Προς το περιεχόμενο

Mη τηρηση βιβλιου εσοδων-εξοδων απο υποχρεο


επισκέπτη Επισκέπτης-panos-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

Δηλαδή αν πάς στον υπάλληλο της εφορίας την εγκύκλιο που προβλέπει όλα αυτά που λέω θα κάνει του κεφαλιού του ?

Αν ναι , συγνώμη αλλά ποτέ δεν ήμουν της άποψης ¨ότι πεις αφεντικό¨ .

Να προσθέσω και κάτι. Δεν μίλησα για χρέη σε επιμελητήριο και ασφαλιστικούς οργανισμούς. Εκεί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Αύριο θα ανεβάσω την σχετική εγκύκλιο. (τώρα είμαι αραχτός στο τζακι δίπλα)

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν πάς στον υπάλληλο της εφορίας την εγκύκλιο που προβλέπει όλα αυτά που λέω θα κάνει του κεφαλιού του ?

Αν ναι , συγνώμη αλλά ποτέ δεν ήμουν της άποψης ¨ότι πεις αφεντικό¨ .

... από που βγαίνει αυτό????

Να προσθέσω και κάτι. Δεν μίλησα για χρέη σε επιμελητήριο και ασφαλιστικούς οργανισμούς. Εκεί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Αύριο θα ανεβάσω την σχετική εγκύκλιο. (τώρα είμαι αραχτός στο τζακι δίπλα)

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

Χαλκεδέε, Θα εννοείς αυτή τη ΠΟΛ.

Έλεγχος υποβολής δηλώσεων Φ.Π.Α. (περιοδικών και εκκαθαριστικών) κατά τη θεώρηση φορολογικών στοιχείων και την υποβολή καταστάσεων αθεώρητων στοιχείων κατ εφαρμογήν των διατάξεων της παρ. 8 του άρθρου 36 του Κ.Β.Σ. (π.δ. 186/1992)

Υπ. Οικ. 1076661/27.07.2009/Πολ. 1099

Ι. Έλεγχος κατά την προσκόμιση φορολογικών στοιχείων για θεώρηση

Κατά την προσκόμιση φορολογικών στοιχείων προς θεώρηση ο επιτηδευματίας, ανεξάρτητα από την κατηγορία βιβλίων που τηρεί, και κατά το μέρος που αφορά την εφαρμογή των προαναφερομένων διατάξεων της περ. β΄ της παρ. 8 του άρθρου 36 του Κ.Β.Σ., θεωρείται ενήμερος:

…….

Α. Παραδείγματα ελέγχου ως προς την περιοδική δήλωση Φ.Π.Α…….

Β. Παραδείγματα ελέγχου ως προς την εκκαθαριστική δήλωση Φ.Π.Α……

Γ. Παράδειγμα ελέγχου ως προς την περιοδική& εκκαθαριστική δήλωση Φ.Π.Α….

ΙΙ. Έλεγχος κατά την υποβολή της κατάστασης αθεώρητων στοιχείων με βάση τις διατάξεις της ΑΥΟΟ ΠΟΛ 1083/2003…..

ΙΙΙ. Υποβολή κατάστασης σημαινόμενων με μηχανισμό ΕΑΦΔΣΣ του ν. 1809/1988 μηχανογραφικών στοιχείων με βάση τις διατάξεις της Α.Υ.Ο.Ο. ΠΟΛ 1082/2003

……….

ΙV. Έλεγχος κατά την προσκόμιση φορολογικών βιβλίων για θεώρηση

Κατά τη θεώρηση βιβλίων στη Δ.Ο.Υ. δεν απαιτείται να γίνεται έλεγχος υποβολής ή μη δηλώσεων παρακρατούμενων φόρων και δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, καθώς και έλεγχος της εξόφλησης ή μη φορολογικών χρεών.

Σημειώνεται όμως ότι απαιτείται να γίνεται ο έλεγχος που προβλέπεται για τα χρέη προς τα ασφαλιστικά ταμεία και τα επιμελητήρια.

V. Παλαιότερες οδηγίες σχετικές με το θέμα ανακαλούνται από την έκδοση της παρού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν εννοώ, σ ευχαριστώ. (υπάρχουν και παλαιότερες- πάντα η διοίκηση ξεχώριζε το θέμα των βιβλίων με αυτό των στοιχείων) .

Και να ρωτήσω τον antouan και τον φίλο μου τον Βαγγέλη.

Αν πάς στον ΔΟΥάρχη με την εγκύκλιο αυτή θα σου πει όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ συνάδελφε έχω μια μεγάλη απορία

Ο ρόλος του λογιστή ποιος ήταν

Ο προϊστάμενος έκανε ότι έκανε και καλά (λέμε τώρα) έκανε.

Τον λογιστή του τι τον πλήρωνε ο άμοιρος επαγγελματίας ?

Δηλαδή για όλα ευθύνεται ο λογιστής ;

Εγώ εχώ κατά καιρούς παρακαλέσει τους προισταμένους των ΔΟΥ να θεωρήσουν βιβλία και στοιχεία για πελάτες μου, αλλά μέχρι πότε θα γίνετα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επισης για ο,τι δουλεια πας να κανεις δεν ειναι δυνατον να προβλεψεις σε τι ντουβαρι (εννοω τον εμποδιο οχι τον ανθρωπο)θα πεσεις για να εισαι προετοιμασμενος με ολες τις ανα την ιστορια εγκυκλιους και διοικητικες λυσεις ....

Ασε μας βρε Γιαννη και δεν εχουμε και τζακι να την αραξουμε κι εμεις ....!!!!!:P

Χτες εφαγα ολοκληρη μερα για μια διαδικασια που την εκανα χωρις προβλημα στον Κωδικα της ιδιας ΔΟΥ πριν τρεις μηνες......ειχα την ατυχια να πεσω σε αλλη υπαλληλο....

μεχρι ποτε θα παιζουμε με την τυχη μας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν εννοώ, σ ευχαριστώ. (υπάρχουν και παλαιότερες- πάντα η διοίκηση ξεχώριζε το θέμα των βιβλίων με αυτό των στοιχείων) .

Και να ρωτήσω τον antouan και τον φίλο μου τον Βαγγέλη.

Αν πάς στον ΔΟΥάρχη με την εγκύκλιο αυτή θα σου πει όχι ?

Σημερα ελπιζω πως οχι.

Δηλαδή για όλα ευθύνεται ο λογιστής ;

Εγώ εχώ κατά καιρούς παρακαλέσει τους προισταμένους των ΔΟΥ να θεωρήσουν βιβλία και στοιχεία για πελάτες μου, αλλά μέχρι πότε θα γίνετα αυτό;

Η συζητηση γινεται αποκλειστικα για βιβλια. Παροτι το αρθρο 36 του ΚΒΣ αλλαξε απο το 2006, καποιοι εμμενουν προκλητικα στην παλια version.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ελπιζω πως οχι.

Η συζητηση γινεται αποκλειστικα για βιβλια. Παροτι το αρθρο 36 του ΚΒΣ αλλαξε απο το 2006, καποιοι εμμενουν προκλητικα στην παλια version.

Εμενα παντως δεν μου θεωρησαν μηνιαια κατασταση σε εναρξη,οσο κι αν ακουγετε περιεργο γιατι την ωρα της θεωρησης "χτυπησε το συστημα" πως σε αλλη δου ειχε δεκαδες χιλιαδες ευρω υποχρεωση απο ληξιπροθεσμες οφειλες (γραψιματα απο σδοε σε εταιρεια στην οποια ηταν μελος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μερικά πράγματα δεν τα καταλαβαίνω.

Ναι, εδώ ζω.

Και τρώω στην μάπα την καθημερινότητα των δημοσίων υπηρεσιών.

Και γω κάθομαι μια ολόκληρη μέρα στη ΔΟΥ για μια δουλειά δέκα λεπτών.

Και μένα την περασμένη εβδομάδα με άκουσε όλο το ΙΚΑ (είναι η πρώτη φορά που ούρλιαζα έξαλλος στον ηλίθιο υπάλληλο και ο προϊστάμενος προσπαθούσε να με πάει στο γραφείο του να ηρεμήσω).

Αλλά

Είναι δική μου δουλειά να βρω λύση στο πρόβλημα του πελάτη μου.

Και αφού την βρω, να την διεκδικήσω.

Νομίζω ότι γι αυτό πληρώνομαι.

Όχι για να καταχωρώ βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν εννοώ, σ ευχαριστώ. (υπάρχουν και παλαιότερες- πάντα η διοίκηση ξεχώριζε το θέμα των βιβλίων με αυτό των στοιχείων) .

Και να ρωτήσω τον antouan και τον φίλο μου τον Βαγγέλη.

Αν πάς στον ΔΟΥάρχη με την εγκύκλιο αυτή θα σου πει όχι ?

Φίλε Γιάννη την συγκεκριμένη ΠΟΛ δεν την είχα δει ποτέ και ευχαριστώ,που την αναφέρατε.

Για του λόγου του αληθές την Δευτέρα,που θα πάω για κάποια δουλειά στην ΔΟΥ θα την δείξω στον

διευθυντή να δω αν την γνωρίζουν και πως την αντιμετωπίζουν

Να είσαστε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

φιλε φαφουτη τι κατάληξη ειχε το θεμα?

Έγινε κανονικά η θεώρηση των βιβλίων,χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Να είναι πάλι καλά ο Γιάννης ο Χαλκιδέος,διότι ξαναδιαβάζοντας την σχετική ΠΟΛ.φαίνεται ότι την πρώτη φορά έκανα ο μ@λ@κ@ς delete τελείως

στην παράγραφο,που είχε την μεγαλύτερη αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Ποσα προστιμα μπορει να επιβληθουν για μη τηρηση βιβλιου εσοδων εξοδων , και  2 προσθετα  βιβλια ενα για καθε υποκαταστημα εγω το υπολογισα 600 για βιβλιο εσ-εξ με συμβ. 200 και 2*600=1200 για καθε προσθετο με συμβ. στα 400

επισης τα ονοματα των μαθητων περνιουνται  στο προσθετο βιβλιο του κεντρικου και κοβονται κανονικα αποδειξεις αλλα λογω χρεων δεν μπορει να θεωρησει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Πήγαμε σήμερα για διακοπή Ο.Ε . η οποία είχε 1,5 χρόνο να πάρει θεωρημένα ( δεν θεωρησε κατ. εσόδων εξόδων λόγω χρεών )

 

Στον ΚΒΣ επέβαλαν πρόστιμο  400 € για μη τήρηση βιβλίων (αναμενόμενο)

 

και συμπληρώνει ο υπάλληλος 200 € για κάθε χρονιά !!!     

 

  :mellow:   ???  

 

ανα έτος πάει , δεν το ήξερα και για να είμαι ειλικρινής δεν είπα και τίποτα γιατί πολλά στραβα έχει αυτη η ΟΕ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παρατηρήσω μόνο ότι μετά από τόση συζήτηση πάρα πάνω, προβάλεις και συ συναδελφισα την δικαιολογία των χρεών για την μη θεώρηση βιβλίων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παρατηρήσω μόνο ότι μετά από τόση συζήτηση πάρα πάνω, προβάλεις και συ συναδελφισα την δικαιολογία των χρεών για την μη θεώρηση βιβλίων 

 

καλημέρα Γιάννη,

 

το έχουμε συζητήσει πολλές φορές ( και μεταξύ μας )

 

 

 

"Κατά τη θεώρηση βιβλίων στη Δ.Ο.Υ. δεν απαιτείται να γίνεται έλεγχος υποβολής ή μη δηλώσεων παρακρατούμενων φόρων και δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, καθώς και έλεγχος της εξόφλησης ή μη φορολογικών χρεών.

Σημειώνεται όμως ότι απαιτείται να γίνεται ο έλεγχος που προβλέπεται για τα χρέη προς τα ασφαλιστικά ταμεία και τα επιμελητήρια."

 

 

δεν υπάρχουν χρέη μόνο φορολογικά καρδιά μου..... υπάρχουν  χρέη παντού μεταξυ των οποίων και προς ασφαλιστικά ταμεία  !!!

 

 

αλλά εγώ έχω κολλήσει στο πρόστιμο ανα έτος για  μη τήρηση βιβλίων,

 

2 έτη αθεώρητα άρα δυο 600άρια  = 1200 και με τον συμβιβασμό 400€ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ανά έτος   αυτό το θυμάσαι σίγουρα?? :P

 

 

και .............  συγνώμη αλλά γερνάω και δεν θυμαμαι πάντα  να είστε καλά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι.,

πείτε μου κάτι σας παρακαλώ.

 

Έχει δικαίωμα το τμήμα ΚΒΣ να επιβάλλει πρόστιμο (απόφαση επιβολής προστίμου σύμφωνα με έκθεση ελέγχου του ΣΔΟΕ) για μη επίδειξη βιβλίων

όσες φορές θέλει?

 

Πρόκειται για την ίδια διαχειριστική χρήση(2012) για την οποία βγήκε απόφαση επιβολής προστίμου 2 φορές.

Την πρώτη φορά ήταν 600*2=1200,00. Έγινε συμβιβασμός εντός  ημερών στο 1/3 και πλήρωσε το 20% ,δηλ.1200/3*20%=80,00.

 

Την δεύτερη φορά (τώρα) με άλλον αριθμό απόφασης αλλά για έλεγχο που έγινε την ίδια ημερομηνία από το ΣΔΟΕ ξαναεπέβαλαν πρόστιμο 600,00.

 

Από τον ΚΒΣ μου είπαν πως μπορούν να επιβάλλουν πρόστιμο όσες φορές θέλουν ακόμα κι αν αφορά την ίδια διαχειρ.περίοδο,την ίδια παράβαση και ακόμα κι αν είχε γίνει συμβιβασμός.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Διάβασα τους σχετικούς νόμους και δεν βρήκα κάτι. Έχετε κάτι υπόψιν σας?

 

Παρακαλώ για την βοήθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφοι.,

πείτε μου κάτι σας παρακαλώ.

 

Έχει δικαίωμα το τμήμα ΚΒΣ να επιβάλλει πρόστιμο (απόφαση επιβολής προστίμου σύμφωνα με έκθεση ελέγχου του ΣΔΟΕ) για μη επίδειξη βιβλίων

όσες φορές θέλει?

 

Πρόκειται για την ίδια διαχειριστική χρήση(2012) για την οποία βγήκε απόφαση επιβολής προστίμου 2 φορές.

Την πρώτη φορά ήταν 600*2=1200,00. Έγινε συμβιβασμός εντός  ημερών στο 1/3 και πλήρωσε το 20% ,δηλ.1200/3*20%=80,00.

 

Την δεύτερη φορά (τώρα) με άλλον αριθμό απόφασης αλλά για έλεγχο που έγινε την ίδια ημερομηνία από το ΣΔΟΕ ξαναεπέβαλαν πρόστιμο 600,00.

 

Από τον ΚΒΣ μου είπαν πως μπορούν να επιβάλλουν πρόστιμο όσες φορές θέλουν ακόμα κι αν αφορά την ίδια διαχειρ.περίοδο,την ίδια παράβαση και ακόμα κι αν είχε γίνει συμβιβασμός.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Διάβασα τους σχετικούς νόμους και δεν βρήκα κάτι. Έχετε κάτι υπόψιν σας?

 

Παρακαλώ για την βοήθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...