Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ


Επισκέπτης

Ερώτηση

ΞΕΡΕΙΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΟΑΕΔ;

ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ;

ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη ΒΑΣΙΛΙΚΗ

ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΑΝ¨:

1) ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ (2007)?

2) ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2009 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΕΩΣ ΚΑΙ 10/9/2011?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΑΝ¨:

1) ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ (2007)?

2) ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2009 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΕΩΣ ΚΑΙ 10/9/2011?

ΝΑΙ δικαιουται κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα σε όλους !

Δεν εχω καταλάβει οσον αφορά το επίδομα ανεργίας αυτό που διαχωρίζουν 1η και 2η φορά.Δηλαδή εγώ που έχω πάρει επίδομα ανεργίας 3 φορές εως τώρα , με τελευταία πρίν απο 3-4 χρόνια ,και έχοντας συγκεντρώσει τα ένσημα που απαιτούνται,δεν μπορώ να ξαναπάρω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας

Τα τελευταία μου ένσημα ήταν πριν 5 χρόνια. Για διάφορους λόγους δεν έβγαλα κάρτα ανεργίας στο ενδιάμεσο διάστημα. Υπάρχει τρόπος να βεβαιώσω πως αυτή την πενταετία ήμουν άνεργος?

Ευχαριστώ

Κατ αρχας το οτι δεν εΙχες πραγματικο εισοδημα ...το βεβαιωνει....τωρα αν.. χρειαζεσαι εντυπη βεβαιωση για καπου, ο ΟΑΕΔ ,σιγουρα ,δεν μπορει να το βεβαιωση την στιγμη που δεν εβγαλες καρτα ανεργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα σε όλους !

Δεν εχω καταλάβει οσον αφορά το επίδομα ανεργίας αυτό που διαχωρίζουν 1η και 2η φορά.Δηλαδή εγώ που έχω πάρει επίδομα ανεργίας 3 φορές εως τώρα , με τελευταία πρίν απο 3-4 χρόνια ,και έχοντας συγκεντρώσει τα ένσημα που απαιτούνται,δεν μπορώ να ξαναπάρω ?

Τι να κανουμε? αντε πεστους εσυ γιατι το διαχωριζουν ετσι ,και οταν σου πουν πεστο και σε μας. :) η 1η φορα ..... καλως ή κακως εχει καποιες extra προυποθεσεις. ποιος σου ειπε οτι εσυ αν εχεις τα ενσημα δεν μπορεις να ξαναπαρης? (προς το παρον)τι σχεση εχει η 1η,2η φορα με το να ξαναπαρω αν δικαιουμαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με όλα αυτά που συμβαίνουν και αλλάζουν , τρομοκρατήθηκα ως προς το ,αφόυ στο παρελθον έχω πάρει

επίδομα ανεργίας 3 φορές και στο site του ΟΑΕΔ αναφέρει μονο 1η & 2η φορά ,και οχι 2η .... και πλεόν φορές ,αναρωτήθηκα......

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατ αρχας το οτι δεν εΙχες πραγματικο εισοδημα ...το βεβαιωνει....τωρα αν.. χρειαζεσαι εντυπη βεβαιωση για καπου, ο ΟΑΕΔ ,σιγουρα ,δεν μπορει να το βεβαιωση την στιγμη που δεν εβγαλες καρτα ανεργιας.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Οι "διάφοροι" λόγοι φαντάζομαι πως είναι μάλλον προφανείς..

Επειδή για κάποιες προκυρήξεις η μακροχρόνια ανεργία μπάινει ως πρωταρχικό κριτήριο και η πηγή του "βασιλικού" μέχρι τώρα εισοδήματος εξέπνευσε, αναρωτιέμαι τα έτη ανεργίας μπορούν να επιβεβαιωθούν και με κάποιο άλλο τρόπο (π.χ. μέσω εκκαθαριστικών) ή μόνο μέσω ΟΑΕΔ?

Και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Οι "διάφοροι" λόγοι φαντάζομαι πως είναι μάλλον προφανείς..

Επειδή για κάποιες προκυρήξεις η μακροχρόνια ανεργία μπάινει ως πρωταρχικό κριτήριο και η πηγή του "βασιλικού" μέχρι τώρα εισοδήματος εξέπνευσε, αναρωτιέμαι τα έτη ανεργίας μπορούν να επιβεβαιωθούν και με κάποιο άλλο τρόπο (π.χ. μέσω εκκαθαριστικών) ή μόνο μέσω ΟΑΕΔ?

Και πάλι ευχαριστώ

και πως ζεις?... π.χ καποιοι σε εχουν προστατευομενο?ισως απο τις δηλωσεις τους να μπορεις να αποδειξης κατι...και επειδη στην Ελλαδα ,οτι δηλωσεις εισαι...., :) κανε υπευθυνη δηλωση,οτι δεν ειχες εισοδημα και δεν υποχρεουσουν να υπεβαλλεις δηλωσεις,και πηγαινε στην ΔΟΥ να σου την σφραγιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Είμαι απόφοιτος Φαρμακευτικής και άνεργος. Απευθήνθηκα στον ΟΑΕΔ για κάρτα ανεργίας και ενημερώθηκα πως οι ασφαλισμένοι στα πρώην ΤΣΑΥ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ. δεν δικαιούνται κάρτα ανεργίας. Εξήγησα πως είμαι ανασφάλιστος και δεν έχω ένσημα στο συγκεκριμένο ταμείο. Θέλω την κάρτα ανεργίας για να μπορώ να βεβαιώσω προς διάφορες κατευθύνσεις πως είμαι άνεργος. Όταν τη ρώτησα αν θα πρέπει να βγάλω ως απόφοιτος Λυκείου κι αν αυτό θα έχει κάποια μετέπειτα επίπτωση ή αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό ανεργίας σε αιτήσεις για δημόσιο (π.χ. νοσοκομεία) δεν ήξερε να μου απαντήσει κάτι σίγουρο. Αν κάποιος έχει κάποια σαφή απάντηση θα με βοηθήσει πάρα πολύ.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρει κανείς τι θα γίνει με το καινούριο τέλος που θα μπεί στο λογαριασμό της ΔΕΗ;

Για να πάω στο 0,5 θέλουν τίποτα δικαιολογητικά;

Εχω κλείσει το μαγαζί μου οπότε απο 1η Ιουνίου 2010 δεν έχω δουλειά.

Κάρτα ΟΑΕΔ δε βγάζω γιατί δε με ενδιαφέρει (σε κανά 2 μήνες μεταναστεύω).

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρει κανείς τι θα γίνει με το καινούριο τέλος που θα μπεί στο λογαριασμό της ΔΕΗ;

Για να πάω στο 0,5 θέλουν τίποτα δικαιολογητικά;

Εχω κλείσει το μαγαζί μου οπότε απο 1η Ιουνίου 2010 δεν έχω δουλειά.

Κάρτα ΟΑΕΔ δε βγάζω γιατί δε με ενδιαφέρει (σε κανά 2 μήνες μεταναστεύω).

Ευχαριστώ.

αν το ακινητο ειναι δικο σου, απο οτι εχουν πει μεχρι τωρα,το πληρωνεις ολοκληρο, εστω και αν εισαι ανεργος!! :angry: μονο εαν επαιρνες ταμειο ανεργιας απο 1/1-31/8/2011 δε...θα το πληρωνες!!!

καλη τυχη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Δήμητρα

Γεια σας! Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να ανανεώσω την κάρτα ανεργίας μου σε άλλη πόλη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας! Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να ανανεώσω την κάρτα ανεργίας μου σε άλλη πόλη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποια ειναι τα δικαιολογητικα για απλη εγγραφη στο μητρωο του ΟΑΕΔ ; (π.χ. Περιπτωσεις φοιτητων πουτελειωνοντας τις σπουδες τους θελουν απλα να εγγραφουν στο μητρώο του ΟΑΕΔ ). Χρειαζεται καποια βεβαιωση μη εγγραφης στα μητρώα του ΙΚΑ;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποιές είναι οι προυποθέσεις για να πάρει κάποιος το επιδομα ανέργου?

Για παραδειγμα ποσο καιρο πρεπει να είναι ανεργος?

Ποσα ενσημα πρεπει να εχει δουλεψει κτλ

Πρέπει να έχεις εργαστεί 1 χρόνο τουλάχιστον σε μια επιχείρηση και να έχεις απολυθεί. Αρα ένσημα ενός έτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να έχεις εργαστεί 1 χρόνο τουλάχιστον σε μια επιχείρηση και να έχεις απολυθεί. Αρα ένσημα ενός έτους.

Φιλε μου ρωτας μηπως...,η...απαντας,σε ερωτηση του 2007?! ;):o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...