Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ποσοστό οικοπέδου με τρία κτίσματα


Auditor

Ερώτηση

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα Ε9 στο οποίο μεταβιβάζεται ποσοστό του ποσοστού ψιλής κυριότητας από: "Οικόπεδο XXX,ΧΧτ.μ. μαζί με τα κτίσματα που υπάρχουν σε αυτό"

Το συμβόλαιο αναφέρει ότι υπάρχουν τρεις ισόγειες οικίες με τα τετραγωνικά της κάθε μιας, χωρίς να αναφέρει τίποτε άλλο γι' αυτές (ποσοστά επί οικοπέδου, σύσταση ιδιοκτησίας κτλ).

 

Τώρα στο Ε9 Θα γράψω σε 3 ξεχωριστές γραμμές τις οικίες και σε κάθε γραμμή θα συμπεριλάβω οικία + οικόπεδο; Δηλαδή το οικόπεδο θα μπει και στις 3 γραμμές του Ε9 μαζί με τις οικίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα Ε9 στο οποίο μεταβιβάζεται ποσοστό του ποσοστού ψιλής κυριότητας από: "Οικόπεδο XXX,ΧΧτ.μ. μαζί με τα κτίσματα που υπάρχουν σε αυτό"

Το συμβόλαιο αναφέρει ότι υπάρχουν τρεις ισόγειες οικίες με τα τετραγωνικά της κάθε μιας, χωρίς να αναφέρει τίποτε άλλο γι' αυτές (ποσοστά επί οικοπέδου, σύσταση ιδιοκτησίας κτλ).

 

Τώρα στο Ε9 Θα γράψω σε 3 ξεχωριστές γραμμές τις οικίες και σε κάθε γραμμή θα συμπεριλάβω οικία + οικόπεδο; Δηλαδή το οικόπεδο θα μπει και στις 3 γραμμές του Ε9 μαζί με τις οικίες;

 

Κατ' αρχήν μάθε αν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας (μη μένεις μόνο στο συμβόλαιο μεταβίβασης) ...

 

Δες ακόμη, αν μπορείς, πως ήταν δηλωμένα στο Ε9 του μεταβιβάζοντος μήπως και μπορέσεις να σχηματίσεις κάποια άποψη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πολ1001/2005

 

δ. Κτίσματα επί οικοπέδου χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας αναγράφονται σε διαφορετικές γραμμές ανά όροφο, και η επιφάνεια του οικοπέδου αναγράφεται στην ίδια γραμμή με το ισόγειο. Αν όμως στο ισόγειο υπάρχουν κτίσματα διαφορετικής κατηγορίας αναγράφονται σε διαφορετικές γραμμές και σε μια μόνο από αυτές τα στοιχεία του οικοπέδου.

Στα κτίσματα επί οικοπέδου με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας όπου δεν έχει εξαντληθεί ο συντελεστής δόμησης αναγράφονται στην ίδια γραμμή και τα στοιχεία του οικοπέδου.

Προσοχή: Τα στοιχεία του οικοπέδου ανά ιδιοκτήτη αναγράφονται σε μία μόνο γραμμή εφόσον έχει περισσότερες από μία ιδιοκτησίες.

Μόνο στις περιπτώσεις αυτές συμπληρώνεται και η στήλη 22, δηλ. συνολική επιφάνεια κτισμάτων στο οικόπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ Κοσμά, στην περίπτωσή μου έχω κτίσματα ισόγεια έστω χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, ίδιας όμως κατηγορίας (οικίες) αν αυτό εννοεί η ΠΟΛ, και όχι διαφορετικής κατηγορίας (οικία, αποθήκη κτλ).

Άρα και πάλι θα πρέπει να γραφτούν τα στοιχεία του οικοπέδου μόνο σε μια από τις 3 γραμμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω καποιον που θελει να του κανω το Ε9 ως εξης:   ποσοστο συνιδιοκτησιας επι οικοπεδου 50%

ποσοστα συνιδιοκτησιας στα κτισματα επι του οικοπεδου: α' κτισμα 30%, β' κτισμα 25%, γ' κτισμα 25%. Μπορει να γινει κατι τετοιο? Και στα πλαισια ποιας μορφης ιδιοκτησιας(οριζοντιας,καθετης κλπ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λεει οτι δεν εχει τιποτα να μου δειξει. Αυτα ειναι τα σωστα.Εφοσον ετσι επιθυμει αυτο θα του κανω. Το θεμα μου ηταν αν οντως μπορει να γινει αυτο,ακομα κι αν εχει δικιο οτι ετσι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε γίνεται να κάνουμε ότι επιθυμεί όμως . (βεβαίως και μπορεί να γίνει αν έχουν γίνει οι σωστές συμβολαιογραφικές πράξεις, διαφορετικά τα ποσοστα στο οικόπεδο καθορίζουν και τα ποσοστπα στα κτίσματα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...