Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εξαίρεση από την ειδ. εισφορά αλληλεγγύης (άρθρ.29 ν. 3986/11) Μακροχρόνια Ανέργου με εισόδημα από ενοίκια


JOHNSKORD

Ερώτηση

Έχω την εξής περίπτωση πελάτη μου ο οποίος:

Eίναι μακροχρόνια άνεργος (εγγεγραμμένος στα μητρώα ΟΑΕΔ) και κατά τη χρήση 2010 λαμβάνει εισόδημα από ενοίκια ύψους

30.000,00 €. Σύμφωνα με το άρθρ. 29 ν.3986/2011 που αναφέρεται στην ειδική εισφορά αλληλεγγύης καθώς και την ερμηνευτική

Πολ. 1167/2.8.2011, εξαιρούνται της καταβολής της ως άνω εισφοράς "οι μακροχρόνια άνεργοι που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ και όσοι λαμβάνουν κατά την χρήση 2011 επίδομα ανεργίας, έστω κι αν κατά την χρήση 2010 είχαν εισόδημα, εφόσον δεν έχουν κατά τον χρόνο της βεβαίωσης πραγματικά εισοδήματα." (Πολ.1167/2011 Άρθρ.1 παρ. 2 περιπτ.δ'). Θεωρώ λοιπόν οτι ο νόμος αναφέρεται σε δύο κατηγορίες φορολογουμένων:

α) Μακροχρόνια άνεργοι εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων ΟΑΕΔ και

β) Λαμβάνοντες επίδομα ανεργίας έστω κι αν κατά το 2010 είχαν εισόδημα και δεν έχουν

πραγματικά εισοδήματα κατά τον χρόνο της παραπάνω εισφοράς.

(Προσέξτε οτι στο εκκαθαριστικό σημείωμα και στις οδηγίες προς φορολογουμένους τα παραπάνω επίσης αναφέρονται ως δύο ξεχωριστές περιπτώσεις και συγκεκριμένα ως περίπτωση 1δ' και 1ε').

Κάνω λοιπόν αίτηση για νέα εκκαθάριση και συνυποβάλλω πρωτότυπη βεβαίωση ΟΑΕΔ η οποία αναφέρει οτι ο φορολογούμενος είναι εγγεγραμμένος στο μητρώο ανέργων από 10/10/2008 και συνεχίζει να είναι. Ο αρμόδιος υπάλληλος (βλέποντας οτι έχει εισοδήματα από ενοίκια 30000€) αποφαίνεται οτι δεν εξαιρείται της εισφοράς αφού λαμβάνει εισοδήματα από ενοίκια, θεωρώντας οτι η διατάξη για τα πραγματικά εισοδήματα ισχύει και για τους μακροχρόνια ανέργους και για τους επιδοτούμενους ανέργους.

Παρακαλώ πολύ την αποψή σας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

.... εφόσον δεν έχουν κατά τον χρόνο της βεβαίωσης πραγματικά εισοδήματα.....

Το εφόσον σημαίνει εφόσον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.... εφόσον δεν έχουν κατά τον χρόνο της βεβαίωσης πραγματικά εισοδήματα.....

Το εφόσον σημαίνει εφόσον.

[/quoteγ

Για να γίνω πιο σαφής, εγώ θεωρώ οτι το ...εφοσον έχουν πραγματικά εισοδήματα, αφορά μόνο στην

περίπτωση των επιδοτούμενων ανέργων και όχι των μακροχρόνια ανέργων και τη δική σας άποψη ζητώ

επ'αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ

ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΑΝΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ.ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ 2012,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ(ΠΕΡΙΠΟΥ 500 ΕΥΡΩ)ΣΑΝ ΑΧΡΕΩΣΘΗΤΩΣ ΚΑΤΑΒΚΗΘΕΝ Η ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΕΤΟΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΤΑΙ Η ΑΞΙΩΣΗ ΜΟΥ ΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...