Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μια επίκαιρη ερώτηση σχετικά με τη δήλωση πισίνας στο Ε9


ΚΩΣΤΗΣ

Ερώτηση

Καλησπέρα,

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1047/10.3.2005

"Όταν σε οικόπεδο ή αγροτεμάχιο με κτίσμα υπάρχει και κολυμβητική δεξαμενή (πισίνα), για την οποία έχει εκδοθεί άδεια οικοδομής, αυτή αναγράφεται σε ξεχωριστή γραμμή ως αθλητική εγκατάσταση και η επιφάνεια που καταλαμβάνει αναγράφεται στους κύριους χώρους.

Όταν όμως δεν έχει εκδοθεί η προβλεπόμενη άδεια οικοδομής, αυτή αναγράφεται στους βοηθητικούς χώρους στην ίδια γραμμή με το κτίσμα.

Το αυτό ισχύει και για πισίνες σε ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις."

Στην περίπτωση αγοράς οικίας το 2008 η οποία έχει δηλωθεί κανονικά στο Ε9, όμως η αποπεράτωση και η λειτουργία της πισίνας έγινε εντός του 2009, η πισίνα

Α. Θα δηλωθεί στο φετινό Ε9 σε ξεχωριστή γραμμή (υπάρχει οικοδομική άδεια το 2006 που αναφέρει την πισίνα) και πώς θα αποδεικνύεται η αποπεράτωσή της το 2009? (Πώς θα μπορούσε να δηλωθεί στο περσινό Ε9 ως ημιτελές αφού είναι εξωτερική πισίνα και όχι κτίσμα???)

ή

Β. Θα γίνει τροποποιητική του περσινού Ε9 και θα συμπεριληφθεί στους βοηθητικούς χώρους? Το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να γίνει και τροποποιητική του περσινου Ε1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα,

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1047/10.3.2005

"Όταν σε οικόπεδο ή αγροτεμάχιο με κτίσμα υπάρχει και κολυμβητική δεξαμενή (πισίνα), για την οποία έχει εκδοθεί άδεια οικοδομής, αυτή αναγράφεται σε ξεχωριστή γραμμή ως αθλητική εγκατάσταση και η επιφάνεια που καταλαμβάνει αναγράφεται στους κύριους χώρους.

Όταν όμως δεν έχει εκδοθεί η προβλεπόμενη άδεια οικοδομής, αυτή αναγράφεται στους βοηθητικούς χώρους στην ίδια γραμμή με το κτίσμα.

Το αυτό ισχύει και για πισίνες σε ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις."

Στην περίπτωση αγοράς οικίας το 2008 η οποία έχει δηλωθεί κανονικά στο Ε9, όμως η αποπεράτωση και η λειτουργία της πισίνας έγινε εντός του 2009, η πισίνα

Α. Θα δηλωθεί στο φετινό Ε9 σε ξεχωριστή γραμμή (υπάρχει οικοδομική άδεια το 2006 που αναφέρει την πισίνα) και πώς θα αποδεικνύεται η αποπεράτωσή της το 2009? (Πώς θα μπορούσε να δηλωθεί στο περσινό Ε9 ως ημιτελές αφού είναι εξωτερική πισίνα και όχι κτίσμα???)

ή

Β. Θα γίνει τροποποιητική του περσινού Ε9 και θα συμπεριληφθεί στους βοηθητικούς χώρους? Το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να γίνει και τροποποιητική του περσινου Ε1?

Το ορθό θα ήταν να την είχες δηλώσει ώς ημιτελή στο περσινό Ε9. Θα σου πρότεινα να δηλώσεις τη δεξαμενή κολύμβησης στο φετινό Ε9 σε ξεχωριστή γραμμή στους κύριους χώρους. Για την αποπεράτωση αφού αναφέρεις ότι πραμγατοποιήθηκε το 2009 άρα θα υπάρχουν τιμολόγια κ.λπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και αν δεν υπάρχουν? Διότι μπορεί να ήταν αποπερατωμένη όταν αγοράστηκε αλλά ο ιδιοκτήτης από αμέλεια δεν την δήλωσε και φέτος του "ξύπνησε" η φορολογική συνείδηση (χα!χα!) και θέλει να τη δηλώσει κανονικά?

Ποιόν θεωρείται τον κατάλληλο χειρισμό, προκειμένου και να κάνω σωστά τη δουλειά μου αλλά και ικανοποιημένος να μείνει ο πελάτης????!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κάποια εγκύκλιος - απόφαση όπου μπορείς να δηλώσεις πισίνα , παράνομη , που έχει γίνει παλαιότερα χωρίς οικοδομική άδεια; μου έχουν μεταφέρει ότι υπάρχει ειδικό έντυπο όπου μπορείς να τη δηλώσεις , για τη χρήση 2008-2009 , χωρίς να απαιτούνται δικαιολογητικά και χωρίς πρόστιμο αλλά δεν μπορώ να βρώ κάτι

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν πρέπει να δηλωθεί στο Ε9 η πισίνα (ως αθλητική εγκατάσταση) γιατί να μην δηλώσω και το γυμναστήριο,

που έχω στο σπίτι μου (με όλα τα αθλητικά είδη γυμναστικής)????? και ένα γηπεδάκι του τένις για να μην

σκουριάζω ???? και ένα γήπεδο ποδοσφαίρου για να αθλούνται οι γιοί μου (που δεν έχω) με τους φίλους τους??

Αθλητική εγκατάσταση η μία,αθλητική εγκατάσταση και η άλλη.

Σε περίπτωση μεταβίβασης του κυρίως ακινήτου (σπιτιού,οικοπέδου κλπ) μπορώ να εξαιρέσω την πισίνα ή πάει

μαζί με το υπόλοιπο ακίνητο????

Έχω την εντύπωση ότι στο Ε9 στήλη 9 κωδικός 11 δηλώνονται μόνο οι επίσημες αθλητικές εγκαταστάσεις και όχι

αυτές που βρίσκονται μέσα στα σπίτια μας.

Προσωπικά πιστεύω ότι η πισίνα δηλώνεται στο Ε1 ως τεκμήριο και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν πρέπει να δηλωθεί στο Ε9 η πισίνα (ως αθλητική εγκατάσταση) γιατί να μην δηλώσω και το γυμναστήριο,

που έχω στο σπίτι μου (με όλα τα αθλητικά είδη γυμναστικής)????? και ένα γηπεδάκι του τένις για να μην

σκουριάζω ???? και ένα γήπεδο ποδοσφαίρου για να αθλούνται οι γιοί μου (που δεν έχω) με τους φίλους τους ??

Αθλητική εγκατάσταση η μία,αθλητική εγκατάσταση και η άλλη.

Σε περίπτωση μεταβίβασης του κυρίως ακινήτου (σπιτιού,οικοπέδου κλπ) μπορώ να εξαιρέσω την πισίνα ή πάει

μαζί με το υπόλοιπο ακίνητο????

Έχω την εντύπωση ότι στο Ε9 στήλη 9 κωδικός 11 δηλώνονται μόνο οι επίσημες αθλητικές εγκαταστάσεις και όχι

αυτές που βρίσκονται μέσα στα σπίτια μας.

Προσωπικά πιστεύω ότι η πισίνα δηλώνεται στο Ε1 ως τεκμήριο και μόνο.

Βαγγέλη , ετσι το λέτε το τάβλι εσεις ?tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βαγγέλη , ετσι το λέτε το τάβλι εσεις ?tongue.gif

Αντρέα,τάβλι πάιζω στο ειδικά διαμορφωμένο χώρο,που έχω και τα τραπέζια του πίνγκ-πόνκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ερώτηση μου στη ΔΟΥ μου είπαν δύο διαφορετικά πράγματα

α)Ο Διευθηντής μου είπε (όπως νομίζει) ότι μπαίνει μόνο Ε1 σαν τεκμήριο

β)Στο εισόδημα μου είπαν στο Ε9 για να δηλωθεί μαζί με την οικοδομική άδεια, και μετά στο Ε1 για τεκμήριο

Τι απο τα δύο ισχύει; επαναλαμβάνω ότι δεν έχει δηλωθεί ως τώρα πουθενά ούτε Ε1 ούτε Ε9 και φυσικά δεν υπάρχει οικοδομική άδεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ερώτηση μου στη ΔΟΥ μου είπαν δύο διαφορετικά πράγματα

α)Ο Διευθηντής μου είπε (όπως νομίζει) ότι μπαίνει μόνο Ε1 σαν τεκμήριο

β)Στο εισόδημα μου είπαν στο Ε9 για να δηλωθεί μαζί με την οικοδομική άδεια, και μετά στο Ε1 για τεκμήριο

Τι απο τα δύο ισχύει; επαναλαμβάνω ότι δεν έχει δηλωθεί ως τώρα πουθενά ούτε Ε1 ούτε Ε9 και φυσικά δεν υπάρχει οικοδομική άδεια

Πιστεύω ότι στο Ε9 δηλώνεται στις παρατηρήσεις όπως δηλώνονται κάποιες θέσεις PARKING στις πιλωτές.

Στο Ε1 δηλώνεται όπωσδήποτε για το τεκμήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί φίλοι σχετικά με το αν δηλώνεται ή όχι η πισίνα στο Ε9, αν κοιτάξουμε στις οδηγίες συμπλήρωσης του εντύπου Ε9 ο κωδικός 11 αναφέρεται σε αθλητικές εγκαταστάσεις που λειτουργούν με και μόνο για επαγγελματική χρήση.Για αυτόν τον λόγο μάλιστα ζητά και την άδεια λειτουργίας όπως κάνει και για τους κωδικούς 7 έως 11. Τώρα όσον αφορά την ΠΟΛ 1047/2005 βλέποντάς την υπό το πρίσμα των παραπάνω δεν κάνει σαφές ότι αναφέρεται σε κατοικίες και κάλλιστα μπορεί να αναφέρεται και να διευκρινίζει τα αναγραφόμενα στον κωδικό  11 του Ε9, δηλαδή στις αθλητικές εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούνται για επαγγελματική χρήση. Και προς επίρρωση των παραπάνω έρχεται και η άγνοια των "ειδικών" που μας είπε ο/η bar, για τη οποία άκουσα και από έναν προσωπικό μου φίλο που του είπε ο λογιστής του ότι ρώτησε στη εφορία και πήρε και αυτός αντικρουόμενες απαντήσεις. Πάντως εγώ αναρωτιέμαι εγώ που έχω μια μικρή κολυμβητική δεξαμενή 17 τ.μ. (γούρνα δηλαδή) και τη δήλωσα μόνο στο Ε1 γιατί η εφορία όταν κατέθεσα τη δήλωση ή όταν την έλεγξαν δεν είπαν τίποτα; (Άν ήξεραν!!!)

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά συνάδελφοι οι πισίνες δηλώνονται στο Ε9 ή όχι;

Και αν δηλώνονται με ποιό κωδικό;

Τώρα έχω θέμα με το ΙΚΑ γιατί δεν φαίνεται η πισίνα (σε επιχείρηση με ενοικιαζόμενα δωμάτια) στο Ε9.

Επιπλέον γιατί δεν φαίνεται στο Ε2.

Τελικά πως θα δηλωθεί η πισίνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά συνάδελφοι οι πισίνες δηλώνονται στο Ε9 ή όχι;

Και αν δηλώνονται με ποιό κωδικό;

Τώρα έχω θέμα με το ΙΚΑ γιατί δεν φαίνεται η πισίνα (σε επιχείρηση με ενοικιαζόμενα δωμάτια) στο Ε9.

Επιπλέον γιατί δεν φαίνεται στο Ε2.

Τελικά πως θα δηλωθεί η πισίνα;

Σε φετινό σεμινάριο για τα ακίνητα η κα Κόλλια(εισηγήτρια)  είπε ότι η πισίνα στο ε9 θα δηλωθεί ως βοηθητικός χώρος εκτός εάν έχει άδεια ως αθλητική εγκατάσταση .Στην περίπτωση που υπάρχει τέτοια άδεια θα γραφτεί σε ξεχωριστή γραμμή . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην ΠΟΛ 1052/2014, αμέσως μετά τον ορισμό της "αθλητικής εγκατάστασης" ακολουθεί η εξής παράγραφος (σελ. 8): "Στις περιπτώσεις που υπάρχει κολυμβητική δεξαμενή σε οικόπεδο ή γήπεδο με κτίσμα, για την οποία έχει εκδοθεί άδεια οικοδομής ειδικού κτιρίου, θεωρείται αθλητική εγκατάσταση". Επομένως, ο χαρακτηρισμός της πισίνας αυτής ως αθλητικής εγκατάστασης δεν προϋποθέτει άδεια λειτουργίας. Ενδεχομένως, αυτό συνεπάγεται υποχρέωση δήλωσης της πισίνας στο Ε9 ως αθλητική εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή θα δηλωθεί σε ξεχωριστή γραμμή με κωδικό "αθλητική εγκατάσταση" και στο οικόπεδο που υπάρχει θα μεταβάλουμε την συνολική επιφάνεια των κτιρίων που υπάρχουν σε αυτό, προσθέτοντας τα τ.μ. της πισίνας.

Τα λέω σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν έχει κάποιος συνάδελφος την καλοσύνη να μου εκφράσει την γνώμη του σχετικά με το εξής θέμα:

 

Σε οίκο ευγηρίας (κωδικός ακινήτου  Ε9 9) που έχει ανεγερθεί με άδεια του 1968, κατασκευάζεται  με οικοδομική άδεια το 2006  εσωτερική πισίνα .

 

Από την ΠΟΛ.1237 καταλαβαίνω ότι:

 

Θα δηλωθεί σε ξεχωριστή γραμμή ως αθλητική εγκατάσταση γιατί η ΠΟΛ αναφέρει για τον κωδικό 11:

 

"Στις περιπτώσεις που υπάρχει κολυμβητική δεξαμενή σε οικόπεδο ή γήπεδο με κτίσμα, για την οποία έχει εκδοθεί άδεια οικοδομής ειδικού κτιρίου, θεωρείται αθλητική εγκατάσταση."

 

Αυτό που με μπερδεύει είναι το "ειδικού κτιρίου".

 

Η ΠΟΛ 1047/2005 ήταν ξεκάθαρη καθώς στην παράγραφο 6 του Β. ΕΙΔΙΚΑ ανέφερε ότι "όταν σε οικόπεδο ή αγροτεμάχιο με κτίσμα υπάρχει και κολυμβητική δεξαμενή (πισίνα), για την οποία έχει εκδοθεί άδεια οικοδομής, αυτή αναγράφεται σε ξεχωριστή γραμμή ως αθλητική εγκατάσταση και η επιφάνεια που καταλαμβάνει αναγράφεται στους κύριους χώρους.

 

Προφανώς, η ουσία είναι πως όταν έχει εκδοθεί ειδικά για την πισίνα άδεια και κατασκευάζεται σε υφιστάμενο κτίσμα, τότε αναγράφεται σε ξεχωριστή γραμμή ως αθλητική εγκατάσταση.

 

Επίσης, το έτος κατασκευής της πισίνας θεωρείται το έτος της νεότερης οικοδομικής άδειας και αυτό το έτος θα ληφθεί υπ' όψιν για τον υπολογισμό της παλαιότητας ολόκληρου του κτιρίου; Και αυτό άσχετα εάν η αθλητική εγκατάσταση αναγράφεται σε ξεχωριστή γραμμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι...

 Μία βοήθεια θα ήθελα.

Σε ένα οικόπεδο υπάρχουν 3 οικίες (σύνολο τετραγωνικών ανω των 500) 2 αποθήκες και ενα κλειστό πάρκινγκ, όλα εχουν χιλιοστά επι του οικοπέδου με το σύνολο τους να ειναι χίλια, Το 2014 κατασκευάστηκε πισίνα με άδεια οικοδομής η οποία δεν εχει χιλιοστά επι του οικοπέδου. Είναι κοινόχρηστη.

Πως θα το απεικονίσω στο Ε9? στην ιδια γραμμή Βοηθητικοί χώροι? και πως θα δείξω το ποσοστό?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι...

 Μία βοήθεια θα ήθελα.

Σε ένα οικόπεδο υπάρχουν 3 οικίες (σύνολο τετραγωνικών ανω των 500) 2 αποθήκες και ενα κλειστό πάρκινγκ, όλα εχουν χιλιοστά επι του οικοπέδου με το σύνολο τους να ειναι χίλια, Το 2014 κατασκευάστηκε πισίνα με άδεια οικοδομής η οποία δεν εχει χιλιοστά επι του οικοπέδου. Είναι κοινόχρηστη.

Πως θα το απεικονίσω στο Ε9? στην ιδια γραμμή Βοηθητικοί χώροι? και πως θα δείξω το ποσοστό?

 

Ευχαριστώ

 

Στην ΠΟΛ 1237 θα βρείτε την απάντηση για το θέμα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ,

Την ειχα δει την ΠΟΛ . απλα δεν ξερω πως θα δείξω οτι εχουν και οι τρεις ιδιοκτητες ποσοστό επι της πισινας και οχι 100%, αφού αναγράφεται στους βοηθητικούς χώρους και των τριών κατοικιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ,

Την ειχα δει την ΠΟΛ . απλα δεν ξερω πως θα δείξω οτι εχουν και οι τρεις ιδιοκτητες ποσοστό επι της πισινας και οχι 100%, αφού αναγράφεται στους βοηθητικούς χώρους και των τριών κατοικιων.

 

Βρήκατε στην ΠΟΛ ότι πρέπει να δηλώσετε κοινόχρηστη πισίνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα 

 

Στο συμβόλαιο αναφέρει,  επί  οικοπέδου  χχ μέτρων βρίσκεται μια ισόγεια οικία χχ μέτρων  χτισμένη το 1950  και μία ισόγεια πλακοσκεπής δεξαμενή νερού ( όχι πισίνα- για στέρνα πρόκειται)  χχ μέτρων χτισμένη το 1970.

 

πως θα γραφτεί στο ε9 η δεξαμενή?

χωριστή εγγραφή  από το σπίτι λόγω διαφορετικής χρονολογίας κατασκευής και ως βοηθητικός χώρος?

η δεν γράφεται? :huh: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα 

 

Στο συμβόλαιο αναφέρει,  επί  οικοπέδου  χχ μέτρων βρίσκεται μια ισόγεια οικία χχ μέτρων  χτισμένη το 1950  και μία ισόγεια πλακοσκεπής δεξαμενή νερού ( όχι πισίνα- για στέρνα πρόκειται)  χχ μέτρων χτισμένη το 1970.

 

πως θα γραφτεί στο ε9 η δεξαμενή?

χωριστή εγγραφή  από το σπίτι λόγω διαφορετικής χρονολογίας κατασκευής και ως βοηθητικός χώρος?

η δεν γράφεται? :huh: 

 

Στην ίδια γραμμή κατά τη γνώμη μου ως βοηθητικός χώρος. Δεν γράφονται οι ανοικτές.

 

ΠΟΛ 1237

Δεξαμενές υγρών καυσίμων ή νερού, εφόσον είναι στεγασμένες και θεωρούνται κτίσματα, αναγράφονται ως βοηθητικοί χώροι (αποθήκες) ανεξάρτητα αν βρίσκονται σε υπόγειο ή ισόγειο χώρο. Πηγάδι νερού δεν αναγράφεται στη δήλωση στοιχείων ακινήτων. Δεν αναγράφονται επίσης και οι ανοιχτές υδατοδεξαμενές (στέρνες).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην ίδια γραμμή κατά τη γνώμη μου ως βοηθητικός χώρος. Δεν γράφονται οι ανοικτές.

 

ΠΟΛ 1237

Δεξαμενές υγρών καυσίμων ή νερού, εφόσον είναι στεγασμένες και θεωρούνται κτίσματα, αναγράφονται ως βοηθητικοί χώροι (αποθήκες) ανεξάρτητα αν βρίσκονται σε υπόγειο ή ισόγειο χώρο. Πηγάδι νερού δεν αναγράφεται στη δήλωση στοιχείων ακινήτων. Δεν αναγράφονται επίσης και οι ανοιχτές υδατοδεξαμενές (στέρνες).

 

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!

Ιδού το ερώτημα ιδού κι η απορία....

Σε οικόπεδο υπάρχει μονοκατοικία με οικ. άδεια το 2004. 

Αργότερα κατασκευάστηκε εξωτερική πισίνα με οικ.αδεια το 2010, κολυμβητικής δεξαμενής και όχι ειδικού κτιρίου.

Πως θα δηλωθούν στο Ε9?

α) Σε μια γραμμή η μονοκατοικία με βοηθητικούς χώρους τη πισίνα και έτος κατασκευής το 2010?

ή

β) Σε ξεχωριστή γραμμή η μονοκατοικία με έτος κατασκευής 2004 και σε ξεχωριστή γραμμή η πισίνα ως βοηθητικοί χώροι με έτος κατασκευής 2010?

Υ.Γ.

Απορώ γιατί δε βάζουν ένα επιπλέον κωδικό ''Πισίνα'' για να ξεμπερδεύουμε με αυτό το κομφούζιο αν είναι αθλ. εγκατάσταση ή όχι, αν πάει βοηθητικούς ή κύριους κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έθος μήπως σου είναι εύκολο να μου πεις που το στηρίζεις?

Εγώ έχω υπόψη για το (β) τη παράγραφο της 1237/14 

« Κολυμβητικές δεξαμενές, οι οποίες τακτοποιήθηκαν ή νομιμοποιήθηκαν με τους ν.3843/2010, ν.4014/2011 και ν.4178/2013, εφόσον είναι εσωτερικές, η επιφάνειά τους προστίθεται στην επιφάνεια των κύριων χώρων, ενώ, εφόσονεξωτερικές, αναγράφονται ως αθλητικές εγκαταστάσεις σε ξεχωριστή γραμμή. »

και για το (α) τη παράγραφο της 1237/14

«Σε περιπτώσεις που υπάρχουν τμήματα κτίσματος με διαφορετική παλαιότητα, αναγράφεται το κτίσμα σε μια γραμμή και, ως έτος κατασκευής, το έτος της νεότερης οικοδομικής άδειας.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά έθος έχεις δίκιο.

θα πάω με την β επιλογή σε ξεχωριστή γραμμή η πισίνα, καθώς στην οικοδομική άδεια αναφέρεται ως ειδικό κτίριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...