλειστικα και μονο ..της μαμας , και επισης δεν συμπληρωνω τιποτα για δικαστικη αποφαση αφου ..δεν συντρεχει λογος και δεν υπαρχει και τετοια αποφαση

Εγκρινεται η αιτηση . ΓΙΑ 2  ΠΑΙΔΙΑ  και χανει ( κατ αρχας) η μανα το επιδομα τριτεκνου.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΓΑ μετα απο 25 τηλεφωνα  , τσεκαρει ο υπαλληλος την αιτηση στην οθονη του, ( του εξηγω και προφορικα και συμφωνει οτι δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο και οτι σωστα τα λεω) αυτος βλεπει τα 2 παιδια Ο.Κ. αλλα στο τριτο παιδι λεει εχει κλικ στο "σε διασταση¨

Του εξηγω οτι ΔΕΝ υπαρχει τετοιο πεδιο στην αιτηση, οσον αφορα τα παιδια, συμβουλευεται την προισταμενη και μου λεει , εχετε δικιο , θα πρεπει να ερθει εδω η μητερα με το πιστοποιητικο , θα συμπληρωσει μια αιτηση , και θα διορθωθει το θεμα. ΝΑ ερθει να βρει εμενα λεγομαι ..Κος Τάδε.. στον   οροφο ...ταδε

 

Πραγματι την αλλη μερα παει η μητερα και το απογευμα μου τηλεφωνει και μου λεει τα παρακατω:

 

Πηγα, συμπληρωσα σε μια κενη αιτηση μονο τα στοιχεια αιτουντα ( τιποτα στο κειμενο της αιτησης - 2 φορες την ρωτησα - ετσι της ειπανε να κανει ) αφησα το πιστοποιητικο και μου ειπανε οτι στην επομενη ημερομηνια καταθεσης χρηματων θα τα παρω.

Επισης ο υπαλληλος του ΟΓΑ μου ειπε οτι καποιο λαθος εκανε ο λογιστης αλλα δεν ειναι τιποτα , θα διορθωθει  !!!!!!!!

 

Ουσιατικα , η ηλεκτρονικη αιτηση ΔΕΝ μπορει να διαχωρισει αυτην την περιπτωση , οπως και 2-3  ακομα ( π.χ. γαμος ζευγαριου και γεννηση παιδιου ταυτοχρονα μεσα στο 2013 ), εμφανιζει ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ , στοιχεια που υποβληθηκαν σωστα , και ετσι καθισταται υποχρεωτικη η παρουσια στον ΟΓΑ

Καλα ξεμπερδεματα......καλη επιτυχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

μήπως έχει κάποιος το υποδειγμα 2 υπευθυνη δήλωση του ΟΓΑ για την διαμονή στην Ελλάδα; για συγκεκριμένα έτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

παιδια SOS!!!!

καταχωρηθηκε απο λαθος δικο μου που ειδα τωρα λαθος ποσα μισθου στη συζηγο εχω κανει τροποποιητικη στη ΔΟΥ

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΙΙΤΙΚΟ Α21? μπας κα ιμπει η διαφορα?υπαρχει τετοια περιπτωση να βαλουν αναδρομικα τα ποσα που πραγματικα δικαιατε η οικογενεια?

αν κανεις ξερει ή εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο παρακαλω να μου απαντησει

ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...