Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΠΑΘΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΟΑΕΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΝΙΚΗ


stavr

Ερώτηση

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΠΑΘΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΟΑΕΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΝΙΚΗ, Συστήνεται τον Μάρτιο μια Μονοπρόσωπη ΙΚΕ με αντικείμενο ενοικίαση επιπλωμένων διαμερισμάτων με κεντρικό Θεσνικη και υποκαταστήματα στην Χαλκιδική ( το κεντρικό στην Θεσσαλονίκη είναι το σπίτι του διαχειριστή και είναι ως έδρα μόνο), πηγαίνω στον ΟΑΕΕ να κάνω επανεγγραφή του διαχειριστή αλλά δεν με έκανε η υπάλληλος γιατί λέει δεν υπάρχει άδεια ΕΟΤ διότι ο νόμος λέει πρέπει να υπάρχει άδεια ΕΟΤ τουριστικού καταλύματος για να φαίνεται πόσο δωμάτια έχει το  κατάλυμα και εάν θα εντάσσεται στον ΟΑΕΕ. Ναι αλλά τις λέω η εταιρεία έχει   έδρα Θεσνίκη χωρίς να την εκμεταλλεύεται τουριστικά και όταν και εάν θα βρει καταλύματα για να τα εκμεταλλευτή τότε θα βγάλει και την άδεια ΕΟΤ και η οποία για να βγει θέλει κανένα μήνα και πως ασφαλίζω διαχειριστή ΙΚΕ τι σχέση έχει η άδεια ΕΟΤ?.  Τελος πάντων μην τα πολυλογώ μαλώσαμε και με  τους υπαλλήλους , πήρε τηλέφωνα σε προϊσταμένους σε κεντρικά και όλοι έλεγαν το ίδιο ότι θέλει άδεια ΕΟΤ .  Δεν προχωρήσαμε στην επανεγγραφή και τελικά μου είπε πως θα γίνει με την ημερομηνία που θα βγει η άδεια ΕΟΤ.  Το άφησα ως έχει γιατί δεν υπήρχε χρόνος να ασχοληθώ παραπάνω με τα στουρνάρια εκεί μέσα γιατί είχα πάει 3 φορές ηδη.  Να σημειώσω εδώ πως ο λόγος που πίεζα να γίνει η εγγραφή άμεσα ήταν γιατί ο διαχειριστής είχε οφειλή με ρύθμιση και στην οποία εάν έχανε μια  τρέχουσα δόση τότε έχανε την ρύθμιση.  Συνεχίζω λοιπόν , η πρώτη άδεια ΕΟΤ βγήκε τελικά  τον Ιούνιο,  την πηγαίνω για να κάνω επανεγγραφή , πάλι η ίδια υπάλληλος  , της δίνω όλα τα δικαιολογητικά,  με κάνει επανεγγραφή με Μάρτιο και χάνω την ρύθμιση  λόγω του ότι πέρασε η προθεσμία πληρωμής του πρώτου διμήνου. Της λέω τι πρέπει να κάνω για να μην την χάσω την ρύθμιση και ότι δεν είναι δικιά μου υπαιτιότητα. Τις λέω επίσης πως στο site του ΟΑΕΕ λέει ξεκάθαρα  πως οι διαχειριστές ΙΚΕ υποχρεώνονται σε ασφάλιση ΟΑΕΕ και ότι αυτά που μου λες για τις άδειες ΕΟΤ ισχύουν σε φυσικά πρόσωπα και προσωπικές επιχειρήσεις. Διαβάζει τον νόμο μπροστά μου στον οποίο έλεγε όντος πως είναι μόνο για προσωπικές και φυσικά πρόσωπα, αυτή ρωτάει προϊσταμένους κλπ οι οποίοι δεν ήξεραν τίποτα και δεν μπορούσαν να ερμηνεύσουν αυτό που διάβαζαν και επέμεναν πως εμείς φταίμε που δεν φέραμε την άδεια ΕΟΤ. Μου λέει και το κορυφαίο : καλά ο διαχειριστής γιατί βιαζόταν να κάνει την έναρξη και δεν ρώτησε πρώτα εμάς αφού δεν είχε την άδεια ΕΟΤ ?  εκείνη την στιγμή μου άναψαν τα λαμπάκια , αλλά κρατήθηκα .  Τέλος πάντων αυτή ήταν η δυσάρεστη εμπειρία που είχα στον ΟΑΕΕ η οποία είναι η δεύτερη που γνωρίζω λόγο ανωμαλίας και ανικανότητας υπαλλήλων της υπηρεσίας να λύσουν το θέμα διότι με τον τρόπο τους χάνουν μόνοι τους τοις εισφορές. Η άλλη περίπτωση αφορούσε αλλοδαπό που ήταν εταίρος σε ΕΠΕ και είχε επαγγελματική Βίζα και λόγω του ότι δεν είχε άδεια παραμονής δεν τον ασφάλισαν για ένα χρόνο και τον ασφάλισαν αναδρομικά ένα χρόνο μετά.

Στο τέλος μένει το εξής ερώτημα: εάν δεν εγγραφόμουν ποτέ πως θα ήξερε ο ΟΑΕΕ ότι πρέπει να ασφαλιστώ σε αυτό ? όταν θα έκανα διακοπή την ΙΚΕ? Και εάν άλλαζα διαχειριστή , πριν την διακοπή και έβαζα κάποιον που έχει ήδη ΟΑΕΕ? Τόσα χρόνια υποχρεωτικής εισφοράς θα έχανε ο ΟΑΕΕ , τελικά σε αυτό το κράτος μάλλον πρέπει να βλέπεις τα κενά του συστήματος και να τα εκμεταλλεύεσαι γιατί στο τέλος ο μ@___@ς της υπόθεσης είναι πάντα μα πάντα σωστός και τίμιος πολίτης. Δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχουν απαντήσεις σε αυτήν την ερώτηση ακόμη

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...