Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ


επισκέπτη Επισκέπτης-MARIA-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-MARIA-

ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ:

ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΑΠΟ 20/1/04 ΕΩΣ 29/10/04 ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ 205, ΕΜΕΙΝΑ ΑΝΕΡΓΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ. ΣΤΟ ΕΤΟΣ 2005 ΕΡΓΑΣΘΗΚΑ ΑΠΟ 4/5/05 ΕΩΣ 6/9/05 ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ 2005 ΕΙΝΑΙ 125.ΜΠΑΙΝΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

· Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

· Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

Για ορισμένες κατηγορίες (π.χ. αλιεργάτες ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

KAI ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ

125-149 100-149 5 μήνες

150-179 150-179 6 μήνες

180-219 180-219 8 μήνες

220-249 220-249 10 μήνες

250 και άνω 250 και άνω 12 μήνες

210 και συμπλήρωση του 49ου έτους ηλικίας 210 και άνω 12 μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ-

ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΤΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΑ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΝ ΜΕ 205 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ 2004 ΚΑΙ 125 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ 2005, ΜΠΑΙΝΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑΜΕΙΟ:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ 12 ΜΗΝΕΣ.

Ημερήσιο επίδομα από 1/1/2004 : κατώτερο 12,45 ευρώ (μηνιαίο 311,25 ευρώ ) , ανώτερο 13,17 ευρώ (μηνιαίο 329,25 ευρώ).

Για κάθε μέλος της οικογένειας το επίδομα προσαυξάνεται κατά 10%.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1. Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.

2. Βιβλιάριο ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.

3. Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.

4. Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.

5. Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.

6. Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ: ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΜΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΑΝ ΝΑ ΜΠΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΗ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΠΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΒΑΛΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑΝ ΤΟΝ ΛΟΓΩ ΠΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΦΙΚΤΟ ΝΑ ΜΠΩ, ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΕΡΙΣΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕΣ. ΦΕΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΥΧΑΡΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ,ΓΙ ΑΥΤΟ ΖΗΤΗΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ SITE.Α)ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ, ΟΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Β) ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΑΚΡΗ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΑΝΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΕΞΩ ΜΕ ΤΗΣ ΚΛΟΤΣΙΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ SITE ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΑΝΕΡΓΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΘΙΞΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΙΝΑΙ ΣΑΛΤΑΡΙΣΜΕΝΟΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΣ. ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ

ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ?ΜΗΠΩΣ ΠΕΡΣΥ ΣΟΥ ΚΟΛΛΗΣΑΝΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ? ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΖΗΤΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΠΑΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ-

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ 2004 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 205 ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ 2005 ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ, ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ 100.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΩ. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ:ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΛΤΑΡΙΣΜΕΝΟΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ,ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ,ΜΗ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΘΥΞΩ ΤΟΥΣ ΣΩΣΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ-

Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 14 ΜΗΝΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΜΩΣ 125 ΕΝΣΗΜΑ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΝΕΡΓΗ ΑΠΟ 29/10/04 ΕΩΣ 4/5/05 ΕΧΩ 100 ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...